Προς το περιεχόμενο

Σύγχρονη musique concrete


ex-Πάνος Χελιδόνης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ex-Πάνος Χελιδόνης

 

Αποστόλης Αρμάγος: Ο Γαλαζογένης – 12 ώρες στο δωμάτιο του Κυανοπώγωνα (Στιγμιότυπα από την ημέρα της παρουσίασης) Οπτικοακουστική εγκατάσταση διάρκειας 12 συνεχόμενων ωρών στα πλαίσια του μεταπτυχιακού προγράμματος «Μουσική τεχνολογία και σύγχρονες πρακτικές» (Τμήμα Μουσικών Σπουδών ΕΚΠΑ). Κατεύθυνση: Μουσική Δημιουργία για Νέα Μέσα. Καλλιτεχνική επιμέλεια: Νίκος Πουλάκης – Θάνος Πολυμενέας-Λιοντήρης. Η εγκατάσταση πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Πολιτιστικού και Επιστημονικού συλλόγου «Αργώ» στο Χαλάνδρι στις 7 Ιανουαρίου 2022 από τις 10.00πμ ως τις 10.00μμ. και βασίζεται στην ταινία Barbe bleue (Ο Γαλαζογένης) του Georges Melies. Η ταινία προβλήθηκε αναμεσοποιημένη σε 5 οθόνες σε επανάληψη διάρκειας 12 ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
12 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Η ταινία προβλήθηκε αναμεσοποιημένη σε 5 οθόνες σε επανάληψη διάρκειας 12 ωρών.

Τι προσπαθεί να περιγράψει η λέξη;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

Τι προσπαθεί να περιγράψει η λέξη;

 

8 ώρες πριν, Nestoras είπε

Ανά μέσο ποίημένη. Ευκολάκι. 

 

σε παραδέχομαι Νεστορά μου γιατί εγώ μάλλον δεν μπορώ να φτάσω καν τόσο ψηλά και η απορία μου μένει στο μακαρίως ταπεινόν "τι θέλει να πει ο ποιητής" με το όλον (πέραν ίσως της ηχηρής δήλωσης "ψαγμένης" καλλιτεχνικής ιδιότητας)...

 

το installation τι "νέο" και σε ποια μέσα θα μας αποκαλύψει αν το παρακολουθήσουμε και μάλιστα ολόκληρες τις 12 ώρες και ως προς τι... το μουσικό δρώμενο ως support 5 οθονών που προβάλλουν ψηφιοποιημένες σε διαφορετικά φορματ λούπες κι ένα πετσοκομμένο μέρος της ταινίας; (εξού ίσως και η "αναμεσοποίηση";)... το αντίστροφο;... και τα δυο μαζί;... κάτι άλλο που ξεπερνά τα όρια της αντίληψής μου (το οποίο και θα σεβαστώ ακόμα και να μη το καταλάβω τελικά αν μου εξηγηθεί);...

 

σόρυ αλλά δεν ξέρω... αισθάνομαι (μπορεί βέβαια και να είμαι) χαζός πλέον του καχύποπτος και αυστηρός τώρα στα γεράματα με τόσα που έχουν δει τα ματάκια μου στο "κουρμπέτι"...

  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ex-Πάνος Χελιδόνης

Sorry παιδιά, το description είναι copy-paste απο το description του αρχικού video.. Δεν είχα παραστεί κι ο ίδιος στο installation για να έχω ίσως κάποια πληροφορία παραπάνω.. Μένω στην μουσική, αυτή είναι ο βασικός λόγος της ανάρτησής μου. Τα υπόλοιπα τα αγνοώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Barbe bleue (Ο Γαλαζογένης) του Georges Melies. Η ταινία προβλήθηκε αναμεσοποιημένη σε 5 οθόνες σε επανάληψη διάρκειας 12 ωρών.

 

Η ταινία είναι "Ο κυανοπώγωνας" του 1901 παρακαλώ, οπότε προφανώς έφαγε κάποιο μασαζάκι (αναμεσοποιημένη ίσως είναι "κακή" μετάφραση από άλλη γλώσσα πιθανόν γαλλικά).

Αλλά ρε παιδιά την βλέπανε λέει σε επανάληψη 12 ώρες σερί.

Και σε 5 οθόνες.

Αντί να έχουνε 5.1 σύστημα ήχου, αφτοί είχανε 5.0 σύστημα εικόνας.

 

Τον κυανοπώγωνα τον έχω δει σε κατοπινή βερσιόν, αλλά δεν είχε πολύ τρόμο, ούτε αίματα, και δεν τρελάθηκα κιόλας (άσε δηλαδή που προβάλει την έμφυλη βία που είναι και της μόδας).

Ή βλέπεις τρόμου, ή τρως ποπκόρν ασούμε.

 

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου