Προς το περιεχόμενο

The Fender Custom Shop..."difference";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Δεν ήξερα ότι έχει και η BMW custom shop.

Θα έχει φαντάζομαι.

 

 Με δόση υπερβολής και χιούμορ το είπα. Πιθανόν να υπάρχει κάποιος οικος, συνεργαζομενος, που να 5ο κάνει αυτό.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μιλησω για strat και μονο, γιατι ειχα ασχοληθει περισσοτερο απο καθε αλλο τυπο κιθαρας. Σημειωνω οτι δεν εχω αποψη για ακριβες σειρες του custom shop.

Η απολυτη vfm strat ειναι η Squier σειρα, με ενα καλο set up, η με περιοριςμενες μετατροπες, που ισως μπορει να αποφυγειις στις ακριβοτερες σειρες. Πρεπει ομως να λυσουμε το ψυχολογικο του logo.

Περασαν απο το χερια μου αρκετες strat, καποιες φιλων για set up, αλλες ιδιοκτητες . Οι δικες μου εκτος απο μια, ηταν μτχ ( αυτο μου εδινε την ανεση να αγοραζω και να πουλαω χωρις απωλειες) . Εφθασα σε σημειο να μη θυμαμαι με ποιον συμφουρομιτη εκανα συναλλαγη και ποια ηταν τα οργανα (εγινα ρεζιλι σε προηγουμενα νημα). Ενδεικτικα αναφερω… 2 american standard, 2 american vintage, 1 eric clapton ( την ειχα αγορασει καινουρια το 2004) , 1 eric johnson, 1 suhr., 2 custom shop. Κατεληξα εδω και 8 χρονια σε μια custom shop.

Συμπαθητικα specs, ωραια βαφη λεπτο νιτρο, ομορφο ελαφρυ ρελικιασμα, αλλα το βασικοτερο εξαιρετικοι 60s μαγνητες ( κατα την προσωπικη μου αποψη) που δεν πωλουνται χωριστα…

 

Επεξεργασμένο από nklshp
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

 

 Με δόση υπερβολής και χιούμορ το είπα. Πιθανόν να υπάρχει κάποιος οικος, συνεργαζομενος, που να 5ο κάνει αυτό.

 

 

Ναι βρε, το ξέρω.

Υπάρχουν "οίκοι" για βελτιώσεις, αλλά δεν νομίζω για λαμαρίνες και χρώματα.

Τώρα αν αλλάξουν μηχανικά μέρη, αναρτήσεις, προγράμματα, κλπ είναι σαν να αλλάζεις μαγνήτες, γέφυρα, κλπ.

 

Μα γι' αυτό είπα "κατ' αναλογία" (κατ' αντιστοιχία) αγοραστικής συμπεριφοράς, δεν είναι συγκρίσιμα με άλλο τρόπο τα αυτοκίνητα με τις κιθάρες.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Μα γι' αυτό είπα "κατ' αναλογία" (κατ' αντιστοιχία) αγοραστικής συμπεριφοράς, δεν είναι συγκρίσιμα με άλλο τρόπο τα αυτοκίνητα με τις κιθάρες.

Ένα αυτοκίνητο των 30000€ είναι μιάμιση φορά καλύτερο από ένα αυτοκίνητο των 20000€; Θεωρώ πως όχι. Απλά σου δίνει κάποια πράγματα παραπάνω. Με τον ίδιο τρόπο και μια κιθάρα των 3000€ δεν είναι μιάμιση φορά καλύτερη από μια κιθάρα των 2000€. 

Νομίζω αυτός και μόνο ήταν ο λόγος που έγινε η αρχική σύγκριση 

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, nklshp είπε

Squier

 

2 λεπτά πριν, nklshp είπε

Πρεπει ομως να λυσουμε το ψυχολογικο του logo.

Διάβαζα μια συνέντευξη του Dan Smith διευθυντή marketing στη Fender στις αρχές της δεκαετίας του '80. Και έλεγε πώς έγινε η δημιουργία της Fender Japan- που αρχικά έβγαζε μόνο το Squier brand.

 

Ρωτήθηκε γιατί τότε εκείνες οι κιθάρες δεν ήρθαν στην Αμερική. Η απάντηση ήταν απίστευτη: Διότι ήταν τόσο καλύτερα φτιαγμένες από τις τότε αμερικάνικες Fender, που η σύγκριση θα ήταν καταστροφική 😎

Υπενθυμίζω ότι εκείνο τον καιρό, στα τελειώματα της CBS, η Fender είχε πάρα πολλά προβλήματα και η αμερικάνικη παραγωγή δεν ήταν και ότι καλύτερο. 

 

Το logo ναι μεν φέρει τα... ψυχολογικά του, αλλά έχει περάσει και glory days...    

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Η αλήθεια είναι ότι μιλώντας για την PRS silver sky ο john mayer λέει ότι η συλλογιστική του πορεία ήταν πως ήθελε να πάρει ένα παραδοσιακό αμερικάνικο όργανο και να το φέρει στη μοντέρνα εποχή της Tesla και της Apple. Για αυτό αν παρατηρήσετε τα χρώματα τις silver sky είναι όλα χρώματα tesla. Κάποιοι με αυτό κάνουν εμετό, όπως ενδεχομένως και οι ιθύνοντες της Fender που δεν ήθελαν να του ικανοποιήσουν το αίτημα να κάνει την Stratocaster (της οποίας ήταν ομολογουμένως τεράστιος οπαδός) λίγο πιο μοντέρνο όργανο. 

Βέβαια και η silver sky με τα 2.700 ευρώ τιμή πώλησης καινούργια και μάλιστα χωρίς βαλίτσα αλλά με θήκη είναι και αυτή ακριβή. Αλλά πώς θα κάνει λεφτά αλλιώς ο Τζωνάκης

Μοντέρνο όργανο με 7.25 radius και ταστα τόσα δα???Oι silver sky εν τω μεταξύ ακουγονται πιο κοντά στις παλιές Φεντερ από όλες τις υπόλοιπες εταιρείες.Mοντερνο όργανα πήγαν να τις κάνουν ο Suhr και ο Anderson με τα compound radius,stainless frets,locking tuners,noiseless μαγνήτες κ floating τρεμολα......πετυχημένη συνταγή αρκετά ώστε κ η ίδια η Φεντερ να αρχίσει να ακολουθεί.Κινηση ματ όμως κ για Mayer κ prs,πουλάει σαν ζεστά ψωμακια

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, gathulis είπε

πουλάει σαν ζεστά ψωμακια

Ψοφαω για απευθείας μεταφράσεις από αγγλικές παροιμίες που δεν είναι ελληνικές όμως 😄😄😄

20 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Νέκωνά μου

Αυτό το διαμαντακι είναι κορυφαίο 😄

Ο Νέκωνας πρέπει να ήταν αρχαίος Έλληνας μπλουζίστας όπως ο Σόλωνας και ο Πλάτωνας

  • Like 2
  • Χαχα 3

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

Αυτό το διαμαντακι είναι κορυφαίο 😄

Ο Νέκωνας πρέπει να ήταν αρχαίος Έλληνας μπλουζίστας όπως ο Σόλωνας και ο Πλάτωνας

 

Και το έγραψα και λάθος, θέλει δύο "κ".

Νέκκωνας δηλαδή.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια που αναφέρθηκε ο (προδότης!) Mayer παραπάνω και μια που μιλάμε για custom shop, δεν ξέρω αν γνωρίζετε την ιστορία όπου το CS της Fender του έφτιαξε μοντέλο απόλυτα σύμφωνα με τις οδηγίες και επιθυμίες του και όταν του το έφεραν σπίτι, δεν του άρεσε. Και αποφάσισε να βάλει την κιθάρα στην κατάψυξη για μία νύχτα και την άλλη μέρα ήταν λέει ακριβώς όπως την ήθελε. 

 

Για να μη νομίζετε ότι λέω βλακείες, ιδού και το βίντεο:

 

 

  • Χαχα 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου