Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η Fulltone


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

Ψύχραιμο σε βλεπω

Μάλλον φταίει η απουσία τσίπουρου εδώ και 2,5 μήνες....

 Αλλά από την άλλη νισάφι πια με τα πεταλάκια, τις κιθάρες και τους ενισχυτές του @gkourmoul1....

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

2022.... ζούμε στο 2022, 21ος αιώνας!  κι ακόμα υπάρχουν πεταλάκια;

 Σπίτι modeling ενισχυτής, άντε αν όχι ενισχυτής.. pc, που ίσως είναι πολύ καλύτερο....Και μην μου πείτε χάνω την "ζεστασιά" της λάμπας ή την "ατάκα" της με το volume στο 0,02 του ενισχυτή!

 Πρόβες, τζαμαρίσματα, happenings, συναυλιούλες σε μπαράκια, ανετότατα βγαίνουν με πεταλιέρες ή μηχανήματα στυλ axe fx, fractal, kemper e.t.c.. πολύ πιο εύκολα, χωρίς άγχος και ξεκούραστα...

Δεν μιλάω για στάδια...., εκεί άλλοι θα μας φτιάχνουν τον ήχο, οπότε στα π@π@ρι@ μας...

 Οπότε προς τι η επιστροφή ή το "κόλλημα" σε "παλαιολιθικά" μέσα;

 Προσωπικά εάν ήμουν επαγγελματίας μουσικός, ή μέλος ερασιτεχνικής μπάντας ή έστω bedroom player με αξιώσεις...,  θα είχα στείλει στο πυρ το εξώτερον ενισχυτές, πεταλάκια και καλώδια. 4-5 banks με 4-5 presets το καθένα και τέλος! Μισή ωρίτσα sound check στα live και (ξαναμανά) τέλος!

 

 Υ.Γ.   Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο ώστε πλέον οι λαμπάτοι και φυσικά τα πεταλάκια με τις όποιες ιδιαιτερότητες τους ξεπεράστηκαν ή έστω δεν είναι πλέον αναντικατάστατοι-α και αναγκαίοι-α.

Με τα πεταλακια μπαινει και ένα δημιουργικό κομμάτι, να τα διαλέξεις, να τα βάλεις σε pedalboard κλπ 

Έχεις το σασπενς να ψάχνεις κάποιο, να πουλάς άλλο και φυσικά την αγορά ενός καινούργιου!

Σπας το επιμερους κοστος, πχ αλλιώς σου σκάει να δώσεις 2000 για Kemper και αλλιώς 3000 λίγα λίγα.

 

 

Επίσης πολλοί από τους κιθαριστικούς ήρως μας έπαιζαν με πετάλια.

 

Βάλε τα αυτά όλα μαζί και έχεις την απάντηση σου!

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Miltos23 είπε

Με τα πεταλακια μπαινει και ένα δημιουργικό κομμάτι, να τα διαλέξεις, να τα βάλεις σε pedalboard κλπ 

 Φίλτατε και αγαπητέ παλιέ συμφορουμίτη... και με τις πεταλιέρες και τα κέμπερς γίνεται αυτό και μάλιστα χωρίς τα όποια προβλήματα όπως, buffering, καλώδια, ρεύματα-γειώσεις, matching, θόρυβοι κ.τ.λ κ.τ.λ...

6 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

Έχεις το σασπενς να ψάχνεις κάποιο, να πουλάς άλλο και φυσικά την αγορά ενός καινούργιου!

Εδώ δεν έχω αντίλογο.....

6 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 Σπας το επιμερους κοστος, πχ αλλιώς σου σκάει να δώσεις 2000 για Kemper και αλλιώς 3000 λίγα λίγα.

Μπρος τα κάλλη τι είναι ο πόνος...

10 λεπτά πριν, Miltos23 είπε

 Επίσης πολλοί από τους κιθαριστικούς ήρως μας έπαιζαν με πετάλια.

Ναι από το 1960-70..άντε και 80'ς! Από κει και πέρα μας τελείωσαν οι ήρωες...

Επειδή είμαι κι εγώ κιθαρίστας (λαίμαι τώρα...), ξέρω ακριβώς πως αισθάνεσαι και πως σκέφτεσαι....

 Αλλά η ζωή είναι πολύ μικρή για να γυρνάμε στο παρελθόν, να αναπολούμε και να θέλουμε να γίνουμε κάποιοι που δεν είμαστε... εντάξει με έπιασαν τα ψυχολογικά μου τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι ότι υπερασπίζομαι του πεταλάκηδες ενώ από το 2005 είχα podxt live και πλέον είμαι με Line 6 HX Effects και ένα preamp της ΑΜΤ 😄

  • Χαχα 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Άτιμε, πάει ο καφές μου .... :classic_biggrin:

Σου φτιαξω αλλον...

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου