Προς το περιεχόμενο

Noiz Jam 22 Οκτωβρίου 2022


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
19 λεπτά πριν, mpamps είπε

Μιας κι αρχίσαμε τις παραγγελίες κάνα ενδιαφέρον για Black Sabbath υπάρχει;

Δεν είναι κακή ιδέα...

Προτάσεις.

ΥΓ: Βέβαια ας βάλουμε "τελεία" εδώ, γιατί αν αρχίσουμε όλοι να λέμε και αυτούς και τους άλλους, στο τέλος (και στην καλύτερη) θα γίνει χάος και άντε να βαρέσουμε μέχρι κάνα paranoid 😎

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, mpamps είπε

Εγώ είμαι μέσα για Ramones.

Και για το Somebody.. που αναφέρθηκε, αλλά δε θα έλεγα όχι και για ένα I Just Want to Have Something to Do.

Παίζω και μπάσο άμα λάχει για τούτα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

Παίζω και μπάσο άμα λάχει για τούτα

 

Άσχετο αλλά μου θύμισες το εξής αξιομνημόνευτο περιστατικό.

 

Πριν 4-5 χρόνια παίζουμε με την μπάντα live σε ένα μπαρ στο Περιστέρι. Έχει ολοκληρωθεί το πρόγραμμα και φωνάζουμε κόσμο από κάτω για τζαμ. Κάνουμε δε αλλαξο-οργανιές. Ο τραγουδιστής μας παίζει τη μία κιθάρα, ο μπασίστας μας έχει κάτσει στα ντραμς, εγώ έχω δώσει την κιθάρα σε φίλο και έχω κάτσει σε τραπεζάκι μπροστά μπροστά να ξεκουραστώ και να απολαύσω το χάος που θα επακολουθήσει.

 

Φωνάζουνε από το μικρόφωνο για να παίξει κάποιος μπάσο αλλά δεν εμφανίζεται κανείς. Μια-δυο-τρεις, αποφασίζω να ανέβω εγώ για να σώσω την κατάσταση αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση γιατί είχα φτιαχτεί ότι θα κάτσω μετά από 2 ώρες ορθοστασία. 

 

Ξεκινάμε να παίζουμε, όλοι είναι ψιλοντίρλα και πανευτυχείς, το κοινό χειροκροτάει, εγώ πρώτη φορά μπάσο πάνω σε πάλκο τα πάω μια χαρά... νομίζω. Μέχρι που κάποια στιγμή με κοιτάζει ο κιθαρίστας που έπαιζε με τη δικιά μου και τον βλέπω κάτι να λέει. Δεν ακούω και δε με νοιάζει, όλα είναι ωραία. Τον βλέπω ότι επιμένει. "Τι θέλει τώρα;" σκέφτομαι και αποφασίζω να του κάνω τη χάρη. Πλησιάζω και τον ακούω να λέει "τι τόνο παίζεις ρε μαλάκα;", "λα εννοείται" του λέω με απόλυτη σιγουριά. "Μι είμαστε" μου λέει. Αλλάζω επιτόπου σε μι και τον βλέπω ότι ησυχάζει. Κοιτάζω τους υπολοίπους πάνω στη σκηνή και το κοινό. Κανένας δεν έχει καταλάβει τίποτα εκτός εννοείται από τον Longshadow ο οποίος κάθεται πίσω πίσω και έχει σκάσει στα γέλια.

 

Κι έτσι έληξε κάπως άδοξα αλλά με εμπορική επιτυχία η σύντομη καριέρα μου ως μπασίστας.

  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 "λα εννοείται" του λέω με απόλυτη σιγουριά. "Μι είμαστε" μου λέει

Έλα μωρέ τώρα... Μια πέμπτη πάνω, μια πέμπτη κάτω... λεπτομέρειες 🏆

Το θέμα είναι να περνάμε καλά. 😎

  • Χαχα 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Έλα μωρέ τώρα... Μια πέμπτη πάνω, μια πέμπτη κάτω... λεπτομέρειες

Αντί να μου πει κι ευχαριστώ που τους το τζάζισα το κομμάτι....

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Άσχετο αλλά μου θύμισες το εξής αξιομνημόνευτο περιστατικό.

 

Πριν 4-5 χρόνια παίζουμε με την μπάντα live σε ένα μπαρ στο Περιστέρι. Έχει ολοκληρωθεί το πρόγραμμα και φωνάζουμε κόσμο από κάτω για τζαμ. Κάνουμε δε αλλαξο-οργανιές. Ο τραγουδιστής μας παίζει τη μία κιθάρα, ο μπασίστας μας έχει κάτσει στα ντραμς, εγώ έχω δώσει την κιθάρα σε φίλο και έχω κάτσει σε τραπεζάκι μπροστά μπροστά να ξεκουραστώ και να απολαύσω το χάος που θα επακολουθήσει.

 

Φωνάζουνε από το μικρόφωνο για να παίξει κάποιος μπάσο αλλά δεν εμφανίζεται κανείς. Μια-δυο-τρεις, αποφασίζω να ανέβω εγώ για να σώσω την κατάσταση αλλά προς μεγάλη μου απογοήτευση γιατί είχα φτιαχτεί ότι θα κάτσω μετά από 2 ώρες ορθοστασία. 

 

Ξεκινάμε να παίζουμε, όλοι είναι ψιλοντίρλα και πανευτυχείς, το κοινό χειροκροτάει, εγώ πρώτη φορά μπάσο πάνω σε πάλκο τα πάω μια χαρά... νομίζω. Μέχρι που κάποια στιγμή με κοιτάζει ο κιθαρίστας που έπαιζε με τη δικιά μου και τον βλέπω κάτι να λέει. Δεν ακούω και δε με νοιάζει, όλα είναι ωραία. Τον βλέπω ότι επιμένει. "Τι θέλει τώρα;" σκέφτομαι και αποφασίζω να του κάνω τη χάρη. Πλησιάζω και τον ακούω να λέει "τι τόνο παίζεις ρε μαλάκα;", "λα εννοείται" του λέω με απόλυτη σιγουριά. "Μι είμαστε" μου λέει. Αλλάζω επιτόπου σε μι και τον βλέπω ότι ησυχάζει. Κοιτάζω τους υπολοίπους πάνω στη σκηνή και το κοινό. Κανένας δεν έχει καταλάβει τίποτα εκτός εννοείται από τον Longshadow ο οποίος κάθεται πίσω πίσω και έχει σκάσει στα γέλια.

 

Κι έτσι έληξε κάπως άδοξα αλλά με εμπορική επιτυχία η σύντομη καριέρα μου ως μπασίστας.

το έχω πάθει και εγώ 

μόνο που έπαιζα μι ύφεση

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μαγεία της μουσικής: μία 5η πάνω / κάτω και το κομμάτι γίνεται "ενδιαφέρον".

Είναι ματζόρε και συ παίζεις σε μινόρε; Νο πρόμπλεμ, είσαι λίγο πιο μπλουζ.

 

Είναι μινόρε και συ παίζεις ματζόρε; ΜΠΙΓΚ πρόμπλεμ, το έχει πάθει και ο μέγας Gilmour σε live. Shine On You, απίστευτο vibe και hype στην ατμόσφαιρα, τα σύνθια κάνουν ό,τι πιο πλάτη μπορεί να υπάρξει ώστε να αρχίσουν τα θεϊκά τα bends, σολ μινόρε ως γνωστόν το κομμάτι, και out of the blue του σκάει μία ΣΙ ανοιχτή.

Γέλασε και πήγε παρακάτω. Οκ, s... happens!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλοι το έχουμε πάθει...

Πώς νομίζετε ότι γίναμε... τζαζίστρες; 😄

 

Μια πέμπτη πάνω, μια πέμπτη κάτω...

 

Σημαντική ανακοίνωση: Παρ' ότι Σάββατο το event, προσοχή με τις... πέμπτες 🍻 (μπύρες)

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Jet72 είπε

σολ μινόρε ως γνωστόν το κομμάτι, και out of the blue του σκάει μία ΣΙ ανοιχτή.

Gm add♮10 θα σου πει ο Φούζιος, Μια χαρά.

  • Χαχα 4

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου