Προς το περιεχόμενο

Ακρόαση μουσικής με ακουστικά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα αυτιά μας είναι φίλοι μας. Προσέχουμε για να έχουμε. Όχι σκουπίδια, όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τα αυτιά μας είναι φίλοι μας. Προσέχουμε για να έχουμε. Όχι σκουπίδια' date=' όχι πλαστικά σε θάλασσες και ακτές.[/quote']

 

Κώστα, επιτέλους βρήκες ένα άβαταρ που σου πάει. Πες στον κόσμο και από που είναι, να μορφώνονται τα νεούδια.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος δεν ξέρει τον Lo Pan του αξίζει να καίγεται αιώνια στην κόλαση' date=' ακούγοντας Ιωαννίδη και Νταλάρα.[/quote']

 

Συμφωνω και εγω μαζι σου. :twisted:

 

Οσο για το θεμα των αυτιων, δεν χρειαζεται να ζοριζονται οταν δεν υπαρχει λογος. Τα ακουστικα δεν τα χρησιμοποιεις για να γουσταρεις την ενταση και να διαλυσεις το ακουστικο σου συστημα.

Εγω επαιζα φυσικα τυμπανα σε κεντρο και (λογω βλακειας προφανως) στις αρχες δεν χρησιμοποιουσα ωτοασπιδες. Σκεφτειτε τωρα...πλεξι γκλας...Η καταρα των κεντρων...Απο ενα χρονικο διαστημα και μετα, καταλαβα πως αν δεν τις χρησιμοποιησω...καπουτ...

Τα αυτια ειναι οντως εργαλεια, ειδικα για καποιον που γουσταρει τη μουσικη, και πρεπει να τους συμπεριφερομαστε αναλογως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επαιζα φυσικα τυμπανα σε κεντρο και (λογω βλακειας προφανως) στις αρχες δεν χρησιμοποιουσα ωτοασπιδες.

 

 

Μιας και αναφέρθηκε,έχω ακούσει από φαρμακοποιό οτι συνεχής χρήση ωτασπίδων οδηγεί σε μερική κώφωση.Ισχύει ή είναι μούφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω επαιζα φυσικα τυμπανα σε κεντρο και (λογω βλακειας προφανως) στις αρχες δεν χρησιμοποιουσα ωτοασπιδες.

 

 

Μιας και αναφέρθηκε' date='έχω ακούσει από φαρμακοποιό οτι συνεχής χρήση ωτασπίδων οδηγεί σε μερική κώφωση.Ισχύει ή είναι μούφα?[/quote']

 

Εξαρταται τι εννοεις "συνεχη χρηση"?

Εγω σου μιλαω για καποιες ωριτσες. Οχι για τρελη χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Εξαρταται τι εννοεις "συνεχη χρηση"?

Εγω σου μιλαω για καποιες ωριτσες. Οχι για τρελη χρηση.

 

 

εννοώ π.χ. πρόβα 3 φορές την εβδομάδα από ένα τρίωρο την φορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

oupss ωρε Κώστα...ζέστη κάνει εδώ κάτω... :twisted:

 

προτού ...λιώσω να πω ότι από ηχοληπτικής πλευράς (αν εξαιρέσουμε τις επιπτώσεις στην υγεία λόγω ΚΑΚΗΣ χρήσης και μόνο), το πρόβλημα με τον τρόπο λειτουργείας των ακουστικών, είναι αντικειμενικό, κυρίως στην παραγωγική διαδικασία...

 

δυστυχώς (όσο και καλής ποιότητας να είναι) τα ακουστικά θα δώσουν πλασματική εικόνα στη θέση των οργάνων στη στερεοφωνική εικόνα, στα effect (κυρίως προσομοίωσης χώρων) και φυσικά στην τονική ισοροπία (κυρίως στα άκρα του φάσματος)...

δεν μπορούν λόγω φύσης να έχουν άμεση ηχητική αντοιστίχοιση με ένα ζευγάρι ηχείων (όπου είναι και ο στόχος) και ο ρόλος τους είναι συμπληρωματικός στις φάσεις της παραγωγής...(όπου η αναλυτικότητα τους είναι χρήσιμη κυρίως στην αναζήτηση και επιδιόρθωση διάφορων artifacts).

Και μόνο σε αυτό το επίπεδο ένας ηχολήπτης έχει τις ενστάσεις του...

 

στην ακρόαση μουσικής τώρα, περί ορέξεως του καθενός, κουβέντα να γίνεται...

η μουσική είναι τέρψη και το ακαδημαικό μπλα μπλα περί πιστής αναπαραγωγής της αρχικής ιδέας του παραγωγού, τον απλό ακροατή πολλές φορές δεν τον αγγίζει και καλά κάνει...αν του αρέσει ο τρόπος που τα ακουστικά του προσεγγίζουν το προς ακρόαση μουσικό υλικό όλα είναι καλά...άλλωστε τα καλά ακουστικά (ειδικά σε σχέση με ένα εφάμιλης αξίας ηχείο) είναι τουλάχιστον εντυπωσιακά στον ήχο τους...

 

Προτείνω πάντως όσοι έχουν ένα καλό ζευγάρι ακουστικών, να αναζητήσουν και κάποιες ηχογραφήσεις με τεχνική binaural (που είναι ειδικές για αναπαραγωγή από ακουστικά) για να καταλάβουν και την "διαφορά" και να ζήσουν μια όμορφη εμπειρία ανακαλύπτοντας και τα αντικειμενικά ηχητικά όρια του hardware τους...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά στην τονική ισοροπία (κυρίως στα άκρα του φάσματος)...

 

Τι είναι η τονική ισορροπία; :oops:

 

κάποιες ηχογραφήσεις με τεχνική binaural (που είναι ειδικές για αναπαραγωγή από ακουστικά)

 

Γνωρίζεις κάποια να μας προτείνεις;

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oupss ωρε Κώστα...ζέστη κάνει εδώ κάτω...

 

Καλά, εσύ αγόρι μου είσαι πιό παλιός και από τους ... δεινόσαυρους... χλωμό να τον ξέρεις... οπότε την γλίτωσες! :P

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου