Προς το περιεχόμενο

Ακρόαση μουσικής με ακουστικά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχάς καλημέρα.

Κατά δεύτερον ούτε εγώ μίλησα για βλαβερές συνέπειες σε χαμηλές εντάσεις, αλλά όπως και να το κάνουμε όταν ακούς πολύ μουσική από ακουστικά έστω και σε χαμηλές εντάσεις δεν είναι το ίδιο ξεκούραστο από το να άκουγες στην ίδια ένταση από ηχεία. Νομίζω ότι είναι αρκετά λογική η πρότασή μου.

Τώρα αν σε ενόχλησε το 1:40 απλά να σου πω ότι η αναλογία ποικίλει ανάλογα την ένταση, τα ακουστικά σε σχέση με τα ηχεία, τον ακροατή κλπ κλπ κλπ.

Όσο για αυτό (Και τι θα είχαμε άραγε να πούμε για τις βλαβερές επιπτώσεις από την ακρόαση μουσικής μέσω ηχείων σε ανάρμοστα υψηλές εντάσεις (κοινότατο φαινομενο) ή την ακρόαση του άσκοπα τσιτωμένου ενισχυτή του κιθαρίστα στις πρόβες, ή τις βλαβερές επιπτώσεις από την ακρόαση μουσικής μέσω ελεεινών (ποιοτικά) συστημάτων σαν αυτά που πουλάει η Creative;) νομίζω το κατακρίνω στο προηγούμενο post αλλά καλά κάνεις και συμπληρώνεις.

 

Γενικά νομίζω ότι συμφωνούμε (χωρίς να είναι απαραίτητο) και απλά σε ξένισε το 1:40. Απλά μπορούμε εκτός forum γιατί είναι μεγάλης έκτασης να σου εξηγήσω πιο "επιστημονικά" την αναλογία αυτή και πως διαμορφώνεται από τους διάφορους παράγοντες που προανέφερα.

 

Χαίρομαι πάντα να συζητάω με άτομα που ψάχνονται.

 

Να 'σαι καλά.

Φιλικά.

Παναγιώτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχάς καλημέρα.

 

Καλημέρα επίσης.

Ξέρεις, ίσως να ήταν λίγο υπερβολική η αντίδρασή μου εξαιτίας μιας ευαισθησίας που έχω σε αυτό το θέμα. Εννοείται ότι με το "ράδιο-αρβύλα" δεν αναφερόμουν τόσο στην τοποθέτησή σου, αλλά κυρίως σε ένα ρεύμα πεποιθήσεων που γνωρίζω ότι υπάρχει ανάμεσα στους επαγγελματίες του χώρου της ηχοληψίας.

 

Και, ναι μεν τους αναγνωρίζω την τελική αρμοδιότητα για την ανάπτυξη θέσης σε αυτό το thread, αλλά επειδή είμαι πρακτικός άνθρωπος (προσπαθώ να είμαι) αναγνωρίζω και το πραγματικό ερώτημα πίσω από αυτά που λέει ο Ρίτσι: να ακούει με το 7.1 της Creative ή με ένα ζευγάρι ακουστικών των 100 ευρώ;

 

Ποια είναι τάχα η απάντηση σε αυτή την απλή ερώτηση και σε κάθε αντίστοιχη;

Προσωπικά, όταν ήμουν είκοσι χρονών, τις ίδιες ερωτήσεις έκανα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πρώτη φάση να σου ξεκαθαρίσω ότι κι εγώ της πρακτικής είμαι. Δεν ανήκω στον χώρο της ηχοληψίας. Είμαι ένας ταπεινός και καμένος λόγω εντάσεων μουσικός.

 

Τώρα η απλή μου απάντηση στην πολύ απλή και εύλογη αυτή απορία είναι:

Σε κανένα από τα δυο. Μάζεψε κανένα φράγκο και πάρε ένα καλό (όχι απαραίτητα ακριβό) ζευγάρι ηχεία. Αν δεν έχεις την ευχέρεια, τότε τι να πω. Υπομονή. Δεν γίνεται και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο. Πίστεψέ με ότι αξίζει τον κόπο, αφού ακούμε μουσική και τα αυτιά μας είναι το εργαλείο μας να τα προσέχουμε λίγο για να μας το ανταποδώσουν.

 

Αυτά από μένα.

 

Υ.Γ. Πάντως μεταξύ μας κι εγώ με τους πολύ "θεωρητικούς" που δεν έχουν ούτε οι ίδιοι καταλάβει τι θέλουν να πουν έχω ιδιαίτερη ευαισθησία. Έχω καεί από κάτι τέτοιους :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας

Εγώ ακούω πάντα ΤΕΡΜΑ με τα ακουστικά

Δεν μπορώ να νιώσω αλλιώς ότι μπαίνω στο κομμάτι

Πολύ κακιά συνήθεια μιας και πολλές φορές υποφέρω από δυνατούς πονοκεφάλους

Πως μπορώ να καταλάβω ότι έχει μειωθεί η ακοή μου ? ελπίζω πως όχι :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ελπίζω πως όχι :p

 

Κοίτα, αν έχεις μόνο πονοκεφάλους μην ανησυχείς. Περίμενε να κάνεις και σπασμούς. 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακούω πάντα ΤΕΡΜΑ με τα ακουστικά

Δεν μπορώ να νιώσω αλλιώς ότι μπαίνω στο κομμάτι

 

Το αυτί έχει την ιδιότητα να "συνηθίζει" την ένταση. Έτσι, εσύ θα χρειάζεται να αυξάνεις την ένταση διαρκώς για να είσαι πάντα ικανοποιημένος και "μέσα στο κομμάτι" όπως λες (καταπονώντας παράλληλα τα αυτιά σου).

 

Δοκίμασε να ακούσεις μουσική για κανά μισάωρο όπως σου αρέσει. Μετά βγάλε τα ακουστικά περίμενε 5 λεπτά και ξαναβάλτα χωρίς να έχεις μειώσει εν τω μεταξύ το volume.

Αν δεν πάθεις έμφραγμα από την ένταση, ξαναπόσταρε να σου πω κι άλλους τρόπους.

 

edit: eye, οι ατάκες σου δεν παίζονται.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

simboy πολλές φορές, άν ακούμε τα ίδια και τα ίδια απο τη μία τα βαριόμαστε, απο την άλλη δέν μπορούμε εύκολα να δεχτούμε άλλα ακούσματα. Η αυτόματη αντίδραση είναι να αυξάνουμε την ένταση για ευχαριστηθούμε τη μουσική. Δέν ξέρω άν έχει σχέση με εσένα, απλά το αναφέρω γιατί είχα περάσει μια τέτοια φάση μικρός.

Επίσης διαπιστώνω ότι η ένταση που μπορώ να ευχαριστηθώ μουσική με ηχεία είναι πολύ μικρότερη απ'ότι με ακουστικά. Οπότε όσοι απο εμάς δέν έχουμε την κατάλληλη εγκράτεια καλό είναι τα ακουστικά να τα χρησιμοποιούμε μόνο όταν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ξέρεις' date=' ίσως να ήταν λίγο υπερβολική η αντίδρασή μου........

.[/quote']

 

 

Γιατί όταν διαβάζω post σου συμφωνώ και εγώ τις πιο πολλές φορές μαζί σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Ναι ισχύει αυτό , στην αρχή πριν τα βάλω μου φαίνονται πιο δυνατά αλλά μετά οκ :p

Γενικά δεν ακούω μουσική με ακουστικά δυνατά

ΜΟΝΟ όταν γράφω μουσική

Τότε το έχω ΤΕΡΜΑ !!!!

Τέρμα από τη κάρτα ήχου από το pc και πάει λέγοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου