Προς το περιεχόμενο

Ακρόαση μουσικής με ακουστικά....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

[Εξαρταται τι εννοεις "συνεχη χρηση"?

Εγω σου μιλαω για καποιες ωριτσες. Οχι για τρελη χρηση.

 

 

εννοώ π.χ. πρόβα 3 φορές την εβδομάδα από ένα τρίωρο την φορά

 

 

Οχι δεν παθαινεις τιποτα. Αλλα απο προσωπικη εμπειρια σου προτεινω ακουστικα.Ξερεις αυτα τα τεραστια :lol: που μονωνουν (οσο το δυνατον) τον εξωτερικο ηχο. Θα δωσεις βεβαια κατι παραπανω αλλα ειναι πιο ξεκουραστα. (τουλαχιστον εμενα απο ενα σημειο και μετα, οι ωτοασπιδες μου ενοχλουν τα αφτια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λοιπόν ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις! Θα συνεχίσω να ακούω μουσική όπως τα τελευταία 2 χρόνια και όταν μπορέσω να διαθέσω (όοταν) 6,7 κατοστάρικα (κάτι καλούτσικο δεν θα παίρνω με τόσα η μπά; ) θα πάρω 2 καλά μόνιτορ να διαβάζω με όση λεπτομέρεια θέλω :) Καλό θα ήταν να έχω την λέπτομέρεια των ακουστικών αλλά θα επιβιώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Cool ...... o Μπετόβεν κουφός ήταν αλλά τις έκανε τις επιτυχίες του :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

 

μπα,ο τυπάς στην ταινία it's all gone,pete tong ήταν πιο μάγκας :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ακρόαση - μίξη με ακουστικά τσεκάρετε και αυτό το free plugin από την RA (φοβερά EQs παρεπιπτόντως): http://www.refinedaudiometrics.com/products-hdphx.shtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
και φυσικά στην τονική ισοροπία (κυρίως στα άκρα του φάσματος)...

 

Τι είναι η τονική ισορροπία; :oops:

 

κάποιες ηχογραφήσεις με τεχνική binaural (που είναι ειδικές για αναπαραγωγή από ακουστικά)

 

Γνωρίζεις κάποια να μας προτείνεις;

 

Ο όρος "τονική ισοροπία" στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει να κάνει με το αποτέλεσμα της διαφοράς της ακρόασης σε "πραγματικές" συνθήκες σε σχέση με αυτήν με ακουστικά...λόγω της έλλειψης του "φυσικού χώρου" των "φυσικών εμποδίων" των ανακλάσεων που αυτά συνεπάγονται και του "ταξιδιού" των συχνοτήτων στον "αέρα" σπρώχνοντας τα έρμα μόριά του , όσο και καλή προσπάθεια να κάνει ένας κατασκευαστής δεν θα μπορέσει ποτέ να "αναπαραστήσει" απόλυτα την αναπαραγωγή ενός ζευγαριού ηχείων...απλό παράδειγμα οι τονισμένες υψηλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων που θα μας οδηγήσουν σε λάθος eq ρυθμίσεις..

τα ακουστικά φέρουν το όρο "monitor" κατ ευφημισμόν και όπως είπα παραπάνω, μόνο ως συμπληρωματικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην διαδικασία μιας "σοβαρής" παραγωγής...

Βέβαια το να φτιάξεις ένα mix που θα ακούγεται "καλά" και σε ηχεία δεν είναι τόσο δύσκολο απλά δεν θα είναι απόλυτα πιστό στην αναπαραγωγή του , πράγμα που σε pro καταστάσεις δεν "στέκει"...για το σπίτι όλα αυτά ίσως και νάναι φιλολογία αλλά καλό είναι να μην υπάρχουν μύθοι...

πάντα πρέπει να χουμε γνώση των όποιων παραχωρήσεων κάνουμε για να γινόμαστε και καλύτεροι αναζητώντας -όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν- το κάτι παραπάνω...

 

 

Ηχογραφήσεις με binaural τεχνικές δεν υπάρχουν και πολλές...αναζήτησε αν θες τα Binaural των Pearl Jam και Street Hassle του Lou Reed...

 

ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://freesound.iua.upf.edu/tagsViewSingle.php?id=1190

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά Cool ...... o Μπετόβεν κουφός ήταν αλλά τις έκανε τις επιτυχίες του :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

:lol: Ναι, νομίζω ότι τώρα που πλησιάζω κι εγώ αυτό το επίπεδο γνώσης και τεχνικής (για ταλέντο δεν το συζητάμε, το είχα πάντα) θα χαρίσω τα ακουστικά μου :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και φυσικά στην τονική ισοροπία (κυρίως στα άκρα του φάσματος)...

 

Τι είναι η τονική ισορροπία; :oops:

 

κάποιες ηχογραφήσεις με τεχνική binaural (που είναι ειδικές για αναπαραγωγή από ακουστικά)

 

Γνωρίζεις κάποια να μας προτείνεις;

 

Ο όρος "τονική ισοροπία" στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει να κάνει με το αποτέλεσμα της διαφοράς της ακρόασης σε "πραγματικές" συνθήκες σε σχέση με αυτήν με ακουστικά...λόγω της έλλειψης του "φυσικού χώρου" των "φυσικών εμποδίων" των ανακλάσεων που αυτά συνεπάγονται και του "ταξιδιού" των συχνοτήτων στον "αέρα" σπρώχνοντας τα έρμα μόριά του ' date=' όσο και καλή προσπάθεια να κάνει ένας κατασκευαστής δεν θα μπορέσει ποτέ να "αναπαραστήσει" απόλυτα την αναπαραγωγή ενός ζευγαριού ηχείων...απλό παράδειγμα οι τονισμένες υψηλές στην πλειονότητα των περιπτώσεων που θα μας οδηγήσουν σε λάθος eq ρυθμίσεις..

τα ακουστικά φέρουν το όρο "monitor" κατ ευφημισμόν και όπως είπα παραπάνω, μόνο ως συμπληρωματικά μπορούν να χρησιμοποιηθούν στην διαδικασία μιας "σοβαρής" παραγωγής...

Βέβαια το να φτιάξεις ένα mix που θα ακούγεται "καλά" και σε ηχεία δεν είναι τόσο δύσκολο απλά δεν θα είναι απόλυτα πιστό στην αναπαραγωγή του , πράγμα που σε pro καταστάσεις δεν "στέκει"...για το σπίτι όλα αυτά ίσως και νάναι φιλολογία αλλά καλό είναι να μην υπάρχουν μύθοι...

πάντα πρέπει να χουμε γνώση των όποιων παραχωρήσεων κάνουμε για να γινόμαστε και καλύτεροι αναζητώντας -όταν οι συνθήκες το επιτρέψουν- το κάτι παραπάνω...

 

 

Ηχογραφήσεις με binaural τεχνικές δεν υπάρχουν και πολλές...αναζήτησε αν θες τα Binaural των Pearl Jam και Street Hassle του Lou Reed...

 

ρίξε και μια ματιά εδώ:

http://freesound.iua.upf.edu/tagsViewSingle.php?id=1190[/quote']

 

Σ' ευχαριστώ.

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου