Προς το περιεχόμενο

Το κακό στο Spotify και τις πλατφόρμες streaming


Προτεινόμενες αναρτήσεις

το έγραψα πιο πάνω

τα έχω και τα πληρώνω σε λογική εγκυκλοπαίδειας.

Χτες έφερε η συζήτηση με φίλους στον καφέ το animals. Ο ένας απο αυτούς το αγόρασε και μου έγραψε εντυπώσεις.

Το άκουσα πριν λίγο, άμεσα, χωρίς να ψάξω πουθενα με κόπο και κατέληξα ότι μάλλον θα το αγοράσω.

 

Είμαι παλαιών αρχών και η έννοια της κτήσης και κατοχής υλικού προϊόντος είναι βαθιά χαραγμένη μέσα μου. Μου αρέσει η ευκολία του άϋλου και η αμεσότητα του, αλλά προτιμώ να αγοράζω ακόμα το παλιό μαύρο φορμα.

 

Μέχρι εκεί για μένα εκτείνεται και τελειώνει το spotify και τα συναφή. Το έχω ζήσει μια 15ετία, αλλά εμένα δεν με έπεισε (όπως άλλους) να τα πετάξω όλα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

νεώτερη περίπτωση φρέσκια διαπίστωση δική μου και αφορά νέα σχετικά κυκλοφορία.

Αφορά την επανακυκλοφορία του Animals των floyd. Ο δίσκος είχε προγραμματιστεί για το 2018, αλλά βγήκε το 2022 πριν λίγους μήνες λόγω των καυγάδων των δυό κανακάρηδων.

Το spotify και το tidal έχουν μόνο δυό εκδόσεις. 

Μάλλον επανεκδόσεις.

Αυτή του 2011 και αυτήν του 2022.

Η αρχική ...απλά δεν υπάρχει. Την αναζήτησα στα δικά μου ριπ.

Οι διαφορές είναι σημαντικές, αισθητές, από διαφορετικό eq και πανάρισμα και καθάρισμα εικόνας και μεταφοράς οργάνων (όχι δραματικά μην τρομάζετε).

Τα δικά μου συμπεράσματα:

α. οι εκδόσεις 1978 και 2022 είναι οι καλύτερες είναι διαφορετικές και προτιμώ του 2022 σε περισσότερες περιπτώσεις

β. του 2011 ψιλο sucks

γ. η νέες τεχνολογίες δίνουν πολλές ευκαιρίες

δ. οι πλατφόρμες έχασαν την αρχική έκδοση για πάντα προφανώς.

 

Για το δ η λογική είναι απλή. Γιατί να φορτώνουμε την πλατφόρμα με ριπ παλιότερων "χειρότερων" εκδόσεων αφού πλέον έχουμε τις καινούργιες τις "καλές"

 

Το λογικό έχουν κάνει.

 

Έχουν αφήσει την τελευταία remastered version του album καθως και την καινούρια η οποία είναι remix και όχι απλά remaster.

 

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

 

Εσύ σε ποια εκδοχή αναφέρεσαι?

Η πρώτη ψηφιακή έκδοση του από ό,τι βλέπω είναι το 1985.

 

Ακόμα και σε CD να θέλεις να το αγοράσεις καινούριο, νομίζω ότι μόνο του 2011 βρεις.

 

Εν ολίγοις ότι είναι διαθέσιμο σε υλική μορφή αυτό φαντάζομαι ότι είναι διαθέσιμο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) και στις πλατφόρμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Μήπως τολμώ να πω, πρέπει να πάμε πίσω?😲

Ως ερασιτέχνης μουσικός και λάτρης της ακρόασης εγώ χαίρομαι που ζω στο 2022. Ναι, πλέον ότι και να βγάλω θα ναι βελόνα στ άχυρα. Ναι, δε θα χω ποτέ ξανά αυτή την αίσθηση που είχα στα δισκάδικα. Όμως αυτή την εποχή δουλεύω 3 project, το νεότερο είναι τoυ 2012 και το παλιότερο του 1998. Κάποτε για να ηχογραφήσουμε ένα άθλιο demo με 5 κομμάτια, πληρώσαμε έναν μισθό ο καθένας. Σήμερα, με λίγες γνώσεις μίξης, το κόστος είναι 70 ευρώ το άτομο (μόνο ηχογράφηση τυμπάνων) και η ποιότητα του τελικού αποτελέσματος αστρονομικά καλύτερη. Κάθε φορά που θέλω να ακούσω κάτι το βάζω και το ακούω σε τέλεια ποιότητα και μάλιστα χωρίς να μου πιάνει η συλλογή της μουσικής το μισό δωμάτιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, mpamps είπε

 

Κι έβριζα τότε ότι δεν είχα προλάβει να αγοράσω το Diary of a Madman.

 

Τι δισκάρα είν' αυτή.

Λυπάμαι που δεν μπορώ να συνεισφέρω στη συζήτηση, διότι εξακολουθώ ν'αγοράζω δίσκους βινυλίου και δεν έχω συνδρομή σε καμία από τις πλατφόρμες.

  • Like 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, mpamps είπε

Το λογικό έχουν κάνει.

 

Έχουν αφήσει την τελευταία remastered version του album καθως και την καινούρια η οποία είναι remix και όχι απλά remaster.

 

Δεν περίμενα κάτι διαφορετικό.

 

Εσύ σε ποια εκδοχή αναφέρεσαι?

Η πρώτη ψηφιακή έκδοση του από ό,τι βλέπω είναι το 1985.

 

Ακόμα και σε CD να θέλεις να το αγοράσεις καινούριο, νομίζω ότι μόνο του 2011 βρεις.

 

Εν ολίγοις ότι είναι διαθέσιμο σε υλική μορφή αυτό φαντάζομαι ότι είναι διαθέσιμο (στην καλύτερη των περιπτώσεων) και στις πλατφόρμες.

 

το δικό μου ριπ είναι τελικά από γιαπωνέζικο mini lp replica του 1994. Τώρα το ψάχνω για λεπτομέρειες του τράνσφερ. 

Στο discogs βρίσκεις τα πάντα.

Οι πλατφόρμες κάνουν το "πολιτικά ορθό" που τους επιβάλλεται απο τις εταιρείες.

Γενικά οι εκδόσεις όσο περισσότερο απέχουν από το αρχικό τόσο πάσχουν.

Οι επανεκδόσεις είναι άλλο θέμα.

Στο discogs έχει απίστευτη πληροφορία για κυνηγούς υλικού. (αν είσαι τέτοιος).

Προσωπικά είμαι λάτρης του ορίτζιναλ, αλλά δεν αποφεύγω τις προσεγμένες επανεκδόσεις. Διαφωνώ όμως με την λογική να μην υπάρχουν οι αρχικές. Εφ όσον οι εταιρείες τις έχουν θεωρώ ότι πρέπει να τις δίνουν κι αυτές στις πλατφόρμες

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mpamps είπε

Ακόμα και σε CD να θέλεις να το αγοράσεις καινούριο, νομίζω ότι μόνο του 2011 βρεις.

Εδώ θα αυτοδιαψευστώ γιατί στη νέα έκδοση είναι διαθέσιμο και το Original Mix:

animals.thumb.jpg.ce5f61bd98aa1f62246a355c1e16e1bb.jpg

 

Εν τω μεταξύ τι ΔΙΣΚΑΡΑ (α αγαπημένος μου δίσκος τους). Εχω βάλει και ακούω τη version αυτή (στο Spotify 😁 ).

 

Ότι ετοιμαζόμουν να την τσιμπήσω την εν λόγω έκδοση αλλά είναι BluRay audio γαμ^&%&^%&.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mpamps είπε

Εδώ θα αυτοδιαψευστώ γιατί στη νέα έκδοση είναι διαθέσιμο και το Original Mix:

animals.thumb.jpg.ce5f61bd98aa1f62246a355c1e16e1bb.jpg

 

Εν τω μεταξύ τι ΔΙΣΚΑΡΑ (α αγαπημένος μου δίσκος τους). Εχω βάλει και ακούω τη version αυτή (στο Spotify 😁 ).

 

Ότι ετοιμαζόμουν να την τσιμπήσω την εν λόγω έκδοση αλλά είναι BluRay audio γαμ^&%&^%&.

την έχω παραγγείλει μόλις. Εχει όλα αυτά και βινύλιο

Η δική μου τελικά είναι 1992 Toshiba EMI Japan

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

την έχω παραγγείλει μόλις. Εχει όλα αυτά και βινύλιο

Η δική μου τελικά είναι 1992 Toshiba EMI Japan

Για στείλε ένα link σε pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mpamps είπε

Για στείλε ένα link σε pm.

απο το δικό μου το γιαπωνέζικο?

μάλλον θα είναι out of print

 

https://www.discogs.com/release/656431-Pink-Floyd-Animals

master του 1992, έκδοση 2001

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

απο το δικό μου το γιαπωνέζικο?

μάλλον θα είναι out of print

 

https://www.discogs.com/release/656431-Pink-Floyd-Animals

master του 1992, έκδοση 2001

Για το καινούριο που παραγγειλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου