Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αναρωτιέμαι, από όλους όσους αγοράζουν νέες κυκλοφορίες σε βινύλιο, πόσοι από αυτούς τα (χρησιμοποιούν) ακούνε;

 

Obegränsad (ουbεκρένσαd) = Απεριόριστο (μενω στην Σουηδία και...ξέρω) 😄

Επεξεργασμένο από WAV
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, WAV είπε

Εγώ αναρωτιέμαι, από όλους όσους αγοράζουν νέες κυκλοφορίες σε βινύλιο, πόσοι από αυτούς τα (χρησιμοποιούν) ακούνε;

 

Obegränsad (ουμπεκρένσαντ) = Απεριόριστο (μενω στην Σουηδία και...ξέρω) 😄

Εγω , που δεν παίρνω νεες κυκλοφορίες, βινυλιο βάζω μόνο παρασκευη απόγευμα- βράδυ. Κάτι σαν ritual....😝

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, WAV είπε

Εγώ αναρωτιέμαι, από όλους όσους αγοράζουν νέες κυκλοφορίες σε βινύλιο, πόσοι από αυτούς τα (χρησιμοποιούν) ακούνε;

 

Obegränsad (ουbεκρένσαd) = Απεριόριστο (μενω στην Σουηδία και...ξέρω) 😄

Κατα κανόνα πλέον κάθε Κυριακή. Ανοίγει το πρωι και κλείνει αργά το βράδυ. Τις άλλες μέρες ανάλογα με τις υποχρεώσεις

Αγοράζω πλέον γύρω στους 15-20 τίτλους τον χρόνο

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης τις άλλες μερες αποφεύγω διότι η θέση εργασίας μου είναι κάθετη στην θέση ακρόασης.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά ΠΣΚ δουλεύουν όλα τα απαρχαιωμένα μηχανήματα...με rotation.

Turntables, κασσετόφωνα, μπομπινόφωνα , minidisc, vhs..... γιατί αν τα αφήσεις σε αφήνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 15 χρόνια ακούω flacs (θεος flacs). Εχω να αγοράσω δίσκο, cd πολλά χρόνια. Να πω την αλήθεια μου λείπει. Ακόμα περισσότερο μου λείπει η τσάρκα/εξερεύνηση στα μικρά δισκάδικα με τα μεταχειρισμένα.

 

Κάποια στιγμή είχα πάει σε ένα μικρο live εδώ πάνω. Πιτσιρικάδες που παίζανε αρκετά καλό indie, shoegaze κλπ. Είχανε και για προώθηση κάποια βινύλια και κασέτες τους. Ρώτησα από περιέργεια αν ακούν μουσική από δίσκο και tape ή είναι απλά κάτι που το βλέπουν cult και cool. Δεν εξεπλάγην από τις απαντήσεις. Οι περισσότεροι δεν έχουν καν πικάπ η κασετόφωνο. Ωστόσο χαίρομαι πολύ που γνωρίζω νέους που την ψάχνουν την μουσική που ακούνε. Μια γνωστή μου πιτσιρίκα γύρο στα 22, ακούει φανατικά 80s πράγματα, post punk, darkwave, synthpop κλπ Άλλος γύρο στα 25, ακούει 50s-60s μουσικές, από κλασικό rock n roll μέχρι bossa nova. Και δεν είναι χιπστεράκια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, WAV είπε

Εδώ και 15 χρόνια ακούω flacs (θεος flacs). Εχω να αγοράσω δίσκο, cd πολλά χρόνια. Να πω την αλήθεια μου λείπει. Ακόμα περισσότερο μου λείπει η τσάρκα/εξερεύνηση στα μικρά δισκάδικα με τα μεταχειρισμένα.

 

Κάποια στιγμή είχα πάει σε ένα μικρο live εδώ πάνω. Πιτσιρικάδες που παίζανε αρκετά καλό indie, shoegaze κλπ. Είχανε και για προώθηση κάποια βινύλια και κασέτες τους. Ρώτησα από περιέργεια αν ακούν μουσική από δίσκο και tape ή είναι απλά κάτι που το βλέπουν cult και cool. Δεν εξεπλάγην από τις απαντήσεις. Οι περισσότεροι δεν έχουν καν πικάπ η κασετόφωνο. Ωστόσο χαίρομαι πολύ που γνωρίζω νέους που την ψάχνουν την μουσική που ακούνε. Μια γνωστή μου πιτσιρίκα γύρο στα 22, ακούει φανατικά 80s πράγματα, post punk, darkwave, synthpop κλπ Άλλος γύρο στα 25, ακούει 50s-60s μουσικές, από κλασικό rock n roll μέχρι bossa nova. Και δεν είναι χιπστεράκια.

Κοίτα και εγώ δεν αγοράζω τίποτα πάνω από 10 έτη.

Αλλά τι να αγοράσω;

Έχω δίσκους και cd .....που δεν έχω ακούσει ακόμα (από μαζικές αγορές στο παρελθόν... τότε που τα πετούσαν).

Έχω συλλογή....και την ανακαλύπτω .. 

Τώρα τι κάνουν οι νέοι, ούτε ξέρω, ούτε με ενδιαφέρει κιόλας.

Έφαγα πολλή σκόνη και υπόγειο στο παρελθόν...και δεν μου λείπει

Τώρα, αν πάω κάπου, κάνα ταξίδι (που δεν πάω) και πέσω πάνω σε κάνα δισκάδικο... μπορεί να πάρω κάτι για σουβενίρ, αλλά δεν πρόκειται να φάω ώρα εκεί μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, LK είπε

Γενικά ΠΣΚ δουλεύουν όλα τα απαρχαιωμένα μηχανήματα...με rotation.

Turntables, κασσετόφωνα, μπομπινόφωνα , minidisc, vhs..... γιατί αν τα αφήσεις σε αφήνουν.

Έχω ένα διπλό CD player με δυνατότητα εγγραφής από τα δεξια της sony που έκανε και από rca θύρες εγγραφή στο cd κατευθείαν και από το παράτημα δεν ανοίγουν τα πορτάκια πατώντας eject, ενώ δουλευε κανονικά και δεν ειναι και πολυδουλεμένο. Του 2003 νομίζω

 Τι να κάνω, γιατρε?

 

Αυτό είναι  μάλλον ή περίπου γιατι το έχω στο πατάρι🤣

https://www.artsound.gr/product/sony-rcd-w100-double-cd-player-recorder-used/

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
13 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έχω ένα διπλό CD player με δυνατότητα εγγραφής από τα δεξια της sony που έκανε και από rca θύρες εγγραφή στο cd κατευθείαν και από το παράτημα δεν ανοίγουν τα πορτάκια πατώντας eject, ενώ δουλευε κανονικά και δεν ειναι και πολυδουλεμένο. Του 2003 νομίζω

 Τι να κάνω, γιατρε?

 

Αυτό είναι  μάλλον ή περίπου γιατι το έχω στο πατάρι🤣

https://www.artsound.gr/product/sony-rcd-w100-double-cd-player-recorder-used/

Θέλει δούλεμα.

Κόλλησαν από την αχρησία.

Πάτα ετζεκτ..και πίεζε το μαλακά με ένα κατσαβίδι.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αγοράσει ένα NAD CD Player, ακριβούτσικο, έναν Σεπτέμβριο. Έβαλα και άκουσα ένα μόνο CD, το άφησα μέσα και πήγα να ξανα-ανάψω το μηχάνημα, τον μεθεπόμενο Νοέμβριο. Κάνει ένα ζβιννννννννν.... ΜΠΡΑΠ, και ανοίγει η πόρτα (δειλά) όπου βλέπω το CD θρύψαλα. Δεν ξαναλειτούργησε ποτές.

  • Λυπάμαι 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου