Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δεν θέλει κάνενα παράξενο εργαλείο.

Το μηχάνημα το ανοίγει από τα πλάγια με κατσαβίδι και βγάζεις το καπάκι. Η πρόσοψη δεν επηρεάζεται.

Θα δεις τον ιμάντα που λειτουργεί κάθετα στην πόρτα.

Πιάνεις τον ιμάντα με το δάχτυλο και τον γυρίζεις χειροκίνητα πάνω στην τροχαλία του, ενώ ταυτόχρονα τον βρέχεις εσωτερικά με την μπατονέτα.

Με ένα δυό περάσματα χάνει την όποια γλίτσα που μάζεψε και αρπάζει αμέσως

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Έχω σπρέι επαφών, τα εργαλειάκια δεν τα έχω αλλά θα το κάνω με τα πατροπαράδοτα.

 Το θέμα είναι πως θα το αφήσω πάλι και θα ξαναγίνει. 😀

 Δεν χρησιμοποιώ CD πια.

Και από το PC το έχω βγάλει, δεν έχει μέσα. 😀

 Αν θέλω να ρίξω κάτι από DVD ή CD, το συνδέω το player με usb hub🤣

 

 Θα το φτιάξω όμως και θα το βάλω στο rack της τηλεόρασης για διακοσμητικό. 😀

 

 Πως περνάν τα χρόνια.

 Πάντως είναι ωραίο, έχει spdif optical μάλιστα in και out.

 

όχι σπρέι επαφών.

Οινόπνευμα άσπρο. Ή ισοπροπυλική αλκοόλη.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν θέλει κάνενα παράξενο εργαλείο

Καλά, δεν είπαμε ότι "θέλει". Καλό είναι πάντως να έχει κάποιος ένα τέτοιο σετάκι αν ασχολείται με συναρμολογήσεις / αποσυναρμολογήσεις / επιδιορθώσεις.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παιδιά για να συνεννοούμαστε.

Το πορτάκι μπορεί να μην ανοίγει είτε από θέμα (σκάλωμα) στον μηχανισμό (που συνηθως είναι πλαστικό-κάτι σαν γρανάζι), είτε από τον ιμάντα (εμένα δεν μου χει τυχει ιμάνατας).

Το σπpευ το προτείνω για το πλαστικό μηχανισμό (αν χρειαστει να το ανοιξει), να φύγουν τυχον σκόνες κλπ....αλλά να μην πέσει λάδι πάνω και το κάνει κολλώδες. ...μαζί με την σκόνη δηλαδή χειρότερο.

Άλλο πράγμα το rejuvenator για τους ιμάντες φυσικά, που μπορεί να ναι και απλο οινόπνευμα.

Να προσδιορίσουμε την "βλάβη" πρώτα.

Μπορεί από την αχρησία να κόλησε απλά εξωτερικά το πορτάκι, που με μια ελαφρια πίεση με ενα κατσαβίδι (λέω ) - φυσικά και με πλαστικό καλλίτερα που λέει ο τρολευ- όχι ότι θα πάθει τίποτα....ειπαμε απλη πίεση όχι ξεχαρβάλωμα, το πιθανότερο είναι να ανοίξει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, LK είπε

 

Μπορεί από την αχρησία να κόλησε απλά εξωτερικά το πορτάκι, που με μια ελαφρια πίεση με ενα κατσαβίδι (λέω ) - φυσικά και με πλαστικό καλλίτερα που λέει ο τρολευ- όχι ότι θα πάθει τίποτα....ειπαμε απλη πίεση όχι ξεχαρβάλωμα, το πιθανότερο είναι να ανοίξει.

 

 

ναι το είπα πιο πάνω.

Την ώρα που ενεργοποιείται το άνοιγμα μπορούμε λίγο με το νύχι να υποβοηθήσουμε την πόρτα .

Αν πιάσει μπορει να ανοίξει.

Αν όμως θέλει πάντα υποβοήθηση, σημαίνει ότι "γλυστράει" ο ιμάντας και δεν ανοίγει γι αυτό τον στεγνώνουμε για να πιάνει και να μη χρειάζεται πλεον υποβοήθηση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ας δοκιμάσει και μας λέει.

Εγω συμφωνώ με τον Τρολλευ, υπό την έννοια ότι τα πλαστικά εργαλεία  σε αποτρέπουν απο χαράξεις , σπασίματα κ.λ.π. γενικά.

Σε έμενα δεν κάνουν apply βεβαια, αλλά εγω όλα αυτά τα χρόνια έμαθα κάτι.

1ον Όταν βάζουμε στο χειρουργικό τραπέζι κάποιο μηχανημα, ΔΕΝ βιαζόμαστε. Είμαστε προσεκτικοι και με κινήσεις αρχαιολόγου κάνουμε τη δουλειά.

2ον Δεν παλεύουμε. ....Ετσι , με μεταλικά εργαλεία, έχω ανοίξει απίστευτα πλαστικά κατα κόρον μηχανήμα (το αποία κινδυνεύεις να τα σπάσεις ακόμα και με τα γυμνά χερια σου.....μερικά ειναι πολύ "ψεύτικα"-πόσο μάλλον με κάτι μεταλλικό ) .......αλλά ναι δεν είναι για όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Θα το επιχειρήσω από εβδομάδα, δεν προλαβαίνω να ασχοληθώ το ΣΚ.

Να το επιχειρήσεις όταν έχεις χρόνο, νηφαλιότητα και κυρίως όρεξη.

Οι επισκευές γίνονται κυρίως για να μας διασκεδάζουν.

Αν το δεις ως "να τελειώνουμε".. θα το χαλάσεις παραπάνω σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, LK είπε

, νηφαλιότητα και κυρίως όρεξη.

 

αυτά τα έχω χάσει χρόνια τώρα ιδιαίτερα τη νηφαλιότητα γιατί με τρέλαναν διάφορες καταστάσεις, είμαι τρελός πια🤣 ότι κάνω θα το κάνω χωρίς ιδιαίτερη προσοχή να το ξέρετε χαχαχαχαχαχχαχαχ;α🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου