Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τη δισκοθήκη μου την κρατάω ως κόρην οφθαλμού και φυσικά θα κληροδοτηθεί εις την κόρην, η οποία μέχρι στιγμής μια και της έκαναν δώρο ένα πικάπ μου έχει κατάσχει καμιά 10άδα δίσκους.

Όπως είπα πιό πριν τα τελευταία χρόνια αγοράζω αποκλειστικά και μόνο βινύλιο.

Ακούω ειδικές μέρες, όταν θα κάτσω κάτω και δεν θα κάνω τίποτα. Όταν κάνω χίλια δυό ακούω είτε cd είτε streaming.

Το ίδιο με τις κασέτες, τα mini disk, τα dat, τις dcc, τα dvd audio, τα super audio και τις λίγες μπομπίνες των παιδικών μου χρόνων.

 

@npap koetsu δυστυχώς δεν έφτανε ποτέ η τσέπη μου. Απο την άλλη μια φορά άκουσα σε φίλο μια dynavector και έκτοτε ήταν ο στόχος μου και εδώ και αρκετά χρόνια είμαι με την 17D3. Σήμερα έχω δυο td160 δίπλα δίπλα, ένα για 33άρια και ένα για 45άρια.

  • Like 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, trolley είπε

Εκείνη την περίοδο, επί της ουσίας άλλαξα επάγγελμα, μάριταλ στάτους, φίλους, όχημα μετακίνησης και έπιπλα.

That's a hell of a change!

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mpamps είπε

That's a hell of a change!

Σκέφτηκα να γράψω και "σεξουαλικό προσανατολισμό" (για πλάκα, δε συνέβη) αλλά συγκρατήθηκα.

 

Έτσι γίνεται όμως αγαπητέ, σκέψου ότι "σα λουλούδι, κάποιο χέρι, θα μας κόψει μιαν αυγή" και θα χρειαστεί να τα αφήσουμε ΟΛΑ πίσω. Οπότε, λίγη προπόνηση δε βλάπτει (λένε οι σοφοί).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, trolley είπε

Οπότε, λίγη προπόνηση δε βλάπτει (λένε οι σοφοί).

 

Σχεδον όλη την τελευταία χρονιά την αφιέρωσα στο να "πετάω" τα πράγματα του πατέρα μου και της μητέρας μου.

Τους τελευταίους μήνες "πετάω" τα δικά μου άχρηστα γιατί δεν θέλω να βάλω άλλους στην ίδια θέση.

 

Δίσκοι όμως θα περάσουν με κληρονομητήριο

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 7/11/2022 στις 2:24 ΜΜ, trolley είπε

Έπεσα πάνω σε αυτό το review ενός πικάπ από το ΙΚΕΑ.

Πέραν του ασυνήθιστου της υπόθεσης, εντυπωσιάστηκα από το ότι υπάρχει app για κινητό, με το οποίο μετράει κανείς πράγματα όπως η πραγματική ταχύτητα περιστροφής αλλά και W & F.

 

 

 

Ποιό είναι το app και τι είναι το W & F;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow and flutter.

Υπαρχουν δεκαδες αρθρα στο δικτυο.

Υπαρχουν 10δες apps. 

Ψαξε με κλειδιά rpm wow flutter

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 9/12/2022 στις 8:17 ΠΜ, LK είπε

Πάντως διαβάζω και από τον Νίκο @npap  και από τον Παναγιώτη @trolley , ότι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, δώσατε τη συλλογή σας.

Λόγω χώρου έγινε κυρίως αυτό;

Και αν ναι, δεν είχατε τίποτα καλλίτερο να ξεφορτωθείτε; Π.χ. κάνα σκρίνιο με πιάτα και μαχαιροπίρουνα; 🤪

 

χα χα... ε όχι κι έτσι μωρέ... για μένα ήταν κάτι αναπόφευκτο... και έγινε σε δύο φάσεις με διαφορά χρόνων μεταξύ τους...

 

η πρώτη ήταν  στα τέλη του 80 που μου είχαν κατασχέσει ένα μεγάλο μέρος των LP μου και τα περισσότερα από τα 45άρια σε έφοδό τους τα "λαγωνικά" των ραδιογωνιόμετρων στο fm στουντιάκι που είχα με φίλο (ακόμα κλαίω την φοβερή μου συλλογή με ελληνικά συγκροτήματα των 60xties που περιείχε ακόμα και μπάντες που δεν τους ήξεραν ούτε στην γειτονιά τους)... έκανα την βλακεία ενώ στην αρχή τα πήγαινα μόνο ανάλογα πόσα θα έπαιζα στη εκπομπή στην πορεία βαρέθηκα και άφηνα όλο και περισσότερα εκεί... το τι τα έκαναν μετά την κατάσχεση είναι μεγάλη και πονεμένη ιστορία..

 

anyway... κάπου εκεί πάντως σταμάτησα να αγοράζω και κυρίως τα επόμενα χρόνια απλά έγραφα τα lp των φίλων σε dat όταν δεν τα έβρισκα (ακόμα) σε cd...

 

η δεύτερη και οριστική ήταν στα μέσα του 90... ήδη είχα πέσει με τα μούτρα τα προηγούμενα χρόνια στην ψηφιακή παραγωγή στο studio, που με είχε συνεπάρει με τους νέους δρόμους που άνοιγε, τόσο, που δεν άκουγα πια μουσική στο σπίτι παρά μόνο σύγκρινα παραγωγές... κάπου εκεί πούλησα και τον hi end εξοπλισμό μου στο σπίτι και τον αντικατέστησα με ένα απλά καλό hi fi καθότι το digital audio recording στα πρώτα του βήματα ήταν πολύ ακριβό σπορ και όλα τα έχωνα σε αυτό πλέον...

 

δεν λέω... εκ του μακρόθεν έχω μετανοιώσει γιατί θα μπορούσα να κρατήσω ειδικά κάποια σπάνια κομμάτια που δεν τα βρίσκεις πια εύκολα, αλλά τότε ήταν άλλες οι συνθήκες κι είχα άλλα μυαλά που κυριαρχούσε ο ενθουσιασμός...

 

 

---

ΥΓ. Λάκη μου σόρυ για το latency... τώρα που ξανανέβηκε το θέμα μου σφύριξαν ότι δεν είχα απαντήσει στην ερώτησή σου...😊

 

 

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimsonic είπε

Wow and flutter.

Υπαρχουν δεκαδες αρθρα στο δικτυο.

Υπαρχουν 10δες apps. 

Ψαξε με κλειδιά rpm wow flutter

Έτσι όπως το διάβασα, θεώρησα ότι ο trolley αναφερόταν σε συγκεκριμένο app, ενδεχομένως και του συγκεκριμένου πικάπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, άσχετου/αρχάριου... λογικά στα περισσότερα πικάπ η βελόνα λειτουργεί αυτόματα, οπότε με την ολοκλήρωση της αναπαραγωγής ενός δίσκου, αυτή ανυψώνεται από το τελευταίο; Στο πικάπ θέματος, η αυτόματη λειτουργία δεν υφίσταται; Είναι απολύτως χειροκίνητο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχυει αυτο.

Ο αυτοματισμος αυτος ανηκει σε φτηνες ή budget κατασκευες αν και υπαρχουν καποια που ειναι καλύτερα.

Η λειτουργια αυτη ειναι ουσιαστικά αχρηστη για σοβαρούς ακροατες χομπυστες.

Ουτε η ελλειψη της δημιουργει το παραμικρο πρόβλημα.

Ειναι απολύτως χειροκινητο.

 

Οσο προχωραει η συζητηση αρχιζω να πιστευω οτι δεν εισαι για να ασχοληθεις. Κατι αλλο ζητας και δεν θα το βρεις στα πικαπ 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου