Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα Β3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, mpamps είπε

Εγώ έχω να πω ότι έχουν περάσει 17-18 ώρες και δεν έχουμε ακούσει νότα. 

θα αργήσει, πρέπει πρώτα να το τεστάρει, να το σετάρει και να φτιάξει τον ήχο που θέλει. Χρειάζεται δουλειά το θέμα. Ήδη του έχω προτείνει να αγοράσει το Strymon Lex (mk2) και να σετάρει το Hammond πάνω σ'αυτό. Εγώ με το Lex είχα βρει τον ήχο που έψαχνα για δεκαετίες. Και με το internal Leslie SIM το όργανο ακούγεται υπέροχα με το κατάλληλο editing, αλλά το Lex του δίνει άλλο αέρα και κάνει πράγματα που το internal SIM δεν μπορεί να κάνει.

Προσωπικά θεωρώ ότι τα καλύτερα Leslie SIMs στην αγορά είναι αυτή τη στιγμή τα Ventilator II και Lex, όλα τα υπόλοιπα τρέχουν πίσω τους. Δεν υπάρχει θέμα καλύτερου/χειρότερου με αυτά τα δύο, τα settings και ο ήχος τους διαφέρουν όσο ο ήχος δύο πραγματικών Leslie που έχουν σεταρισμένα τα mics τους με διαφορετικό τρόπο, είναι και θέμα γούστου ο ήχος που μπορεί κανείς να πάρει από αυτά.

Εγώ διάλεξα το Lex γιατί ο ήχος που έβγαζε ήταν πιο κοντά στα γούστα μου και τη μουσική που παίζαμε με την μπάντα, που ήταν κυρίως Hard Rock κ' Blues Rock. Το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιούσα ήταν το Hammond XK1c, ένα νεότερο μοντέλο απ'το SK2 του DIM, αλλά και τα δύο έχουν την ίδια sound engine (VASE III), απλά το XK1c είχε 3-4 εξτραδάκια που αργότερα πέρασαν και στα New B3/C3 mk2 με firmware update. Νομίζω ότι τα πέρασαν και στα SK1/SK2, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. 

Anyway, παρακάτω θα ακούσετε μερικά ηχητικά δείγματα που μάζεψα σε ένα βίντεο και τα οποία μπορούν να φτιαχτούν και στο SK2 του Dim. Τις ηχογραφήσεις τις έκανα με κάποιες κάμερες σε διάφορες πρόβες/πειράματα πάνω στον ήχο, οπότε μην περιμένετε καμιά τρελή πιστότητα. Ως το 3:05 ακούτε το Hammond με το internal Leslie SIM και κατόπιν με το Lex.
Enjoy the Beast.🤘

 

 

  • Like 2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Waterfall-K mk2 είπε

θα αργήσει, πρέπει πρώτα να το τεστάρει, να το σετάρει και να φτιάξει τον ήχο που θέλει. Χρειάζεται δουλειά το θέμα. Ήδη του έχω προτείνει να αγοράσει το Strymon Lex (mk2) και να σετάρει το Hammond πάνω σ'αυτό. Εγώ με το Lex είχα βρει τον ήχο που έψαχνα για δεκαετίες. Και με το internal Leslie SIM το όργανο ακούγεται υπέροχα με το κατάλληλο editing, αλλά το Lex του δίνει άλλο αέρα και κάνει πράγματα που το internal SIM δεν μπορεί να κάνει.

Προσωπικά θεωρώ ότι τα καλύτερα Leslie SIMs στην αγορά είναι αυτή τη στιγμή τα Ventilator II και Lex, όλα τα υπόλοιπα τρέχουν πίσω τους. Δεν υπάρχει θέμα καλύτερου/χειρότερου με αυτά τα δύο, τα settings και ο ήχος τους διαφέρουν όσο ο ήχος δύο πραγματικών Leslie που έχουν σεταρισμένα τα mics τους με διαφορετικό τρόπο, είναι και θέμα γούστου ο ήχος που μπορεί κανείς να πάρει από αυτά.

Εγώ διάλεξα το Lex γιατί ο ήχος που έβγαζε ήταν πιο κοντά στα γούστα μου και τη μουσική που παίζαμε με την μπάντα, που ήταν κυρίως Hard Rock κ' Blues Rock. Το τελευταίο μοντέλο που χρησιμοποιούσα ήταν το Hammond XK1c, ένα νεότερο μοντέλο απ'το SK2 του DIM, αλλά και τα δύο έχουν την ίδια sound engine (VASE III), απλά το XK1c είχε 3-4 εξτραδάκια που αργότερα πέρασαν και στα New B3/C3 mk2 με firmware update. Νομίζω ότι τα πέρασαν και στα SK1/SK2, αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος. 

 

 

γενικά, ξέρετε, τα είπαμε, ψιλοαπέχω.

κατα τα άλλα, αυτή την ώρα κάνω αναδιάρθρωση του χώρου μπας και γλυτώσω τη μετακόμιση.

Για να ακούσετε δείγματα θα περάσει καιρός, εκτός αν θέλετε να ακούσετε στατικές νότες.

Αν είναι κάτι με δεξί σε σόλο και ακόρντα σε ροκ (αποκλειστικά) εκεί πάμε καλά. Καλά όχι όπως τα υποβοηθούμενα που κατα καιρούς ηχογράφησα. Επιπέδου τζαμ.

Στο αριστερό για μπάσα (και ακόρντα) είμαι ακόμα στην πρώτη μικρή.

 

Για την ώρα όταν δεν μεταφέρω κουτιά και μηχανήματα παίζω πάνω σε γνωστά άσματα που τα ξέρω σαν την κωλότσεπη μου, ή παίζω γενικώς ό,τι νάναι μόνο για να το ακούω.

Για λέσλι είναι νωρίς. Πολύ νωρίς, αν και το ενσωματωμένο είναι απλώς ΟΚ.

 

Δεν ξέρω τι εξτραδάκια είχε το xk, όταν ακούω τον Alfredson να παίζει στο sk και του αρκεί, εγώ τι να ζητήσω.

Είναι νωρίς, κάποια στιγμή θα σας πω τι γίνεται, αλλά όπως είμαι τώρα, γράφω με το πληκτρολόγιο στα πόδια και το ποντίκι στο μπράτσο της καρέκλας....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

... Στο αριστερό για μπάσα (και ακόρντα) είμαι ακόμα στην πρώτη μικρή.

Καλά πάμε 😆

 

7 λεπτά πριν, dimsonic είπε

... γράφω με το πληκτρολόγιο στα πόδια και το ποντίκι στο μπράτσο της καρέκλας....

Τέλεια 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το ενσωματωμένο είναι απλώς ΟΚ.

Δεν είναι καθόλου "απλώς οκ", όταν αρχίσεις να σκαλίζεις τις πολλές παραμέτρους του και πειραματιστείς με τις καμπίνες, τα διαφορετικά overdrives/amps κλπ θα καταλάβεις. Μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου Leslie με τις προδιαγραφές που τα θες, αν τα presets που έχει δεν σου κάνουν. Επίσης, κάθε ήχο που κάνεις save μπορεί να έχει το δικό του διαφορετικό Leslie, δεν είναι δηλαδή το Χ Leslie το οποίο επηρεάζει ταυτόχρονα όλους τους ήχους. Το SK έχει αμέτρητες παραμέτρους για να φτιάξεις τον δικό σου ιδανικό Hammond ήχο, απλά σε πολλά σημεία απαιτείται το διάβασμα του manual. Άντε κατέβασε το σε pdf και τσέκαρε επίσης αν το όργανο φοράει το τελευταίο firmware.

Πες μου και πως βλέπεις το πληκτρολόγιο (Fatar TP8o), όταν το συνηθίσεις τα άλλα πληκτρολόγια θα σου φαίνονται "κάπως¨.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Δεν είναι καθόλου "απλώς οκ", όταν αρχίσεις να σκαλίζεις τις πολλές παραμέτρους του και πειραματιστείς με τις καμπίνες, τα διαφορετικά overdrives/amps κλπ θα καταλάβεις. Μπορείς να φτιάξεις τα δικά σου Leslie με τις προδιαγραφές που τα θες, αν τα presets που έχει δεν σου κάνουν. Επίσης, κάθε ήχο που κάνεις save μπορεί να έχει το δικό του διαφορετικό Leslie, δεν είναι δηλαδή το Χ Leslie το οποίο επηρεάζει ταυτόχρονα όλους τους ήχους. Το SK έχει αμέτρητες παραμέτρους για να φτιάξεις τον δικό σου ιδανικό Hammond ήχο, απλά σε πολλά σημεία απαιτείται το διάβασμα του manual. Άντε κατέβασε το σε pdf και τσέκαρε επίσης αν το όργανο φοράει το τελευταίο firmware.

Πες μου και πως βλέπεις το πληκτρολόγιο (Fatar TP8o), όταν το συνηθίσεις τα άλλα πληκτρολόγια θα σου φαίνονται "κάπως¨.

Το εχω πριν το παραγγειλω.

Ακομα ψαχνω. Ακομα δεν εχω πιασει πως δουλευει το fast slow stop.

 

20230701_195348.jpg

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το εχω πριν το παραγγειλω.

Ακομα ψαχνω. Ακομα δεν εχω πιασει πως δουλευει το fast slow stop.

Ξέχνα το hard copy manual, το pdf πάρε που μπορείς να κάνεις search λέξεις. 

Και τι εννοείς όταν λες "δεν εχω πιασει πως δουλευει το fast slow stop"? Όταν το κουμπί fast είναι πατημένο (το λαμπάκι είναι ΟΝ) έχεiς fast speed, όταν δεν είναι πατημένο είναι στο slow speed και όταν είναι πατημένο το stop το Leslie κάνει break. Break σημαίνει ότι οι κόρνες σταματάνε, όχι ότι το Leslie είναι Off. Αφού έχεις το Leslie switch ρε κουμπαρε, τι ασχολείσαι με το κουμπιά? Σύνδεσε το switch και τέλος. Ισως χρειαστεί ρύθμιση από το μενού για να το δει.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ξέχνα το hard copy manual, το pdf πάρε που μπορείς να κάνεις search λέξεις. 

Και τι εννοείς όταν λες "δεν εχω πιασει πως δουλευει το fast slow stop"? Όταν το κουμπί fast είναι πατημένο (το λαμπάκι είναι ΟΝ) έχεiς fast speed, όταν δεν είναι πατημένο είναι στο slow speed και όταν είναι πατημένο το stop το Leslie κάνει break. Break σημαίνει ότι οι κόρνες σταματάνε, όχι ότι το Leslie είναι Off. Αφού έχεις το Leslie switch ρε κουμπαρε, τι ασχολείσαι με το κουμπιά? Σύνδεσε το switch και τέλος. Ισως χρειαστεί ρύθμιση από το μενού για να το δει.

Δεν μπορω τα pdf. Αλλωστε κι αυτο πως τυπωθηκε?

Και το κουμπι εχει ενα καρο τροπους απόκρισης 

 

 

(Για την ωρα ειμαι εδω...στα ευκολακια....)

image.thumb.png.60657330f228b2c1c70a7136e9c2d7e7.png

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δεν μπορω τα pdf

Ρε Dim, ώρες ώρες με τερΛαίνεις.🙄 Συγκρίνεται το PDF που μπορείς να κάνεις SEARCH και να βρεις άμεσα την πληροφορία που θες με το hard copy manual? Γουστάρεις να διαβάζεις το manual απ΄την αρχή ως το τέλος για να βρεις αυτό που θες? Αν ναι, καλο κουράγιο, δεν θα τελειώσεις ούτε του χρόνου.😴 

Καλό κουράγιο επίσης στην προσπάθεια σου να βγάλεις τον Leslie ήχο του Santana. Για να σε βγάλω από τον κόπο, να σου πω ότι με το internal SIM ΔΕΝ πρόκειται να βρεις άκρη. Θες το Ventilator II ή το Lex.😌

Ρώτα και κανέναν που τα΄χει περάσει αυτά τα σταδια, μην είσαι μαζόχας.😁

 

 

Και τι εννοείς όταν λες "Και το κουμπι εχει ενα καρο τροπους απόκρισης"?🤔

Επεξεργασμένο από Waterfall-K mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Ρε Dim, ώρες ώρες με τερΛαίνεις.🙄 Συγκρίνεται το PDF που μπορείς να κάνεις SEARCH και να βρεις άμεσα την πληροφορία που θες με το hard copy manual? Γουστάρεις να διαβάζεις το manual απ΄την αρχή ως το τέλος για να βρεις αυτό που θες? Αν ναι, καλο κουράγιο, δεν θα τελειώσεις ούτε του χρόνου.😴 

Καλό κουράγιο επίσης στην προσπάθεια σου να βγάλεις τον Leslie ήχο του Santana. Για να σε βγάλω από τον κόπο, να σου πω ότο με το internal SIM ΔΕΝ πρόκειται να βρεις άκρη. Θες το Ventilator II ή το Lex.😌

Ρώτα και κανέναν που τα΄χει περάσει αυτά τα σταδια, μην είσαι μαζόχας.😁

εγω έχω μια ηλικία.

Θέλω χαρτί.

Εσύ ακόμα μπορεις. 

Πέρασα και εγώ από τη φάση ηλεχτρονικά τα πάντα όλα.

 

Στη φάση αυτή μου αρκεί να παίζω τις νότες. Ήχους κλπ σιγά σιγά.

Όσο και να λες, άμα δεν βαρεθώ το on board leslie δεν πάω παρακάτω.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου κάνω τη ζωή πιο εύκολη προσπαθώ, αλλά εσύ δεν... Καλώς λοιπόν, σε αφήνω να φας τα μούτρα σου.😎 Για τον ήχο του Santana να μην στο ξαναπω ε? Μην παιδεύεσαι άδικα, το έκαναν πολλοί άλλοι πριν από σένα και ΟΛΟΙ κατέληξαν να αγοράσουν είτε ένα real Leslie είτε ένα καλό SIM.😌 

Over & out.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου