Προς το περιεχόμενο

Βιμπράτο ή μιγκάτο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Είτε θα έχετε παρατηρήσει άλλους (πολλούς youtubers), είτε θα το κάνετε κι εσείς αλλά εγω έχω τις απορίες μου και θα'θελα να με διαφωτίσετε.

 

Παίζεις μια σειρά ακόρντων και στο τελευταίο που κρατάς ένα ολόκληρο μέτρο, κουνάς την κιθάρα ολόκληρη μπρος -πίσω, δίνοντας την εντύπωση σαν να κάνεις βιμπράτο συνολικά στο ακόρντο, σε αυτό τον ρυθμό.

 

Μήπως είναι κάτι ψυχοακουστικό; Μήπως είναι ψευδαίσθηση ή οφθαλμαπάτη;

Εγω δεν το ακούω.

 

Καταλαβαίνω όταν σπρώχνεις το headstock όσο κρατάς κόντρα το σώμα, πως αυξομειώνεται η απόσταση των χορδών μεταξύ γέφυρας και nut και συμβαίνει το βιμπράτο. Αλλά με την κιθάρα ολόκληρη πέρα - ΄δωθε, τι συμβαίνει;

  • Χαχα 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Είτε θα έχετε παρατηρήσει άλλους (πολλούς youtubers), είτε θα το κάνετε κι εσείς αλλά εγω έχω τις απορίες μου και θα'θελα να με διαφωτίσετε.

 

Παίζεις μια σειρά ακόρντων και στο τελευταίο που κρατάς ένα ολόκληρο μέτρο, κουνάς την κιθάρα ολόκληρη μπρος -πίσω, δίνοντας την εντύπωση σαν να κάνεις βιμπράτο συνολικά στο ακόρντο, σε αυτό τον ρυθμό.

 

Μήπως είναι κάτι ψυχοακουστικό; Μήπως είναι ψευδαίσθηση ή οφθαλμαπάτη;

Εγω δεν το ακούω.

 

Καταλαβαίνω όταν σπρώχνεις το headstock όσο κρατάς κόντρα το σώμα, πως αυξομειώνεται η απόσταση των χορδών μεταξύ γέφυρας και nut και συμβαίνει το βιμπράτο. Αλλά με την κιθάρα ολόκληρη πέρα - ΄δωθε, τι συμβαίνει;

Ξέρω αν και δεν είμαι κιθαρίστας πως ιδιαίτερα κάποιες κιθάρες με τη δόνηση αυτή βγάζουν ένα vibrato αποτέλεσμα διότι ο αέρας χοροπηδάει ανάμεσα στις χορδές

 Δεν έχω πιει 😂

  • Μπερδεύτηκα 2
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιμπράτο είναι.

Μόνο που αντί να είναι σταθερή η κιθάρα και να κουνάς το δάχτυλο, κουνάς την κιθάρα και κρατάς το δάχτυλο σταθερό.:classic_wink:

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι βιμπρατο απλά είναι σαν τους μορφασμούς που κάνει ένα κιθαρίστας όταν παίζει σόλο.Εκει τους κάνει με την κιθάρα.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Νομίζω πως δεν το κάνει πια. Θα βρίσκει στη κοιλιά στην επιστροφή.

  • Χαχα 5

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Τα λέει όλα το παλικαρακι το πώς γίνεται και το γιατί @Yannis Methenitis

 

 

Δεν λέει αυτό.

Λέει ότι κάποιοι κουνάνε ολόκληρη την κιθάρα, σώμα και μπράτσο μαζί, όχι προς την αντίθετη κατεύθυνση το καθένα.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φαίνεται όπως αναφερει πως έχουν γινει πολλές συζητήσεις επι του θέματος. Άλλη μια κι εδώ λοιπόν.

 

Το ακούω μια χαρά στου Buck το παίξιμο γιατί κάνει αυτό που ανέφερα,

 

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Καταλαβαίνω όταν σπρώχνεις το headstock όσο κρατάς κόντρα το σώμα, πως αυξομειώνεται η απόσταση των χορδών μεταξύ γέφυρας και nut και συμβαίνει το βιμπράτο. Αλλά με την κιθάρα ολόκληρη πέρα - ΄δωθε, τι συμβαίνει;

 

αλλά το κάνει με επιτυχία σε αντιθεση με κάποιους που κουνάνε όλη την κιθάρα χωρίς ακουστικό αποτέλεσμα. Αλλά σίγουρα όλοι αυτό προσπαθούν τελικά. Κάποιοι με επιτυχία και κάποιοι όχι. 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου