Προς το περιεχόμενο

Presonus AudioBox iTwo / STEINBERG UR-22-MKII


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, LK είπε

Συνοψίζω.

Ηθελα να το δω στην πράξη.

Ναι, με 5ms...σχεδόν 6ms... παίζεις....με 3ms παίζεις καλλίτερα.

Όχι, δεν δίνω 250 € για να πάω στα 4ms (και αν)

Προτιμώ να δώσω 250 € για εξωτερική προενίσχυση και να κρατησω π.χ την alpha..

Αν στήσω audio desktop pc ....να δώσω και τα 1300 για την RME.

 

συνοψίζω και εγώ για χάρη σου.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση με άλλο κονφιγκ πχ pcmcia ή δεν ξέρω τι βινταζιά (πλέον) να πιάσεις τα νούμερα που θες.

Θα έρθει η ώρα που ο υπολογιστής και το project σου θα σέρνονται και θα λες, θεέ μου να τρέχει κι ας έχω και 25.

Εγώ πήρα RME και καινούργιο Desktop (πότε πήρα ξέχασα, περσι πρόπερσι) και το μόνο που έκανα είναι να φτιάχνω ακόμα πιο θηριώδη project με ίδιες latency.

Και την RME τελικά την πήρα για τη σταθερότητα των οδηγών της. Εκεί είναι η ουσία, και κάτι loopback και on board reverb και eq. Όχι ότι άλλες δεν είναι τίμιες. 0 latency πατάς τον διακόπτη και ακούς το σήμα direct. Όλα μια ιδέα είναι.

Αλλά και το scuffman s gear που έχω για την κιθάρα μαζί με rme κλπ πάλι πάνω από 5 βγάζει. 

Και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Και σημειωτέον, τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά.

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

συνοψίζω και εγώ για χάρη σου.

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση με άλλο κονφιγκ πχ pcmcia ή δεν ξέρω τι βινταζιά (πλέον) να πιάσεις τα νούμερα που θες.

Θα έρθει η ώρα που ο υπολογιστής και το project σου θα σέρνονται και θα λες, θεέ μου να τρέχει κι ας έχω και 25.

Εγώ πήρα RME και καινούργιο Desktop (πότε πήρα ξέχασα, περσι πρόπερσι) και το μόνο που έκανα είναι να φτιάχνω ακόμα πιο θηριώδη project με ίδιες latency.

Και την RME τελικά την πήρα για τη σταθερότητα των οδηγών της. Εκεί είναι η ουσία, και κάτι loopback και on board reverb και eq. Όχι ότι άλλες δεν είναι τίμιες. 0 latency πατάς τον διακόπτη και ακούς το σήμα direct. Όλα μια ιδέα είναι.

Αλλά και το scuffman s gear που έχω για την κιθάρα μαζί με rme κλπ πάλι πάνω από 5 βγάζει. 

Και δεν καταλαβαίνω τίποτα.

Και σημειωτέον, τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά.

Τις απαιτήσεις μου τις ξέρω.....τις έχω σε preset στο cubase...18 + χρόνια (map στον controller) .

Max 32 καναλια audio και 8-10 Midi.

Αυτά δεν αλλάζουν, μονος γραφω....δεν θα γραψει καμια φιλαρμονικη στο studio μου.

H αναβαθμιση θα έρθει λογικα....κάποια στιγμή....αλλά δεν θέλω να πάω εμπρος προς τα πίσω....θέλω latency 3...τι να κάνουμε , όσο έχω τωρα....με μηχανημα 20 ετιας.

Να ξανα πάρω PCI αν βρω τότε...δεν με χαλαει καθολου.

 

Να τα ξαναπουμε, εχουμε τιποτα καλλιτερο να κάνουμε; 😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περίπτωση με άλλο κονφιγκ πχ pcmcia ή δεν ξέρω τι βινταζιά (πλέον) να πιάσεις τα νούμερα που θες.

 

 

Με thunderbolt πάει χαμηλότερα, και με Mac ακόμα χαμηλότερα.

Με Mac και thunderbolt ξεχνάς latency.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Με thunderbolt πάει χαμηλότερα, και με Mac ακόμα χαμηλότερα.

Με Mac και thunderbolt ξεχνάς latency.

για πισιά μιλάμε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Να ξανα πάρω PCI αν βρω τότε...δεν με χαλαει καθολου.

 

 

Κάτι rme multiface και hammerfall κυκλοφορούν μτχ σε καλές τιμές στο reverb.

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

για πισιά μιλάμε

 

Δεν ξέρω αν του κάνει αυτό.

 

 

https://www.thomann.de/gr/presonus_quantum_2626.htm

 

 

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LK, @cos_dr, @dimsonic, @fusiongtr 

 

Σύμφωνοι ρε παιδιά. Αλλά...

 

Γύρω γύρω είναι αυτά τα νούμερα. Δηλαδή εμένα το RME Digiface εδώ που έχω π.χ. με 350 ευρώ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΣΕΙΣ ΜΙΚΡΟΦΩΝΟΥ ΙΤΣ, βγάζει καθυστέρηση:

με 32 samples buffer στα 44.1 0.794ms input, 1.921 output.

Στα 512 samples buffer στα 44.1 πάλι βγάζει 11.678ms input12.812ms output.

 

Το fireface που έχω, κι αυτό δεν έχει μεγάλη διαφορά σε latency, και έκανε 900 ευρώ επί ΠΑΣΟΚ. Δεν ξέρω δηλαδή κατά πόσον το 0.5 ms θα κάνει διαφορά. Θα κάνει διαφορά όσο ο υπολογιστής θα φορτώνει αγόγγυστα πλαγκιν βαρβάτα τα οποία θα είναι κι αυτά Zero Latency. Γιατί δεν είναι όλα. Και θα κάνει διαφορά το κατα πόσον μπορείς να κατέβεις π.χ. στα 64 σαμπλς.

 

Δηλαδή πάνω κάτω αυτό που έχω καταλάβει εγώ, είναι ότι αν λειτουργούν όλα ρολόι, όταν δουλεύεις στα 96k με 256 buffer, έχεις ακριβώς την ίδια καθυστέρηση με το να δούλευες στα 48k με 128 buffer, απλά στα 96 τρώει λίγο παραπάνω στειλιάρι η CPU, που σε συνάρτηση με το ΠΟΙΑ plug-in τρέχουν, έχει πολύ μεγάλη επίδραση.

 

Δηλαδή στο θέμα της καθυστέρησης και τελείως υπερβολικά και σκανδαλιστικά να το πω, αν έχεις πενταλιέρες και ήχο έτοιμο, και θες να δουλέψεις το DAW σαν απλό κασετόφωνο, με δίχως εφφε, με δίχως τίποτα, μπορείς να βάλεις Direct Monitoring από την κάρτα, και τότε τι Behringer, τι RME, τα ίδια είναι. (είπα, υπερβολικά και σκανδαλιστικά. Και μόνο για latency)

 

Θα πάρεις RME και θα πάρεις σταθερότητα, totalmix, υποστήριξη σε βάθος χρόνου, 4 προενισχύσεις με ψηφιακό gain κτπ κτπ. Δεν ξέρω αν αξίζει να αγοραστεί επειδή έχει 0,5 ms λιγότερο latency από την audient π.χ..

 

(Όπως και τα behringer τα HDx0x είναι απομιμήσεις scarlet-ο-steinberg-ο αυτή η κάρτα η φασον τέλος πάντων. Υλικό μπορεί να είναι ίδιο, αλλά βάζεις και βλέπεις driver ASIO4ALL. Ε όχι ρε φίλε μη με στεναχωρείς δηλαδή, κάνε έναν κόπο βγάλε έναν driver. Αλλά για την τιμή του τη δουλειά την κάνει και την παρακάνει.)

 

Τι θέλω να πω και πλατειάζω πάλι. Να δώσω λεφτά να πάρω μια καλύτερη, κάρτα, τα δίνω. Αλλά δεν βάζω το latency προτεραιότητα. Ξέρω ότι μπορώ με οποιαδήποτε κάρτα μου δώσουν να κάνω τον υπολογιστή να φτύσει αίμα, και να κάνω ένα κανάλι με ένα μόνο "αντιτράκινγκ" πλαγκιν να καθυστερήσει ολόκληρα δευτερόλεπτα. Οπότε η καθυστέρηση ναι μεν είναι ενοχλητική στο παίξιμο, και ναι μεν οι καλύτερες κάρτες δείχνουν σχετικά/εντυπωσιακά/οριακά καλύτερα νούμερα, αλλά δεν είναι πανάκεια η καλή κάρτα στην εξάλειψη της καθυστέρησης σε όλες τις περιπτώσεις.

 

Εντιτ: Μέχρι να βράσω τη φακή, η απάντησή μου γράφτηκε σχεδόν από όλους τους υπόλοιπους! Κύριοι, τα σέβη μου.😆🎩

Επεξεργασμένο από Ali Barout
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Με Mac και thunderbolt ξεχνάς latency.

Σεβάσμιε γέροντα....τα Mac δεν έχουν πια thunderbolt (εδώ και καμία 5-7 χρόνια νομίζω🙂). Πριν 2 μήνες αγόρασα νέα κάρτα ακριβώς γιατί η παλιά Motu των 700 ευρώ δεν έπαιζε με τίποτα!

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marathon είπε

Σεβάσμιε γέροντα....τα Mac δεν έχουν πια thunderbolt (εδώ και καμία 5-7 χρόνια νομίζω🙂). Πριν 2 μήνες αγόρασα νέα κάρτα ακριβώς γιατί η παλιά Motu των 700 ευρώ δεν έπαιζε με τίποτα!

 

Άλλα λέει εδώ βρε Ανέστη.

 

https://www.apple.com/gr/mac/compare/?modelList=MacBook-Pro-16-2021,MacBookPro-16-2019,MacBookPro-13-M2

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

thunderbolt 4 το λέει αλλά...USB‑C είναι.  Δεν είναι το παλιό (ΠΑΣΟΚ) καλό thunderbolt!😜 Πχ

 

image.thumb.png.ba896073ac7dd57889bc05798dc68398.png

  • Χαχα 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

thunderbolt 4 το λέει αλλά...USB‑C είναι.  Δεν είναι το παλιό (ΠΑΣΟΚ) καλό thunderbolt!😜 Πχ

 

image.thumb.png.ba896073ac7dd57889bc05798dc68398.png

 

Μα το thunderbolt 4 είναι σε format usb-c και αν δεν κάνω λάθος είναι συμβατό με thunderbolt 3 αλλά όχι με το 1 και 2.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου