Προς το περιεχόμενο

Presonus AudioBox iTwo / STEINBERG UR-22-MKII


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Απλά να προσθέσω εδώ ότι όταν συζητάμε για 5ms και λέμε ότι είναι πολύ, απ όσο γνωρίζω (κι αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος), η καθυστέρηση για κάθε μέτρο απόστασης από ένα ηχείο είναι περίπου 2ms. Με γνώμονα αυτό, το να λέμε ότι δεν μπορεί κάποιος να παίξει με 5ms καθυστέρηση, είναι σαν να λέμε ότι δεν μπορεί να παίξει με 3 μέτρα περίπου απόσταση απ τον ενισχυτή του. Ακόμη και Axe FX III να αγοράσει κάποιος, υπάρχει latency γύρω στα 2ms, το οποίο είναι λογικό μιας και περνάει από impulse responses o ήχος. Παρόλα αυτά δεν βλέπεις κάποιον να παραπονιέται ότι δεν μπορεί να παίξει με το AxeFX.

 

Ναι μπορεί να μην γίνεται να μιξάρεις το καθαρό dry σήμα με το effected, χωρίς αλλοίωση στη χροιά. So what? Δεν έχει καμία πρακτική χρησιμότητα αυτό έτσι κι αλλιώς μιας κι αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο απλά στέλνεις το εφε σε ένα send αντί για insert στο DAW και ξεμπερδεύεις.

 

Όπως ξαναέγραψα πιο πάνω, ακόμη και με το δικό μου setup (καινούργιο PC desktop, MOTU Audio Express) κατάφερα να παίξω μέχρι και thrash metal στα 190 bpm, χωρίς να χάνει το χέρι. Επειδή όμως το έκανα απλά ως δοκιμή και δεν κάνω κανονικό recording, θα κρατήσω μια επιφύλαξη, μπας και...

Επίσης γράφτηκαν για τα PC ότι έχουν latency ενώ τα Apple δεν έχουν κλπ...Αν και το ίδιο θέμα του latency μεταξύ των διαφορετικών αρχιτεκτονικών είναι ακόμη σε πολλά σημεία debated, πχ για το αν το Core Audio είναι πιο γρήγορο ή πιο efficient απ το ASIO και σε ποιους επεξεργαστές και υλοποιήσεις κλπ, κάποια πράγματα είναι επαρκώς λυμένα με άπειρα tests, benchmarkings κλπ σε fora όπως το gearspace. Βάσει αυτών λοιπών η Apple είναι ακόμη μπροστά στα laptop και σχεδόν όλη η σοβαρή παραγωγή γίνεται πλέον σε desktop pc. Αυτό συμβαίνει γιατί όσο σίγουρη είναι η σταθερότητα του MacOS στις audio εφαρμογές, άλλο τόσο σίγουρο είναι ότι τα καινούργια PC είναι τέρατα βγαλμένα απ το διάστημα μπροστά στα prosumer μηχανήματα της Apple και αυτό παίζει επίσης ρόλο σε όλα τα aspects του ήχου, και στο latency.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

3ms latency έχω εγώ στην PCI, τεχνολογίας πρίν 18+ χρόνια

Το 3ms δεν το καταλαβαίνω.

Το 5ms με ενοχλεί.

49 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 και το παρπάρι που έδειξα για να βάζεις και το midi

αυτό δεν έχει καθυστέρηση με vst?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimsonic είπε

συμφωνώ με τον Κώστα.

Σε αυτό δεν μπορεί κανείς να διαφωνήσει. Είναι η τεχνολογία η ίδια που λειτουργεί έτσι. Όποιος διαφωνήσει με αυτό απλά θα το κάνει γιατί δεν έχει τις γνώσεις, δεν έχει καταλάβει, δεν έχει διαβάσει αρκετά, κόβεται 😂😂 Καλημερα σύντροφοι!!!! Καλημέρα NOIZ. και χρόνια πολλά στους Νικόλες μας, ο Θεός να τους έχει καλά. Χρόνια πολλά στους εορτάζοντες!!!!!! 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι 10ms latency δεν υπάρχει πρόβλημα. Το latency είναι ο λόγος του buffer size με τον ρυθμό δειγματοληψιας. 

 Με 24/48 και buffer size 256 samples (ε, τόσο δεν είναι γιατι δεν τα έχω μπροστά μου 😂😂) και έναν σύγχρονο επεξεργαστή μέσης κατηγορίας desktop η laptop και μνημη 8gb και πάνω, ssd σκληρό στο laptop, ένα καλο black Friday 😂😂laptop, μια κάρτα ήχου USB από αυτές που ειπώθηκαν θα καλυψει μια χαρά τον χρήστη. Εξ άλλου πρέπει να παίρνουμε hardware με ομοιογένεια, ανάλογα του υπολοίπου hardware και των προσωπικών μας αναγκών και δυνατοτήτων. 😂😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Επίσης γράφτηκαν για τα PC ότι έχουν latency ενώ τα Apple δεν έχουν κλπ...Αν και το ίδιο θέμα του latency μεταξύ των διαφορετικών αρχιτεκτονικών είναι ακόμη σε πολλά σημεία debated, πχ για το αν το Core Audio είναι πιο γρήγορο ή πιο efficient απ το ASIO και σε ποιους επεξεργαστές και υλοποιήσεις κλπ, κάποια πράγματα είναι επαρκώς λυμένα με άπειρα tests, benchmarkings κλπ σε fora όπως το gearspace.

 

Ότι γράφω, είναι αποτέλεσμα προσωπικής παρατήρησης επί πραγματικά στημένων μηχανημάτων. Δεν έχω ποτέ (και δεν πρόκειται να) διαβάσω κανένα review ή benchmark ή οτιδήποτε παρόμοιο. Κοινώς, πρώτα διαπιστώσαμε (εγώ και η ομάδα μου, η οποία τότε απαρτιζόταν από 4 άτομα) ότι ένα mac mini των 650 ευρώ είχε μηδενικό (σχεδόν) latency με την ενσωματωμένη κάρτα ήχου του, και μετά ασχοληθήκαμε να βρούμε την αιτία.

 

Όπως έγραψα, στα Windows το επαγγελματικό audio ήταν πάντοτε afterthought.

 

Κάτι ακόμη.. δεν είμαι Mac άνθρωπας, είμαι Λινουξάς (sic).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ από Mac δεν γνωρίζω τίποτα. Ότι είπα είναι για windows. 

 Δεν τα έφερε η ζωή 😔να έχω εμπειρία με apple. Με windows και android μεγάλωσα, τα λειτουργικά του φτωχού 😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Λοιπόν.

Έκανα 2ο καφε και ανέβηκα στα απάνω studios.

Βρήκα την Lexicon alpha.

Να τί πάιρνω με δάυτη....στη φώτο.

Αν με μια κάρτα των 40-45 τότε ευρώ....ήμουν στα 5ms και κάτι....δύσκολα δίνω 250 euro για USB για να πέσω στα 4ms.....

alpha asio.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, LK είπε

Λοιπόν.

Έκανα 2ο καφε και ανέβηκα στα απάνω studios.

Βρήκα την Lexicon alpha.

Να τί πάιρνω με δάυτη....στη φώτο.

Αν με μια κάρτα των 40-45 τότε ευρώ....ήμουν στα 5ms και κάτι....δύσκολα δίνω 250 euro για USB για να πέσω στα 4ms.....

alpha asio.jpg

Στα 5 θα ήσουν πάλι. Και επειδή έχουμε την ίδια κάρτα ουσιαστικά, η κάρτα αυτή θεωρείται για τα λεφτά της πάντα και όχι μόνο πολύ καλή στο θέμα dac. 

 Είναι εξαίρετη, εγώ έχω την lambda που είναι και όρθια και εργονομική και έχει και midi θύρες και είχε μέσα και το θρυλικό όπως το λένε Lexicon pantheon reverb plug in. Και κατι αλλά έχει μέσα, το έχω το κουτί. Πρέπει να την έχω 12 χρόνια και την άμοιρη. 😂 Καινούργια την είχα πάρει, τότε που υπογράψαμε το πρώτο μνημόνιο λίγο πριν μας διώξουν από την πλατεία που ήμασταν αγανακτισμενοι. Με την ίδια κάρτα μπαίνω στην 4η βιομηχανική επανάσταση 😂

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Στα 5 θα ήσουν πάλι. Και επειδή έχουμε την ίδια κάρτα ουσιαστικά, η κάρτα αυτή θεωρείται για τα λεφτά της πάντα και όχι μόνο πολύ καλή στο θέμα dac. 

 Είναι εξαίρετη, εγώ έχω την lambda που είναι και όρθια και εργονομική και έχει και midi θύρες και είχε μέσα και το θρυλικό όπως το λένε Lexicon pantheon reverb plug in. Και κατι αλλά έχει μέσα, το έχω το κουτί. Πρέπει να την έχω 12 χρόνια και την άμοιρη. 😂 Καινούργια την είχα πάρει, τότε που υπογράψαμε το πρώτο μνημόνιο λίγο πριν μας διώξουν από την πλατεία που ήμασταν αγανακτισμενοι. Με την ίδια κάρτα μπαίνω στην 4η βιομηχανική επανάσταση 😂

Λοιπόν την συνδεσα και έβαλα και το amplitube.

Νταξ πάιζεις με 5ms+, αλλά ναι το καταάβαίνεις σε σχέση με το 3ms...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, LK είπε

Νταξ πάιζεις με 5ms+, αλλά ναι το καταάβαίνεις σε σχέση με το 3ms...

 

Μπορώ να ρωτήσω; Γιατί τέτοια φροντίδα ειδικά για την καθυστέρηση, από τη στιγμή που είναι μόνο ένα κομμάτι του παζλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου