Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, broxopios είπε

Α οκ. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε ο ήχος για line in κατάσταση. Θα το ψάξω περισσότερο. Ένα θέμα που έχω όμως στο cubase είναι ότι το interface του gear μου το εμφανίζει λευκό προς τα κάτω και μου κρύβει τα εφέ μετά το delay. Και το delay είναι μισό. 

 

 

2023-01-18 18_51_42-Cubase Pro Project - Untitled1.png

προφανώς κάτι έγινε λάθος στην εγκατάσταση. Αλλά τσεκάρισε λίγο τις αναλύσεις της οθόνης

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, broxopios είπε

Α οκ. Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε ο ήχος για line in κατάσταση. Θα το ψάξω περισσότερο. Ένα θέμα που έχω όμως στο cubase είναι ότι το interface του gear μου το εμφανίζει λευκό προς τα κάτω και μου κρύβει τα εφέ μετά το delay. Και το delay είναι μισό. 

 

 

2023-01-18 18_51_42-Cubase Pro Project - Untitled1.png

Τρέχεις με scaling 125% στα windows?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cubase 12 έχεις λογικά απ' ό,τι κατάλαβα. Κοίταξε λίγο το hi-dpi mode στο Edit -> Preferences -> General. Αν είναι off, γύρνα το on, αν είναι on γύρνα το off. Δοκίμασε μία με 100% scaling και HiDPI mode OFF, και δες αν έστρωσε. Αν όχι, μπορεί να θέλει κάποιο update to plug-in. Α, για δοκίμασε να πατήσεις και το κουμπί QC στην κεφαλίδα του πλαγκιν, να εμφανιστούν τα ποτενσιόμετρα ελέγχου, και μετά ξανακλείστο, μήπως στρώσει έτσι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Ali Barout είπε

Cubase 12 έχεις λογικά απ' ό,τι κατάλαβα. Κοίταξε λίγο το hi-dpi mode στο Edit -> Preferences -> General. Αν είναι off, γύρνα το on, αν είναι on γύρνα το off. Δοκίμασε μία με 100% scaling και HiDPI mode OFF, και δες αν έστρωσε. Αν όχι, μπορεί να θέλει κάποιο update to plug-in. Α, για δοκίμασε να πατήσεις και το κουμπί QC στην κεφαλίδα του πλαγκιν, να εμφανιστούν τα ποτενσιόμετρα ελέγχου, και μετά ξανακλείστο, μήπως στρώσει έτσι.

 

Δεν έστρωσε αλλά στην τύχη το πέτυχα ως εξής. Από το plugin πατάω το βελάκι πάνω δεξιά, επιλέγω Load Preset και ύστερα πατάω esc και επανέρχεται. Θέλει κάθε φορά που εμφανίζεται το plugin. Κάποιο κόλλημα θα τρώει. Σημασία έχει ότι λειτουργεί έστω κι έτσι. 

 

Όσο για τον ήχο θα επανέλθω μέσα στο ΣΚ που θα μπορέσω να ασχοληθώ. 

 

 

2023-01-19 23_12_41-Cubase Pro Project - Untitled1.png

Επεξεργασμένο από broxopios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, broxopios είπε

 

Δεν έστρωσε αλλά στην τύχη το πέτυχα ως εξής. Από το plugin πατάω το βελάκι πάνω δεξιά, επιλέγω Load Preset και ύστερα πατάω esc και επανέρχεται. Θέλει κάθε φορά που εμφανίζεται το plugin. Κάποιο κόλλημα θα τρώει. Σημασία έχει ότι λειτουργεί έστω κι έτσι. 

 

Όσο για τον ήχο θα επανέλθω μέσα στο ΣΚ που θα μπορέσω να ασχοληθώ. 

 

 

2023-01-19 23_12_41-Cubase Pro Project - Untitled1.png

Κάτσε, πώς σου δίνει επιλογή Allow Window to be Resized? Υπάρχει ακόμα στο 12? Μήπως είναι για τα VST2.4 μόνο; Για δοκίμασε κι αυτό να το ξετικάρεις μήπως γίνει έτσι δουλειά. Γιατί οκ, μπορεί να κάνει refresh με το load preset και να στρώνει, αλλά θα στα σπάσει τα νευράκια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

Κάτσε, πώς σου δίνει επιλογή Allow Window to be Resized? Υπάρχει ακόμα στο 12? Μήπως είναι για τα VST2.4 μόνο; Για δοκίμασε κι αυτό να το ξετικάρεις μήπως γίνει έτσι δουλειά. Γιατί οκ, μπορεί να κάνει refresh με το load preset και να στρώνει, αλλά θα στα σπάσει τα νευράκια!

 

Αυτά είναι επιλογές του s gear. Το Allow Windows to be Resized είτε είναι τικαρισμένο είτε όχι, δεν κάνει κάτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, broxopios είπε

Αυτά είναι επιλογές του s gear. Το Allow Windows to be Resized είτε είναι τικαρισμένο είτε όχι, δεν κάνει κάτι. 

Λέω μήπως σου επιτρέπει να μεγεθύνεις το πλαγκιν, μήπως στρώσει το refresh. Κάτι με opengl γίνεται εκεί, εμένα δε μου έχει τύχει, αλλά βλέπω που το συζητάνε στο forum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Λέω μήπως σου επιτρέπει να μεγεθύνεις το πλαγκιν, μήπως στρώσει το refresh. Κάτι με opengl γίνεται εκεί, εμένα δε μου έχει τύχει, αλλά βλέπω που το συζητάνε στο forum.

 

Όταν το επιλέγω, χάνεται και επανέρχεται αμέσως, αλλά δε μου δίνει τη δυνατότητα να προσαρμόσω το μέγεθός του. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι όταν είναι τικαρισμένο γίνεται ελαφρώς μεγαλύτερο το παράθυρο.

Επεξεργασμένο από broxopios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, broxopios είπε

Το μόνο που αλλάζει είναι ότι όταν είναι τικαρισμένο γίνεται ελαφρώς μεγαλύτερο το παράθυρο.

Α, οπότε αυτό εννοούν με το resize. Να κάνει resize σύμφωνα με το scaling, για να μην καταντάει το πλαγκ κούτσικο στα 4k π.χ.. Άρα έτσι δικαιολογείται ότι σου βγαίνει λίγο μεγαλύτερο στο 125% scaling. Αλλά κάτι δεν πάει καλά με το rendering σε αυτό το μέγεθος, εξ ού και η ασπρίλα. Τα έχουν κάνει λίγο μπούρμπερη με το scaling. Εγώ δουλεύω 1920x1080 στο 100% οπότε δεν το έχω δει. Μπορεί να στρώσει σε καμια καινούργια έκδοση του πλαγκ. Μέχρι τότε, πατέντα και υπομονή.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου