Προς το περιεχόμενο

Προενισχυτής για κιθάρα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Υπάρχει το ενδεχόμενο του delay με αυτά τα soft? Δηλαδή να χτυπάς τη χορδή και αν μην είναι άμεση η ανταπόκριση στα ακουστικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, broxopios είπε

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Υπάρχει το ενδεχόμενο του delay με αυτά τα soft? Δηλαδή να χτυπάς τη χορδή και αν μην είναι άμεση η ανταπόκριση στα ακουστικά; 

Latency λεγεται αυτο. Δεν το γλυτωνεις. Σε ολα υπαρχει ενα ποσοστο αλλα κυριως σχετίζεται με τον εξοπλισμο σου

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή καθυστέρηση την έχουν. Είναι και θέμα υπολογιστή και ρυθμίσεων. Δεν είμαι εξοικειωμένος.

Αυτό που μπορώ να σου πω είναι ότι χθες που έβαλα το neural, χωρίς να πειράξω ρυθμίσεις (σε standalone), είχε ενοχλητική καθυστέρηση με τον compressor ενεργοποιημένο. Όταν το απενεργοποιούσα, ήταν μια χαρά.

Επίσης, όταν έριχνα volume pot της κιθάρας, για να καθαρίσει ο ήχος, υπήρχε πολύ μεγαλη καθυστέρηση στον ηχο. Όταν το επανέφερα στο 10, ήταν μια χαρά.

 

Και 2-3 άλλα VST που έχω δοκιμάσει, υπάρχει μικρή καθυστέρηση, άλλες φορές ενοχλητική, και άλλες φορές οχι.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καθυστέρηση αυτή, το latency οπως είπε σωστά ο gkormoul, έχει να κάνει με με την κάρτα ήχου σου, και αυτό που ονομάζουμε Buffer Size. Όσο μικρότερο, τόσο λιγότερο αυτό το latency, αλλά τόσο μεγαλύτερη υπολογιστική δύναμη χρειάζεται. Όσο μεγαλύτερο, τόσο μεγαλύτερο και το latency, αλλά έτσι κάνεις χώρο στον υπολογιστή να δουλέψει καλύτερα όσο μεγαλώνει ένα project και το φορτώνεις με πολλά tracks, plugins, vst, εφέ, κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σοβαρή (= ενοχλητική) καθυστέρηση προκύπτει από user error στις ρυθμίσεις, είτε λόγω κακού για αυτή τη δουλειά υπολογιστή. Αν μπορώ εγώ ο χλαπάτσας να παίξω modern metal καρφί στην κάρτα ήχου, είμαι 100% σίγουρος ότι δε θα έχεις θέμα να παίξεις alt.rock.

 

Τώρα στα των VST. Είναι ακριβώς όπως με τα υπόλοιπα είδη gear, δηλαδή αν ρωτήσεις 10 άτομα, θα πάρεις 10 διαφορετικές απαντήσεις και προτιμήσεις. Εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τα είδη μουσικής που παίζει ο καθένας.

 

Έχουν περάσει όλα από τα χέρια μου (παίζω με VST καμιά 10αριά χρόνια τώρα) και θα έλεγα να τσεκάρεις Neural DSP, S-Gear 2. Τα υπόλοιπα κατά τη γνώμη μου είναι 1-2 σκαλιά κάτω.

 

Δεν αναφέρω το Line 6 Helix Native που είναι οι main ήχοι μου τον τελευταίο χρόνο, γιατί είναι πολύ ακριβό.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@BillTrantos τι κάρτα ήχου έχεις αν επιτρέπεται; 

 

Εγώ περιμένω αυτή και ο υπολογιστής μου είναι αυτός. Ελπίζω να υπάρχει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Έτσι κι αλλιώς για να τζαμάρω σπίτι το θέλω. Οι ηχογραφήσεις με ενισχυτή και μικρόφωνο. Αλλά νομίζω θα με ξενερώσει αν έχω latency. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, broxopios είπε

@BillTrantos τι κάρτα ήχου έχεις αν επιτρέπεται; 

 

Εγώ περιμένω αυτή και ο υπολογιστής μου είναι αυτός. Ελπίζω να υπάρχει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Έτσι κι αλλιώς για να τζαμάρω σπίτι το θέλω. Οι ηχογραφήσεις με ενισχυτή και μικρόφωνο. Αλλά νομίζω θα με ξενερώσει αν έχω latency. 

 

Εγώ έχω μια Scarlett 2i2 Gen 1 της συμφοράς εδώ και 7-8 χρόνια, την οποία θα αλλάξω μέσα στο μήνα, απλά είμαι ακόμα στο ψάξιμο.

 

Μια χαρά θα είσαι με το hardware που έχεις, πρόσεξε μόνο να τα σετάρεις όλα σωστά. Αν χρειαστείς βοήθεια πόσταρε εδώ να σε βοηθήσει το forum.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν με το καλό έρθει η κάρτα και τα σετάρεις όλα, κάπου στο λογισμικό της κάρτας θα σου έχει να διαλέξεις Buffer Size. Όταν τζαμάρεις, βάζε το στο 96 ή 128, με Sample Rate 44100 ή 48000. Δοκίμασε και το 64 αλλά μπορεί να σου κάνει κάποια κοψίματα λόγω φόρτου. Μπορεί να δουλεύει και τέλεια. Ξανά, όσο μικρότερο, τόσο καλύτερο latency, αλλά τόσο περισσότερο πιέζεις το σύστημα.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε η κάρτα, την εγκατέστησα, έβαλα για δοκιμή και το s gear για αρχή αλλά έχω ένα θέμα. Στο cubase όταν βάζω vst, δεν ακούω κάποιο εφέ τη στιγμή που παίζω. Αν γράψω όμως και πατήσω αναπαραγωγή τότε ακούω το εφέ. Ποια ρύθμιση είναι αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, broxopios είπε

Μου ήρθε η κάρτα, την εγκατέστησα, έβαλα για δοκιμή και το s gear για αρχή αλλά έχω ένα θέμα. Στο cubase όταν βάζω vst, δεν ακούω κάποιο εφέ τη στιγμή που παίζω. Αν γράψω όμως και πατήσω αναπαραγωγή τότε ακούω το εφέ. Ποια ρύθμιση είναι αυτή; 

Πατα το μονιτορ

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου