Προς το περιεχόμενο

This video has been removed...


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

1)Αυτά που γράφεις είναι άκυρα και το ξέρεις πολύ καλά.

 

Δεν το νομίζω, ειλικρινά.

 

2)Το υλικό που μπορείς να δεις από το YouTube επίσης εμπίπτει στην κατηγορία του "εγκεκριμένου από στελέχη πωλήσεων των εταιρειών", δεν είναι ερασιτεχνικές παραγωγές κινηματογραφημένες από το υστέρημα του αθώου και τίμιου εργάτη που τον ελεύθερο χρόνο του είναι μουσικός!

 

Όχι μόνο... φαντάσου κάποιος να πάει να κινηματογραφίσει μια συναυλία των intravenus και να την εκδόσει στο youtube.... αυτός ο κάποιος μπορεί να είναι ενας αθώος και τίμιος εργάτης που τον ελεύθερο χρόνο του είναι μουσικός!

 

3)Τόσο εσύ, όσο και οποιοσδήποτε άλλος, αν θέλετε να δείξετε τα δόντια σας, περιφρονήστε αυτό το υλικό ΚΑΙ όταν είναι πληρωμένο ΚΑΙ όταν είναι τζάμπα.

 

Για ποιό υλικό μιλάς; Και εντάξει για το πληρωμένο... για το τζάμπα;

Το τζάμπα δεν έχει μπεί στη διαδικάσία του να γίνει προιόν, οπότε, γιατί να το περιφρονήσω;

 

Επίσης αν ήθελα να δείξω τα δόντια μου, δεν θα απαντούσα στο thread που άνοιξες, θα έφτιαχνα ενα καινούριο που θα έλεγε ....

 

Ο κύριος Φοραδοσκούφης ανήγγηλε αύξηση του ορίου συνταξιοδότησης για τους ασφαλισμένους στο ΙΚΑ στα 74 χρόνια....

 

ΤΑ ΚΕΦΑΛΙΑ ΜΕΣΑ ΧΟΥΦΤΑΛΑ!

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που έγραψε ο eye protocol είναι απλά γεγονότα.

 

Η αποψή μου είναι , δικαίως σταματάνε κάποια πράγματα και να σας πώ και κάτι, για εμένα καλύτερα, γιατί τελευταί α η παρέα μου είχαμε λιώσει στο youtube σε σημείο αηδίας, αποξένωσης, . Βέβαια αυτό είναι άσχετο.

 

Πάντως η Ιστορία απο τα χρόνια της κασέτας έδειξε οτι ο πόλεμος για τα πνευματικά δικαιώματα, δεν είχε ποτέ νικητή, πάντα οι αντιγραφείς και διακινητές θα είναι ένα βήμα μπροστά, και στην τελική, δεν μπορούν να χώσουν όλο τον κόσμο φυλακή, γιατι άμα το ψάξουμε όλοι θα έπρεπε να είχαμε γίνει δούλοι λόγω προστίμων.

 

Οπότε, εγώ κρατάω την είδηση που καλά έκανε και παραθέτει ο Σπαρτιάτης μας μεγαλοπρεπής moderator μας , που τον εκτιμώ αφάνταστα σε σημείο λατρείας, και απλά σχολιάζω οτι σε δέκα χρόνια θα λεμε τα ίδια πάλι, σε είκοσι τα ίδια, και το σημαντικό είναι να είμαστε καλά και υγιείς να τα λέμε.

 

δεν εχει σημασία σε αυτά τα πράγματα ποιος έχει δίκιο, είναι προαποφασισμένα απο τους ΕΛ..

 

Ξέρετε τους Ελ? Αντε τώρα μην τους φωνάξω και σας μαλώσουν,

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

This video has been removed due to terms of use violation : αυτή τη ταμπέλα θα συναντήσετε σε πάρα πολλά από τα βίντεο που έδειχνε μέχρι σήμερα το ΥouTube' date=' απέναντι στο οποίο εκκρεμούν καταγγελίες και σύντομα μία προ-ανακοινωμένη μήνυση από τη μεριά του MTV για πάρα-πολλά-χρήματα.

 

Ο λόγος; Ε, εντάξει, κάπου όλοι το είχατε ψιλιαστεί ότι δεν πολυ-έστεκε να βλέπει κανείς επώνυμο μουσικό και κινηματογραφικό υλικό δημόσια μέσα από ένα πολυσύχναστο site.

 

Κάπου, όλοι το είχατε υποψιαστεί ότι η δικαιολογία "μα, οι χρήστες το ανέβασαν" δεν θα μπορούσε να περνάει εσσαεί.

 

Το ότι πάρα πολλοί (και από εδώ μέσα) βρήκαν τη χαρά τους με αυτό το αίσχος κατάφορης παραβίασης πνευματικών δικαιωμάτων που ήταν/είναι το YouTube, δείχνει απλώς τον χωριαταρέϊκο ψυχισμό μας που γουστάρει το τζαμπατζιλίκι, αλλά με την ίδια λογική θα μπορούσα και εγώ να φτιάξω ένα site και να δείχνω (π.χ.) τις συναυλίες των αξιέραστων Intravenus (αφού προηγουμένως θα είχα πάει να τους βιντεοσκοπήσω βέβαια) ή ακόμη και τις αγαπημένες μου ταινίες με τον Βέγγο - άλλωστε, ερασιτέχνης δεν είμαι;;

 

Κάποια στιγμή θα τελείωνε το καραγκιοζιλίκι: πρώτος-πρώτος είχε ζητήσει την αφαίρεση του υλικού του ο Prince (ναι, λέμε) και μετά σιγά-σιγά άρχισαν να εξαφανίζονται διάφορα πράγματα μέχρις που τώρα έχουμε την επερχόμενη προ-ανακοινωμένη μήνυση, την οποία σίγουρα θα κερδίσουν (γι' αυτό άλλωστε συνεχίζουν να εξαφανίζονται πράγματα).

 

Δεν πειράζει, τουλάχιστον θα το έχουμε να βλέπουμε κλιπάκια από παλαιές ελληνικές διαφημίσεις. Μέσα τα κεφάλια.[/quote']

 

Αν δεν με απατα η μνημη μου ομως υπαρχει καποιο παραθυρακι που λεει οτι για αποσπασματα καποιου δισκου (......βιντεο????? κ.λ.π) δεν τιθεται θεμα παραβιασης πνευματικων δικαιωματων πραγμα που θα ισχυε αν επροκειτο για ολοκληρη τη συναυλια η για καποιο μεγαλο μερος αυτης.......εξαλλου σε πολλα επισημα site καλλιτεχνων διακινουνται ελευθερα μερος των τραγουδιων υπο μορφη mp3 που περιεχονται σε ενα δισκο......δεν ξερω μηπως το ιδιο θα ισχυε και για την περιπτωση του youtube.......

 

Kαι εν πασει περιπτωσει αν δω ενα καλο βιντεακι στο youtube ειναι και πρωτης ταξεως κραχτης για να αγορασω και το dvd της συναυλιας......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ,βεβαια.Ετσι εξηγειται.Αν μπηκε η google στη

μεση,σωθηκαμε.Οσο πιο πολλα μηδενικα,τοσο πιο καλα...

Τα πραγματα λοιπον,ειναι πολυ απλα.

Οποιος δεν θελει το video του κατεχωρημενο,θα στελνει μια

αιτηση για να κατεβει απο τον server.

Eξαλλου πρεπει αν δεν απατωμαι,να κανεις εγγραφη πρωτα για να

ανεβασεις οτιδηποτε.Ε,με καποιον τροπο παρακαλεις τον χρηστη

(οχι εσυ προσωπικα,οι 'αρμοδιοι'),να κατεβασει το βιντεο.Τι?Ειναι πολλοι οι χρηστεεεεες??? :lol: :lol: Κι αυτο εγω θα το λυσω? :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημένοι μου φίλοι. Ο θυμός που ίσως διαγνώσατε στο ποστ μου (και η συνακόλουθη ειρωνεία) δεν στρέφεται προς εσάς. Όντας ο ίδιος επαγγελματίας του ίντερνετ, έχω μία ευαισθησία γι' αυτά τα θέματα. Και εξηγούμαι:

 

Καθένας, με πολύ προσιτό κόστος μπορεί να φτιάξει τον δικό του δικτυακό τόπο και να παρουσιάσει τη δουλειά του (αν όχι και να την πουλήσει). Κάποιου, ο δικτυακός τόπος θα δείχνει καλύτερος (λόγω γραφιστικής επάρκειας), κάποιου θα δείχνει χειρότερος, κάποιου θα έχει βίντεο, κάποιου δε θα έχει ΑΛΛΑ σε κάθε περίπτωση, ο στόχος θα έχει επιτευχθεί και μάλιστα θα έχει επιτευχθεί μέσα από ένα περιβάλλον και ένα ύφος που θα προσιδιάζει στον καθένα από εμάς. Τι χρειάζεται λοιπόν το νταβαντζιλίκι των εταιρειών ή των μάνατζερ ή του YouTube?

 

Ακόμη και στην Ελλάδα του Φοραδοσκούφη, αυτό το σενάριο (του στησίματος προσωπικού δικτυακού τόπου) είναι απολύτως εφικτό, πόσο μάλλον σε άλλες χώρες του πλανήτη όπου οι τηλεπικοινωνιακές υπηρεσίες είναι σαφώς φθηνότερες.

 

Το YouTube (και ο πασίγνωστος αγοραστής του, προς τι άραγε τόσα λεφτά;) επιδιώκουν να παραβιάσουν ανοικτές πόρτες, δημιουργώντας ένα πόρταλ παρουσίασης οπτικοακουστικού υλικού, στο οποίο τόσο ο ήχος όσο και η εικόνα είναι ιδιαίτερα χαμηλής ποιότητας και το υλικό παρουσιάζεται αδιακρίτως μέσα από ένα ενοποιημένο interface που θυμίζει μηχανή έρευνας, χωρίς καμία συμμετοχή του δημιουργού του υλικού, χωρίς την ευκαιρία να ακουστεί και η γνώμη του, χωρίς credits οποιουδήποτε είδους κλπ κλπ. Εμ, άδικο έχουν οι τύπου του MTV που έρχονται και λένε "ρε 'σεις, αυτό εμείς το κάναμε πρώτοι και το κάναμε καλύτερα και δίνουμε και κανά φράγκο στις δισκογραφικές με τις οποίες συνυπάρχουμε";

 

Ξεκαθαρίζω λοιπόν τα παρακάτω:

- Μισω κάθε καπέλωμα του ίντερνετ και κάθε καπέλωμα δημιουργικής προσπαθειας στο χώρο της μουσικής ή οποιασδήποτε άλλης.

- Πιστεύω απόλυτα στην ιδέα της "ανεξάρτητης σκηνής" για κάθε καλλιτεχνική δραστηριότητα και πιστεύω στο "ανεξάρτητο ίντερνετ" σαν μέσο για την ευόδωση των στόχων της κάθε "ανεξάρτητης σκηνής".

- Περιφρονώ οποιονδήποτε θέλει να ακούει μουσική χωρίς να πληρώνει τον δημιουργό της εκτός από την πιθανότητα να έχει παραιτηθεί ο ίδιος ο δημιουργός από τις αμοιβές του, χαρίζοντας το έργο του. Ακόμη και τότε, δεν αναγνωρίζω σε τύπους όπως το YouTube το δικαίωμα να βγάζουν χρήματα χρησιμοποιώντας το χαρισμένο έργο του εκάστοτε δημιουργού.

 

Εγώ (παρότι δεν έγινε κατανοητό) έβαλα το πρώτο ποστ για να χαμογελάσουμε, στη λογική ότι "δύο γάϊδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα" ή "δείτε πως δύο ηλίθιοι καπιταλιστές θα τραβολογιούνται στα δικαστήρια", αλλά βέβαια τόνισα ότι αυτοί οι τύποι υπάρχουν εξαιτίας της δικής μας ανικανότητας να τοποθετηθούμε σωστά απέναντι σε κάποια πράγματα.

 

Αυτό είναι όλο. Μην τα παίρνετε αδίκως.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα, ο καλλιτέχνης παίρνει συνήθως τα @@ του!

Σχεδόν όλα τα παίρνει η εταιρία του!

Ο καλλιτέχνης βγάζει περισσότερα χρήματα από τα live που κάνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε eye προσωπικά θα συμφωνήσω στα περισσότερα που λες, όμως υπάρχουν και ορισμένες προϋποθέσεις για να δουλέψει σωστά το όλο ζήτημα.

Επειδή κι εγώ είμαι στον χώρο της γραφιστικής πάρα πολύ καιρό, νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που κατασκευάζουν site, ζητούν αναγκέφαλα ποσά για τη δημιουργία μιας απλής σελίδας. Βέβαια, υπάρχουν πολλά δωρεάν εργαλεία για να φτιάξει ο χρήστης μια απλή σελίδα μόνος του, αλλά το να υποστηρίζει ο server video-audio, είναι ένα γεγονός που ή χρεώνεται έξτρα, ή πρέπει να το κάνει κάποιος link σε δωρεάν χώρους κλπκλπ. Δεν μπορεί δηλαδή κύριε γραφίστα (δεν αναφέρομαι σ εσένα) να ζητάς απ' τον πελάτη 200 ευρώ μόνο για τη δημιουργία του λογότυπου του συγκροτήματος, επειδή είναι "πολύ δουλειά, είναι και μεράκι, πληρώνεις τη φαντασία" κλπ κλπ, φράσεις που σίγουρα θα έχεις ακούσει πολλές φορές και ελπίζω να μην έχεις πει! :)

Από την άλλη, το να ανήκει ένας καλλιτέχνης σε μια online community, όπου ο καθένας προβάλει το έργο του, είναι ένα συναίσθημα που για πολλούς είναι θελκτικό, αφού το μόνο που έχει να κάνει είναι ένα signup και ένα upload (πχ myspace).

Για το όλο ζήτημα της πειρατίας ήδη έχουν αναφερθεί πολλά και εδώ και σε άλλα ποστ. Τί τον χαλάει τον Prince, αν θέλω να δω το βίντεό του; Μήπως δεν θα πάω πχ να τον δω στη συναυλία όταν έρθει; Η μήπως η ποιότητα εγγραφής είναι πια τόσο καλή που θα ανοίξω σινεμά, θα κόβω εισιτίρια, για να έρχεται ο κόσμος να το δει. Αν η όλη ιστορία γινόταν για mp3, εν μέρει θα το δικαιολογούσα, αλλά για τόσο χαμηλής ποιότητας video, το οποίο θα το δεις, θα γουστάρεις και μετά το πιο πιθανό είναι να το σβήσεις, το βρίσκω λίγο αυστηρό.

Πάντα φιλικά

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον κόσμο δέν υπάρχουν μόνο ενήλικοι. Υπάρχουν και παιδιά. Τα οποία υποτίθεται δικαιούνται ίσες ευκαιρίες για εκπαίδευση. ¶ν κάποιος γονιός δέν ταίζει τα παιδιά του τυπικά θα του τα πάρει το κράτος. ¶ν δέν τους παίρνει βιβλία, δίσκους, παρτιτούρες, ότι άλλο και αυτά υπακούοντας τυφλά το νόμο ούτε κάν αντιγράφουν μουσική απο τους φίλους τους, όλα μιά χαρά. Κανένα πρόβλημα. Τί θα έχουν χάσει απο τη ζωή; Ποιά ταλέντα θα έχουν μείνει ανεκμετάλευτα; Κανείς δέν θα μάθει ποτέ. Εκτός άν εννοούμε ώς παιδία την αποστίθηση και την "καλλιέργεια" εθνικής συνείδησης, οπότε είμαστε καλυμένοι.

Πόσο είπαμε κρατάει η πνευματική ιδιοκτησία; 50 χρόνια; Κάντε το 5 και το ξανασυζητάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο τη στιγμη που μπηκε στη μεση το θεμα του κερδους στη σελιδα του youtube, με την εξαγορα του απο τη google ηταν λογικο οτι θα γινοταν αυτο με τα ασφαλιστικα μετρα. ποιος απο αυτους ομως που διαφημιζονται στο youtube, αν επαιρνε καποια λεφτα για καθε βιντεακι που υπαρχει και κανει αναφορα η ανηκει στην εταιρια του θα αντιδρουσε? κανεις.

και ολοι σου λενε προστασια της μουσικης και των μουσικων κατα της πειρατειας. ποια προστασια? μαλλον των εισπραξεων των εταιρειων.

αν περιμενανε οι μουσικοι και η μουσικη να επιζησουν με το εμποριο, ζητω που καηκανε-καηκαμε...

βεβαια και αυτοι στο youtube θα μπορουσανε να ειχαν προνοησει και να ειχαν "προστατευτει" απο τετοιου ειδους θεματα. αλλα βολευτηκανε και αυτοι. να δουμε τι θα συμβει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου