Προς το περιεχόμενο

This video has been removed...


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους!

 

Κανείς κρετίνος που δεν έχει τα χρήματα να πληρώσει 20¤+ για να αγοράσει ενα cd δεν θα το ακούσει!

Κανένας μουσικός δεν θα έχει τζαμπατζίδες οπαδούς!

Όταν πεθάνουν οι μουσικοί' date=' η εταιρία διακίνησης του υλικού του θα καρπώνεται την δουλειά του... για πάντα!

Κανένας δεν θα δεί κάποιον καλλιτέχνη μέσω οπτικοακουστικού υλικού το οποίο δεν θα έχει εγκρίνει κάποιο στέλεχος πωλήσεων!

Σιγά σιγά, ο κόσμος θα αγοράζει τις σίγουρες επιτυχίες μας, αυτά που διαφημίζουμε πιο πολύ!

Οι τριτοκοσμικοί που ζούν σε χώρες που δεν φέρνουν μουσική/ταινίες από όλες τις γωνιές του πλανήτη, μη σώσουν και μάθουν τίποτα παραπάνω από οτι τους αξίζει!

Τα φτωχαδάκια θα μείνουν απολίτιστα! Αυτό τους αξίζει αφού δεν μπορούν να βρούν μια δουλειά που θα τους επιτρέπει την αγορα των είδων πολυτελείας μας!

Ο πολιτισμός είναι για αυτούς που έχουν για να τον πληρώσουν!

Ζήτω!

[/quote']

 

Καλά συγνώμη αλλά έχω βαρεθεί ο κάθε (self-censored) να διαδηλώνει για το δικαίωμά του στην ιδιοκτησία/χρήση πραγμάτων για τα οποία δε μπορεί ή δε θέλει να πληρώσει. Μήπως να σκεφτόμασταν ότι όταν κάποιος επενδύει χρήματα για κάποιο προϊόν έχει το δικαίωμα να το πουλάει μετά αντί να απαιτούμε να μας το παρέχει τσάμπα; ΕΛΕΟΣ ΠΛΕΟΝ, κάθε φορά απ'την αρχή η ίδια ιστορία, ΕΛΕΟΣ.

 

Ρε φίλε, πρώτα απ'όλα τα μισά που λες είναι ΑΣΧΕΤΑ. Δεν είπε κανείς ότι απαγορεύεται εγώ που είμαι μεγάλος rock star να παίζω δημόσια, ούτε να βγάζω κάτι στο internet, ΕΦ'ΟΣΟΝ δεν έχω υπογράψει ΕΓΩ Ο ΙΔΙΟΣ κάτι που να μου το απαγορεύει αυτό.

 

Αλλά όταν μια εταιρία πληρώνει ένα κάρο λεφτά για την ηχογράφηση ενός album μετά τι πρέπει να γίνει; Να σου το βγάλουνε δωρεάν παντού ώστε να μη χάσεις το φραπέ σου για να πάρεις το cd; Και μετά να γίνει και μια τεράστια περιοδεία όπου πάλι θα λέμε ότι έχουμε δικαίωμα να μπαίνουμε στα live τσάμπα;

 

Και τις αριστεριστικές $#@$%$@ δεν τις χάφτουν όλοι, οπότε δώσε κανένα σοβαρό επιχείρημα αν θέλεις, γιατί η αριστερά από τον φτηνό αριστερισμό απέχει έτη φωτός. Με τις εξυπνάδες για "τα φτωχαδάκια" κλπ κλπ. Να δούμε και καναν Ξανθόπουλο ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή κι εγώ είμαι στον χώρο της γραφιστικής πάρα πολύ καιρό' date=' νομίζω ότι θα συμφωνήσεις μαζί μου, ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων που κατασκευάζουν site, ζητούν αναγκέφαλα ποσά για τη δημιουργία μιας απλής σελίδας. [/quote']

 

Δεν ξέρω τι ζητούν (άλλωστε δικαιωμά τους είναι), αλλά ευτυχώς μία απλή σελίδα μπορεί να φτιαχτεί από τον καθένα χωρίς την ανάγκη συνέργιας κάποιου επαγγελματία. Λίγο διάβασμα και μερικές ώρες ενασχόλησης προκειμένου να μην αισθάνεται κάποιος ότι είναι δέσμιος μεγάλων συμφερόντων είναι μία μικρή (κατά τη γνώμη μου) θυσία.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@menelaos

 

http://negativland.com/albini.html

 

Ρίξε μια ματιά στο παραπάνω link, θα σου δώσει κάποια hints σχετικά με το τι παίζει με τις εταιρίες...

 

Εγώ πλέον αγοράζω και τα cd μου, και τα προγραμματά μου.

Τζαμπατζής δεν είμαι.

Αν δεν κατέβαζα όμως μουσική όταν ήμουν πιτσιρικάς (και τότε δεν είχα λεφτά ούτε για καφέ, ούτε για τίποτα), θα είχα μείνει στους nirvana ακομα....

 

Επίσης μπορεί να είμαι (self censored), κομμουνιστής δεν είμαι, απλώς δεν μου αρέσει η βιομηχανία της αισχροκέρδιας.

 

Φιλικά,

 

Terumi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο το κειμενάκι του Albini!

 

Και εγώ συμφωνώ ότι το YouTube ήταν μια παραβίαση των πνευματικών δικαιωμάτων βίντεο αλλά οι εταιρείες απλά το άφησαν να λειτουργήσει για να το μελετήσουν και να δουν πώς θα εξελισσόταν το φαινόμενο. Τα ίδια έκαναν και με το Napster και σήμερα βγάζουν λεφτά από ηλεκτρονικά μαγαζιά τύπου iTunes άρα δε μιλάμε για κάτι ιδιαίτερο...

 

Το θέμα με το βίντεο όμως είναι άλλο: τεχνικά το video streaming είναι κάτι το δαπανηρό και μη γελιόμαστε ακόμα και όταν το YouTube δεν άνηκε στο Google έσκαγε πολλά λεφτα σε εταιρείες content distribution (π.χ. Akamai, Limelight) γιατί σχεδόν κανείς δεν έχει την υποδομή να δείχνει live βίντεο στο site του. ¶ρα στην ερώτηση "Οκ έκλεισε το youtube θα βγούν άλλα 10 μικρά που να μην ενοχλούν τόσο;" όπως έγινε με τα peer2peer δίκτυα που ακολούθησαν το Napster δε μπορεί κανείς εύκολα να βρει πώς θα γίνει αυτό χωρίς φράγκα. Επομένως το video distribution (τουλάχιστον με τα σημερινά μέσα) αποτελεί προνόμιο των εταιρειών...

 

Π.χ. αν είμαι ανεξάρτητος καλλιτέχνης/bedroom producer σήμερα μπορώ να κάνω video streaming από τη σελίδα μου το τελευταίο μου βιντεοκλιπ; Δεν εννοώ όμως να το ανεβάσω στο youtube, όπου θα μπορούν όλοι να το δουν, αποκομμένο από το πρειβάλλον του (που θα είναι το site μου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη μπλέκουμε Οικονομία και Ηθική (Ιδιαίτερα όταν αυτοί που κινούν τα νήματα της πρώτης έχουν καραχεσμένη τη δεύτερη) . Διλήμματα του τύπου: "είναι σωστό να κατεβαίνουν τα βίντεο δωρεάν, χωρίς να τα πληρώνουμε", είναι ψευτοδιλήμματα, εκτός πραγματικότητας. Απλά συμβαίνει έτσι. Και συμβαίνει διότι υπάρχουν ανάγκες ενημέρωσης και ανταλλαγής πληροφορίας που πρέπει να καλυφθούν, διότι υπάρχουν δυναμικές τεχνολογίας που πρέπει να απελευθερωθούν. Και σε αυτές τις συνθήκες δε χωράνε ιδεαλισμοί τύπου "είναι καλό - είναι κακό" . Απλά είναι μια πραγματικότητα που τη γεννούν σύγχρονες κοινωνικές ανάγκες.

 

Και βέβαια η σκοπιά που θα δει κανείς το όλο ζήτημα είναι βαθιά πολιτική. (όχι κομματική) . Αλλη θέση θα πάρει βέβαια αυτός που στα νιάτα κάπνιζε μισό μισό τον άσσο σκέτο, και άλλη αυτός που, όποτε ζητούσε, είχε έτοιμο το εικοσαράκι για το cd που γουστάριζε να ακούσει.

 

Επαναλαμβάνω. Δεν τίθεται θέμα καλού ή κακού, σωστού ή λάθους. (Το νόμιμο - παράνομο δεν το εξετάζω γιατί τη νομοθεσία τη φτιάχνουν δυστυχώς αυτοί που έχουν συμφέροντα από αυτήν. ) Συμβαίνει έτσι, διότι δε μπορεί να γίνει αλλοιώς.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μη μπλέκουμε Οικονομία και Ηθική (Ιδιαίτερα όταν αυτοί που κινούν τα νήματα της πρώτης έχουν καραχεσμένη τη δεύτερη) . Διλήμματα του τύπου: "είναι σωστό να κατεβαίνουν τα βίντεο δωρεάν' date=' χωρίς να τα πληρώνουμε", είναι ψευτοδιλήμματα, εκτός πραγματικότητας. Απλά συμβαίνει έτσι. Και συμβαίνει διότι υπάρχουν ανάγκες ενημέρωσης και ανταλλαγής πληροφορίας που πρέπει να καλυφθούν, διότι υπάρχουν δυναμικές τεχνολογίας που πρέπει να απελευθερωθούν. Και σε αυτές τις συνθήκες δε χωράνε ιδεαλισμοί τύπου "είναι καλό - είναι κακό" . Απλά είναι μια πραγματικότητα που τη γεννούν σύγχρονες κοινωνικές ανάγκες.

 

Και βέβαια η σκοπιά που θα δει κανείς το όλο ζήτημα είναι βαθιά πολιτική. (όχι κομματική) . Αλλη θέση θα πάρει βέβαια αυτός που στα νιάτα κάπνιζε μισό μισό τον άσσο σκέτο, και άλλη αυτός που, όποτε ζητούσε, είχε έτοιμο το εικοσαράκι για το cd που γουστάριζε να ακούσει.

 

Επαναλαμβάνω. Δεν τίθεται θέμα καλού ή κακού, σωστού ή λάθους. (Το νόμιμο - παράνομο δεν το εξετάζω γιατί τη νομοθεσία τη φτιάχνουν δυστυχώς αυτοί που έχουν συμφέροντα από αυτήν. ) Συμβαίνει έτσι, διότι δε μπορεί να γίνει αλλοιώς.[/quote']

 

Απίστευτο- ήθελα να γράψω κάτι εξαιρετικά παρόμοιο αλλά βαριόμουν! Όπως καταλαβαίνεις, συμφωνώ απόλυτα με την ρεαλιστική και εντός της κοινωνικής ιστορικότητας τοποθέτηση σου!

 

+1000 κτλ...

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
... είναι ψευτοδιλήμματα' date=' εκτός πραγματικότητας. Απλά συμβαίνει έτσι. Και συμβαίνει διότι υπάρχουν ανάγκες ενημέρωσης και ανταλλαγής πληροφορίας που πρέπει να καλυφθούν, διότι υπάρχουν δυναμικές τεχνολογίας που πρέπει να απελευθερωθούν. Και σε αυτές τις συνθήκες δε χωράνε ιδεαλισμοί τύπου "είναι καλό - είναι κακό" . Απλά είναι μια πραγματικότητα που τη γεννούν σύγχρονες κοινωνικές ανάγκες.

[/quote']

Και για τις άλλες πιο βασικές ανάγκες όπως τροφή, στέγη, εργασία κλπ πως γίνεται και δεν έχουν φροντίσει οι μηχανισμοί της κοινωνίας να καλυφθούν? Μήπως επειδή το να κλέβεις από το σουπερμάρκετ είναι πολύ πιο προφανής κλεψιά?

 

Και βέβαια η σκοπιά που θα δει κανείς το όλο ζήτημα είναι βαθιά πολιτική. (όχι κομματική) . Αλλη θέση θα πάρει βέβαια αυτός που στα νιάτα κάπνιζε μισό μισό τον άσσο σκέτο' date=' και άλλη αυτός που, όποτε ζητούσε, είχε έτοιμο το εικοσαράκι για το cd που γουστάριζε να ακούσει.

[/quote']

 

Σαφώς. Το θλιβερό όμως που βιώνω καθημερινά είναι ότι τις περισσότερες φορές απόψεις σαν αυτήν που ανέφερες τις υιοθετούν κάτι ατομάκια τα οποία δεν έχουν αισθανθεί τη φτώχεια. Κυκλοφορούν με BMW σειρά 2 -δώρο του μπαμπά που πέρασαν στο Πανεπιστήμιο μετά από εξαντλητικά ιδιαίτερα- και μάλλον έχουν βαρεθεί να καταναλώνουν.

 

 

Η κινητήριος δύναμη για τις νέες τεχνολογίες είναι το χρήμα. Και αυτοί που έφτιαξαν το google και αυτοί που έφτιαξαν το youtube για να κονομήσουνε το έκαναν. Αν ήταν ιδεαλιστές νέοι επιστήμονες -δαιμόνιοι κομπιουτεράδες- που στόχο είχαν την αντίσταση απέναντι στις πολυεθνικές και την ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας τότε γιατί μοσχοπουλήθηκαν?

 

Στις επιχειρήσεις χρωστάμε την έκρηξη του internet, τα κινητά μας, τα φάρμακα που πίνουμε και το αυτοκίνητα που οδηγούμε.

Και στην επιχειρηματικότητα αυτών που έφτιαξαν το youtube χρωστάμε το μάτι που πήραμε - όσο προλάβαμε να πάρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τις άλλες πιο βασικές ανάγκες όπως τροφή' date=' στέγη, εργασία κλπ πως γίνεται και δεν έχουν φροντίσει οι μηχανισμοί της κοινωνίας να καλυφθούν? Μήπως επειδή το να κλέβεις από το σουπερμάρκετ είναι πολύ πιο προφανής κλεψιά?[/quote']

 

Είναι διαφορετικά τα χαρακτηριστικά του κάθε προϊόντος. Όσο για τον όρο "κλεψιά", έχει ήδη απαντησει ο Βίκτορας Ουγκό πολύ πριν από μένα.

 

Σαφώς. Το θλιβερό όμως που βιώνω καθημερινά είναι ότι τις περισσότερες φορές απόψεις σαν αυτήν που ανέφερες τις υιοθετούν κάτι ατομάκια τα οποία δεν έχουν αισθανθεί τη φτώχεια. Κυκλοφορούν με BMW σειρά 2 -δώρο του μπαμπά που πέρασαν στο Πανεπιστήμιο μετά από εξαντλητικά ιδιαίτερα- και μάλλον έχουν βαρεθεί να καταναλώνουν.

 

Δε μιλάω για αυτούς που επωφελούνται' date=' είναι παγκόσμιο το φαινόμενο, αλλά για αυτούς που ηθικολογούν κατακεραυνώνοντας τους υπόλοιπους.

 

Η κινητήριος δύναμη για τις νέες τεχνολογίες είναι το χρήμα. Και αυτοί που έφτιαξαν το google και αυτοί που έφτιαξαν το youtube για να κονομήσουνε το έκαναν. Αν ήταν ιδεαλιστές νέοι επιστήμονες -δαιμόνιοι κομπιουτεράδες- που στόχο είχαν την αντίσταση απέναντι στις πολυεθνικές και την ελεύθερη διακίνηση της πληροφορίας τότε γιατί μοσχοπουλήθηκαν?

 

Στις επιχειρήσεις χρωστάμε την έκρηξη του internet, τα κινητά μας, τα φάρμακα που πίνουμε και το αυτοκίνητα που οδηγούμε.

Και στην επιχειρηματικότητα αυτών που έφτιαξαν το youtube χρωστάμε το μάτι που πήραμε - όσο προλάβαμε να πάρουμε.

 

 

Το χρήμα είναι το μέσο. Και οι τρόποι για να χρηματοδοτηθεί μια νέα προσπάθεια είναι πολλοί. Κινητήριος δύναμη είναι η τεχνολογική εξέλιξη και η καινοτόμα έρευνα. Εντύπωση μου είναι ότι αυτή ασκείται από νέους ανθρώπους που έχουν όρεξη για δημιουργία. Το ότι το αποτέλεσμα αυτής, αφού κλείσει την πρωτοποριακή του φάση, καταλήγει να εξαγοραστεί από τις ηγετικές εταιρείες στο χώρο, γεμίζοντας χρήμα τους δημιουργούς της, είναι μέρος του παιχνιδιού, και δε βρίσκω και κάτι μεμπτό σε αυτό.

 

Για ένα είμαι σίγουρος. Ότι δε χρωστάμε τίποτα στις εταιρείες. Η εικόνα που έχω σχηματίσει γι αυτές είναι ότι περισσότερο στέκονται εμπόδιο, παρά ευνοούν τις νέες προσπάθειες, και μόνο όταν πλέον δε μπορούν να αντισταθούν στη μαζικότητα του νέου, το εξαγοράζουν και το εκφυλίζουν.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

wasted_sunsets, ήταν λίγο απότομη η τοποθέτησή μου - συμπάθα με.

Και συμφωνώ ότι δεν είναι το ίδιο να κλέβεις μία τσάντα πατάτες με το να αμελείς να πληρώσεις το μερτικό σου σε πνευματικά δικαιώματα (παρεπιπτόντως, διανοητική ιδιοκτησία είναι ο "νέος" σωστός όρος).

Στη μία περίπτωση είναι άμεση απώλεια, στην άλλη διαφυγόν κέρδος.

κακά τα ψέματα όμως. Δύο πράγματα οδηγούν στην πειρατεία: Η ανωνυμία και η απαξίωση του μηχανισμού της νόμιμης διάθεσης του προϊόντος. (Έλα μωρε, οι εταιρείες είναι κακές, τρώνε τα λεφτά των δημιουργών, ας τους κλέψω κι εγώ λίγο να αισθανθώ για μια στιγμή Ρομπέν των δασών.)

 

Νομίζω η βασική διαφωνία μου σε όλο το συλλογισμό σου εντοπίζεται στο ακόλουθο.

 

Το χρήμα είναι το μέσο. ... Κινητήριος δύναμη είναι η τεχνολογική εξέλιξη και η καινοτόμα έρευνα. Εντύπωση μου είναι ότι αυτή ασκείται από νέους ανθρώπους που έχουν όρεξη για δημιουργία.

 

Σαφώς, όρεξη για να δημιουργήσουν κάτι καινούριο και να βγάλουν λεφτά ή για να γίνουν διάσημοι.

Από μία καλή ιδέα μέχρι την ολοκλήρωση ενός προϊόντος (ακόμη και αν αυτό είναι μία δικτυακή υπηρεσία) χρειάζονται επενδύσεις σε ανθρώπινο δυναμικό και εξοπλισμό. Ακόμη και μόνος σου να είσαι πρέπει να επενδύσεις το δικό σου χρόνο. Κανένας επιστήμονας δεν θα κάτσει να φάει μήνες ή χρόνια δουλεύονας για μια νέα ιδέα χωρίς να πληρώνεται. Αν το κάνει, προσδοκά να βγάλει χρήματα από αυτό στο μέλλον. Η εικόνα του τρελλού επιστήμονα και της έρευνας για την έρευνα έχει πεθάνει προ πολλού.

 

Δεν υφίσταται τεχνολογική εξέλιξη χωρίς την παράλληλη επιχειρηματικότητα. Γι απαράδειγμα, αν εταιρείες στα μέσα των 90's δεν έσπρωχαν προς τη μαζικοποίηση του internet και την δημιουργία του σε προιόν και σε μέσο για να διακινήσεις άλλα προϊόντα, τότε εμείς σήμερα δεν είχαμε πιάσει την κουβέντα στο noiz.

Το δε highlight του internet ακόμη θα ήταν η καφετιέρα στο CERN.

 

Προφανώς οι εταιρείες δεν είναι αγαθές - και δεν έχουν αυτοσκοπό την ανάπτυξη. Το κάνουν όμως για να αυξήσουν το κέρδος τους και να απαντήσουν στον ανταγωνισμό. Και αν θέλεις μπορεις να γίνει αποδέκτης των υπηρεσιών, προιόντων τους.

Υπό αυτό το πρίσμα, σε σχέση με το τι χρωστάμε στις εταιρείες, θα πω ότι χρωστάμε όσα αγοράζονται και πουλιούνται. Όποις ζεί στο βουνό σε μία καλύβα και τρώει ψάρια από το ποτάμι που τα ψαρεύει με το καλάμι του, μάλλον δεν χρωστάει στις εταιρείες τίποτα και δεν τις έχει ανάγκη. Ή μάλλον χρωστάει. Την πετονιά και το αγκίστρι.

 

 

 

EDIT:

Προς όλους: Να συμπληρώσω ότι και από το Ναπστερ έχω κάτεβάσει mp3 και αργότερα torrents, και σπασμένα προγράμματα έχω χρησιμοποιήσει. Περιστασιακά και για διάφορους λόγους και βασικά στο παρελθόν. Έτσι για να μην φανεί ότι παριστάνω τον ηθικολόγο. Ο αναμάρτητος εξ υμών πρώτος το post εφ' εμού βαλέτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα βαριέμαι να διαβάσω όλα τα post. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Υπάρχουν συμβόλαια που υπογράφουν οι καλλιτέχνες. Υπάρχουν και δικαιώματα που διαχειρίζονται εταιρείες. Υπάρχει και νόμος για να διατηρούνται τα δικαιώματα. Ως πότε θα βρίσκουμε δικαιολογίες για το τζαμπατζιλίκι? Πιστεύω οτι εαν μας αφήσουν, θα φτάσουμε στο σημείο να μπαίνουμε στο σπίτι του αγαπημένου μας καλλιτέχνη, να του ψάχνουμε τα συρτάρια για τις κόπιες του έργου του και να τις χώνουμε στην τσεπούλα μας καθώς αποχωρούμε μαλώνοντας τον κάπως έτσι: "Ατιμούλη Prince (Π.χ.), δε σου είχα πει να γράψεις και καμιά μπαλάντα? Την άλλη φορά να την έχεις έτοιμη. Τα λεμε, παώ να ακούσω τα κομμάτια σου με καμια γκόμενα να την ρίξω".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου