Προς το περιεχόμενο

Guitar Strings


billseme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Άμα δεν την τραβολογάς με σηκώματα την φουκαριάρα την χορδή, μια χαρά χορδισμένη θα μένει.

Η G είναι τρελλή πουτ@νίτσα και το ξέρεις καλά αυτό...😀 και δε με χαλάει αυτό στις γυναίκες, ίσα-ίσα τις σέβομαι περισσότερο λόγω "attitude", αλλά στις χορδές μου γυρνάει το μάτι ανάποδα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pavloz είπε

Η G είναι τρελλή πουτ@νίτσα και το ξέρεις καλά αυτό...😀 και δε με χαλάει αυτό στις γυναίκες, ίσα-ίσα τις σέβομαι περισσότερο λόγω "attitude", αλλά στις χορδές μου γυρνάει το μάτι ανάποδα.... 

 

Α, όλα κι όλα.

Όπως της φέρεσαι σου φέρεται.

Είναι πώς θα την μάθεις.

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, billaraskats27 said:

Εβαλα Fender το Hendrix set (10-38) σε στρατ.

Μπερδεμενος ειμαι.

Θετικα:

-Διορθωνεται το αιωνιο προβλημα με την G.

-Πολυ twang.

-Ισορροπημενα τα καντινια οσο ποτε σε ενταση κ ταση.

 

Αρνητικα:

-Ηχος. Στα καθαρα. Νομιζω οτι ακουω μονο φρεσκια χορδιλα. 0% κιθαρα - 100% χορδη. Δε ξερω πως να το εξηγησω. Πως ειναι οταν εχεις μια μετρια προς κακη ακουστικη κ βαζεις φρεσκιες χορδες που το μονο που ακουγεται ειναι η χορδη? Αυτο.

 

Τα καθαρα χειροτερα απο ποτε λοιπον 

Τα crunch ομως (ειτε λιγο, ειτε μετριο gain) ειναι φοβερα, εντυπωσιακα θα ελεγα

(Τα πολλα γκαζια δε το συζηταω εκει... ολα ιδια ακουγονται, το σετ εκει περισσοτερο ρολο παιζει στην ταση του σετ κ την αισθηση που αφηνει αυτο)

 

Πορισμα: Σκεφτηκα να δοκιμασω το 10-38 αλλης εταιρειας μπας κ δε μου φταιει τοσο το 10-38 αυτο καθαυτο αλλα ο ηχος των Φεντερ (δεν ειχα ξαναβαλει). Μετα ομως σκεφτηκα κατι αλλο. Ειχα εντυπωσιαστει με το απλο 9αρι σετ NYXL (κ σε ταση κ σε ηχο κ σε διαρκεια ζωης). Το μονο που δε μου αρεσε (εκτος τιμης) ειναι η αισθηση της G. Αλλα αυτο το συνειδητοποιησα τωρα που επαιξα με 15αρα G στο Χενριξ σετ. Με λιγο ψαξιμο ειδα πως υπαρχει ενα σετ NYXL 9αρι που λεγεται balanced. Δεν ειναι ιδιο, ειναι η αποψη της D'addario με ενα σετ παρομοιο στα καντινια με το Χεντριξ (σε NYXL γιατι μπορει να εχει κι αλλο). 

 

Το εψαξα λιγο κ το βρηκα μονο Τομαν οποτε πηρα 3 σετ. Θα σας πω εντυπωσεις

 

Σκεφτηκα να ξεθαψω το thread με το 10-38 σετ αλλα τελικα αφου αυτο ειναι φρεσκο το εγραψα εδω 

 

 

10-38??!! τι στυλ παίζεις συνήθως;... προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ούτε για country....αλλά περί ορεξεως...

1 minute ago, fusiongtr said:

 

Α, όλα κι όλα.

Όπως της φέρεσαι σου φέρεται.

Είναι πώς θα την μάθεις.

Έλα τώρα....άσε τα "αντριλίκια"...🤣
Πες αλήθεια...δεν στρώνει η άτιμη αν δεν την "ντύσεις"...όσο πιο ξεβράκωτη την αφήνεις, τόσο πιο ατίθαση γίνεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Pavloz είπε

10-38??!! τι στυλ παίζεις συνήθως;... προσωπικά δεν θα το δοκίμαζα ούτε για country....αλλά περί ορεξεως...

Ειχε γινει πολυς ντορος (κ εδω κ στο youtube) για αυτο το σετ κ ειπα να το δοκιμασω. Το οτι μαλλον δε μου αρεσε δε σημαινει πως δεν εχει τα θετικα του. Το προβλημα της G που επιτελους λυνεται ειναι αποκαλυψη. Που τελικα σε βαζει σε αλλους μπελαδες. Αν δε δουλεψει το balanced σετ NYXL, μαλλον θα δοκιμασω καποιο 9.5αρι σετ ή μεμονομενες καλυτερα να μπορω να διαλεξω 15αρα G.

Επεξεργασμένο από billaraskats27

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, billaraskats27 said:

Ειχε γινει πολυς ντορος (κ εδω κ στο youtube) για υτο το σετ κ ειπα να το δοκιμασω. Το οτι μαλλον δε μου αρεσε δε σημαινει πως δεν εχει τα θετικα του. Το προβλημα της G που επιτελους λυνεται ειναι αποκαλυψη. Που τελικα σε βαζει σε αλλους μπελαδες. Αν δε δουλεψει το balanced σετ NYXL, μαλλον θα δοκιμασω καποιο 9.5αρι σετ ή μεμονομενες καλυτερα να μπορω να διαλεξω 15αρα G.

Φόρεσε ένα καλό "φόρεμα" στην G, γύρνα σε φυσιολογικά gauges και θα με θυμηθείς...μου έσπασε η e μετά από  3 χρόνια κάκιστης συμπεριφοράς...10άρα....με τι 9άρες είχα συνέχεια "γκρίνια και μουρμούρα"...😉
image.png.2e71538a2a38b5fa2f1a178dc9cf0c43.png
Και δεν είμαι και πολύ του bend...ακόμα και τον "λεβιέ" τον έχω βγάλει τελείως.....πάω με 4η συνέχεια σαν τον μακαρίτη τον Άυρτον στην Βραζιλία....🤣

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοράω 9-42 και δεν μου έχει σπάσει ποτέ χορδή κατά το παίξιμο. Παίζω συνεχώς με bends, και βαράω γενικά.

 

Προ καιρού δοκίμασα ένα σετ 9-40 και δεν μπορούσα να συνεφερω τις πάνω χορδές από το μπαζ. Έπρεπε να ψηλωσω action για να μη βρίσκουν στα τάστα (όσο πιο λεπτές χορδές, τόσο πιο εύκολα παλονται στη μέγιστη διαδρομη τους. Εννοείται γύρισα πάλι στις 9-42. Για 10-38 δεν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να παίξω και διατηρώ το action στα 1,5mm.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, gkourmoul1 said:

Φοράω 9-42 και δεν μου έχει σπάσει ποτέ χορδή κατά το παίξιμο. Παίζω συνεχώς με bends, και βαράω γενικά.

 

Προ καιρού δοκίμασα ένα σετ 9-40 και δεν μπορούσα να συνεφερω τις πάνω χορδές από το μπαζ. Έπρεπε να ψηλωσω action για να μη βρίσκουν στα τάστα (όσο πιο λεπτές χορδές, τόσο πιο εύκολα παλονται στη μέγιστη διαδρομη τους. Εννοείται γύρισα πάλι στις 9-42. Για 10-38 δεν υπάρχει περίπτωση να μπορώ να παίξω και διατηρώ το action στα 1,5mm.

Pick?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gkourmoul1 said:

1,5mm-2.00mm 

Συχνά και παραπανω

Είσαι ευγενικός κύριος λοιπόν...σεβασμός από μένα.👏 (εγώ είμαι ούγκανος για να καταλάβεις)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Φόρεσε ένα καλό "φόρεμα" στην G, γύρνα σε φυσιολογικά gauges και θα με θυμηθείς...μου έσπασε η e μετά από  3 χρόνια κάκιστης συμπεριφοράς...10άρα....με τι 9άρες είχα συνέχεια "γκρίνια και μουρμούρα"...😉

 

Βρε Pavloz μου μια εβδομαδα τις φοραω, πριν φυσιολογικα gauges ειχα, λες να ξεχασα πως ηταν? 

Απλα ειπα να δοκιμασω κατι αλλο. Δεν μου κανουν οι 10-38. Εχουν ομως καποια θετικα που ακομα κ αν δε μου αρεσουν, ειναι εμφανη. Θα δοκιμασω NYXL 9-40 balanced. Αν δε μου κανουν θα παρω το 9-42 (NYXL). Καποια στιγμη θα ψαξω τα 9,5αρια. Δεν τρελλαινομαι με τη λεπτομερεια μη νομιζεις. Αρκει να μ'αρεσει ο ηχος τους, που στα περισσοτερα σετ που εχω δοκιμασει ειναι οκ. Στις 10-38 δεν ειναι (για εμενα).

 

Καποτε που βαραγα πιο πολυ επαιζα  με 10αρες. Απλα μετα απο ενα προβληματακι στον καρπο πριν κατι χρονια

αποφασισα ν'αλλαξω τα παντα στο δεξι κ να αφαιρεσω το tension στο παιξιμο οσο μπορω. Ε σε ολη αυτη τη προσεγγιση οι 9αρες μου ταιριαζουν πολυ περισσοτερο. Γιατι κ παιδια των 80's ειμαστε κ ολα αυτα τα πιο wide βιμπρατα της εποχης ειναι αρκετα δυσκολοτερα σε 10αρες. Νταξ εχω φιλους με κατι δαχτυλα κτηνη που δεν νιωθουν. Εγω εχω προβλημα.   Ετσι οπως παιζω τωρα ουτε γκρινια ουτε μουρμουρα με 9αρες 😁.

 

Επισης εψαχνα λυσεις τεχνικης σε χοντρες πενες (μιλαμε μεχρι πενες απο... ελεφαντοδοντο 3.00mm) που νε μεν εχουν τεραστιο ηχο ειδικα στα lead αλλα σε ρυθμικα πασης φυσης πλην τζαζ ηταν ψοφιες. Οποτε το γυρισα

σε jazz 3 xl tortex 1.5mm κ οσο παει κατεβαινω κ το εχω φτασει ποτε σε 0.88 ποτε σε 0,73. Κ θυμηθηκα τι παει να πει snap στον ηχο, Απο την αλλη lead με ολες μπορω να παιξω (πιο πολυ παιζει ρολο το σχημα). Στα ρυθμικα ομως εχει διαφορα μεγαλη.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου