Προς το περιεχόμενο

Guitar Strings


billseme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

Κραξτε με ελεύθερα.

 

Θα σου φανεί παράξενο ίσως, αλλά χρησιμοποιώ και χορδές από τα Lidl.

Και στην ηλεκτρική και στην ακουστική.

Τώρα μπορεί να έπεσα και σε καλή παρτίδα δεν ξέρω.

Αλλά μου φαίνονται μια χαρά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει τις χορδές του lidl σε κλασική και ακουστική. Και στις 2 περιπτώσεις, οι κιθάρες ακούγονταν σαν κιθάρες του 50ευρου. Υπερβολικα θολός ήχος, και κακή αίσθηση στα δάκτυλα για την κλασική. Και το λέω εγώ που εάν μου δώσεις 10 διαφορετικά επώνυμα σετ, δεν πρόκειται να αντιληφθώ ουσιαστικές διαφορές.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλύτερες χορδές είναι αυτές που δεν χρειάζεται να αλλαχτούν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να απαντήσω στο φίλο μας, μαλλον να δοκίμαζα τις GHS, ήμουν χρόνια χρήστης και δεν τις χρησιμοποιώ πια γιατί κατά λάθος κόλλησα με Daddario και τις Harley Benton.

 

Βρίσκω υπερεκτιμημένες τις coated χορδες, αλλά αν κάποιος ιδρωνει τότε μάλλον είναι μονόδρομος.

 

Επίσης καθαρίζω τα καντίνια με ένα πανί και οινόπνευμα όταν πιάσουν μάκα και παρατείνεται ο χρόνος ζωής τους.

 

Για να απαντήσω και στον @Lord_Goumis οι Harley benton για ηλεκτρική ειναι ότι πρέπει για κάποιον που μελετάει πολύ και χρειάζεται να αλλαζει χορδές συχνά. Έχουν μόνο ένα ελάττωμα, όταν τις περάσεις θα πρέπει να αφήσεις μια μέρα να εξατμιστεί το λιπαντικό που έχουν, γιατί διαφορετικά δεν έχουν ωραία αίσθηση - ειδικά τα καντίνια. Πάντα μιλάω για χορδές ηλεκτρικής για κλασική δεν γνωρίζω.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dimsonic είπε

οι καλύτερες χορδές είναι αυτές που δεν χρειάζεται να αλλαχτούν

 

Δηλαδή οι Flatwound (στο μπάσο μου έχω τις ίδιες από το 2003)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δηλαδή οι Flatwound (στο μπάσο μου έχω τις ίδιες από το 2003)

Με ξεπερνας. Εγω το πηρα το 2007

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Superfunk said:

Δηλαδή οι Flatwound (στο μπάσο μου έχω τις ίδιες από το 2003)

Ξέρεις ότι για να βελτιώσεις την κατάσταση μπορείς να τις βράσεις; Με λίγα σαλτσούλα και τυράκι γίνονται μούρλια (ειδικά τώρα που τα μακαρόνια είναι ακριβότερα...)🙃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Pavloz είπε

Ξέρεις ότι για να βελτιώσεις την κατάσταση μπορείς να τις βράσεις; Με λίγα σαλτσούλα και τυράκι γίνονται μούρλια (ειδικά τώρα που τα μακαρόνια είναι ακριβότερα...)🙃

 

Και να τις βράσω τι θα κερδίσω;

Τον ίδιο ήχο που είχαν καινούργιες τον ίδιο έχουν και τώρα.

Εδώ ένας από τους μεγαλύτερους μπασιστες όλων των εποχών δεν τις είχε αλλάξει ποτέ θα τις αλλάξω εγώ?

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/James_Jamerson

 

Jamerson used La Bella heavy-gauge (.052–.110) flatwound strings which were never replaced, unless a string broke. He did not particularly take care of the instrument, as he stated: "The dirt keeps the funk". The neck may have eventually warped, as many claimed it was impossible to play. While this made it more difficult to fret, Jamerson believed it improved the quality of the tone.[7](p85)[12] In the mid-1970s, a producer attempted to modernize Jamerson's sound by asking the bassist to switch to brighter-sounding roundwound bass strings, but Jamerson politely declined.[7](p71)

 

 

Εξάλλου μπάσο είναι όχι κιθάρα,που όντως αν θες σοβαρό καθαρό ήχο πρέπει αν χρησιμοποιείς roundwound χορδές να τις αλλάζεις το λιγότερο κάθε 6-10 ώρες παιξίματος 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Superfunk said:

 

Και να τις βράσω τι θα κερδίσω;

Τον ίδιο ήχο που είχαν καινούργιες τον ίδιο έχουν και τώρα.

Εδώ ένας από τους μεγαλύτερους μπασιστες όλων των εποχών δεν τις είχε αλλάξει ποτέ θα τις αλλάξω εγώ?

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/James_Jamerson

 

Jamerson used La Bella heavy-gauge (.052–.110) flatwound strings which were never replaced, unless a string broke. He did not particularly take care of the instrument, as he stated: "The dirt keeps the funk". The neck may have eventually warped, as many claimed it was impossible to play. While this made it more difficult to fret, Jamerson believed it improved the quality of the tone.[7](p85)[12] In the mid-1970s, a producer attempted to modernize Jamerson's sound by asking the bassist to switch to brighter-sounding roundwound bass strings, but Jamerson politely declined.[7](p71)

 

 

Εξάλλου μπάσο είναι όχι κιθάρα,που όντως αν θες σοβαρό καθαρό ήχο πρέπει αν χρησιμοποιείς roundwound χορδές να τις αλλάζεις το λιγότερο κάθε 6-10 ώρες παιξίματος 

Από το σοβαρό της απάντησης, καταλαβαίνω ότι δεν έγινε αντιληπτό το ύφος της παρατήρησής μου...🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Εδώ ένας από τους μεγαλύτερους μπασιστες όλων των εποχών δεν τις είχε αλλάξει ποτέ.....

 

Ε όχι και από τους μεγαλύτερους αλλά ναι, δεν τις έχω αλλάξει εδώ και τρεις δεκαετίες! 😁

Τέρρυ κάποια στιγμή πρέπει να στο δείξω για.... επιθεώρηση!

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου