Προς το περιεχόμενο

Guitar Strings


billseme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 minutes ago, billaraskats27 said:

Βρε Pavloz μου μια εβδομαδα τις φοραω, πριν φυσιολογικα gauges ειχα, λες να ξεχασα πως ηταν? 

Απλα ειπα να δοκιμασω κατι αλλο. Δεν μου κανουν οι 10-38. Εχουν ομως καποια θετικα που ακομα κ αν δε μου αρεσουν, ειναι εμφανη. Θα δοκιμασω NYXL 9-40 balanced. Αν δε μου κανουν θα παρω το 9-42 (NYXL). Καποια στιγμη θα ψαξω τα 9,5αρια. Δεν τρελλαινομαι με τη λεπτομερεια μη νομιζεις. Αρκει να μ'αρεσει ο ηχος τους, που στα περισσοτερα σετ που εχω δοκιμασει ειναι οκ. Στις 10-38 δεν ειναι (για εμενα).

 

Καποτε που βαραγα πιο πολυ επαιζα  με 10αρες. Απλα μετα απο ενα προβληματακι στον καρπο πριν κατι χρονια

αποφασισα ν'αλλαξω τα παντα στο δεξι κ να αφαιρεσω το tension στο παιξιμο οσο μπορω. Ε σε ολη αυτη τη προσεγγιση οι 9αρες μου ταιριαζουν πολυ περισσοτερο. Γιατι κ παιδια των 80's ειμαστε κ ολα αυτα τα πιο wide βιμπρατα της εποχης ειναι αρκετα δυσκολοτερα σε 10αρες. Νταξ εχω φιλους με κατι δαχτυλα κτηνη που δεν νιωθουν. Εγω εχω προβλημα.   Ετσι οπως παιζω τωρα ουτε γκρινια ουτε μουρμουρα με 9αρες 😁.

 

Επισης εψαχνα λυσεις τεχνικης σε χοντρες πενες (μιλαμε μεχρι πενες απο... ελεφαντοδοντο 3.00mm) που νε μεν εχουν τεραστιο ηχο ειδικα στα lead αλλα σε ρυθμικα πασης φυσης πλην τζαζ ηταν ψοφιες. Οποτε το γυρισα

σε jazz 3 xl tortex 1.5mm κ οσο παει κατεβαινω κ το εχω φτασει ποτε σε 0.88 ποτε σε 0,73. Κ θυμηθηκα τι παει να πει snap στον ηχο, Απο την αλλη lead με ολες μπορω να παιξω (πιο πολυ παιζει ρολο το σχημα). Στα ρυθμικα ομως εχει διαφορα μεγαλη.

Είπαμε, περί ορέξεως...απλά εγώ με τις 10-46 ηρέμησα...άλλος μπορεί να φρικάρει και να τις πετάξει αμέσως. Για μένα το κλειδί ήταν η σταθερότητα στην G...για να είμαι ειλικρινής δεν το πίστευα και το δοκίμασα για να λέω μετά "αυτά είναι μ@λ@κίες" ...έλα όμως που ηρέμησα... το θέμα με το χέρι λύνεται με ένα τρόπο μόνο (τουλάχιστον αυτόν ξέρω εγώ, αφού σε μένα δούλεψε με τη γ@μιόλα την αγκύλωση από το ρημάδι το mouse)...ασκήσεις με βαράκια στο χέρι(α) που έχουν θέμα...τώρα έχω καιρό αλλά θα το ξαναρχίσω για να στρώσει λίγο...μετά:

 

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Pavloz είπε

Είπαμε, περί ορέξεως...απλά εγώ με τις 10-46 ηρέμησα...άλλος μπορεί να φρικάρει και να τις πετάξει αμέσως. Για μένα το κειδί ήταν η σταθερότητα στην G...για να είμαι ειλικρινής δεν το πίστευα και το δοκίμασα για να λέω μετά "αυτά είναι μ@λ@κίες" ...έλα όμως που ηρέμησα... το θέμα με το χέρι λύνεται με ένα τρόπο μόνο (τουλάχιστον αυτόν ξέρω εγώ, αφού σε μένα δούλεψε με τη γ@μιόλα την αγκύλωση από το ρημάδι το mouse)...ασκήσεις με βαράκια στο χέρι(α) που έχουν θέμα...τώρα έχω καιρό αλλά θα το ξαναρχίσω για να στρώσει λίγο...μετά:

 

 

Δεν είχα ποτέ θέμα με τη σταθερότητα της g σε στρατ. Από τότε που ρύθμισα σωστά το  vintage tremolo σε floating όπως το περιγράφει σε ένα βίντεο ο Carl Verheyen μόνο divebombs δε κανω 🤪.

Το πρόβλημα ήταν πάντα πόσο μεγάλη ακούγονταν η g (ειδικά στα καθαρά) κ όπως διαπίστωσα μετά πόσο πιο ευχάριστο μου φαίνεται το παίξιμο σε balanced σετ (σε σηκωματα κ βιμπρατα στην g εννοώ). Αλλά.... Επειδή ο ήχος δε μ'αρεσει κ επειδή μια χαρά έπαιζα κ πριν μια εβδομάδα που δε το είχα ανακαλύψει αν δε μου κάτσει το 9-40 nyxl θα γυρίσω είτε σε 9-42 είτε σε 9-46. Αν δε είχα κ δεύτερη κιθάρα,  στην στρατ θα δοκιμαζα κ 9.5αρι μπας και δεν έχω τα πρόβληματα που έχω με τα 10αρια. 

 

Όσο για το πρόβλημα με το πόνο, έγινε ανεπαίσθητο με την αλλαγή τεχνικής στο δεξί. 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Εβαλα Fender το Hendrix set (10-38) σε στρατ.

Μπερδεμενος ειμαι.

Θετικα:

-Διορθωνεται το αιωνιο προβλημα με την G.

-Πολυ twang.

-Ισορροπημενα τα καντινια οσο ποτε σε ενταση κ ταση.

 

Αρνητικα:

-Ηχος. Στα καθαρα. Νομιζω οτι ακουω μονο φρεσκια χορδιλα. 0% κιθαρα - 100% χορδη. Δε ξερω πως να το εξηγησω. Πως ειναι οταν εχεις μια μετρια προς κακη ακουστικη κ βαζεις φρεσκιες χορδες που το μονο που ακουγεται ειναι η χορδη? Αυτο.

 

Τα καθαρα χειροτερα απο ποτε λοιπον 

Τα crunch ομως (ειτε λιγο, ειτε μετριο gain) ειναι φοβερα, εντυπωσιακα θα ελεγα

(Τα πολλα γκαζια δε το συζηταω εκει... ολα ιδια ακουγονται, το σετ εκει περισσοτερο ρολο παιζει στην ταση του σετ κ την αισθηση που αφηνει αυτο)

 

Πορισμα: Σκεφτηκα να δοκιμασω το 10-38 αλλης εταιρειας μπας κ δε μου φταιει τοσο το 10-38 αυτο καθαυτο αλλα ο ηχος των Φεντερ (δεν ειχα ξαναβαλει). Μετα ομως σκεφτηκα κατι αλλο. Ειχα εντυπωσιαστει με το απλο 9αρι σετ NYXL (κ σε ταση κ σε ηχο κ σε διαρκεια ζωης). Το μονο που δε μου αρεσε (εκτος τιμης) ειναι η αισθηση της G. Αλλα αυτο το συνειδητοποιησα τωρα που επαιξα με 15αρα G στο Χενριξ σετ. Με λιγο ψαξιμο ειδα πως υπαρχει ενα σετ NYXL 9αρι που λεγεται balanced. Δεν ειναι ιδιο, ειναι η αποψη της D'addario με ενα σετ παρομοιο στα καντινια με το Χεντριξ (σε NYXL γιατι μπορει να εχει κι αλλο). 

 

Το εψαξα λιγο κ το βρηκα μονο Τομαν οποτε πηρα 3 σετ. Θα σας πω εντυπωσεις

 

Σκεφτηκα να ξεθαψω το thread με το 10-38 σετ αλλα τελικα αφου αυτο ειναι φρεσκο το εγραψα εδω 

 

 

010-038 for the win, δεν είναι τυχαίο ότι ήταν τα std set για όλους τους "ροκάδες" μέχρι και τα 80s.

 

Δοκίμασε της GHS Boomers για καθαρα χωρίς χορδιλα είναι roundcore και παίζει ρόλο αυτό.

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

010-038 for the win, δεν είναι τυχαίο ότι ήταν τα std set για όλους τους "ροκάδες" μέχρι και τα 80s.

 

Δοκίμασε της GHS Boomers για καθαρα χωρίς χορδιλα είναι roundcore και παίζει ρόλο αυτό.

Thanks. Προς το παρον θα παιξω κανα μηνα με το 10-38 που εχω τωρα. Μετα ειναι η σειρα του NYXL κ μετα θα δοκιμασω αυτο που λες. Θα ηθελα  πιο χοντρες τις μπασες (μπορει να λυθει αυτο με το NYXL) αλλα το deal braker για εμενα ειναι ο ηχος κ η χορδιλα. Αφου λες οτι αυτο διορθωνεται με τις ghs boomers θα το δοκιμασω μολις μπορεσω. Τουλαχιστον να ξερω πως αν δε μου κανουν τελικα οι 10-38, εχω παιξει με το σωστο σετ κ δεν ηταν λογω μαρκας 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, billaraskats27 είπε

Thanks. Προς το παρον θα παιξω κανα μηνα με το 10-38 που εχω τωρα. Μετα ειναι η σειρα του NYXL κ μετα θα δοκιμασω αυτο που λες. Θα ηθελα  πιο χοντρες τις μπασες (μπορει να λυθει αυτο με το NYXL) αλλα το deal braker για εμενα ειναι ο ηχος κ η χορδιλα. Αφου λες οτι αυτο διορθωνεται με τις ghs boomers θα το δοκιμασω μολις μπορεσω. Τουλαχιστον να ξερω πως αν δε μου κανουν τελικα οι 10-38, εχω παιξει με το σωστο σετ κ δεν ηταν λογω μαρκας 

 

Αν δεν ακους χορδιλα στα υπεροχα καθαρα του Hendrix (που για εμενα ειναι benchmark) ο οποιος μαζι με τον Clapton, Gallagher, Page ,Duane Alman (& το 90% των κιθαριστων μεχρι το 1980 ) χρησιμοποιούσαν 010-038 (το γνωστο Fender Pure Nickel Roundcore set που ελεγιντουστασανε "Rock n' Roll set) τοτε θα εισαι οκ με τις Boomers κι ας μην ειναι και pure nickel (είναι λιγο πιο bright & twangy από τις original Fender)...αν θες 100% τον ιδιο ηχο πας εδω''

 

https://www.thomann.de/gb/pyramid_nickel_classics_jhi_010_038.htm

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
5 ώρες πριν, Σαμη Παραγκα είπε

013-056 σε ακουστική και ηλεκτρική ισορροπημένος σε όλες τις χορδές ειδικά σε ρε-σολ

Για ανισόρροπους. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα αγαπημενα μου

8-38 φλατ καστομ ντιανταριο στη στρατ

9-46 τυλιχτες φεντερ στις αλλες

10-44 τομαστικ φλατ στην κασελα.

Εκει κατεληξα προσφατα. Οι ιδιες τομαστικ σε κλίμακα τελε δεν με ενθουσίασαν. Θα βγουν 

Στην μπρεντ οι μανισιες 10αρες ειναι για την ωρα οκ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου