Προς το περιεχόμενο

Guitar Strings


billseme

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, Jet72 είπε

δεν τις έχω αλλάξει εδώ και τρεις δεκαετίες! 😁

 

 

Σε 5-6 χρόνια θα πλησιάσεις τις δικές μου.

Για την κιθάρα μου μιλάω.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Και να τις βράσω τι θα κερδίσω;

Τον ίδιο ήχο που είχαν καινούργιες τον ίδιο έχουν και τώρα.

Εδώ ένας από τους μεγαλύτερους μπασιστες όλων των εποχών δεν τις είχε αλλάξει ποτέ θα τις αλλάξω εγώ?

ο Μπέρυ Γκόρντυ ήταν πολύ στιντζυ λέγανε...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία στις μάρκες και τα χαρακτηριστικά του κάθε κατασκευαστή.Οι διαφορές,στα δικά μου αυτιά και δάκτυλα τουλάχιστον,έχουν ελάχιστη έως καθόλου σημασία.

Πάντα όταν το έφερνε η κουβέντα στις χορδές,έδινα έμφαση στο λεγόμενο gauge.Εκεί είναι όλο το ζουμί για μένα...Και για σένα ίσως εκεί θα έπρεπε να είναι.

 

Για παράδειγμα,το πλέον γνωστό και χιλιοπαιγμένο 10-46 δεν μου έκατσε ποτέ καλά.Μου φαινόταν και μου φαίνεται ακόμα σκληρό κάτω και μαλακό πάνω...Και απ' ότι φαίνεται σε κάμποσους ακόμα αφού η Ernie Ball σχετικά πρόσφατα λάνσαρε το 09-46,ένα σετ που imho είναι το ιδανικό σε strat like scales.

 

Θέλω να πω,μην ψάχνεσαι απλά για να ψαχτείς.Βρες το σετ με το οποίο νιώθεις άνετα όσον αφορά το tension και όλα τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε λοιπόν η ώρα...η e πήρε τον πούλο...και το ερώτημα είναι: Ποιό από τα δύο σετ θα ανικαταστήσει; (δεν αλλάζω ποτέ μόνο μία ο γεροπαράξενος...)
Για να βλέπω χεράκια...(εντωμεταξύ επειδή είμαι κ@λ@παιδο έχω ήδη αποφασίσει, αλλά ας βάλω λίγο φωτια...🤣)

IMG_20230213_224017~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, gkourmoul1 said:

Τι φοράει ήδη η κιθάρα?

Είσαι σίγουρος ότι θες το 50-50; Είναι πολυ νωρίς...
Ποιος θέλει να γίνει εκατομμυριούχος;»: Αυτός αναλαμβάνει την παρουσίαση  στον ΑΝΤ1 | Έθνος
Hint: το ένα από τα 2 σετ έχει μια σοβαρή διαφορά...

Επεξεργασμένο από Pavloz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, fusiongtr said:

Έρνιη Μπολ θα βάλεις ασούμε.

Σιγά μην παίζεις με την ΣΟΛ τυλιηχτή.

Μ' αρεσουν οι "πίτες" όμως....είναι χορταστικό το τυλιχτό...και το βασικότερο...μένει "χορδισμένο"! 😇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Pavloz είπε

μένει "χορδισμένο"!

 

Άμα δεν την τραβολογάς με σηκώματα την φουκαριάρα την χορδή, μια χαρά χορδισμένη θα μένει.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα Fender το Hendrix set (10-38) σε στρατ.

Μπερδεμενος ειμαι.

Θετικα:

-Διορθωνεται το αιωνιο προβλημα με την G.

-Πολυ twang.

-Ισορροπημενα τα καντινια οσο ποτε σε ενταση κ ταση.

 

Αρνητικα:

-Ηχος. Στα καθαρα. Νομιζω οτι ακουω μονο φρεσκια χορδιλα. 0% κιθαρα - 100% χορδη. Δε ξερω πως να το εξηγησω. Πως ειναι οταν εχεις μια μετρια προς κακη ακουστικη κ βαζεις φρεσκιες χορδες που το μονο που ακουγεται ειναι η χορδη? Αυτο.

 

Τα καθαρα χειροτερα απο ποτε λοιπον 

Τα crunch ομως (ειτε λιγο, ειτε μετριο gain) ειναι φοβερα, εντυπωσιακα θα ελεγα

(Τα πολλα γκαζια δε το συζηταω εκει... ολα ιδια ακουγονται, το σετ εκει περισσοτερο ρολο παιζει στην ταση του σετ κ την αισθηση που αφηνει αυτο)

 

Πορισμα: Σκεφτηκα να δοκιμασω το 10-38 αλλης εταιρειας μπας κ δε μου φταιει τοσο το 10-38 αυτο καθαυτο αλλα ο ηχος των Φεντερ (δεν ειχα ξαναβαλει). Μετα ομως σκεφτηκα κατι αλλο. Ειχα εντυπωσιαστει με το απλο 9αρι σετ NYXL (κ σε ταση κ σε ηχο κ σε διαρκεια ζωης). Το μονο που δε μου αρεσε (εκτος τιμης) ειναι η αισθηση της G. Αλλα αυτο το συνειδητοποιησα τωρα που επαιξα με 15αρα G στο Χενριξ σετ. Με λιγο ψαξιμο ειδα πως υπαρχει ενα σετ NYXL 9αρι που λεγεται balanced. Δεν ειναι ιδιο, ειναι η αποψη της D'addario με ενα σετ παρομοιο στα καντινια με το Χεντριξ (σε NYXL γιατι μπορει να εχει κι αλλο). 

 

Το εψαξα λιγο κ το βρηκα μονο Τομαν οποτε πηρα 3 σετ. Θα σας πω εντυπωσεις

 

Σκεφτηκα να ξεθαψω το thread με το 10-38 σετ αλλα τελικα αφου αυτο ειναι φρεσκο το εγραψα εδω 

 

 

  • Like 3

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου