Προς το περιεχόμενο

Πως επαναφερουμε τα ΠΑΝΤΑ στο νεο μας PC?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

 

 

Εμπιστεύσου τους.

Not yet.

Αργότερα ίσως.

 Τώρα δεν πειράζω τίποτα, έχω πολλά TB και πάει φυσέκι

Αλλά δεν τους εμπιστεύομαι ακόμα.

 Ούτε τους SSD εμπιστεύομαι.

 Τίποτα δεν εμπιστεύομαι.

 Τα μόνα components που εμπιστεύομαι είναι ο επεξεργαστής και οι μνήμες.

 Όλα τα άλλα δεν τα εμπιστεύομαι και ιδιαίτερα τους σκληρούς.

  πόσο μάλλον τους SSD🤪

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, cos_dr είπε

 Τα μόνα components που εμπιστεύομαι είναι ο επεξεργαστής και οι μνήμες.

 Γκουχ-γκουχ, μάλλον δεν είχες ζήσει τις εποχές που οι AMD επεξεργαστές δεν είχαν κάν built-in θερμική προστασία (την ίδια εποχή που κυκλοφορούσε και ο Pentium 3 1Ghz, ο μόνος επεξεργαστης που μου κάηκε ένας Athlon 1000 αν θυμαμαι καλα) και εισαι πολύ τυχερος που δεν σου έχει βγεί και off ποτέ RAM προφανώς (Kingston, τυχαία συμπτώματα, ασυνάρτητα BSOD, ασχετα κολλήματα, κανένα pattern, μηνες troubleshooting και τελικά μερικές μέρες σερί Memtest86 μεχρι να επιβεβαιώσω οτι ένα απο τα 2 στικάκια είχε πρόβλημα και όλα αυτά αφού ειχα αλλάξει σχεδον όλα τα υπολοιπα components τουλάχιστον μια φορα, φακ ιτ)...

 

Τυχεράκια...✌️

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1
  • Συμφωνώ 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ουτε τις μνημες εμπιστευομαι. Και μνημες μου εχουν σκασει, και μητρικες, και καρτες γραφικων, καλα για σκληρους δεν το συζηταω, νεκροταφειο ολοκληρο, και cd writer φυσικα, ποντικια απειρα, οθονη μου εχει σκασει και εβγαζε χρωματα σα φωτιστικο σε club, εχει κανει ιστο αραχνη μεσα σε τροφοδοτικο και μου το εσκασε ( true story ),  εχει γαμηθει το μπουτον της εναρξης στο κουτι και δεν μπορει να ξεκινησει το pc ( αν εχεις το θεο σου ), μεχρι και το πολυμπριζο σε μια φαση ειχε πεταξει εξω την προστασια που εχει για υπερταση, και ωσπου να καταλαβω οτι απλα επρεπε να πατησω το κουμπακι αυτο νομιζα οτι ειχαν καει ολα και κοντεψα να παθω καρδια.

 

 Και μην αρχισουμε τα software horror stories γιατι δεν τελειωνουμε ποτε.

 

 Οποτε το εχω παρει αποφαση, καποια στιγμη ολα πεθαινουν, οποτε φτιαχνω ενα pc οσο καλυτερο μπορω απο αποψη ποιοτικων εξαρτηματων, και οσο παει, αν πεθανει παμε για το επομενο, ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα συμβει, δεν μπορεις να το αποφυγεις.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ, και μιλάω σοβαρά, στενοχώρια μεγάλη αν χαλούσε κάτι.

Μετά τον σεισμό στην Τουρκία,μου γύρισε το μυαλό

. Δεν πάνε να χαλάσουν τα κομπιούτερ....

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Freedom είπε

 Γκουχ-γκουχ, μάλλον δεν είχες ζήσει τις εποχές που οι AMD επεξεργαστές δεν είχαν κάν built-in θερμική προστασία (την ίδια εποχή που κυκλοφορούσε και ο Pentium 3 1Ghz, ο μόνος επεξεργαστης που μου κάηκε ένας Athlon 1000 αν θυμαμαι καλα) και εισαι πολύ τυχερος που δεν σου έχει βγεί και off ποτέ RAM προφανώς (Kingston, τυχαία συμπτώματα, κανένα pattern, μηνες troubleshooting και μερικές μέρες σερί Memtest86)...

 

Τυχεράκια...✌️

Έχω ζήσει με όλες τις πλατφόρμες.

Ram δεν μου έχει βγει ποτέ off

 μόνο ασυμβατότητες μου έχουν τύχει με μητρική και με mixing ram

 Για διάστημα μεγάλο έχω δουλέψει στο παρελθόν στην επισκευή, συντήρηση, αναβάθμιση κλπ υπολογιστών.

 Όλα μου έχουν τύχει με όλα.

 Και η αποτελεσματικότητά μου 🤣 είναι αποτέλεσμα μελέτης και πειραματισμού και έχω θα έλεγα αρκετή πρακτική εμπειρία γι αυτό λέω και μια γνώμη

 Οι σύγχρονοι επεξεργαστές 15 ετίας τουλάχιστο  και οι μνήμες δεν πεθαίνουν εύκολα.

 Είναι τα μόνα components που εμπιστεύομαι πιο πολύ από όλα like I said.

 

 Και μια φορά μου έχει καεί μητρική από κεραυνό και τα άλλα ευτυχώς δεν έπαθαν τιποτα.

 Μια asus crosshair IV formula

 και μου την άλλαξαν γιατι ήταν στην εγγύηση σχαχαχαχχαχαχαχα🤣

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα, απο τοτε που βαζω μνημες σε φαση στην ασφαλτο ο κουρσαρος με καραβι τη μοτοσυκλετα, δηλαδη τα τελευταια ξερω γω 15 χρονια, δεν την εχω πατησει απο ram δοξα τον υψιστο. Πιο παλια ομως που εβαζα οτι σκατα εβρισκα, πηγαινε η μπλε οθονη του θανατου μαρουλι. Για αυτο λεω, ποιοτικα εξαρτηματα, κανε και σωστη μελετη για την κυκλοφορια του αερα, εχουν βελτιωθει και οι επιδοσεις και δε ζοριζονται οπως παλια που δουλευαν συνεχεια στο φουλ, και αν δεν πεσεις στην περίπτωση θα σε βγαλει και δεκαετια.

 

 

 Τωρα οι κεραυνοι αστο, εχει σκασει μεσα στο σαλονι μου λαμψη απο την κεραια της τηλεορασης και εγω εκει η την ωρα αλλαζα dvd, πολλα χρονια πριν, και εσκασε ο κεραυνος διπλα μου στο σαλονι, και η τηλεοραση πηρε φωτια, ουτε στο "βλεπω το θανατο σου" δε γινονται αυτα ρε πστ μου 😵

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@cos_dr Κωστή παραδέξου το, είσαι τυχεράκιας, that's all...μην ανησυχείς και εμείς ΙΤ είμαστε, προτιμώ να βγάλει πρόβλημα οτιδήποτε αλλο (ολοκληρη mobo, mem slot, PCI/PCIe slot, δισκοι, καρτες γραφικων, cpu, controllers κοκ) παρά RAM γιατί αν δεν έχει πεθάνει τελείως "ηλεκτρικα" τα συμπτωματα ειναι τόσο χαοτικά και το troubleshooting απελπισία...τουλαχιστον επαθα και εμαθα, οταν τα συμπτώματα ειναι χαοτικά, χωρίς pattern (και εφοσον εχει εξαιρεθει οτιδηποτε εχει σχέση με software) τεστάρω κατευθείαν τις μνήμες. Το συμβάν btw έλαβε τόπο το 2015 οπότε δεν μιλάμε για αρχαίες εποχές...shit happens, απλά είσαι τυχερακιας, παραδέξου το να τελειώνουμε...😀

 

Απο εκει και πέρα ότι έγραψε ο Μάνος.

 

Τα τελευταία 25 χρόνια έχω "χάσει", μια CPU, δύο mobos, δύο κάρτες γραφικών (η μία μάλλον απο στατικό ηλεκτρισμό, η άλλη από κεραυνό), ενα στικ RAM, αμετρητους εσωτερικούς και εξωτερικούς δίσκους (ΟΚ, 1-2 απο πτώση, δικιά μου λακαμία), αρκετα πληκτρολόγια (καθαρά απο χρήση, ειπαμε, coding) και άλλα τόσα ποντίκια (αναλωσιμα), ένα audio interface (κεραυνος μαζι με την προαναφερθήσα καρτα γραφικών), δυο τροφοδοτικά (εχω δει και τροφοδοτικό να πιάνει φωτιά), ένα floppy disk (και αυτό καπνισε), ουκ ολίγα CD/DVD readers/writers, κανα δύο controllers κοκ...από την άλλη μιλάμε για καμιά 15αρια συστήματα και μιλάω για τα δικά μου, όχι φιλων, γνωστών ή εταιρειών.

 

Come to think of it, ακόμα δεν μου έχει φύγει monitor αλλά εδω και πολλά χρονια χρησιμοποιώ τηλεοράσεις αντι για μονιτορς οπότε...

 

Και κάπου εδώ με όλα αυτά τα σημεία και τέρατα που διαβάζει τις τελευταίες μέρες, θα φρικάρει ο @Superfunk και θα ξεκινήσει να σκέφτεται να αγοράσει/φτιαξει δύο ακριβως ίδια τουμπανα PC για το υπερτατο redundancy. Και τελικά σε μια εβδομάδα θα ανοίξει νεο thread για να παρουσιάσει το νέο του PC, ένα Dell σερβερ με dual Xeon, RAID 5 hot swap και ισοβεια εγγυηση same-business-day και με τεχνικό της Dell στο σπίτι του και έξτρα ασφάλεια για απώλεια hardware/software/δεδομένων από την ΝΝ. 😀

  • Χαχα 2

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, manosx είπε

οποτε φτιαχνω ενα pc οσο καλυτερο μπορω απο αποψη ποιοτικων εξαρτηματων, και οσο παει, αν πεθανει παμε για το επομενο, ειναι μαθηματικα βεβαιο οτι θα συμβει, δεν μπορεις να το αποφυγεις.

Κι εγώ αυτό κάνω, αλλά όπως πάει το πράγμα έχω σκεφτεί να φτιάχνω μια μπουρούχα κάθε χρόνο, αλλά δε μου πάει το χέρι με τίποτα. Και αναγκάζομαι πάντα να παίρνω κάποιο τούμπανο στην 8ετία, να δίνω κάπου στο 1200άρι πλην οθονών κτπ..

 

Κι έχω και ένα άλλο χάρισμα, πάντα φτιάχνω υπολογιστή που στην επόμενη γενιά η αντίπαλη εταιρία βγάζει κάτι που σπέρνει. Παλιά που είχα intel, κάνανε πάρτι οι athlon, όταν έφτιαξα phenom οι intel σπέρνανε, τώρα είχα φτιάξει 6700k και μετά βγήκανε οι ryzen. Στο τέλος θα πάω να πάρω κανα μακ και την επόμενη χρονιά θα γράφουνε MADI 64κανάλια σε νόκια κινητό. Οπότε αν θέλετε να πάρετε υπολογιστή καινούργιο, ρωτήστε με, και πάρτε το αντίθετο.

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Freedom είπε

@cos_dr Κωστή παραδέξου το, είσαι τυχεράκιας, that's all...μην ανησυχείς και εμείς ΙΤ είμαστε, προτιμώ να βγάλει πρόβλημα οτιδήποτε αλλο (ολοκληρη mobo, mem slot, PCI/PCIe slot, δισκοι, καρτες γραφικων, cpu, controllers κοκ) παρά RAM γιατί αν δεν έχει πεθάνει τελείως "ηλεκτρικα" τα συμπτωματα ειναι τόσο χαοτικά και το troubleshooting απελπισία...τουλαχιστον επαθα και εμαθα, οταν τα συμπτώματα ειναι χαοτικά, χωρίς pattern (και εφοσον εχει εξαιρεθει οτιδηποτε εχει σχέση με software) τεστάρω κατευθείαν τις μνήμες. Το συμβάν btw έλαβε τόπο το 2015 οπότε δεν μιλάμε για αρχαίες εποχές...shit happens, απλά είσαι τυχερακιας, παραδέξου το να τελειώνουμε...😀

 

Απο εκει και πέρα ότι έγραψε ο Μάνος.

 

Τα τελευταία 25 χρόνια έχω "χάσει", μια CPU, δύο mobos, δύο κάρτες γραφικών (η μία μάλλον απο στατικό ηλεκτρισμό, η άλλη από κεραυνό), ενα στικ RAM, αμετρητους εσωτερικούς και εξωτερικούς δίσκους (ΟΚ, 1-2 απο πτώση, δικιά μου λακαμία), αρκετα πληκτρολόγια (καθαρά απο χρήση, ειπαμε, coding) και άλλα τόσα ποντίκια (αναλωσιμα), ένα audio interface (κεραυνος μαζι με την προαναφερθήσα καρτα γραφικών), δυο τροφοδοτικά (εχω δει και τροφοδοτικό να πιάνει φωτιά), ένα floppy disk (και αυτό καπνισε), ουκ ολίγα CD/DVD readers/writers, κανα δύο controllers κοκ...από την άλλη μιλάμε για καμιά 15αρια συστήματα και μιλάω για τα δικά μου, όχι φιλων, γνωστών ή εταιρειών.

 

Come to think of it, ακόμα δεν μου έχει φύγει monitor αλλά εδω και πολλά χρονια χρησιμοποιώ τηλεοράσεις αντι για μονιτορς οπότε...

 

Και κάπου εδώ με όλα αυτά τα σημεία και τέρατα που διαβάζει τις τελευταίες μέρες, θα φρικάρει ο @Superfunk και θα ξεκινήσει να σκέφτεται να αγοράσει/φτιαξει δύο ακριβως ίδια τουμπανα PC για το υπερτατο redundancy. Και τελικά σε μια εβδομάδα θα ανοίξει νεο thread για να παρουσιάσει το νέο του PC, ένα Dell σερβερ με dual Xeon, RAID 5 hot swap και ισοβεια εγγυηση same-business-day και με τεχνικό της Dell στο σπίτι του και έξτρα ασφάλεια για απώλεια hardware/software/δεδομένων από την ΝΝ. 😀

Εχω πάθει ανάλογο θέμα με ασυμβατότητα με μητρική για ram. Δούλευε αλλα δεν δούλευε σωστά, το κατάλαβα από τα log του event viewer κσι τις άλλαξα. 

 Δεν μπορώ να παραδεχτώ κάτι άλλο😂. Αυτό που σου συνέβη συνέβη. Μετά τις ddr3 και τα νεότερα chipset είναι πια πάρα πολύ σπάνιο. 

 Και αναλόγως το profile τους, καμια φορά τα chipset, τα firmware. Μπορεί κάτι να τύχει σλλα με τα bios και driver update νσ λυθεί. 

 Σε πιστεύω πως σε τσάκισε το θέμα. Εδω ενσ pin να μην έχει κάτσει καλά η να έχει πέσει ακόμη η να πάρει ι μια ψυχρή κόλληση ή και αστοχία και μπορεί νσ ψάχνεσαι και να τρελαίνεσαι ιδιαίτερα αν δεν έχεις σύγχρονα διαγνωστικά εργαλεία. 

  • Like 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Freedom είπε

@cos_dr 

 

Τα τελευταία 25 χρόνια έχω "χάσει", μια CPU, δύο mobos, δύο κάρτες γραφικών (η μία μάλλον απο στατικό ηλεκτρισμό, η άλλη από κεραυνό), ενα στικ RAM, αμετρητους εσωτερικούς και εξωτερικούς δίσκους (ΟΚ, 1-2 απο πτώση, δικιά μου λακαμία), αρκετα πληκτρολόγια (καθαρά απο χρήση, ειπαμε, coding) και άλλα τόσα ποντίκια (αναλωσιμα), ένα audio interface (κεραυνος μαζι με την προαναφερθήσα καρτα γραφικών), δυο τροφοδοτικά (εχω δει και τροφοδοτικό να πιάνει φωτιά), ένα floppy disk (και αυτό καπνισε), ουκ ολίγα CD/DVD readers/writers, κανα δύο controllers κοκ...από την άλλη μιλάμε για καμιά 15αρια συστήματα και μιλάω για τα δικά μου, όχι φιλων, γνωστών ή εταιρειών.

 

Come to think of it, ακόμα δεν μου έχει φύγει monitor αλλά εδω και πολλά χρονια χρησιμοποιώ τηλεοράσεις αντι για μονιτορς οπότε...

 

 

ευχέλαιο....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου