Προς το περιεχόμενο

Πως επαναφερουμε τα ΠΑΝΤΑ στο νεο μας PC?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, LK είπε

Αν είχα 84,10 € Θα παντρευόμουν!

Είπε ότι τα χρήματα δεν είναι πρόβλημα.

Επίσης - πρέπει να το πω κάποια στιγμή - η ιδέα ότι "βάζουμε γρήγορο δίσκο στο λειτουργικό" αλλά "μηχανικό δίσκο στα ΝΤΑΤΑ, είναι ξεπερασμένη (και ήταν πάντα λανθασμένη, ούτως ή άλλως).

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, trolley είπε

Samsung μου χάλασε την άλλη φορά 😂

 Όντως χάλασε αλλα πλάκα κσνω 😂😂

 Αυτός όντως είναι δυνατή επιλογή. 

 Θα τον τσιμπουσα άνετα. 

 3 evo Samsung ssd sata 3 έχω και αυτός της παράθεσης και από εμένα, συμφωνώ. Αξίζει 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Επίσης - πρέπει να το πω κάποια στιγμή - η ιδέα ότι "βάζουμε γρήγορο δίσκο στο λειτουργικό" αλλά "μηχανικό δίσκο στα ΝΤΑΤΑ, είναι ξεπερασμένη (και ήταν πάντα λανθασμένη, ούτως ή άλλως).

 

Αυτά σαν πρακτική έχει κυρίως (αν όχι μόνο) ιστορική βάση (και λίγο βάση κόστους στο παρελθόν),

Ήτοι , βγάζαν του παλαιούς μηχανικούς (που συνηθως ήταν και τεραστιοι 1ΤΒ +) και μετά τί;

Να τους πετάξουν ; Κάντους Ντάτα.

Επίσης πιο παλιά ήταν ακριβοί οι ssd στα μεγάλα μεγέθη, οπότε έπαιρνε ο άλλος μηχανικό για ντάτα.

Σε λίγο που οι ssd θα είναι ισόποσοι αν όχι φθηνότεροι από μηχανικούς, δεν νομίζω ούτε να πάρει κάποιος μηχανικό, ούτε καν να βρίσκει να πάρει.

 

Εγώ πήρα λαπιτόπι το 2019 και μου χε system (και χωρίς partition) 2ΤB μηχανικό σκληρό

Να τον κάνω τι;

Τον εβγαλά, έβαλα ssd 128GB και τον μαμά τον έκανα ντάτα.( του πέταξα μέσα 2000 ταινίες 80's που είχα, και όλα καλά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Να τους πετάξουν ; Κάντους Ντάτα.

Ναι, να τους πετάξουν.

Όπως πετάξαμε τόσα και τόσα αποθηκευτικά μέσα (για εμάς λέω, όχι για έναν Αν Ωμάλο που ξέρω στη Κοζάνη).

 

Και βέβαια έχεις δίκηο σε αυτό:

2 λεπτά πριν, LK είπε

Σε λίγο που οι ssd θα είναι ισόποσοι αν όχι φθηνότεροι από μηχανικούς, δεν νομίζω ούτε να πάρει κάποιος μηχανικό, ούτε καν να βρίσκει να πάρει.

.. αλλά η λάθος νοοτροπία ("έλα μωρέ πάρε τον φθηνότερο, τι τα θες τα ακριβά") παραμένει. Εγώ θα αγόραζα έναν πανάκριβο για ΟΛΑ μου τα ΝΤΑΤΑ, θα πέταγα τον μηχανικό, και μετά θα τον ΞΑΝΑ-ΑΓΟΡΑΖΑ για να φτιάξω έναν κλώνο.

 

Αυτή τη στιγμή, περνώ τα NTATA  μου από τον τελευταίο μηχανικό που είχα (έναν εξωτερικό) σε έναν εξωτερικό SSD διότι ο γάτος μου τον πέταξε κάτω και σταμάτησε να "παίρνει μπρος". Αναγκάστηκα να δώσω 45 ευρώ για ένα εκπληκτικό docking station της DeLock προκειμένου να ξανασπινάρει ο δίσκος και να μπορώ να πάρω τα δεδομένα, αλλά όλα αυτά μετά από ένα 48ωρο αγωνίας.

 

Ο γάτος κέρδισε άλλη μία κονσέρβα πατέ.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

Ναι, να τους πετάξουν.

Όπως πετάξαμε τόσα και τόσα αποθηκευτικά μέσα (για εμάς λέω, όχι για έναν Αν Ωμάλο που ξέρω στη Κοζάνη).

 

Και βέβαια έχεις δίκηο σε αυτό:

.. αλλά η λάθος νοοτροπία ("έλα μωρέ πάρε τον φθηνότερο, τι τα θες τα ακριβά") παραμένει. Εγώ θα αγόραζα έναν πανάκριβο για ΟΛΑ μου τα ΝΤΑΤΑ, θα πέταγα τον μηχανικό, και μετά θα τον ΞΑΝΑ-ΑΓΟΡΑΖΑ για να φτιάξω έναν κλώνο.

 

Αυτή τη στιγμή, περνώ τα NTATA  μου από τον τελευταίο μηχανικό που είχα (έναν εξωτερικό) σε έναν εξωτερικό SSD διότι ο γάτος μου τον πέταξε κάτω και σταμάτησε να "παίρνει μπρος". Αναγκάστηκα να δώσω 45 ευρώ για ένα εκπληκτικό docking station της DeLock προκειμένου να ξανασπινάρει ο δίσκος και να μπορώ να πάρω τα δεδομένα, αλλά όλα αυτά μετά από ένα 48ωρο αγωνίας.

 

Ο γάτος κέρδισε άλλη μία κονσέρβα πατέ.

 

Κοιτά, αν και το ξέρεις, εγώ είμαι της θεωρίας γιατί όχι και τρίτο- τέταρτο  backup σε μηχανικό, εφόσον υπάρχει.

Είχα πάρει και έναν HP desktop, που μου είχε και πάλι system ( 1ΤΒ - άνευ Partition). Έφυγε πάραυτα , μπήκε ssd και στον μηχανικό  μπήκαν και σε αυτόν πάλι ταινίες (που τις είχα σε άλλες 2 μεριές) ....άστον να βρίσκεται.

Χώρος υπάρχει πλέον να τον βάλω στο ράφι.

Πάντως όταν το 2018 ( άργησα) έκανα το πρώτον τη μετάβαση στους ssd....απορούσα (και ακόμα απορώ) πώς δούλευα με μηχανικούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να, δείτε και τη φάση - μία γωνία από το γραφείο μου. Διακρίνονται: ο παλιός δίσκος ξάπλα σε κάποιο μάυρο μικρό έδρανο στο πάτωμα, ο νέος δίσκος πάνω στο γραφείο, η θήκη DeLock (το κουτί της δηλαδή, που το τοποθέτησα εγώ εκεί για κίτρινη διαφήμιση - κυριολεκτικά) συν νερά, τονοτιλ, ντεπόν, οδοντογλυφίδες, μπισκότα βιολάντα, αρχαίο λαπτοπ που κάνει αυτή τη στιγμή την κόπια, και παράθυρο τέρμιναλ πίσω από το νοιζ που δείχνει το progress.

20230221_115709.jpg

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, trolley είπε

μπισκότα βιολάντα,

 

Αυτά είναι γεμιστά;

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι και θεμα εφαρμογης παντως. Ειμαι 100% υπερ των ssd, αλλα ας πουμε σε ενα ρημαδι που εχω στο σαλονι για σερφαρισμα στην τηλεοραση, διοτι καναλια δε γουσταρω να μολυνουν την οθονη μου, προτιμω τα αγνα και ανοθευτα σκουπιδια του ιντερνετ 😁, ε σε αυτον δεν εχω ακομα φιλοτιμηθει να βαλω ssd. Αλλωστε τι θα μου δωσει, δε θα αλλαξει κατι, θα μπουταρει πιο γρηγορα αλλα αυτος ετσι και αλλιως ολη μερα ανοικτος ειναι, στο σερφαρισμα διαφορα δε θα δω, τον εχω και floating τον μηχανικο και θορυβο δεν κανει, ε οταν τα φτυσει θα του βαλω και αυτουνου ssd αλλα δε βιαζομαι, χαλαρα.

 

 Αλλα βεβαια σε ΣΟΒΑΡΟ PC οπως αυτο για τη μουσικη, δεν υπαρχει αλλη επιλογη, το bottleneck ηταν ο σκληρος ακομα και την εποχη που οι επεξεργαστες λειτουργουσαν με κατι μικροσκοπικες μαιμουδες που εκαναν πραξεις σε αβακες.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

Ειναι και θεμα εφαρμογης παντως. Ειμαι 100% υπερ των ssd, αλλα ας πουμε σε ενα ρημαδι που εχω στο σαλονι για σερφαρισμα στην τηλεοραση, διοτι καναλια δε γουσταρω να μολυνουν την οθονη μου, προτιμω τα αγνα και ανοθευτα σκουπιδια του ιντερνετ 😁, ε σε αυτον δεν εχω ακομα φιλοτιμηθει να βαλω ssd. Αλλωστε τι θα μου δωσει, δε θα αλλαξει κατι, θα μπουταρει πιο γρηγορα αλλα αυτος ετσι και αλλιως ολη μερα ανοικτος ειναι, στο σερφαρισμα διαφορα δε θα δω, τον εχω και floating τον μηχανικο και θορυβο δεν κανει, ε οταν τα φτυσει θα του βαλω και αυτουνου ssd αλλα δε βιαζομαι, χαλαρα.

 

Ακριβώς αυτό το δίσκο σέντραρε ο γάτος. Ακριβώς έτσι το είχα σκεφτεί και εγώ. Και ιδού τα ολέθρια αποτελέσματα (στη φωτό).

 

4 λεπτά πριν, LK είπε

Αυτά είναι γεμιστά;

 

Ναι, αλλά μέτρια, με μία πολύ γλυκειά κρέμα που δεν αφήνει και πολλά περιθώρια για να γεφτείς το φρούτο. Απόδειξη, η ώρα είχε πάει 12 και έχω φάει μόνο ένα.

 

 

  • Λυπάμαι 1
  • Χαχα 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου