Προς το περιεχόμενο

Πως επαναφερουμε τα ΠΑΝΤΑ στο νεο μας PC?


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Οι επεξεργαστές και οι μνήμες είναι οι πρωτοπόροι της μέρας. "

 

cos_dr

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν έτη 2023 και με αυτές τις τιμές του ρευματος δεν νομίζω οτι υπάρχει κάποιος λόγος ότι δεν χρειάζεται να λειτουργεί να ειναι on.

 

To ΝUC που "καίει" 10-14W idle μένει ανοιχτό για ημέρες, εχει και χρέη κατεβαστηριού. Το desktop όταν δεν είμαι στο σαλόνι δεν έχει λόγο να είναι ανοιχτό.

 

Shutdown σπανια χρησιμοποιώ, όπως και Sleep, εδω και μερικά χρόνια εκτιμώ και χρησιμοποιώ πολύ το Hibernation mode (και όχι, δεν με ενδιαφέρουν τα extra writes για να γραψει ότι υπάρχει στην RAM στον SSD).

 

Στην περίπτωση μου οι "φωτιές" ήταν 20+ χρόνια πίσω με άθλια components (τροφοδοτικά "καψούλα" κοκ). Τότε είχα δει και live σε PC φίλου να φωτοβολεί το τροφοδοτικό με το που το έβαλε μπρος, να βγαινουν καπνοι, μόνο οι Scorpions δεν βγήκαν να παίξουν. Ο απολογισμός, πρώτη φορά είδα στην ζωή μου να έχει λιώσει η πλακέτα μηχανικού δίσκου...αλλά μιλάμε για άθλια μηχανήματα, no-name τροφοδοτικά που ηταν out of specs με το που τα έβγαζες απο το κουτι (αλλου νταλλου τα 12V, 5V και 3,3V rails, ψευτικες ποδιαγραφές για το Wattage  κοκ).

 

Δεν το σταματάμε εδώ γιατί βλέπω ο @Superfunk να ψαχνει να βρει κουτί που να παίρνει δυο τροφοδοτικα (τα αρχαια χρόνια το κάναμε και αυτο με ρελεδάκα από οτι θυάμαι), να τσιμπησει και δύο επώνυμα 1500αρια Platinum και κανα δύο πυροσβεστήρες για να κοιμαται ήσυχος.. 😉

 

Jokes aside, οτι εχει γραφτει τις τελευταίες 2 ημέρες και στο διπλανο θρεντ είναι οι εξαιρέσεις, όχι η κανονικότητα. Ας μην τρελλαινομαστε λοιπον. Προσεκτική επιλογή των components με εμφαση εκει που πρεπει και αναλογα με την χρήση που προοριζεται και αναλογα με το max budget που μπορει να διαθέσει ο καθένας και πάπαλα.

 

Μετά θα μιλήσουν οι εγγυησεις αν ή οταν ερθει η ωρα,  το λεγομνενο Disaster Plan τουα καθενς μεσα στα οποια ενα και το να εχεις backups των δεδομενων και να έχεις προνοήσει το πως θα τα κανει resrore.

 

Στις μεγαλες εραιρειες πάντα (πρεπει) να υπαρχει disaster plan, απο το να φυγει ένας ολοκλκηρος σερβερ παραγωγής (οπότε σε dt θα πρεπει να υπρχουν αλλα μηχανηματα ετοιμα να το αντικαταστησουν) έως φυσική κσταστροφη του κτηριου (άλλοι servers 100% omoioi με τους primary, τοποθετημένοι δε αλλα κτηρια κοκ)

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Συμφωνώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...ΑpussyΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, trolley είπε

Samsung / Intel (από τις ακριβές σειρές, αν δε θέλεις να ταλαιπωρηθείς εις το μέλλον, η αλλιώς από τις φθηνές με το θεώρημα του LK).

 

 Αυτή που κάνει 40.90 ή αυτήν στα 43.30;

2119075604_Screenshot_20230221_071717_SamsungInternet.thumb.jpg.f64675ed0dc00a85e6570f6b6b75570e.jpg

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
46 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 Αυτή που κάνει 40.90 ή αυτήν στα 43.30;

2119075604_Screenshot_20230221_071717_SamsungInternet.thumb.jpg.f64675ed0dc00a85e6570f6b6b75570e.jpg

 

Άνοιξε σήμερα το market pass.

Κάμε αίτηση και χώσε όλον τον παρά σε σκλΕρούς δίσκους λέμε.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιο φθηνά πάρε και κανε backup πρώτα. Κσι δες αν η μητρική σου μπορεί να Μπουτάρης😂 από nvme. Και τις ρυθμίσεις στο bios. Συγνώμη δεν έχω δει όλο το thread γιατί αυτές τις μέρες παίρνω ψυχοφαρμακα και είμαι άρρωστος και διαβαζω επιλεκτικά και δεν θυμάμαι κιόλας τι διαβάζω πάντως δες λίγο το manual της μητρικής και αν κάνεις migrate το λειτουργικό πρόσεχε τις ρυθμίσεις στο bios, δες κάναν οδηγό γιατί δεν θα μοιθταρει και θα κάνεις καιρό να γράψεις κομμάτια 😂😂😂

1 λεπτό πριν, LK είπε

Άνοιξε σήμερα το market pass.

Κάμε αίτηση και χώσε όλον τον παρά σε σκλΕρούς δίσκους λέμε.

Το market pass το δικαιούνται οι φτωχοί σΝ εμένα. Για τους υπόλοιπους μόνο φόρους και κυνήγι από την ΑΑΔΕ και τα FUNDS έχει. Θα χαρακτηρισουν δάση και θα απαλλοτριωσουν μέχρι και τους κήπους σας 😂😂😂

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cos_dr είπε

γιατί δεν θα μοιθταρει και θα κάνεις καιρό να γράψεις κομμάτια 😂😂😂

 

ΜΠΑ...εγω ειμαι ΛΑΚΕΣ του ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ και εχω ΠΟΛΛΑ ΛΕΥΤΑ

 

Θα φωνακΣω κανα ΞΕΒΡΑΚΩΤΟ κουμμουνιστοσυριζαιο που ΠΕΙΝΑΕΙ να μου το φτιακσΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

του μαγειρεΒο ι κανα ΛΑΔΕΡΟ να λιγΔωσει το αντερακι του και ετοιμος ο ΠιΣις ,αντε μπορει σε καμμια κριση ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ να του δωκω και κανα 5ευρω  ΝΑ ΔΕΙ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

ΜΠΑ...εγω ειμαι ΛΑΚΕΣ του ΜΗ-ΤΣΟ-ΤΑ-ΚΗ και εχω ΠΟΛΛΑ ΛΕΥΤΑ

 

Θα φωνακΣω κανα ΞΕΒΡΑΚΩΤΟ κουμμουνιστοσυριζαιο που ΠΕΙΝΑΕΙ να μου το φτιακσΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

του μαγειρεΒο ι κανα ΛΑΔΕΡΟ να λιγΔωσει το αντερακι του και ετοιμος ο ΠιΣις ,αντε μπορει σε καμμια κριση ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΙΑΣ να του δωκω και κανα 5ευρω  ΝΑ ΔΕΙ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ

🤣

Για εσένα ότι θες.

 Για εσενα τσάμπα αφεντικό. Χαλί να με πατήσεις γίνομαι και το ξέρεις. Και στο συγκρότημα αν θέλετε καφέδες θα πεταχτώ να πάω να σας τα φέρω και να φύγω. ❤️❤️❤️

 

 

 

  • Ευχαριστώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, trolley είπε

Αν είχα 84,10 € Θα παντρευόμουν!  😄

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου