Προς το περιεχόμενο

Larry Carlton S7 - Αναλυτική παρουσίαση


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

39 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ξέχασα να το αναφέρω. Δεν έχει σπλιτ, και όντως είναι λίγο ξενερα, αλλά από την άλλη, έχω χαμηλώσει τον bridge και υπάρχει ισορροπία εντάσεων και ήχου. Το προτιμώ από να μην υπάρχει ισορροπία και να έχω διαθέσιμο σπλιτ, το οποίο και δεν θα χρησιμοποιούσα.

 

Εγώ θα απέφευγα να χαμηλώσω τον humbucker ώστε να έχω ισορροπία με τους single coils γιατί δεν θέλω να αλλοιώσω τον χαρακτήρα του μαγνήτη.

 

Συνήθως αυτό το κάνω χρησιμοποιώντας ένα clean booster πεταλακι όπως πχ το mini spark. Και αυτό μόνο στα καθαρά,στα βρώμικα λόγω πολύ compression πάνω κάτω στην ίδια ένταση ακούγονται. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Lord_Goumis είπε

 

Εγώ θα απέφευγα να χαμηλώσω τον humbucker ώστε να έχω ισορροπία με τους single coils γιατί δεν θέλω να αλλοιώσω τον χαρακτήρα του μαγνήτη.

 

Συνήθως αυτό το κάνω χρησιμοποιώντας ένα clean booster πεταλακι όπως πχ το mini spark. Και αυτό μόνο στα καθαρά,στα βρώμικα λόγω πολύ compression πάνω κάτω στην ίδια ένταση ακούγονται. 

 

 

 

Έχεις δίκιο. Σε πρόβες και λάιβ, δεν θα χρειαζόταν να χαμηλωσω μαγνητη, καθώς λόγω compression οι εντάσεις εξισορροπούνται.

 

Παίζω, ομως, και συχνά σε rig χωρίς compression (cleanish ήχους στο σπίτι), και δεν αντέχω το volume jump. Θέλω απόλυτη ισορροπία κι ας "θάβω" λίγο τον humbucker.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο, αλλά πήρα αφορμή από αυτό που είπε ο Γιώργος. Τράμπες σε κιθάρες 2-3 για μία πιο ποιοτική, γίνονται καθόλου εδώ μέσα; Έχει κάνει κανένας σας;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Άσχετο, αλλά πήρα αφορμή από αυτό που είπε ο Γιώργος. Τράμπες σε κιθάρες 2-3 για μία πιο ποιοτική, γίνονται καθόλου εδώ μέσα; Έχει κάνει κανένας σας;

 

Από τον ίδιο είχα πάρει πέρσι μια fender tele και του είχα δώσει δύο φτηνότερες. Από αγγελία του τον γνώρισα.

 

Ειναι θέμα timing και τύχης. Και φυσικά του να έχεις αυτιά και ματια ανοιχτά.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Από τον ίδιο είχα πάρει πέρσι μια fender tele και του είχα δώσει δύο φτηνότερες. Από αγγελία του τον γνώρισα.

 

 

Μην μου πεις ότι είναι αυτός με την κούκλα αδερφή ...

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Από αυτόν πήρα άλλη tele... 😄

 

Μα το θυμόμουν ότι είχε να κάνει με tele.

Tele κυκλοφορίας κατάντησε το πράγμα.

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου