Προς το περιεχόμενο

Ασκήσεις Διπλωματίας


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Sonarworks γιατί?

πως θα σε βοηθήσει παραπάνω σε ό,τι έκανες?

btw με τι ακούς όταν μιξάρεις?

Γιατί δεν έχω ηχεία αυτή τη στιγμή τα οποία μπορώ να χωρέσω στο γραφείο μου εδώ στο σπίτι. Ό,τι κάνω, τα τελευταία 2 3 χρόνια το κάνω με ένα ζευγάρι DT770. Σκεφτόμουν μήπως με βοηθήσει στο θέμα translation. Γιατί πολλές φορές νομίζω ότι οι μίξεις μου είναι ζεστές και γούτσουγούτσου, αλλά είναι λάσπη στη λάσπη και καμία ευκρίνεια.

 

Και έχω συνηθίσει γενικά το μουντό ήχο. Και μου αρέσουν οι παλιές παραγωγές που δεν έχουν φρέσκα και καθαρά πρίμα. Όμως, κι εδώ απαντάω και στον @PAL, δεν έχω ταλέντο στη μίξη. Δεν μου έρχεται φυσικά. Ούτε βλέπω βελτίωση, ενώ γνωρίζω τα εργαλεία, γιατί απλά δεν πάει το αυτί μου. Μου αρέσει αυτή η μουντίλα, αλλά δεν μπορώ να την κάνω να ακουστεί pro. Ξεμένω από χώρο στο φάσμα, ξεμένω από τεχνικές, πελαγώνω, δεν ξέρω τι ακούω, τα κάνω χειρότερα.

 

Είναι τέχνη, δεν είναι ένα κουμπί το καταραμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Και έχω συνηθίσει γενικά το μουντό ήχο. Και μου αρέσουν οι παλιές παραγωγές που δεν έχουν φρέσκα και καθαρά πρίμα. Μου αρέσει αυτή η μουντίλα, αλλά δεν μπορώ να την κάνω να ακουστεί pro.

 

 

Welcome to my club, ειδικά σε κάποια είδη.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Γιατί δεν έχω ηχεία αυτή τη στιγμή τα οποία μπορώ να χωρέσω στο γραφείο μου εδώ στο σπίτι. Ό,τι κάνω, τα τελευταία 2 3 χρόνια το κάνω με ένα ζευγάρι DT770. Σκεφτόμουν μήπως με βοηθήσει στο θέμα translation. Γιατί πολλές φορές νομίζω ότι οι μίξεις μου είναι ζεστές και γούτσουγούτσου, αλλά είναι λάσπη στη λάσπη και καμία ευκρίνεια.

 

Και έχω συνηθίσει γενικά το μουντό ήχο. Και μου αρέσουν οι παλιές παραγωγές που δεν έχουν φρέσκα και καθαρά πρίμα. Όμως, κι εδώ απαντάω και στον @PAL, δεν έχω ταλέντο στη μίξη. Δεν μου έρχεται φυσικά. Ούτε βλέπω βελτίωση, ενώ γνωρίζω τα εργαλεία, γιατί απλά δεν πάει το αυτί μου. Μου αρέσει αυτή η μουντίλα, αλλά δεν μπορώ να την κάνω να ακουστεί pro. Ξεμένω από χώρο στο φάσμα, ξεμένω από τεχνικές, πελαγώνω, δεν ξέρω τι ακούω, τα κάνω χειρότερα.

 

Είναι τέχνη, δεν είναι ένα κουμπί το καταραμένο.

 

 

Δοκίμασε με ένα άλλο ακουστικό. Τα 770 είναι αρκετά κλινικά. 

Δεν λέω παλιές παραγωγές, λέω παραγωγές βινυλίου που κόβανε τα χαμηλά για να στριμώξουν τις πλευρές.

Εχω ακούσει και άλλα δικά σου και δεν ήταν έτσι.

Αυτό για κάποιο λόγο ξεράθηκε. Εχει τόσα όργανα, δεν δικαιολογείται

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ουάοοο... Τι γκαντεμιά να μην μένεις κοντά. Θα έγραφα δι εσέ και χωρίς τσίπουρα 😄

Σούπερ το τεμάχιο (ασχέτως μίξης). Άκρως εντυπωσιακό.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ουάοοο... Τι γκαντεμιά να μην μένεις κοντά.

 

Κοντά μένει.

Κοντά στον Γιάννη εννοώ.

Πας επίσκεψη με το μπάσο σου, και φουλάρεις και το αυτοκίνητο στο γνωστό βενζινάδικο ασούμε.

  • Like 1
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα πρώτα δευτερόλεπτα φαίνεται η διαφορά στο eq, ανάμεσα στα δύο.Το πρώτο είναι πολύ καλύτερο, καθώς ακούγεται πλήρες, συχνοτικά.

 

Πολύ όμορφο άσμα και σούπερ οι κιθάρες!

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα ένας επαγγελματίας,ιδίος με hardware μπορει να το κάνει πιό pro,αλλά θα το πώ άλλη μία φορά,ολα είναι στην ηχογράφηση.Δέν είναι δικό σου λάθος.Ενα όργανο που γράφεις με "κακή" τοποθέτηση μικροφώνου και παραπάνω χώρο από αυτόν που θα έπρεπε να έχει για να βγεί πιό μπροστά σε μιά μίξη,δέν διορθώνετε με τίποτα.Παλεύω κάτι κιθάρες με παραπάνω distortion από ότι θα ήθελα για ένα κομμάτι που έφτιαξα.Δέν κάθονται στην μίξη με τίποτα.Αυτό μας κάνει αυτόματα φίλους,να ξέρεις.

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάρα πολύ μου αρέσει το κομμάτι... μου θυμίζει σαν ατμόσφαιρα το lp  Sarabande του Jon Lord το οποίο και λατρεύω...👏

 

ως παραγωγή δυστυχώς έχει αδυναμίες οι οποίες όμως μάλλον έχουν να κάνουν κυρίως με τον εξ αρχής λάθος τρόπο που αντιμετωπίζεις την επεξεργασία και σίγουρα όσο μένεις με ακουστικά (ακόμα και αν αλλάξεις τύπο όπως λέει ο Δημήτρης) δεν θα βελτιώσεις ιδιαίτερα τα πράγματα... τουλάχιστον όχι τόσο όσο να αξίζει τον κόπο μια επιπλέον επένδυση...

 

δυστυχώς μόνο αν αποκτήσεις πρώτα μια σχετική εμπειρία με τον πραγματικό κόσμο (μέσω ηχείων) θα μπορούσες (πάντα εν δυνάμει) να μιξάρεις ικανοποιητικά μεταφράζοντας τις διαφορές στην αντίληψη με τα ακουστικά... οι εξαιρέσεις απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα... πχ στο εν προκειμένω ένα μεγάλο πρόβλημα όπως επισήμανε ο Στράτος είναι το paning που μπορεί απριόρι να εξηγηθεί λόγω της χρήσης (οποιουδήποτε τύπου) ακουστικών... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ να αποκτήσεις επαρκή αίσθηση ενός δρώμενου που κανονικά το έχεις μπροστά σου όταν το ακούς πάνω από το κεφάλι σου... τα ψυχοακουστικά μοντέλα των διάφορων software αλγόριθμων προσπαθούν φιλότιμα να γεφυρώσουν την κατάσταση αλλά δυστυχώς ακόμα ΔΕΝ... 😉

 

 

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

ΜΠΕΤΕΡ ΠΑΝΙΝΓΚ ΠΛΙΖ.

Μη το πολυπαιδεύεις με συνολικά EQ.

Κομματάρα.

 

Υ.Γ. Πέρασα σήμερα αλλά μάλλον λιαζόσουν στην παραλία.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PAL είπε

Δεν θα σου δουλέψει μάλλον αυτή η τεχνική που περιγράφεις, προσπάθησα να την κάνω και εγώ πριν πολλά χρόνια και όσο και αν επέμενα δεν έβγαλα ποτέ ένα καλό αποτέλεσμα. 

Ευχαριστώ πολύ για τη ξεκάθαρη δήλωση (και την αντίληψη του πώς σκεφτόμουν). Θα συνεχίσω να το παλεύω έτσι. Αλλά ξέρετε, καμιά φορά... ο πνιγμένος από τα μαλλιά του πιάνεται.

6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ουάοοο... Τι γκαντεμιά να μην μένεις κοντά. Θα έγραφα δι εσέ και χωρίς τσίπουρα 😄

Σούπερ το τεμάχιο (ασχέτως μίξης). Άκρως εντυπωσιακό.

Μεγάλη μου τιμή!

6 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Κοντά μένει.

Κοντά στον Γιάννη εννοώ.

Πας επίσκεψη με το μπάσο σου, και φουλάρεις και το αυτοκίνητο στο γνωστό βενζινάδικο ασούμε.

Ε, εκεί που έχει πάει η βενζίνη, μία η άλλη είναι. Τι να δώσω 200 ευρώ το τρακ, τι να τον γεμίσω.🥲

2 ώρες πριν, npap είπε

 

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Παλιότερα (όταν γραφόταν δηλαδή το κομμάτι), είχα μόνιτορ. Ακόμα τα έχω δηλαδή, αλλά δεν μπορώ να τα χωρέσω εδώ. Οι αποφάσεις ήσαν πολύ πιο εύκολες με τα ηχεία, όπως επίσης και η αξιολόγηση και ο εντοπισμός των αλλαγών μεταξύ διαφορετικών εντάσεων αναπαραγωγής. Με τα ακουστικά... δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά. Κάνω αυτό που μου ακούγεται καλά, αλλά δεν εκ του αποτελέσματος φαίνεται ότι δεν αρκεί. Άλλα ακούω κι άλλα νομίζω ότι ακούω μάλλον.

5 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

ΜΠΕΤΕΡ ΠΑΝΙΝΓΚ ΠΛΙΖ.

Μη το πολυπαιδεύεις με συνολικά EQ.

Κομματάρα.

 

Υ.Γ. Πέρασα σήμερα αλλά μάλλον λιαζόσουν στην παραλία.

Είμαι πρωινός! Απόγευμα φρι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου