Προς το περιεχόμενο

Τελικά... τι κάνει μια κιθάρα καλό όργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε διαφωνώ ότι ο ενισχυτής είναι σημαντικότατος. Αλλά έχεις τον ίδιο ενισχυτή, καρφώνεις μια κιθάρα πρώτα και μετά μια άλλη. Τι κάνει τη μια καλύτερη από την άλλη;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα παιδιά όλη η κιθάρα είναι το μανίκι, η ταστιέρα και το πώς σου "κάθεται" στα δικά χέρια του καθενός.

 

Έχω παίξει διάφορες κιθάρες και δεν ήταν 100% αυτό που είχα στο μυαλό μου σαν ιδανικό feel στο χέρι. Όταν πήρα τη δική μου, εξεπλάγην με το πόσο κοντά ήταν σε αυτό που ήθελα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Δώσε αν θες μια δική σου τριάδα που να απαντάει στο ερώτημα SF. Έχει ενδιαφέρον 

 

1.Ενας καλός ΛΑΜΠΑΤΟΣ ενισχυτής

2. Μια καλοσεταρισμενη κιθάρα οτιδήποτε φτάνει να είναι telecaster 

3.Ολοφρεσκιες 010-038

  • Χαχα 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ορίστε μου τι είναι "καλό όργανο" να σας πω.

Όχι τι με βολεύει, όχι τι μου αρέσει.

Μπορεί να με βολεύει και ένα μέτριο όργανο, το οποίο μπορεί να μου αρέσει κιόλας.

"Καλό όργανο" όμως είναι κάτι άλλο.

Κάτι πιο αντικειμενικό, αλλά δεν μπορώ να το συλλάβω.

Ένα "καλό όργανο" αναγνωρίζεται ως τέτοιο ακόμα και από αυτούς που δεν τους κάνει.

Για ένα "καλό όργανο" θα πρέπει να ισχύουν οι παρακάτω φράσεις δηλαδή.

"Δεν με βολεύει αλλά δεν παύει να είναι ένα καλό όργανο".

"Είναι καλό όργανο αλλά δεν είναι για μένα (δεν είναι του στυλ μου)".

"Είναι ένα πολύ καλό όργανο, άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσει".

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 4

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Περιμένω με ανυπομονησία την κατάθεση ψυχής του jazzjoker....

 

Αν μαντεύω σωστά, να έχει την κατάλληλη τιμή.

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ορίστε μου τι είναι "καλό όργανο" να σας πω.

Όχι τι με βολεύει, όχι τι μου αρέσει.

Μπορεί να με βολεύει και ένα μέτριο όργανο, το οποίο μπορεί να μου αρέσει κιόλας.

"Καλό όργανο" όμως είναι κάτι άλλο.

Κάτι πιο αντικειμενικό, αλλά δεν μπορώ να το συλλάβω.

Ένα "καλό όργανο" αναγνωρίζεται ως τέτοιο ακόμα και από αυτούς που δεν τους κάνει.

Για ένα "καλό όργανο" θα πρέπει να ισχύουν οι παρακάτω φράσεις δηλαδή.

"Δεν με βολεύει αλλά δεν παύει να είναι ένα καλό όργανο".

"Είναι καλό όργανο αλλά δεν είναι για μένα (δεν είναι του στυλ μου)".

"Είναι ένα πολύ καλό όργανο, άσχετα αν εμένα δεν μου αρέσει".

 

 1) Να μπορει να σε βγαλει ασπροπροσωπο σε live (π.χ. αξιοπιστο- καλοφτιαγμενο )

 

 2) Να μπορει να σε βγαλει ασπροπροσωπο στο στουντιο (π.χ. καλοηχο- καλοσεταρισμενο )

 

 Αυτο ειναι το αντικειμενικα καλο οργανο. Και δε χρειαζεται μια περιουσια να το αποκτησεις. Αν τωρα θελεις καρκινογονα βερνικια και ξυλα απο προστατευομενα δαση, ας προσεχες, τα γουστα πληρωνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, manosx είπε

 

 1) Να μπορει να σε βγαλει ασπροπροσωπο σε live (π.χ. αξιοπιστο- καλοφτιαγμενο )

 

 2) Να μπορει να σε βγαλει ασπροπροσωπο στο στουντιο (π.χ. καλοηχο- καλοσεταρισμενο )

 

 

Αυτά τα κάνει και μια squier και μια Harley Benton.

Άρα τι ψάχνουμε βρε Μάνο?

  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Περιμένω με ανυπομονησία την κατάθεση ψυχής του jazzjoker

 

1. Δεν κοιτάμε τίποτα κάτω από 5000€. Δεν αξίζει καν το χρόνο που θα κάνεις να κουμπώσεις το καλώδιο.

 

Πέρα από την πλάκα, όπως έχω δηλώσει πολλάκις, το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να με συνεπάρει ο ηλεκτρικός της ήχος. Να ακούσω από τον ενισχυτή όλα αυτά τα σιωπηρά που δεν ακούει κανένας άλλος και εκλαμβάνω ως προσωποποιημένα μηνύματα προς εμένα και μόνο. Οπότε η σχέση είναι πια one to one.

 

Playability δε με ενδιαφέρει σχεδόν καθόλου. Δηλαδή, εκτός κι αν μιλάμε για κάποια πολύ σοβαρή ασυμβατότητα με τα χέρια μου (που δεν έχω συναντήσει σε κιθάρα ακόμα), το μόνο που με απασχολεί είναι το action το οποίο ως γνωστόν φτιάχνεται. Επίσης το να έχει κάποια δυσκολία η κιθάρα στο πιάσιμο, με ιντριγκάρει και το βλέπω ως πρόκληση. Αν έχει πολύ ωραίο ήχο στα αυτιά μου δηλαδή, το να είναι και λίγο ατίθαση στα υπόλοιπα, μου αρέσει. Θα προσαρμοστώ

 

Περί ακουστικής unplugged, δεν ασχολούμαι καν όπως ανέφερα και παραπάνω. Ο καλός ήχος unplugged, το μόνο που σημαίνει για μένα είναι ότι θα μπορώ να παίζω την κιθάρα και unplugged.

 

Θέλω να μου αρέσει οπτικά. Το χρώμα της, οι γραμμές της, το headstock κλπ. Αλλά ακόμα και στο οπτικό, προσαρμόζομαι αν ο ήχος είναι όπως πρέπει.

 

 

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 3

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου