Προς το περιεχόμενο

Λαμπάτος ενισχυτής και Αttenuator


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι να πω οτι, κοιτωντας τωρα τις τιμες τους στο Thomann για πρωτη φορα εδω και χρονια, ειχα στο μυαλο μου οτι ο HRD ηταν κατω απο χιλιαρικο, στο 800αρι και  ο Studiotone ηταν στο 1500αρι κοντα.  Αντιθετως, βλεπω οτι ειναι ουσιαστικα στην ιδια τιμη - ΔΑΓΚΩΤΟ Studiotone κατ'εμε, εκτος αν εισαι ερωτευμενος με τον ηχο του HRD συγκεκριμενα.

Οσο για την τιμη του, θεωρω οτι ειναι χαμηλη για τον ηχο, ποιοτητα κατασκευης και τα features που προσφερει. Προφανως δεν ειναι ευτελες ποσο το 1000αρικο, να μην παρεξηγηθω, μπορει για καποιον να ειναι αστρονομικο/απλησιαστο ποσο για το χομπυ του, αλλα overpriced δεν τον λες για κανενα λογο. Αν εγραφε Boogie ή Marshall πανω θα εκανε τα διπλασια, μη τρελαθουμε. 

Οσο για τα watt, ενισχυτη αγοραζεις, οχι ψαρια στη λαικη με το κιλο. Τι σχεση εχει με την τιμη? Ειδικα απο την στιγμη που ξεφυγουμε απο super budget μοντελα η τιμη καθοριζεται κατα κορον απο αλλους παραγωντες και οχι απο το ποσες λυχνιες θελει ο τελικος για να πιασει x,y,z watt. Υπαρχουν ενισχυτες πιο φτηνοι με περισσοτερα watt και τρομερα πιο ακριβοι με λιγοτερα, τι σημασια εχει?

Αν παλι τα 20 watt τα αναφερεις ως λιγα για αναγκες live/headroom ή οτιδηποτε να πω απλα οτι ο συγκεκριμενος, απο την εμπειρια την δικια μου, εχει ιδιαιτερα ψηλο headroom και apparent volume για 20αρη ενισχυτη, δε νομιζω οτι πρακτικα θα δεις καποια τρομερη διαφορα με τον HRD απο αυτη την αποψη. Να τον συγκριναμε με κανα Sound City 200αρι γομαρι οκ, να πω ειναι μικρος.

Σε καθε περιπτωση, γνωμη μου τα παραπανω - με οποιον και να καταληξεις ειμαι σιγουρος οτι θα τον 'φχαριστηθεις, ειναι και τα δυο ωραια μηχανηματα.

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nikosos είπε

Φιλε μου και για μένα είναι οριακή αυτή η τιμή, αλλα επειδή είμαι αρκετά μεγάλος, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα ο τελευταίος που θα έχω πριν αφήσω τον μάταιο τούτο κόσμο. Οπότε το πήρα απόφαση να μου κάνω ένα καλό δώρο.😊

 

Εβγαλε καινουρια  μονδελα η Koch και ειναι πολυ ακριβοτερα.
Τωρα οσο για τα βατ...νταξ με 20 βατ, οτι βατ και να ναι, δεν πας....αλλα τα 20 αλλα τα 40...που με τα 40 πας
Αλλα αν τον θελεις μονο για το σπιτι ειναι μια χαρα ειναι πολυ καλος και ποιοτικος. Εχει και πολυ καλα βρωμικα που δεν εχει ο fender.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα και τον studiotone και τον twintone... Καλά εννοείται ότι τα 20β του μικρού είναι υπεραρκετά για λαιβ στο οακα... Ενισχυτής που κάνει όλα καλά... Δυστυχώς εμένα τα καθαρά του δεν με τρέλαναν... Αλλά εγώ έχω σαν σημείο αναφοράς τα καθαρά του twin reverb... Αν εχεις το ίδιο γούστο δε θα σε ικανοποιήσει... Παρολαυτα είναι πολύ αξιόλογος ενισχυτης

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/3/2023 στις 1:42 ΜΜ, Nikosos είπε

Να σου πω την αλήθεια κι εγώ έχω αρκετές αμφιβολίες οσον αφορά την χρήση που έχω ανάγκη. Εναλλακτικά έχω σκεφτεί τον Koch studiotone 20 combo που είναι 20 watt και έχει και έξοδο για ακουστικά κλπ. Έχεις κάποια γνώμη γι αυτόν;

Τον ειχα. Τον πουλησα πριν κανα μηνα.
Ο ενισχυτης τα αξιζει τα λεφτα του.
Πολυδιαστατος. 3 καναλια απο clean μεχρι brutal gains. 12αρι ηχειο με ογκο.
Ομως ... δεν κανει για σπιτι, κι εγω τον ηθελα για το σπιτι. Με εβγαλε μια χαρα ομως σε λαιβ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τον ειχα. Τον πουλησα πριν κανα μηνα.
Ο ενισχυτης τα αξιζει τα λεφτα του.
Πολυδιαστατος. 3 καναλια απο clean μεχρι brutal gains. 12αρι ηχειο με ογκο.
Ομως ... δεν κανει για σπιτι, κι εγω τον ηθελα για το σπιτι. Με εβγαλε μια χαρα ομως σε λαιβ.

 

 

Ολα ειναι σχετικα. Τι σπιτι εχεις και που το εχεις, που πας για λαιβ και πως θελεις να σαι στο λαιβ κλπ κλπ.
Εγω στο σπιτι παιζω με ενα κατοσταρι και ειμαι μια χαρα. Τον ανοιγω μεχρι το 3.
Παντως θα συμφωνουσα με το noe 13 στο οτι ο fender εχει καλυτερα καθαρα, χωρις να μειωνω καθολου το koch, και εγω προσωπικα θα προτιμουσα τον fender.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, noe13 είπε

Αλλά εγώ έχω σαν σημείο αναφοράς τα καθαρά του twin reverb

Πώς θα γίνει να βγει ένας κόμπο ενισχυτής με τέτοια καθαρά αλλά να είναι και φορητός; Μη μου πείτε υπάρχει ο deluxe reverb, γιατί τα καθαρά του twin είναι πολύ καλύτερα

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nekkon είπε

Πώς θα γίνει να βγει ένας κόμπο ενισχυτής με τέτοια καθαρά αλλά να είναι και φορητός; Μη μου πείτε υπάρχει ο deluxe reverb, γιατί τα καθαρά του twin είναι πολύ καλύτερα

E, μερος της γλυκας των καθαρων του twin reverb ειναι και τα πολλα watt.......

  • Like 1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nekkon είπε

Πώς θα γίνει να βγει ένας κόμπο ενισχυτής με τέτοια καθαρά αλλά να είναι και φορητός; Μη μου πείτε υπάρχει ο deluxe reverb, γιατί τα καθαρά του twin είναι πολύ καλύτερα

 

O Twin εχει τα καθαρα που εχει εν μερη επειδη ειναι γομαρι - οι 4 τελικες 6L6, οι μπαμπατσικοι μετασχηματιστες και το spring reverb tank-ψυγειο ειναι μερος της συνταγης. Οποτε αν προσπαθεις να πιασεις τον ηχο του twin με τις παραδοσιακες μεθοδους το βαρος δεν το γλυτωνεις, ο,τι λαμπατο και να σχεδιασεις ωστε να πιανει τετοιο wattage με 4 6L6 τελικες θα σου βγει γομαρι. 

Αντε να κοψεις το reverb και να βαλεις ενα built in DSP, αντε να στειλεις το vibrato channel στον αγυριστο, να φτιαξεις την καμπινα 1x12 οσο πιο ελαφρια σε παιρνει και να βαλεις τιποτα διαστημικους μετασχηματιστες που δε ζυγιζουν σχεδον τιποτα - ποσο κοντα σε twin reverb θα ειναι το αποτελεσμα?

 

Απο την αλλη αν εισαι διατεθειμενος να περασεις στην σκοτεινη πλευρα και να δεις εναλλακτικες που δεν ειναι αναλογικα λαμπατα κυκλωματα ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις κατι...

 

Υ.Γ. Εμενα παλι μου αρεσουν παραπανω (αρκετα παραπανω) τα καθαρα του deluxe 😂

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, odis13 είπε

Υ.Γ. Εμενα παλι μου αρεσουν παραπανω (αρκετα παραπανω) τα καθαρα του deluxe 😂

Είναι (στα αυτιά μου) αρκετά πιο spanky και in your face, δεν έχουν τόση γλυκάδα. Από την άλλη, να πεις να τον κάνεις πιο ελαφρύ και πιο μοντέρνο, ποιο είναι το πιο κοντινό, ο hot rod deluxe; Μάπα το καρπούζι σε σχέση με τους blackface. Απλά, εννοώ πως δε θα είναι και κάτι ακατόρθωτο να το πλησιάσεις. Βάλε 2 6L6 σε μια καμπίνα με ένα καλό ηχείο 1x12, αλλά να μην είναι τα καθαρά του hot rod, να είναι blackface στιλ καθαρά, άσε στην άκρη το vibrato και το spring reverb, βάλε fx loop, ελαφρύς και μέχρι 30 watt το πολύ και κάν' το μάρκετινγκ σαν the legendary fender cleans in a more compact form that won't break your back. Δε θα πουλήσει; 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω Deluxe Reverb (RI), έχω παίξει με αρκετούς twin reverb και επίσης μερικές φορές με έναν συγκεκριμένο hot rod deluxe που είχε υποστεί αλλαγή μεγαφώνου αλλά δε θυμάμαι τώρα λεπτομέρειες. 

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι τουλάχιστον από άποψη "χρησιμότητας" ήχου, ψηφίζω hot rod άνετα. Δηλαδή καλοί οι και οι Deluxe και οι Twin αλλά αν αγόραζα σήμερα fender ενισχυτή με σκοπό ηχογραφήσεις και άντε να βγαίνει και σε κανά live, θα πήγαινα στον hot rod χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου