Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Εριξα λιγο ερωτα κι εγω
 

 

Τσόντα 80s με Εμμανουέλα και τα συναφή...

 

Δε μου λες, τρεις απορίες.

1. Πως καταφέρνεις να ακουγεται η κάθε σου νότα, ακόμα και όταν σρεντάρεις με neck??

2. Πως κάνεις τόσο σταδιακή και ομαλή τη μεταβαση σε ήχο wah μετα το 1.10? Το έχεις ανεργοποιημενο και stacked εξαρχής και μετά το πρώτο λεπτό ξεκινάς να το δουλεύεις?

3. Το εφέ στο κυρίως σολο είναι από πετάλι whammy?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έπαιζαν μπάσκετ στο δεύτερο threepeat οι Chicago Bulls και μεταφερόταν από πόλη σε πόλη για τους αγώνες αεροπορικώς, έπαιζαν πόκερ με στοιχήματα εκατομμύρια στο ένα τραπέζι jordan, pippen, rodman κλπ, και στο άλλο τραπέζι longley, kerr και οι υπόλοιποι ρολίστες με στοίχημα 5 δολάρια ανά γύρο. Σε κάποια φάση έφυγε ο jordan από το τραπέζι των καλών και πήγε να παίξει πόκερ με τους υπόλοιπους. Όταν τον ρώτησαν γιατί, είπε "Για να βγει αυτό το 5δόλλαρο από την τσέπη σου και να μπει στη δική μου"...

 

Αυτό ακριβώς αισθάνομαι ότι έκανε τώρα ο Σπύρος με μας... 😄

Παίζει κιθάρα με τους κοινούς θνητούς. Τα πέντε ευρώ θα στα κάνω μεταφορά iris 😄😄😄

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Τσόντα 80s με Εμμανουέλα και τα συναφή...

 

Δε μου λες, τρεις απορίες.

1. Πως καταφέρνεις να ακουγεται η κάθε σου νότα, ακόμα και όταν σρεντάρεις με neck??

2. Πως κάνεις τόσο σταδιακή και ομαλή τη μεταβαση σε ήχο wah μετα το 1.10? Το έχεις ανεργοποιημενο και stacked εξαρχής και μετά το πρώτο λεπτό ξεκινάς να το δουλεύεις?

3. Το εφέ στο κυρίως σολο είναι από πετάλι whammy?

1. Δεν ξερω. Ειναι θεμα χεριων (δεξιου χεριου πιο πολυ - που θα παιξω την πενα πανω στην χορδη)? τονου? ισορροπιας μαγνητων μεταξυ τους? EQ του καναλιου της κιθαρας στο cubase - low cut, high cut)? συνολικης μιξης? ολων αυτων μαζι?

2. Τι εννοεις σταδιακη και ομαλη μεταβαση? Στο 1.16 απλα το παταω (το κουμπακι που εχει μπροστα - toe) αναμεσα σε δυο φρασεις και ενεργοποιειται. Φυσικα το εχω συνδεδεμενο εξ αρχης. Θα σταματαγα να το συνδεσω εκεινη τη στιγμη? Βαστα τουρκο να γεμισω? 😁
3 Ναι.

 

ΥΓ τωρα που το σκεφτομαι, επρεπε τον πρωτο κυκλο να τον παιξω με τα δαχτυλα και οχι με πενα.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Τι εννοεις σταδιακη και ομαλη μεταβαση? Στο 1.16 απλα το παταω (το κουμπακι που εχει μπροστα - toe) αναμεσα σε δυο φρασεις και ενεργοποιειται. Φυσικα το εχω συνδεδεμενο εξ αρχης. Θα σταματαγα να το συνδεσω εκεινη τη στιγμη? Βαστα τουρκο να γεμισω?

 

Όταν πατάς το κουμπάκι και ενεργοποιείται είναι πολύ transparent και διακριτικό. Στην πορεία γίνεται πιο wet το εφέ, λες και έχει καποιος ενα mix knob και το ανεβάζει σταδιακά. Αυτό μου έκανε εντύπωση, ότι δεν φαίνεται να πατας κουμπί.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Όταν πατάς το κουμπάκι και ενεργοποιείται είναι πολύ transparent και διακριτικό. Στην πορεία γίνεται πιο wet το εφέ, λες και έχει καποιος ενα mix knob και το ανεβάζει σταδιακά. Αυτό μου έκανε εντύπωση, ότι δεν φαίνεται να πατας κουμπί.

 

Καταλαβα.

1. Γιατι στην αρχη δεν τερματιζω μπρος πισω το πεταλι.
2. Γιατι το ειδος του wah δεν ειναι τετοιο που να αλλαζει πολυ το eq του τονου. Ειναι customized vox.  Customized για αυτον ακριβως τον σκοπο.
Σε αλλες φασεις χρησιμοποιω το κλασσικο dunlop cry baby.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Στο EQ  της κιθαρας εχω ενα σχημα τετοιο 🤘
🤣


gtreq.jpg.61b7f9e4e729ed0266ad53caa969142d.jpg

 

Αυτό είναι generic ρυθμιση, ή μονο για τον μοντέρνο ήχο την έχεις?

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Αυτό είναι generic ρυθμιση, ή μονο για τον μοντέρνο ήχο την έχεις?

 

Παντου. Με μικρες διορθωσεις (στα πριμα κυριως), αναλογα την κιθαρα που θα χρησιμοποιησω.
Εδω που εχω την PRS (διπλοι) , δινω λιγα 5Κ παραπανω για γυαλισει λιγο και να ζωντανεψει, χωρις να ξυριζει.

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Ειναι προφανες νομιζω οτι για να προλαβω την αλλαγη ηχου χωρις κενο, τη γεφυρα στη μεση και στο outro, με το semi clean τονο, την εγραψα σε αλλο καναλι, σε αλλο Take.
Στη μεση την εχω ντουμπλαρει και με 2η φωνη στην επαναληψη της. (την εχω στειλει και λιγο δεξια)

Ειναι το πρωτο που εγραψα βασικα. Μου ηρθε οσο τσεκαρα τις συγχορδιες που πανω τους θα παιξω το σολο (παντα ψαχνω πρωτα τις συγχορδιες και μετα σολο).


Μετα εγραψα τα lead σε δυο φασεις. Ενα take μεχρι τη γεφυρα, και ενα μετα τη γεφυρα και μεχρι το Outro. Στην πρωτη μελωδια και μεχρι να αρχισω τα σολιδια εχω κομμενο το vol pot.

Ομως το EQ ειναι ιδιο. Απλα εχω ενεργοποιησει στον semi-clean ηχο, το phaser και εχω απενεργοποιησει το tube drive και εχω κοψει λιγο και απο το vol pot. Middle θεση στον τριθεσιο.

 

Μιλαμε παντα, οτι στο σπτι γραφω με την Line6 pod 500x.
PRS custom 24 1987, μαονι, brazilian rosewood
Βridge: JB seymour duncan
Neck: vintage bass prs.
Τριθεσιο απο gibson

Mannmade γεφυρα

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Spyros Delta είπε

Στο EQ  της κιθαρας εχω ενα σχημα τετοιο 🤘
🤣


gtreq.jpg.61b7f9e4e729ed0266ad53caa969142d.jpg

Υπάρχει κάπου εδώ στο noiz που να εξηγεί διαφορές στο eq; Για noobs like me

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου