Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Και το τζαμάρισμα

 

A melodic minor jam.mp3 6.25 MB · 65 downloads

 

 

 

 

Πιστεύω έπρεπε να τσιμπήσω λίγο το gain. Ακούγοντας το μου μοιάζει λίγο αναιμικό 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πιστεύω έπρεπε να τσιμπήσω λίγο το gain. Ακούγοντας το μου μοιάζει λίγο αναιμικό 


Δεν χρειαζεται απαραίτητα gain για να μη σου φαινεται αναιμικό. Εγώ το ακούω πολύ στεγνό, Delay θέλει και λίγο compression πριν το drive.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε


Δεν χρειαζεται απαραίτητα gain για να μη σου φαινεται αναιμικό. Εγώ το ακούω πολύ στεγνό, Delay θέλει και λίγο compression πριν το drive.

Έχει κομπρέσσορα περίπου στη μέση και delay στο παρά τέταρτο. 

Όμως έκανα αυτό που μου είχες πει, στη δεύτερη βόλτα το γυρίζω από neck σε bridge 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πας πολύ καλύτερα σε σχέση με παλιότερα. Δεν σε βοηθάει και η αρμονία που θέλει συγκρεκριμενες νότες για να είσαι εντός. Δεν κοιτάζω τις λάθος νότες, βέβαια, αλλά το πως παίζεις. Παιζεις πολύ πιο δομημένα, προσπαθώντας να βάλεις φράσεις, με παύσεις κλπ. Εχεις σχέδιο στο πως θες να παιξεις, όραμα, και είναι θέμα χρόνου τα χέρια να ακολουθήσουν στο 100%. Συνέχισε να εξασκήσει με backings. Δεν νομίζω να υπάρχει γρηγορότερη λύση. 

 

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Τα πας πολύ καλύτερα σε σχέση με παλιότερα. Δεν σε βοηθάει και η αρμονία που θέλει συγκρεκριμενες νότες για να είσαι εντός. Δεν κοιτάζω τις λάθος νότες, βέβαια, αλλά το πως παίζεις. Παιζεις πολύ πιο δομημένα, προσπαθώντας να βάλεις φράσεις, με παύσεις κλπ. Εχεις σχέδιο στο πως θες να παιξεις, όραμα, και είναι θέμα χρόνου τα χέρια να ακολουθήσουν στο 100%. Συνέχισε να εξασκήσει με backings. Δεν νομίζω να υπάρχει γρηγορότερη λύση. 

 

Είναι και το τι παίζεις ρε φίλε. Τώρα μια βδομάδα ενασχόληση, δεν την πάω με τίποτα την melodic minor. Χίλιες φορές διατονικά παιξιματα και ας είναι χιλιοακουσμένα

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Είναι και το τι παίζεις ρε φίλε. Τώρα μια βδομάδα ενασχόληση, δεν την πάω με τίποτα την melodic minor. Χίλιες φορές διατονικά παιξιματα και ας είναι χιλιοακουσμένα


παίζε πεντατονικη και σε κάποια σημεία (που θες να κορυφωσεις) βάζε τις έξτρα νότες. Δεν χρειάζεται να παίζεις μόνιμα 7τονικη κλίμακα.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Τώρα μια βδομάδα ενασχόληση, δεν την πάω με τίποτα την melodic minor.

Το παίξιμο τεχνικά είναι μια χαρά, απλά μουσικά φαίνεται ότι δεν την έχεις πολυκαταλάβει τη συγκεκριμένη κλίμακα και δεν ξέρεις σε ποιες νότες να πατήσεις. Μην την παρεξηγείς πάντως. Έχει πολύ ζουμί να δώσει και αυτή και τα modes της, απλά θέλει εξάσκηση και συνήθεια στο αυτί γιατί είναι εκτός των συνήθων ακουσμάτων μας.

 

2 ώρες πριν, Nekkon είπε

Χίλιες φορές διατονικά παιξιματα και ας είναι χιλιοακουσμένα

 

Και η melodic minor διατονικό παίξιμο είναι.

 

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν χρειάζεται να παίζεις μόνιμα 7τονικη κλίμακα.

 

Διόρθωση Γεώργιε. Επτατονική είναι μια κλίμακα με 7 τόνους. Εννοείς προφανώς κλίμακα με επτά νότες.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Το παίξιμο τεχνικά είναι μια χαρά, απλά μουσικά φαίνεται ότι δεν την έχεις πολυκαταλάβει τη συγκεκριμένη κλίμακα και δεν ξέρεις σε ποιες νότες να πατήσεις. Μην την παρεξηγείς πάντως. Έχει πολύ ζουμί να δώσει και αυτή και τα modes της, απλά θέλει εξάσκηση και συνήθεια στο αυτί γιατί είναι εκτός των συνήθων ακουσμάτων μας.

Συμφωνώ 100%. Αλλά να σου πω την αλήθεια και ότι έχω ακούσει πάλι δε μου άρεσε. Ίσως δεν το καταλαβαίνω ή δεν έχω ακούσει αρκετά. Αλλά και πάλι δεν ξέρω, αν είναι να προσπαθήσεις να σου αρέσει κάτι... Είναι σαν έναν άνθρωπο που "αν τον γνωρίσεις, δεν είναι αυτό που φαίνεται"

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοούσα. Μπορεί να χρησιμοποιεί την πεντατονικη, και σε κάποια σημεία, πχ ρεφρέν, την πλήρη κλίμακα με τις 7 νότες (νόμιζα ότι την ονόμαζαν 7τονικη, αλλά από θεωρία δε σκαμπάζω). Πάλι θα πρέπει να πέφτουν οι σωστές νότες στα σωστά ακορντα αλλά θα είναι πιο εύκολο, και πιο γουστόζικο σε κάποιες περιπτώσει (και οι 7 νότες με το καλημέρα δεν είναι πάντα η καλύτερη επιλογή, στρατηγικά, για έναν αυτοσχεδιασμό).

 

Εσυ το κατέχεις το όλο πράγμα και θα τα εξηγήσεις σίγουρα καλύτερα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

νόμιζα ότι την ονόμαζαν 7τονικη, αλλά από θεωρία δε σκαμπάζω

Κι όμως έχεις δίκιο. Παρόλο που η κλίμακα λέγεται πεντα-τονική, το δεύτερο συνθετικό δεν αναφέρεται σε διαστήματα τόνου αλλά σε νότες. Τουτέστιν πεντατονική = 5 νότες. Ομοίως επτατονική = 7 νότες. Άκυρη λοιπόν η παρατήρησή μου.

 

Πέραν των θεωρητικών και επειδή η melodic minor είναι όντως "στριφνό" άκουσμα, χρησιμοποιείται συνήθως τμηματικά και όχι ολοκληρωμένη. Δεν είναι τυχαίο ότι στην κλασσική θεωρία η μελωδική μινόρε ανεβαίνει ως μελωδική και κατεβαίνει ως φυσική μινόρε. Μετά ήρθε η τζαζ και τα πιο μοντέρνα ήδη και καθιέρωσαν το να έχει τις ίδιες νότες και ανεβαίνοντας και κατεβαίνοντας οπότε εγένετο η jazz melodic minor. 

 

Τα λέω όλα αυτά γιατί δεν είναι καθόλου απλό ή εύκολο πράγμα να σολάρει κανείς σε σκέτη melodic minor για 2 λεπτά ξέρω γω και να έχει νόημα αυτό που παίζει.

  • Like 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου