Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι που δουλεύω τώρα και ίσως φανεί χρήσιμο σε κάποιους.Αντί για backing track δουλέυω πανω σε isolate tracks απο παραγωγές που μου αρέσουν.Πρώτα ακούω το ήχο της κιθάρας,solo,και προσπαθώ να πάω όσο πιο κοντά γίνετε,βλέπω σε ένα στιγμιότυπο με το eq πως είναι η κυματομορφή της και την αντιγράφω με χρήση eq στην δική μου,ακούω τα fx που έχει και κάνω κοντινές ρυθμίσεις και μετά παίζω πάνω απο τύμπανα και μπάσο κάνοντας όσο το δυνατόν γίνετε τον ηχο μου να είναι μέσα στην μίξη.Οταν η κιθάρα ακούγετε σαν να είναι έτοιμη να ηχογραφήσει πάνω σε αυτά που ακούς,τότε θα αρχίσει η αποκωδικοποίηση του τρόπου παιξίματος του συγκεκριμένου κιθαρίστα,πάνω σε ένα μοτίβο με ήδη επιτυχημένη εξέλιξη και μόνο ετσι,ακούγοντας και συγκρίνοντας τα αποτελέσματα απο το δικό σου,με το original,θα μπορέσεις να κάνεις τις όποιες απαραίτητες διορθώσεις,ως προς τον τρόπο παιξίματος σου.

 

Μερικές διαπιστώσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα είναι οτι τελικά για να διορθώσεις τον τρόπο παιξίματος σου,πρέπει πρώτα να αναπτύξεις την αντίληψη σου,ως πως το πώς πραγματικά ακούς την μουσική και άν αυτό που πιστεύεις οτι ακούς,είναι πραγματικά αυτό που παίζει.

Θα γίνεις καλύτερος στο να ηχογραφείς,συγκρίνοντας τα δικά σου με επαγγελματικές παραγωγές.

Θα μαθεις tips και tricks απο παραγωγούς,που χρησιμοποιούνται στο στάδιο της μίξης και δέν πρόκειται,πιστέψτε με,να βγούν να σου το πούν ποτέ στο youtube.

Θα ακούσεις πραγματικά πως ακούγετε ένα tama bell brass snare του 1980 η ένα μουσικό όργανο η ένας ενισχυτής π.χ γιατί μπορεί αυτήν την στιγμή αρκετοί απο εμάς να έχουμε σπίτι μας κάτι που γράφει κάτι επάνω,αλλά τον ήχο που έκανε αυτήν την φίρμα μεγάλη,ίσως δέν τον έχουμε ακούσει ποτέ σε εμάς.

Θα καταλάβεις γιατί το Quantize πραγματικά σκοτώνει την μουσική σε αρκετά είδη.

Η μουσική αποτελεί ένα είδος μαγικό,μια σχέση ανιδιοτελής και αρκετοί απο εσάς απο αυτούς που διαβάζετε θα μπορούσατε να είστε στην θέση μουσικών που θαυμάζετε,κάτω απο συγκεκριμένες συνθήκες.

Κάποιοι είπα.Οχι όλοι.Μην αρχισετέ μετά τα φαγοπότια να γράφετε μπουκωμένοι οτι μ@λ@κια σας κατέβει!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Μη ξεχνιώμαστε...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

 

jazzfunkGLskr.mp3 5.18 MB · 49 downloads

 

3 καφέδες έχω πιει 😄

 

Μια απορια. Πως και ειναι τοσο δυνατα οι μιξεις σου σε σχεση με του Youtube?  που ως γνωστο με το κομπρεσαρισμα που πεφτει, κανουν τις κυματομορφες του να εχουν τη μορφη μπετοβεργας.

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο master κανάλι βάζω compression με ρύθμιση για mastering ("δένουν" τα κανάλια μεταξύ τους), και χρησιμοποιώ limiter στα 2,5-3db (πάντα τελευταίο) ώστε να μου δυναμώσει τις περιοχές με χαμηλή ένταση και να ψηλώσει, ταυτόχρονα, τη γενική ένταση.

 

Μπακαλιστικη εξηγηση, άλλη την εφαρμόζω σε κάθε παραγωγή, ή ηχογράφηση πάνω σε backing track. Ζωντανεύει πολύ τον ήχο.

 

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

κανουν τις κυματομορφες του να εχουν τη μορφη μπετοβεργας.

Υποθέτω, ότι επειδή τη μίξη μοιράζονται δύο κανάλια (backing και κιθάρα), τα οποία έχουν μειωμένη ένταση, υπάρχει χώρος για έξτρα compression.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαστε για like, Γιώργο, γεμάτο λάθη είναι. 

Αλλά μου άρεσε πολύ για το χαβαλέ, τόσο αταίριαστο tone οι δύο κιθάρες 😄

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε αρκετα. Ωραίος καθαρός ήχος, απόλυτα ταιριαστός, και μετά άλλαξες σε πολύ ωραίο βρώμικο. Plugin ήχος, απ' όσο κατάλαβα.

 

Πολύ γουστάρω τα backing tracks, διοτι εάν καταλαβαίνω 5 πράγματα για κάποιον από μια ανταλλαγή απόψεων μέσω ποστ, καταλαβαίνω 15 πραγματα ακουγοντας πως παίζει πάνω στο backing. Η μουσική είναι επικοινωνία.

 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

εάν καταλαβαίνω 5 πράγματα για κάποιον από μια ανταλλαγή απόψεων μέσω ποστ, καταλαβαίνω 15 πραγματα ακουγοντας πως παίζει πάνω στο backing

Έλα ρε τσάκαλε!

Για πες... Τι νούμερο παπούτσι φοράω; 😅

  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου