Προς το περιεχόμενο

Backing tracks collection


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Μπορεί να παίζω κατα βάση πεντατονική😬, αλλά μου άρεσε πολύ ο ήχος (lace sensors, plexi, angry driver, και λίγο vibe εφέ).

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις σκεφτεί το γιατί ρέπεις προς το blues;

5 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

psychedelstrat.mp3 6.29 MB · 39 downloads

 

 

Ψυχεδελική προσέγγιση σόλο...

Έχεις σκεφτεί γιατί ρέπεις προς το blues;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Έχεις σκεφτεί το γιατί ρέπεις προς το blues;

 

 

Μα αφού λεει "blues" στον τίτλο του backing track 😀

 

Προφανώς εννοείς ότι η φρασεολογία μου είναι αρκετά bluesy, ενω θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω διαφορετική προσέγγιση. Απ' όταν άρχισα να παίζω ηλεκτρική, πριν μερικά χρόνια, συλλάμβανα τον εαυτό μου να χρησιμοποιώ blues φράσεις, παρότι ποτε δεν ακουσα μπλουζ. Παίζοντας μονος μου το βράδυ στον καναπέ, κατά 90% χρησιμοποιούσα την blues "γλώσσα". Μου βγαίνει πολύ φυσικά, σε σχέση με άλλες "γλώσσες". Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εξήγηση που μπορώ να δώσω, πέρα από το ότι με έχει επηρρεάσει αρκετά ο gilmour, o gary, και πιο πρόσφατα ο trower. 

 

Φυσικά, το ρέπω δεν σημαίνει ότι καταφέρνω να είμαι καλός σε κάτι. Το παλεύω όμως, συστηματικά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

Μα αφού λεει "blues" στον τίτλο του backing track 😀

 

Προφανώς εννοείς ότι η φρασεολογία μου είναι αρκετά bluesy, ενω θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω διαφορετική προσέγγιση. Απ' όταν άρχισα να παίζω ηλεκτρική, πριν μερικά χρόνια, συλλάμβανα τον εαυτό μου να χρησιμοποιώ blues φράσεις, παρότι ποτε δεν ακουσα μπλουζ. Παίζοντας μονος μου το βράδυ στον καναπέ, κατά 90% χρησιμοποιούσα την blues "γλώσσα". Μου βγαίνει πολύ φυσικά, σε σχέση με άλλες "γλώσσες". Δεν νομίζω να υπάρχει κάποια εξήγηση που μπορώ να δώσω, πέρα από το ότι με έχει επηρρεάσει αρκετά ο gilmour, o gary, και πιο πρόσφατα ο trower. 

 

Φυσικά, το ρέπω δεν σημαίνει ότι καταφέρνω να είμαι καλός σε κάτι. Το παλεύω όμως, συστηματικά.

Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που μας ωθεί προς συγκεκριμένες επιλογές. Όπως λες εσύ για το blues, έτσι είμαι εγώ με μινόρε ήχους. Ότι και να κάνω, θα καταλήξω σε κάτι τέτοιο. Δεν αισθάνομαι απλά βολικά εκεί. Μου αρέσει κιόλας. Βάλε με να σολάρω σε dorian ή phrygian. Μου πήρες την χαρά, τέλος 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που μας ωθεί προς συγκεκριμένες επιλογές. Όπως λες εσύ για το blues, έτσι είμαι εγώ με μινόρε ήχους. Ότι και να κάνω, θα καταλήξω σε κάτι τέτοιο. Δεν αισθάνομαι απλά βολικά εκεί. Μου αρέσει κιόλας. Βάλε με να σολάρω σε dorian ή phrygian. Μου πήρες την χαρά, τέλος 

Dorian και Phrygian είναι κι αυτές μινόρε όμως, αφού έχουν 3η μικρή. 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Dorian και Phrygian είναι κι αυτές μινόρε όμως, αφού έχουν 3η μικρή. 😄

 

Νομίζω οτι τρεις είναι οι μινόρε κλίμακες, η aeolian, η dorian και η Locrian. Οι υπόλοιπες είναι ματζόρε.

Αλλα δεν σκαμπαζω και πολλά από θεωρία.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Νομίζω οτι τρεις είναι οι μινόρε κλίμακες, η aeolian, η dorian και η Locrian. Οι υπόλοιπες είναι ματζόρε.

Αλλα δεν σκαμπαζω και πολλά από θεωρία.

4 μινόρε (αιολική, λόκρια, δωρική, φρύγια) και 3 ματζόρε (Ιονική, Λύδιος, Μυξολύδιος).

Μπορείς να τις καταλάβεις από την απόσταση της 3ης από την τονική.

Επεξεργασμένο από Αρχή Διαλόγου
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Dorian και Phrygian είναι κι αυτές μινόρε όμως, αφού έχουν 3η μικρή. 😄

Το ξέρω, γι'αυτό το είπα. Μου χαλάνε όμως τον ψυχαναγκασμό 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου