Προς το περιεχόμενο

Live του Steve Vai στην Ελλάδα.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξέρω έναν άλλον Ωριλά. Πολύ πιό ορίτζιναλ. Φτιάνει και κιθάρες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Αδιάβαστο σε βρίσκω Μπάμπη... ίσως ο καλύτερος κιθαρίστας στις μέρες μας! Και άσε τους άλλους να λένε..

 

Έπρεπε να το φανταστώ.

Εγώ Bonamassa fanboy...οπότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ξέρω έναν άλλον Ωριλά. Πολύ πιό ορίτζιναλ. Φτιάνει και κιθάρες

Καλό παλικάρι, αλλά τον έφαγαν τα ethnic και τα rock & roll ακούσματα..

3 λεπτά πριν, mpamps είπε

 

Εγώ Bonamassa fanboy...οπότε...

Μαζί σου!!  Αλλά γιατί ρε Ritchie από Φα....;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο ποζέρι κι αν είναι, όσο εκτός γούστου τους να είναι για κάποιους (κι εμένα δεν είναι στους πιο αγαπημένους μου), κιθαρίστας που παίζει αυτά τα τόσο γουστόζικα ρυθμικά και όταν έρθει η ώρα του solo κάνει αυτό το πράγμα, είναι απλά τέρας...

 

Συν ότι άλλαξε το κιθαριστικό γίγνεσθαι με ένα άλμπουμ και μόνο ("Passion And Warfare")... Κι αυτό γιατί αν κάτι χαρακτηρίζει τον Vai περισσότερο από όλα είναι η φευγάτη καλλιτεχνική/συνθετική φύση του, οπότε το ότι το όχημα με το οποίο φτιάχνει τη μουσική του είναι η heavy (μοντερνίζουσα) ποζεριά, εντέλει αποδεικνύεται δευτερεύον γνώρισμα. Με αυτό θέλω να πω ότι όσο δύσκολο και κουραστικό άκουσμα μπορεί να αποτελεί η μουσική του, άλλο τόσο είναι μοναδικό και πολύ υψηλού level.

 

Πάρτε για παράδειγμα το παρακάτω κομμάτι.. Όταν το πρωτοάκουσα σαν έφηβος, έβαζα στο repeat τα πρώτα δευτερόλεπτα σε τρελή ένταση, μιας που το θεωρώ ως ένα από τα πιο καυλωτικά riffs από τη δημιουργία του κόσμου. Σε ένα δεύτερο επίπεδο όταν πια άρχισα να δίνω σημασία σε όλο το κομμάτι, το ενέταξα στο όλο quirky στυλ του, και μπορώ να πω ότι δεν μου έκανε κάποια τρομερή αίσθηση συγκριτικά με άλλα του δίσκου (περισσότερο με κούραζε λόγω πολλών νοτών, οπότε άκουγα τα πρώτα δευτερόλεπτα και προχωρούσα στο επόμενο). Ξανακούγοντάς το πριν 1-2 χρόνια στα 35 μου ωστόσο, και συνειδητοποιώντας τον τίτλο του κομματιού, έκλεισα τα μάτια, έδωσα παραπάνω προσοχή και στην παραμικρή λεπτομέρεια, και κατάλαβα ότι ο κερατάς χρησιμοποίησε μαεστρικά ολόκληρο τον πλούσιο heavy καμβά του (καθότι είναι μέγας μάγιστρος σε ό,τι έχει να κάνει με στουντιακή παραγωγή και πρωτοτυπία στη χρήση ιδιαίτερων ήχων και εφέ στο όργανο) και δημιούργησε μια ζωγραφιά από "ερωτικούς εφιάλτες"... και για κάτι τέτοιο του βγάζω το καπέλο και τον θεωρώ ίσως και μια κατηγορία μόνο του. Δεν ξέρω πολλούς οργανοπαίχτες να πετυχαίνουν ανάλογα πράγματα.

 

 Για φινάλε βάζω αυτό, μιας και μου αρέσει πολύ πως ισορροπεί σε επίπεδο αισθητικής.

 

Υ.Γ.: Ηθελημένα πόσταρα κομμάτια χωρίς εικόνα, γιατί αν θέλει κανείς να πλέξει το εγκώμιο του ανδρός, αρκεί η ερμηνεία του στο "For The Love Of God" στο 1ο G3. Νομίζω μία από τις καταγεγραμμένες live performances που προκαλούν ακόμα δέος (βέβαια στο ίδιο live έβλεπε κανείς τον EJ στα prime years του, κι αυτό είναι μια ατυχής σύγκριση για κάθε ζωντανό οργανισμό, Vai στο prime του συμπεριλαμβανομένου).

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, fusionakis είπε

Υ.Γ.: Ηθελημένα πόσταρα κομμάτια χωρίς εικόνα, γιατί αν θέλει κανείς να πλέξει το εγκώμιο του ανδρός, αρκεί η ερμηνεία του στο "For The Love Of God" στο 1ο G3. Νομίζω μία από τις καταγεγραμμένες live performances που προκαλούν ακόμα δέος (βέβαια στο ίδιο live έβλεπε κανείς τον EJ στα prime years του, κι αυτό είναι μια ατυχής σύγκριση για κάθε ζωντανό οργανισμό, Vai στο prime του συμπεριλαμβανομένου).

Η εκτέλεση αυτή του For the Love of God δεν υπάρχει!

Απλά όσο παιρνούν τα χρόνια δε μπορώ να αποφασίσω ποιο από τα 2 κομμάτια του Live (που όταν τα άκουσα μου έπεσαν τα σαγόνια) προτιμώ:

For the Love of God ή Manhattan.

Εν τελει δεν αποφασίζω και καραγουστάρω και τα 2.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Manhattan" είναι η απάντηση. Απλά είναι εξωγήινα με τον τρόπο τους και τα δύο, και νομίζω συνολικά τα σετς τους είναι ασύλληπτα σε επίπεδο ηχητικής και εκτελεστικής τελειότητας (ο Vai παίζει την πιο όμορφη εκτέλεση του ψιλοαδιάφορου "Answers" και στο τέλος κάνει χαμό και με "The Attitude Song", ενώ ο άλλος στο μεν DVD παίζει το μικρό και απίθανο "SRV" σαν tribute στον Stevie Ray, και στο cd το "Camel's Night Out" που απλά σκοτώνει άμαχο πληθυσμό με τα runs του).

 

Ναι, όπως καταλάβατε ο Eric είναι στους τοπ μου.

Επεξεργασμένο από fusionakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusionakis είπε

"Manhattan" είναι η απάντηση. Απλά είναι εξωγήινα με τον τρόπο τους και τα δύο, και νομίζω συνολικά τα σετς τους είναι ασύλληπτα (ο Vai παίζει την πιο όμορφη εκτέλεση του ψιλοαδιάφορου "Answers" και στο τέλος κάνει χαμό με "The Attitude Song", ενώ ο άλλος στο μεν DVD παίζει το μικρό και απίθανο "SRV" σαν tribute στον Stevie Ray, και στο cd το "Camel's Night Out" που απλά σκοτώνει άμαχο πληθυσμό με τα runs του).

 

Ναι, όπως καταλάβατε ο Eric είναι στους τοπ μου.

Είχα ξενερώσει πολύ όταν βγηκε το DVD και δεν είχε το Camel's Night Out. Όπως επίσης και το transcription book. (Προφανώς τα πήρα και τα 2, αλλά έτσι να πω το εφηβικό μου παράπονο).

 

Επίσης αδυνατούσα να καταλάβω πώς σκατά ο Vai με τον Keneally έπαιζαν live τους παπάδες του Attitude Song με τέτοιο συγχρονισμό!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/4/2023 στις 9:48 ΜΜ, dimsonic είπε

αύριο παίζει εδώ στο Πρινσιπαλ.

Εκεί που είδα τον ...ακατανόμαστο που έπαιζε με τον ακατανόμαστο.

Αν έχω νωρίς feedback θα σας πω

 

για τους Αθηναίους.... ή καταυλακιώτες... (ποιός το λέει αυτό ξέχασα...)

 

πήγε ο κουνιάδος μου χτες, δεινός κιθαρίστας και λάτρης του είδους (έχει δει πχ 2 φορές toto, και άλλους παρόμοιους...)

 

μου είπε απλώς, "φάγαμε ξύλο", επί δυό ώρες.

Καλό μου ακούστηκε. Τόσο που είπα μέσα μου, έπρεπε να πάω.

 

επαιξε και την Λερναία Ύδρα...

 

αυτά, οπότε....

αποφασίστε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ή καταυλακιώτες

Αυτοί είναι στην Πελοπόννησο.

 

31 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτά, οπότε....

αποφασίστε

Χλωμό. SOLD OUT!

https://www.viva.gr/tickets/music/steve-vai/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου