Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ηχείου σε Fender Twin Reverb (1970)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

14 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ισα ισα κανονικα τα sf μοντελα εχουν πολυ πιο tight bottom end και λογω υψηλοτερου wattage και λογω διαφορετικου tone stack  αλλα και negative feedback (για τα μετα το '75 μοντελα ULTRALINEAR) . Αυτη η θολουρα που ακους οφειλεται στα μαπα ΜΕΓΑΦΩΝΑ ,ενα μεγαφωνο υψηλου wattage θα στο λυσει αυτο

 

 

Λαθος ενισχυτης, δεν φημιζεται για το φανταστικο clarity στα μπασα του....μονο και μονο το tube rectifier αρκει....

 ok, θα δοκιμάσω την αλλαγή ηχείων στον δικό μου. σε ευχαριστώ για τις προτάσεις και τον χρόνο σου.
 

 

4 λεπτά πριν, manosx είπε

 Κρατα για συλλεκτικα τα μεγαφωνα που εχει σε κανα συρταρι, και βαλε δυο καλα για να παιζεις, εκτος αν τον εχεις για επιπλο.

 

ναι, το καλοκαίρι που μου κάηκε το μεγάφωνο τον κράτησα στην άκρη και παίζω με έναν peavy 5150 τώρα, ο οποίος φεντερίζει αρκετά, αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που θέλω. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω ο twin reverb να καταλήξει σαν έπιπλο, θα ήθελα να είναι λειτουργικός 100%. Άσε που μετά την γεμάτη με ρούχα ντουλάπα, θα είναι το ποιο βαρύ έπιπλο στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

Το θέμα είναι ότι δεν θέλω ο twin reverb να καταλήξει σαν έπιπλο, θα ήθελα να είναι λειτουργικός 100%.

 

δεν υπαρχει και λογος για κατι τετοιο, οπως σου ειπα και παραπανω ο ενισχυτης σου δεν εχει καποια ιδιαιτερη vintage αξια για να τον κρατησεις σε 100% original κατασταση,κανενας δεν θα.... παραπονεθει αν ποτε τον πουλησεις και φοραει δραματικα καλυτερα μεγαφωνα απο τα...σαπια που εχει τωρα 😁

 

αλλα ακομα και να ειχε (αν ηταν ας πουμε tweed,brownface ή Blackface) και παλι η αλλαγη μεγαφωνου δεν ριχνει την αξια (και αυτοι οι ενισχυτες δεν ειναι πλεον λειτουργικοι με τα original μεγαφωνα τους και σιγουρα ολοι ακουγονται καλυτερα με  καινουργια και πιο ισχυρα  μεγαφωνα με εξαιρεση τους λιγους που φορουσαν JBL απο το εργοστασιο)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάλαβα, αν και εννοούσα 100% λειτουργικός, όχι 100% original. Δεν σκέφτομαι να τον πουλήσω ή να τον εκθέσω σε μουσείο, να τον φτιάξω και να παίζω θέλω.

Θα παραγγείλω 2x Eminence Delta-12A 8 Ohm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

Κατάλαβα, αν και εννοούσα 100% λειτουργικός, όχι 100% original. Δεν σκέφτομαι να τον πουλήσω ή να τον εκθέσω σε μουσείο, να τον φτιάξω και να παίζω θέλω.

Θα παραγγείλω 2x Eminence Delta-12A 8 Ohm.

 

Ωραιος, και ενας ελεγχος/αλλαγη απο τεχνικο στους πυκνωτες ειναι απαραιτητος αν δεν εχει γινει μετα απο τοσα χρονια....καντο και θα εχεις τον ενισχυτη ετοιμοπολεμο και για τα επομενα 50 ετη. 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρουμε κανέναν "καλό" τεχνικό στη Θεσσαλονική που να τα βλέπει αυτά? Να ξέρει το μηχάνημα, να ξέρει τι θέλει, αν μπορεί να επισκευάσει και το χαλασμένο μεγάφωνο, ακόμη καλύτερα..


Τα μεγάφωνα μπορώ να τα αλλάξω και μόνος μου, τους πυκνωτές και τα λάμπες θα ήθελα να δει.

Επεξεργασμένο από karhariasgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

CELESTION σε TR δεν βαζουμε ειναι ΝΤΡΟΠΗ .....   🤣


χαχαχαχα, καλό αλλά το να βάλει 2 μεγάφωνα σαν το EVL ή το Delta που ζυγίζουν κανα δυο τόνους το καθένα κατά τη γνώμη μου καθιστά τον ενισχυτή μη λειτουργικό αν δεν έχεις roadie να στον κουβαλάει. 

Επίσης για τα δικά μου γούστα αυτά τα μεγάφωνα είναι μια χαρά για κόρνες, αν παίζεις δημοτικά σε πανηγύρια και θέλεις να σκοτώνεις νύφη και γαμπρό με μια σολ ματζόρε ή για κανα thrash metal μετά αλλά ο OP έχει ήδη έναν metal ενισχυτή. 

Τα tonker και swamp thang τα έχω ακούσει κι εγώ σε παρόμοιους ενισχυτές, OK μεγάφωνα, επίσης βαριά, θέλουν και άπειρο χρόνο break in κατά τη γνώμη μου σε σοβαρές εντάσεις, αλλά ΟΚ είναι poor man's Celestions στην ουσία του ήχου τους, οπότε στην τελική δεν καταλαβαίνω και την αποτροπή για τα Celestions.

Ειδικά τα Creambacks που είναι ότι καλύτερο (επιτέλους) έχει βγάλει στην ιστορία της η Celestion για 2x12 ενισχυτές υψηλού wattage και ότι πιο κοντινό σε Greenbacks ή 70s G12H αντίστοιχα.

Με τα μεν Greenback style θα γλυκάνει τα πρίμα του και θα πάρει πολύ καλυτερα μεσαία με τα G12H θα πάρει πιο flat απόκριση που κρατάει τον Fender χαρακτήρα αλλά με κλάσεις καλύτερα και περισσότερα πρίμα απ ότι έχουν όλα τα μεγάφωνα που πρότεινες, τα οποία έχουν πολύ treble roll off - είναι στην κατηγορία dark κατ' εμέ.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωχ... ανατροπή!!

η αλήθεια είναι αυτό με το βάρος δε το σκέφτηκα. Δεν έχω roadie.. ενισχυτής/κιθάρα/board είναι στην πλάτη μου, μαζί με την δισκοκήλη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

αλλά ΟΚ είναι poor man's Celestions στην ουσία του ήχου τους

 

Εδω θα διαφωνηση ειδικα το Swamp Thang ουδεμια σχεση με Celestion εχει, πιο κοντα σε Altec εμενα μου ακουγεται. Το Tonker επισης (που ειναι απο τα αγαπημενα μου) δεν θυμιζει Celestion εχει περισσοτερα μεσαια αλλα παραμενει "αμερικανικο" μεγαφωνο.

 

12 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Επίσης για τα δικά μου γούστα αυτά τα μεγάφωνα είναι μια χαρά για κόρνες, αν παίζεις δημοτικά σε πανηγύρια και θέλεις να σκοτώνεις νύφη και γαμπρό με μια σολ ματζόρε ή για κανα thrash metal μετά αλλά ο OP έχει ήδη έναν metal ενισχυτή

 

θα διαφωνησω και εδω ,τα EV μαζι με τα JBL και τα ALTEC εχουν κατα κορον χρησιμοποιηθει σε rock,country & jazz σε ενισχυτες TR ανα τα χρονια....

 

5 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

ωχ... ανατροπή!!

η αλήθεια είναι αυτό με το βάρος δε το σκέφτηκα. Δεν έχω roadie.. ενισχυτής/κιθάρα/board είναι στην πλάτη μου, μαζί με την δισκοκήλη!

 

τοτε πας στα υπολοιπα ,αν θες κατι πολυ κλασσικο αλλα με tight μπασα πηγαινε κατευθειαν στο poor man's JBL

 

https://www.thomann.de/gr/eminence_guitar_legend_121.htm

 

BTW τι ΜΟΥΣΙΚΗ παιζεις?

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 λεπτά πριν, Superfunk είπε

θα διαφωνησω και εδω ,τα EV μαζι με τα JBL και τα ALTEC εχουν κατα κορον χρησιμοποιηθει σε rock,country & jazz σε ενισχυτες TR ανα τα χρονια....

 

Έχεις δίκιο, πανηγύρια έχουν και στο Αμέρικα 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Έχεις δίκιο, πανηγύρια έχουν και στο Αμέρικα 😅

 ε ενταξει δεν το λες και πανηγυρι 😅

 

 

 

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου