Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ηχείου σε Fender Twin Reverb (1970)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
8 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

ωχ... ανατροπή!!

η αλήθεια είναι αυτό με το βάρος δε το σκέφτηκα. Δεν έχω roadie.. ενισχυτής/κιθάρα/board είναι στην πλάτη μου, μαζί με την δισκοκήλη!


Κοίτα το μόνο που χρειάζεται να ξέρεις είναι ότι ενώ οι Fender και οι Marshalls μοιράζονταν πολλά κοινά στοιχεία σαν κυκλώματα στις απαρχές της ηλεκτρικής κιθάρας, οι Marshalls επικράτησαν στην rock λόγω Celestions. 

Υπήρχαν αυτοί που συνδύαζαν πχ JBLs και Celestions, αλλά τα JBLs από μόνα τους είναι πιο χρήσιμα για να απομακρύνουν κατσαρίδες και άλλα ζωύφια απ το χώρο μόλις τσιμπήσεις λίγο το γκάζι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Superfunk είπε

BTW τι ΜΟΥΣΙΚΗ παιζεις?

 


rock, punk, hard rock, rock n roll.. κατι τετοιο προσπαθω. αλλά θα ήθελα τα clean του fender να είναι ίδια, headroom και μπάσα.  

τωρα που λες για marshall, μου πέρασε από το μυαλό ένας καινούργιος Marshall Blues Breaker και να μην ασχοληθώ με επισκευή fender κτλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 ε ενταξει δεν το λες και πανηγυρι 😅

 

 

 

Αν δεν είναι οι Grateful Dead πανηγύρι που για να τους αντέξουν πλακώνονταν στις υπερδόσεις LSD και οι οποίοι έσπαγαν κάθε ρεκόρ έντασης ήχου στα live τους, τότε δεν ξέρω ποιοι μπορεί να θεωρηθούν πανηγύρι. 

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχασα να προτεινω και τη Rolls Royce οf clean tone in my book (και αυτο βαρυ και ασηκωτο)

 

https://usspeaker.com/JBL e120-1.htm

 

αυτα για καποιο λογο τα βρισκεις σε λογικη τιμη

 

ακου πως μεταμορφωνει ακομα και ενα low wattage ενισχυτη σε clean machine (οχι ομως και οτι καλυτερο λογω του aluminium dust cap για φαζια και ντιστορσια)

 

 

 

 

13 λεπτά πριν, karhariasgr είπε

τωρα που λες για marshall, μου πέρασε από το μυαλό ένας καινούργιος Marshall Blues Breaker και να μην ασχοληθώ με επισκευή fender κτλ..

 

παλι λαθος ενισχυτης 😁 για headroom.... και μπασα ...για μεσαια βεβαια οτι καλυτερο  ενω και ο καθαρος του ηχος σε λογικες εντασεις θεϊκος ,εξαλλου ενα copy του tweed Fender Bassman ειναι...

 

Γενικα μη σκας οτιδηποτε μεγαφωνο της προκοπης  και να βαλεις πανω απο 60 βαττ μια χαρα θα εισαι (ακομα και Celestion)  με τον ενισχυτη σου...αντε για να μη στεναχωρω και τον...αντιπανυγΙρτζι 🤣 βαλε τα creambacks

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ συμφωνώ ότι είτε βάλεις Swamp Thang ή Tonker ή τα Creambacks θα έχεις βελτίωση του ενισχυτή απ αυτό που έχεις μέχρι σήμερα. Για EV, JBL και Delta θα συνεχίσω με κάθε σεβασμό να διαφωνώ. Για τα Celestions υπάρχουν τα πολύ καλά βιντεάκια της Zilla cabs στο youtube που μπορούν να σε βοηθήσουν να αποφασίσεις. 

Τα μπάσα να ξέρεις τα βγάζει σε μεγάλο βαθμό η καμπίνα. Αν με τον ίδιο ενισχυτή βάλεις το ίδιο ηχείο σε μια καμπίνα Marshall, σε μία Fender και σε μια Orange δε θα έχεις τον ίδιο ήχο κι ας είναι όλες open back. Μια pine Fender θα έχει συνήθως περισσότερα μπάσα απ τη birch Marshall και η Orange λόγω του αυξημένου floor coupling μπορεί και τα διπλάσια. Μετά βέβαια αλλάζει και η αίσθησή σου για τις υπόλοιπες συχνότητες.    

Επίσης όταν λες ότι σκέφτεσαι το Βluesbreaker, θα έλεγα ότι καλό είναι να πας να τον ακούσεις. Δεν έχει καμιά σχέση με τον Fender που έχεις, πολύ πιο dark ενισχυτής, λιγότερο headroom. 
 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή ειμαι στην δουλεια, δε μπορώ να τα ακουσω απο εδω. Το απόγευμα θα κανω ενα καλο (youtube) search για μεγάφωνα που προτείνετε.. 

Ξέρω οτι ο BluesBreaker ειναι διαφορετικός, αλλά καμιά σκέφτομαι ότι δε ξέρω τι θέλω :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου