Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέας κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ρε παιδιά βρωμάει ο κόσμος μεταλοκίθαρα.

 

Για το ορθόδοξο Σατανο-metal λυπάμαι θες BC rich .

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ περιοριστικό το καινούργιο που λέει.

Αλλιώς είχε άπειρες επιλογές στο χιλιάρικο. Για να πάρει οργαναρα. Ακούστηκαν καλες επιλογές κ για καινούργια. Αλλά δεν έχει κ εμπειρία ο OP για του τι στυλ όργανο θέλει .

Να δώσει 1000 για να πάρει σούπερστρατ  στο στυλ δικής του αλλά πιο μεταλοκιθαρας κ πιο καλής; Στο μέλλον με αυτά που βρίσκονται στα μεταχειρισμένα στο 500-600αρι θα το μετανιωσει.

 

Να δώσει 1000αρι για καλή επιφοουν πιο γκαζωμενη ; Τώρα θα το φχσαριστηθει αλλά στο μέλλον θα πει πως με λίγα παραπάνω έπαιρνα το δε ρηαλ θηνγκ. Για στρατ το ίδιο (άσε που εδώ δε θα χρειαζόταν να δώσει παραπάνω)

 

Οπότε ίσως η καλύτερη ιδέα είναι κάνα μπριτζ διπλό μεταχειρισμένο. Με κάτω από 100αρι θα έχει μαγνήτη που θα κάνει το όργανο να  ακουστεί καλύτερα στα γκάζια. Κ στην πορεία αποκτά εμπειρία, μαθαίνει καλύτερα τον εξοπλισμό του, βελτιώνεται κ όταν έρθει η ώρα αν έχει κ τα λεφτά στο χέρι παίρνει ο,τι γουστάρει μετά.

7 λεπτά πριν, LK είπε

Για το ορθόδοξο Σατανο-metal λυπάμαι θες BC rich .

Για να λέει χαρντροκ παβλα μέταλ μάλλον δεν είναι για μπισιριτς. Ευτυχώς δηλαδή 

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Για να λέει χαρντροκ παβλα μέταλ μάλλον δεν είναι για μπισιριτς. Ευτυχώς δηλαδή 

Αν δεν υμνείς τον Σατανά μεσω metal..... τι να τραγουδάς δηλαδή; Σαν τον Κοβερντειλ για χυλόπιτες ;

  • Like 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, LK είπε

Αν δεν υμνείς τον Σατανά μεσω metal..... τι να τραγουδάς δηλαδή; Σαν τον Κοβερντειλ για χυλόπιτες ;

Μια χαρά οι γουατ ε σνεηκ

Εναλλακτικά 

Για ουίσκι

Για τα ψυχολογικά σου (ειδικά αν παίζεις νερντ μέταλ ύφος)

Για αλητειες

Για τον β παγκόσμιο πόλεμο

Για ταινίες

 

Οτιδήποτε τεσπά αλλά μακρυά από αυτόν που είπες (ξου ξου ξου), κ τη φανταστική θεματολογία του μέσου ευρωπαϊκού μέταλ γκρουπ 

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, vrasidas27 είπε

Μια χαρά οι γουατ ε σνεηκ

Εναλλακτικά 

Για ουίσκι

Για αλητειες

Για τον β παγκόσμιο πόλεμο

Για ταινίες

 

Οτιδήποτε τεσπά αλλά μακρυά από αυτόν που είπες (ξου ξου ξου), κ τη φανταστική θεματολογία του μέσου ευρωπαϊκού μέταλ γκρουπ 

 

Δεν ξέρω, εγώ ανδρώθηκα με Venom και Cronos , Abaddon και Mantas .

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
9 λεπτά πριν, LK είπε

Αν δεν υμνείς τον Σατανά μεσω metal..... τι να τραγουδάς δηλαδή;

Αφτά βρε σατανίσταρε 😆

 

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αφτά βρε σατανίσταρε 😆

 

@LK Δε σε χαλασε Λακη 😄

Οσοι προκοψανε αυτα... τα κοψανε

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Αυτή η σκέψη είναι λογική.

Όμως θα σου πω κάτι άλλο.

Την πεταλιέρα σου την έχεις ψάξει?

Έχει έναν σκασμό εφφέ επάνω (χώρια τους ενισχυτές).

Ένα από τα εφφέ είναι pitch shifter.

Φτιάξε ένα patch κατεβάζοντας το κούρδισμα με αυτό το εφφέ.

Ίσως δεν είναι ο καλύτερος δυνατός ήχος, αλλά μέσα στην μπάντα (και με πέντε κιλά διστόρσιο) θα ακουστεί μια χαρά.

 

Από κιθάρα πάντως ότι σου κάνει κλικ από αυτές που θα δοκιμάσεις.

Μην περιμένεις πάντως να δεις τρελές διαφορές από την δική σου.

Εγώ για κάτι τέτοιο, ίσως να πήγαινα σε κάτι φθηνότερο, με ταβάνι τα 500.

την πεταλιέρα την πήρα μεταχειρισμένη και οι περισσότεροι ήχοι είναι κατεβασμένοι από το ίντερνετ γιατί είναι χάος να την κατανοήσεις 100%.

 

όντως έχει πιτς σίφτερ; ούτε καν δεν ξέρω πως να το κάνω και είναι πολύ χρήσιμο.

 

στα 500 υπάρχει μόνο η επιφον κλασσικ σε λες πολ

14 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Συμφωνώ όσα λες. Το 1ο και μόνο αρκεί (είχα ξεχάσει τις δόσεις). Το είπα με το σκεπτικό ότι για ροκ/μπλουζ παίξιμο, η gibson είναι πιο ευκολοπαιχτη, ενώ ο slimtaper λαιμός της epi είναι πολύ δύσκολος (πλατύς και παχύς στις άκρες). Καμία σχέση με slimtaper από gibson. Γενικώς, οι gibson είναι πολύ φιλικές.

 

Θα εξεταζα άλλες επιλογές, με μανίκι πιο κοντά στην ibanez.

ιδανικά θα ήθελα κάτι σε λες πολ με μανίκι ιβανεζ. υπάρχει τέτοια κιθάρα στο εμπόριο;

13 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Πολύ περιοριστικό το καινούργιο που λέει.

Αλλιώς είχε άπειρες επιλογές στο χιλιάρικο. Για να πάρει οργαναρα. Ακούστηκαν καλες επιλογές κ για καινούργια. Αλλά δεν έχει κ εμπειρία ο OP για του τι στυλ όργανο θέλει .

Να δώσει 1000 για να πάρει σούπερστρατ  στο στυλ δικής του αλλά πιο μεταλοκιθαρας κ πιο καλής; Στο μέλλον με αυτά που βρίσκονται στα μεταχειρισμένα στο 500-600αρι θα το μετανιωσει.

 

Να δώσει 1000αρι για καλή επιφοουν πιο γκαζωμενη ; Τώρα θα το φχσαριστηθει αλλά στο μέλλον θα πει πως με λίγα παραπάνω έπαιρνα το δε ρηαλ θηνγκ. Για στρατ το ίδιο (άσε που εδώ δε θα χρειαζόταν να δώσει παραπάνω)

 

Οπότε ίσως η καλύτερη ιδέα είναι κάνα μπριτζ διπλό μεταχειρισμένο. Με κάτω από 100αρι θα έχει μαγνήτη που θα κάνει το όργανο να  ακουστεί καλύτερα στα γκάζια. Κ στην πορεία αποκτά εμπειρία, μαθαίνει καλύτερα τον εξοπλισμό του, βελτιώνεται κ όταν έρθει η ώρα αν έχει κ τα λεφτά στο χέρι παίρνει ο,τι γουστάρει μετά.

Για να λέει χαρντροκ παβλα μέταλ μάλλον δεν είναι για μπισιριτς. Ευτυχώς δηλαδή 

ναι είπα εξαρχής ότι παίζω κυρίως χαρντ ροκ και όλοι έπεσαν για ήχο μπλακ μέταλ χαχαχα

 

θέλω ήχο kyuss, alice in chains, the cult, black stone cherry περίπου

Επεξεργασμένο από Castle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Castle είπε

ιδανικά θα ήθελα κάτι σε λες πολ με μανίκι ιβανεζ. υπάρχει τέτοια κιθάρα στο εμπόριο;

ναι είπα εξαρχής ότι παίζω κυρίως χαρντ ροκ και όλοι έπεσαν για ήχο μπλακ μέταλ χαχαχα

 

Όχι δεν υπάρχει κάτι τέτοιο στο 100%. Κάποιος παίρνει LesPaul γιατί του αρέσει το όλο πακέτο. Άντε να είναι πιο ελαφριά, με άλλους μαγνήτες και λίγο πιο μοντέρνα εμφάνιση - σαν αυτή που σου έστελα εγώ ή τη σειρά EC-1000 που σου είπε ο Mpamps.

 

Έχεις πιάσει ποτέ LesPaul? Ακόμα και μια Epiphone να βρεις, θα σου δώσει μια εικόνα για το βάρος και το μανίκι. Αναφέρω το βάρος γιατί οι LesPaul είναι έντονα βαριές, και για κάποιους είναι αποτρεπτικός συντελεστής.

 

Σημειοτέον ότι έχω παίξει σε παρόμοιο μανίκι με την δικιά σου, και θα σου πω το εξής: Είναι τέρμα διαφορετικό από οποιαδήποτε LesPaul έχω πιάσει, αλλά από την άλλη, είναι και αρκετά μέτριο για τα δικά μου γούστα, με μια Epiphone να μου φαίνεται χιλιόμετρα καλύτερη - όχι τέλεια όμως.

 

Όσον αφορά τον ήχο, ο Slash που είναι βασιλιάς της Hard Rock, με Gibson LesPaul έπαιζε. Και οι Whitesnake είχαν Gibson, και αρκετοί άλλοι. Αλλά μάλλον που θα πρέπει να κάτσεις να ασχοληθείς αρκετά με την πεταλιέρα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου