Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, LK είπε

Το "κτηνοτρόφος" δεν το είπα από άποψη χρημάτων αλλά ενδιαφερόντων. 

Τόσες ταλενταρες και πορωμενοι στην Ελλάδα θσ υπάρχει σίγουρα και κτηνοτρόφος με moog. 

 Εδω υπάρχουν υπάλληλοι του χιλιάρικου με λιμουζίνα Mercedes s400😂

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Παλιά είμασταν πιο νέοι, ανυπότακτοι Γαλάται, έβραζε το αίμα μας.✊ Μετά μπήκαμε κι εμείς στο σύστημα, βγάλαμε λεφτά, αγοράσαμε Cayenne και Minimoog(s) και κάπως έτσι άρχισε η κάτω βόλτα. Και τώρα ιδού τα χάλια μας, 21 σελίδες και όλα τα καλσόν άθικτα!🙄  Στην εποχή μου νέε μου θα είχε κλειδωθεί το θρεντ απ'τα μέσα της 2ης σελίδας....😆

Σου ριχνω 2 χρονια στο νοιζ νιουμπι.

Αν θες γυρισε το στον αριθμο των ποστ σου, που δεν εχω κατι ν'αντιπαραθεσω με το φτωχο χιλιακατι ποστ😛 (γραφω με moog κ επειδη δεν εχει πολυφωνια τα ποστ μου ειναι λιγα για τα χρονια μου)

Παλια ησασταν τσαμπιονζσληγκ. Τωρα ενα θεμα για ξυλα πας ν'ανοιξεις κ σου λεν αυτο εχει λυθει πλειστακις, οποτε δε σας κατηγοραω η λογοκρισια φταιει

 

@Terry RoscoeBeck5

αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang, αν η tele δεν έχει twang,

 

Τις 100 τις εγραψα κ αποχωρω

 

  • Χαχα 2

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ali καταλαβα τι λες και εχεις απολυτο δικιο.

 

 Αυτο που λες ταυτιζεται σε μεγαλο βαθμο πιστευω με αυτο που λεμε " μουσικο ηχο" στα synthesizer. Δηλαδη το synth μπορει να βγαλει ενα τρισεκατομμυριο ηχους, αλλα εμας μας αφορουν μονο το ενα δισεκατομμυριο απο αυτους 😆 γιατι οι υπολοιποι ειναι κατι σμπρουμπλε μουμπρλε που αν πας να παιξεις το περνα περνα οι μελισσα ερχονται οι μελισσες και σε τσιμπανε γιατι εβγαλες τη συχνοτητα " επιτιθονται στη βασιλισσα μας, ορματε τους".

 

 

 Τι να κανουμε, ειναι στη φυση την ιδια οι αρμονικες και οι ντοματζορες, δε θα τους ξεφυγουμε ετσι απλα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

δεν πίνω τσιγάρα

 

Είναι σίγουρο αυτό?

Γιατί όταν διάβασα τα παρακάτω την άκουσα άσχημα ασούμε.

 

1 ώρα πριν, Ali Barout είπε

ενώ σκευομορφικά το MIDI είναι μεγάλη υπόθεση σε έναν Editor είμαστε ακόμα κλειδωμένοι σε δύο άξονες x, y, αλλά είναι διακριτές οι βαθμίδες.

 

  • Χαχα 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Είναι σίγουρο αυτό?

Mατημπαναγία!

 

14 λεπτά πριν, manosx είπε

Τι να κανουμε, ειναι στη φυση την ιδια οι αρμονικες και οι ντοματζορες, δε θα τους ξεφυγουμε ετσι απλα.

Είναι, και πάλι καλά. Αλλά ας πούμε ότι θέλω να φτιάξω εγώ ένα χάλκινο όργανο. Η δική μου η προσέγγιση θα ήταν: Έχω μία θεμέλιο συχνότητα. Την κάνω μαπ σε 7 μόνο πλήκτρα. Χρησιμοποιώ το modwheel ώστε να φιλτράρω τις αρμονικές κατα το δοκούν. (Δεν ξέρω τι φίλτρο θα έπρεπε να είναι αυτό) Πάτος στο μοντ θα είναι η θεμέλιος, τοπ... δεν ξέρω, πες 15η αρμονική να το κάνουμε γαλλικό κόρνο. Και ο παίκτης θα πρέπει να παίζει μόνο σε αυτά τα 7 πλήκτρα, χρησιμοποιώντας και το mod wheel για να διαλέξει την κατάλληλη αρμονική. Θα μου πεις, βλαμμένος είσαι παιδάκι μου; Από πιανιστικής άποψης, σίγουρα. Αλλά από άποψης μηχανικής, έτσι λειτουργεί το ρημάδι, και το κλαβιέ πιο πολύ περιπλέκει τα πράγματα, παρά τα διευκολύνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Είναι, και πάλι καλά. Αλλά ας πούμε ότι θέλω να φτιάξω εγώ ένα χάλκινο όργανο. Η δική μου η προσέγγιση θα ήταν: Έχω μία θεμέλιο συχνότητα. Την κάνω μαπ σε 7 μόνο πλήκτρα. Χρησιμοποιώ το modwheel ώστε να φιλτράρω τις αρμονικές κατα το δοκούν. (Δεν ξέρω τι φίλτρο θα έπρεπε να είναι αυτό) Πάτος στο μοντ θα είναι η θεμέλιος, τοπ... δεν ξέρω, πες 15η αρμονική να το κάνουμε γαλλικό κόρνο. Και ο παίκτης θα πρέπει να παίζει μόνο σε αυτά τα 7 πλήκτρα, χρησιμοποιώντας και το mod wheel για να διαλέξει την κατάλληλη αρμονική. Θα μου πεις, βλαμμένος είσαι παιδάκι μου; Από πιανιστικής άποψης, σίγουρα. Αλλά από άποψης μηχανικής, έτσι λειτουργεί το ρημάδι, και το κλαβιέ πιο πολύ περιπλέκει τα πράγματα, παρά τα διευκολύνει.


Πολυ ενδιαφερον αυτο που περιγραφεις, αλλα φανταζομαι οτι βγαζει νοημα μονο αν καποιος γνωριζει ηδη τις λειτουργικες αρχες και την παικτικη νοοτροπια του πνευστου που περιγραφεις. Εγω πχ ως ασχετος που του εχουν εξηγησει καμια 50αρια φορες και αρνειται πεισματικα να κατανοησει πως λειτουργει μια φλογερα δε θα μπορουσα να βγαλω ακρη. Ενω το κλαβιε, με το οποιο επισης ειμαι ασχετος, ειναι αν μη τι αλλο οσο πιο απλο μπορει να γινει κατι για τον τελικο χρηστη - ενα κουμπι για καθε νοτα, πατας το κουμπι? Παιζει τη νοτα. Υπαρχει ρε παιδι μου μια αμεσοτητα στο κλαβιε που ειναι σχεδον instrument agnostic.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, odis13 είπε

Υπαρχει ρε παιδι μου μια αμεσοτητα στο κλαβιε που ειναι σχεδον instrument agnostic.

ΑΑΑΑκριβώς αυτό. Εγώ σκέφτομαι αν χάνουμε ευκαιρίες στη σύνθεση και στο μόντελινγκ εξαιτίας αυτής της αναγκαίας παραδοχής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Αυτό που περιγράφεις κυρ Αλή μου είναι το αντίστοιχο του τρέμολο στην κιθάρα.

Πατάς μια χορδή και μετά με το τρέμολο πατατόνε τραβατόνε ακούγεται η νότα που θέλεις.

Αν είσαι μάγκας βέβαια.

 

EDIT: Μάλλον λάθος κατάλαβα ...

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να σκεφτω πολλους τροπους για να γινει αυτο που λες Ali. Θελεις να δουλευει οπως τα πνευστα, δηλαδη ο πληρης ηχος μια οκταβα πιο πανω, ή σκετη sine στην πρωτη θεση, sine + οκταβα στη δευτερη και παει λεγοντας;

 

 Λογικα το πρωτο θες, οποτε κανεις map τα αντιστοιχα δειγματα σε zones που ελεγχει το modulation wheel. Αυτο για δειγματα.

 

 Το δευτερο γινεται πολυ ωραια με additive synthesis. Η να ανοιγεις τις αντιστοιχες γεννητριες με το modulation wheel.

 

 Σε επιπεδο physical modelling φυσικα κατι τετοιο θα ηταν πολυ ευκολο να γινει, αλλα θα πρεπει να το επιτρεπει η αρχιτεκτονικη του για να το προγραμματισεις.

 

 Πιστευω οτι γινεται, ολα γινονται, αμα δεις τι εχω κανει κατα καιρους for the lols θα πεσεις κατω απο τα γελια 😆

Παράθεση

 

 

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

 

 Εδω υπάρχουν υπάλληλοι του χιλιάρικου με λιμουζίνα Mercedes s400😂

Λογικό. Εξεχόντως μικροαστική επιλογή η Mercedes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου