Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, manosx είπε

 Οταν ενας καλος φιλος αλλα ΨΥΧΑΚΙΑΣ audiophile προσπαθουσε να με πεισει για τη βελτιωση που εχει ο ηχος με το ΚΑΛΩΔΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ 😆 στο μυαλο ειχα την εικονα  πισω απο την κονσολα, σε φαση αναλογικα ολα ετσι; Καθε καναλι και καημος, καθε καημος και καλωδιο, να φυγει το καλωδιο απο το live room, να παει στην κονσολα, μετα να παει στο πολυκαναλο, παλι πισω, παρε και τα send, παρε και τα δυναμικα, μιλαμε ανθρωπος ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να τα σηκωσει ολα τα καλωδια, ουτε ο ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ, μονο βιντσι 😆

 

 Κανει το σημα, το ORIGINAL σημα ετσι; Κανει τετοιους μαραθωνιους 😆 με τα καλωδια, χωρια τις λεζες απο την επεξεργασια, χωρια τις λεζες απο την καταγραφη, και το μικροφωνο ακομα λεζα ειναι, ιδιο πραγμα να ακους στο live room το πιανο και ιδιο στο control; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, και ας εχεις στο control ηχεια και ηχοδιαμορφωση που ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ δεν εχει.

 

 Και μετα απο ολα αυτα, μιλανε οι τρελοι για το καλωδιο απο τη μπριζα στον ενισχυτη, και απο τον ενισχυτη στα ηχεια. Ρε δε μαμιωμαστε λεω εγω;

τώρα θα σε στεναχωρέσω αμα σε πω ότι η βασική καλωδίωση στο στέρεο ήταν και είναι ακόμα με καλώδιο ρεύματος supra lorad σε ένα σουπερ ντούπερ πολύμπριζο χταπόδι που είχα φτιάξει diy. Μετα από 20 χρόνια και λόγω έλλειψης χώρου πλέον το πολύμπριζο διακλαδωτής πήγε στην αποθήκη μαζί με το χταπόδι σε ένα τεράστιο τορβά. Εμεινε μόνο η κεντρική γραμμή.

Τα καλώδια παίζουν ρόλο. Αλλά μέχρι ενός σημείου και μέχρι εκεί που επιτρέπει το υπόλοιπο σύστημα την "ανίχνευσή" τους.

Αλλιώς δεν θα βάζαμε belden ή παρόμοιας ποιότητας και στα μικρόφωνα και στα line in. Μην ξεχνάμε ότι στα στερεο σχεδόν πάντα δεν έχουμε balanced συνδέσεις που συγχωρούν πολλά στον επαγγελματικό κόσμο της μουσικής.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

  Ειναι αλλο πραγμα τα 100 μιλιβολτ ξερω γω της κιθαρας, και αλλο τα 220 volt της μπριζας, χωρια που το ρευμα της μπριζας εχει ερθει ξερω γω απο την πτολεμαιδα, μηπως να βαλουμε και audiophile δικτυο της ΔΕΗ; 😆

 

 Αλλωστε οτι και να κανουμε, τα μπασα στη ροκ συναυλια η τα χαλκινα στην αιθουσα με την ορχηστρα δεν θα τα παρουμε, αδικος κοπος ειναι ολα αυτα.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, manosx είπε

  Ειναι αλλο πραγμα τα 100 μιλιβολτ ξερω γω της κιθαρας, και αλλο τα 220 volt της μπριζας, χωρια που το ρευμα της μπριζας εχει ερθει ξερω γω απο την πτολεμαιδα, μηπως να βαλουμε και audiophile δικτυο της ΔΕΗ; 😆

 

 Αλλωστε οτι και να κανουμε, τα μπασα στη ροκ συναυλια η τα χαλκινα στην αιθουσα με την ορχηστρα δεν θα τα παρουμε, αδικος κοπος ειναι ολα αυτα.

το ρεύμα βρωμίζει. Υπάρχουν πολλές πηγές παρεμβολών και το φιλτράρισμα βοηθάει, είτε από μετατροπή ac/ac είτε με θωράκιση.

ΑΡΚΕΙ όπως είπα η συσκευή που θα συνδεθεί να μπορεί να ακούσει τη διαφορά. Εννοείται και τα αυτιά σου.

 

Φυσικά αυτά είναι θέματα ωραίας συζήτησης που εδώ δεν γίνεται, διότι την έχω κάνει τουλάχιστον επί 20 χρόνια στο διαδίκτυο χωρίς σημαντικό αποτέλεσμα πλην της φθοράς των ακροδακτύλων μου.

Πολύ ευχαρίστως να τα πούμε με έναν καφέ ή μια βύρα όταν βρεθείς στην Σαλονίκη....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τις πίτσες, θέλω να πω ότι είχα μια πιτσαρία στη γειτονιά μου που δεν είχε προσφορές (πχ 2+1 δώρο) και η πίτσα είχε 2πλασια τιμή από όλες τις άλλες. Η διάφορα ήταν ότι έγραφε ξερωγω η γαλοπούλα είναι η τάδε, το κασέρι ταδε, κλπ (και ήταν).

 

ε, εκλεισε, μόνο εγώ έπαιρνα.

 

και κάτι εκτός πίτσας: κάποιος είπε ότι το boog και το Moog δεν δείχνουν διάφορα στον φασματογράφο. Εγώ δεν έχω δει τέτοιο τεστ (αν υπάρχει δεν το βρήκα), αλλά και το θεωρώ αδύνατο. Ισως ο φίλος εννοούσε παλμογράφο.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, blue είπε

ε, εκλεισε, μόνο εγώ έπαιρνα

Στην περιοχή που μένω εγώ, αυτό συμβαίνει συνέχεια, με κάθε λογής "φαγαδικο" - και δεν είναι καζαντζιδικώς οριζόμενη φτωχογειτονιά, αλλά ναι έχει το μειονέκτημα να κατοικείται από ελληναράδες που νομίζουν ότι "όλα τελικά το ίδιο είναι".

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Πιτσιρικαδες που δουλευαμε ως μηχανοβιοι σε πιτσαριες, εγω ετυχε να ειμαι σε ακριβη και φιλος σε φθηνη, μεγαλη διαφορα στην τιμη, διπλασια και.

 

 Εμας οταν μας διναν στο τελος μασα, μια πιτσα για παρτη μου ξερω γω, την ετρωγα με μεγαλη ευχαριστηση, εβλεπα τις συνθηκες πως ηταν στο μαγαζι, χειρουργειο, ολα ωραια μια χαρα.

 

 Ο φιλος μου παλι οτι επαιρνε το πεταγε απευθειας στα σκουπιδια γιατι, οπως χαρακτηριστικα μου ειπε οταν τον ειδα να το κανει αυτο και απορησα " Ρε Μανο, αφου οι πεθαμενες κατσαριδες κολυμπανε μεσα στις φριτεζες, τι να φαω απο αυτο το πραγμα;"

 

 Για οσους νομιζουν οτι η ποιοτητα ειναι κατι αερινο και παραμυθια του marketing παει αυτο.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, trolley είπε

@#%$&^%*

Trolley, μπλέκεις τις πίτσες με τις μπύρες, τις κεφαλές των πικάπ με τα Apple, τις πρώτες θέσεις του αεροπλάνου με τις κιθάρες. Άσχετα μεταξύ τους θέματα και παραδείγματα με αυτό που συζητάμε εδώ. Και όλα αυτά επειδή έχεις την εντύπωση ότι μια ρέπλικα μιας ατμομηχανής του 1850 που οι ξύπνιοι κατασκευαστές της την πουλάνε 3 φορές πιο πάνω απ'την τιμή του πιο εξελιγμένου και ταχύτερου ηλεκτρικού τραίνου του πλανήτη, είναι καλύτερη. 🚂😆 Οκ, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο για να σε πείσω να μην το πιστεύεις.🖖
 

9 ώρες πριν, manosx είπε

&^%@$!*&

Αν θέλω τους iconic ήχους του DX7 θα αγοράσω ένα στα €300, όχι στα €3000. Ή πιο απλά, θα φορτώσω όλες τις βιβλιοθήκες ήχου του DX7 εντελώς δωρεάν στο MODX7 μου, και τέλος.

Ένα Steinway των €200,000 δεν συγκρίνεται με ένα πιάνο των €1,000, το Steinway είναι προφανώς ανώτερο. Τώρα αν πιστεύεις ότι ένα Minimoog ρέπλικα του 2023 στα €6,000 είναι το...Steinway των synths, κι αυτό μόνο και μόνο επειδή τα τσακάλια της Moog το πουλάνε τόσο, τι να πω? Κακώς σπαταλάμε χρόνο στη συζήτηση.

Το Minimoog δεν ήταν ποτέ το Steinway των synths, ούτε καν όταν πρωτοβγήκε. Πόσο μάλλον στην εποχή μας. Όποιος θέλει τον iconic ήχο του Minimoog, σκάει €6Κ για την ρέπλικα της Moog ή €309😆 για το Behringer Model D και τον έχει. Τόσο απλά είναι τα πράγματα στις μέρες μας.

Ο Rick Wakeman δεν χρειάζεται να αγοράσει κάποιο Minimoog, διαθέτει 5-6 vintage μοντέλα στη συλλογή του απ'ότι θυμάμαι, και τα χρησιμοποιεί ακόμα. Το vintage Hammond του όμως το έβαλε στο σαλόνι του, το σκέπασε με το σεμεδάκι της μαμάς και πήγε κι αγόρασε ένα ωραιότατο digital Hammond SK των 9 κιλών και ησύχασε. Κάποιοι εξελίσσονται, κάποιοι άλλοι παραμένουν στα '60s, τι να κάνουμε?😌 

Και για να το κλείσουμε εδώ το θέμα, τουλάχιστον απ'την μεριά μου, να πω για τους μικρούς μας φίλους-επισκέπτες που μας βλέπουν από τα θεωρεία, ότι μερικά από τα πιο εξελιγμένα/πρωτοποριακά/πολύπλοκα/ισχυρά synths που βγήκαν ποτέ βρίσκονται στην κατηγορία μεταξύ των €400 και των €1,400, και στην elit αυτή κατηγορία δεν υπάρχει κανένα Moog ή άλλο αναλογικό, για προφανείς λόγους. Από κει και πέρα, όποιος θέλει να πετάει τα ωραία του χιλιάρικα σε αρχαϊκά monosynths, κανένα πρόβλημα.👌 

Εγώ πάντως προειδοποίησα, μην έρθει μετά κλαίγοντας να μου πει "γιατί ωρέ με άφησες να κάνω τέτοιο έγκλημα?😭"😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Εγώ πάντως προειδοποίησα, μην έρθει μετά κλαίγοντας να μου πει "γιατί ωρέ με άφησες να κάνω τέτοιο έγκλημα?

Ίνφλουενσερ και έτσι, που τίθεται ζήτημα του να κληθεί να απολογηθεί στο κοινό του;

Μάλλον δεν πρόσεξες πόσοι συμφώνησαν μαζί μου, οπότε θεωρώ ότι απλώς βαριέσαι να καταλάβεις τι συζητάμε.

 

Για να το κλείσω και εγώ και ειδικώς επειδή μιλάμε για Behringer, αν κάποιου του μείνει κανά κουμπί στο χέρι, μην έρθει μετά κλαίγοντας και με ρωτήσει που θα βρει ανταλλακτικό (άουτς).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Μάλλον δεν πρόσεξες πόσοι συμφώνησαν μαζί μου, οπότε θεωρώ ότι απλώς βαριέσαι να καταλάβεις τι συζητάμε. Για να το κλείσω και εγώ και ειδικώς επειδή μιλάμε για Behringer, αν κάποιου του μείνει κανά κουμπί στο χέρι, μην έρθει μετά κλαίγοντας και με ρωτήσει που θα βρει ανταλλακτικό (άουτς).

Δεν με ενδιαφέρει Trolley πόσοι συμφώνησαν μαζί σου, δεν μου λέει κάτι. Όσο για την Behringer, που πολύ αμφιβάλω αν έχεις ποτέ χρησιμοποιήσει οποιοδήποτε προϊόν της, να σου πω ότι έχω κονσόλες της που κλείνουν τα 10 χρόνια και ποτέ, ποτέ όμως, δεν έχουν πάθει το παραμικρό, κι ας έχουν κακοπεράσει στα διάφορα lives. 

Αν δεν σ'αρέσουν τα Behringer προϊόντα, μην τα αγοράζεις. Τι θα γίνουν δηλαδή εκεί στην σοσιαλιστική* Moog, κλέφτες?😌

 

* η εταιρεία ανήκει στους εργαζόμενους της, τρομάρα της....

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

* η εταιρεία ανήκει στους εργαζόμενους της, τρομάρα της....

Και όλοι ξέρουμε ότι όταν τα μέσα παραγωγής περνάνε στους εργαζόμενους, οι τιμές πέφτουνΕ. (λα, λα, λα... ου)

 

Behringer.... μιλάμε τώρα για μία εταιρεία με παγκόσμια φήμη για την κακή ποιότητα των προϊόντων της. Τώρα, άμα θες εσύ να τα συλλέγεις, ωραία, αλλά δε θα βγάλεις τρελό όλο το κόσμο επειδή  δεν έχεις λεφτά να πάρεις κάτι καλύτερο (αυθαίρετο συμπέρασμα, αλλά και εσύ το ίδιο έκανες, γράφοντας ότι δεν έχω πρακτική εμπειρία με τα σκουπίδια τους).

 

Επίσης, θαρρείς ότι εμένα προσωπικά με ενδιαφέρουν αυτά που ισχυρίζεσαι; Όχι δεν με ενδιαφέρουν. Ιδέες παραθέτουμε που αξιολογούνται από άλλους που μας διαβάζουν. Αυτοί, ναι, μας ενδιαφέρουν, αλλιώς δε θα γράφαμε.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου