Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κατ' αρχάς @trolley ανέφερες ένα άρθρο του SOS του 2018, με θεματα που σαφώς λύνονται μ' ένα firmware. Μου προκαλεί επίσης μια μικρή απορία το ότι διάλεξες αυτό το άρθρο, μιας και υπάρχουν εκεί έξω βίντεο σαν κι αυτό που τα βγάζει και πρώτα πρώτα με το που θα γκουγκλάρεις behringer vs moog:

Χαίρε.

 

Δεν έκανα καμία βαθειά έρευνα, και ούτε εμπιστεύομαι τον κάθε βιντεο-δημιουργό, όπως εμπιστεύομαι το SOS. Το παιγχνίδι "πάρτε το τώρα, και όλα θα διορθωθούν σε κάποιο firmware update", το απορρίπτω ως καταναλωτής, διότι για να ισχύει, θα έπρεπε και εγώ να μπορώ να αγοράσω τώρα, αλλά να πληρώσω σε κάποιο μελλοντικό update του μισθού μου.

 

Βλέπω όμως ότι και εσύ αναφέρεσαι σε χαρακτηριστικά, θα επιμείνω να γράφω πως εγώ αναφέρομαι σε ποιότητα (ήχου και κατασκευής, βασικά) οπότε μάλλον δεν είμαστε στην ίδια συζήτηση. Η συζήτηση αφορά ΗΧΟ, όχι τεχνικές προδιαγραφές, δεν ομιλούμε ως ηλεκτρονικοί (sic). Κάποιος, ακούει τη διαφορά στον ήχο (εγώ π.χ.) και κάποιος δεν την ακούει ή θεωρεί ότι μπορεί να την αγνοήσει, ή δεν δικαιολογεί το όποιο επιπλέον κόστος της.

 

Ακόμα και ένα απλό sine wave, μπορεί να ακούγεται (και όντως ακούγεται) διαφορετικά ανάλογα με διάφορες παραμέτρους, τα φίλτρα επίσης ακούγονται διαφορετικά (ακόμη και αν έχουν το ίδιο όνομα) κ.ο.κ.

 

Αν είχα ένα κατοστάρικο για κάθε φορά που κάποιος σύστησε ένα synthesizer ως άξιο αντικαταστάτη ενός ακριβότερου synthesizer, θα αγόραζα όντως το ακριβό Moog, μην το γελάς. Μέχρι σήμερα, έχω δει ότι είναι wishful thinking κυρίως, παρά πραγματικότητα. Γενικώς, δεν συμπαθώ την ιδέα του υποκατάστατου, είναι πιο απλό να πει κάποιος ότι ας δω τι μπορώ να κάνω με τα πρα-πρα που έχω παρά να λέει "έχω και Moog, έχω και Prophet, αλλά περιέργως ακούγομαι σα να μην έχω".

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα @trolley δεν ξέρω αν είδες το βίντεο γιατί κι εγώ στον ήχο αναφέρομαι, ο τύπος τα βάζει σε πολλούς διαφορετικούς ήχους με φασματογράφο δίπλα και τα πάντα. Αλλά δεν είναι μόνο το Moog. Σχεδόν όλοι οι κλώνοι της Behringer έχουν παρόμοια συγκριτικά αν το ψάξεις και ο ήχους τους είναι εκεί, δεν είναι στο περίπου. Μόνο σε μια περίπτωση είδα ένα Monopoly που ήθελε calibration για να φτάσει το original γιατί είχε φύγει λάθος απ το εργοστάσιο. Επίσης βέβαια εντελώς doable φάση.  

Οκ, δεν είμαι τρελός να θεωρήσω την ποιότητα κατασκευής του Boog ισάξια ούτε και ισχυρίστηκα ποτέ κάτι τέτοιο. Ούτε και πιστεύω και το έγραψα και πιο πάνω ότι ένας επαγγελματίας που βγάζει το ψωμί του από αυτό και το παίρνει περιοδείες θα προτιμήσει το Boog. Αλλά και πόσοι είναι αυτοί; Αυτό που είπα είναι ότι δεν έχει τη διαφορά ήχου που μπορεί να περιμένει κανείς. Βασικά δε φαίνεται να έχει καμία διαφορά ήχου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Τώρα όσον αφορά την υπόλοιπη συζήτηση στο γιατί πχ να θέλει κάποιος ένα μονοφωνικό synth του '70 ενώ υπάρχουν τέρατα στις μέρες μας και μάλιστα σε μορφή vst που είναι πολύ πιο χρηστικά....

Γνωστά όλα αυτά και απόλυτα κατανοητά. Κλείνω σχεδόν 40 χρόνια πλέον ενασχόλησης με τα synths, και έχω περάσει και από αρκετά αναλογικά. Δεν αναρωτιέμαι καθόλου γιατί κάποιος εν έτει 2023 θέλει να παίζει με αναλογικά synths, αυτό που αναρωτιέμαι είναι γιατί κάποιος κάνει το σκατό του παξιμάδι για να αγοράσει οποιοδήποτε monosynth σε τέτοιες εξωφρενικές τιμές, ενώ οι εφάμιλλες ή και καλύτερες εναλλακτικές ουρλιάζουν δίπλα του.

Anyway...Για το Pro 800 θα πει κανείς κάτι, που είναι και το θέμα του θρεντ?😛 Εγώ σχολίασα ήδη απ'την πρώτη σελίδα, το  "Εύγε" μου στη Behringer παραμένει.👌

Επεξεργασμένο από dataentry1968

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Έχω να πω για το Pro800 ότι μόλις χτυπήσει τα ράφια του Thomann θα το αγοράσω. Επίσης κάποια στιγμή θα χτυπήσω κι ένα PolyD, αλλά δεν είναι μες τις άμεσες προτεραιότητές μου γιατί δεν έχω ακόμη κάτι στο μυαλό μου στο οποίο θα το χρησιμοποιούσα, αντίθετα με το Prophet. Ψηλά στις προτεραιότητες μου είναι και το 808. Επίσης δεν το έχω πάρει ακόμη για τους ίδιους λόγους με το PolyD.

Επίσης έχω και ένα System-1 της Roland αλλιώς θα σκεφτόμουν και τους μονοφωνικούς Roland κλώνους. Όχι ότι είναι καλύτερο το System-1 αλλά είναι διαφορετικό και σκέφτομαι να κρατήσω κι αυτό το flavour.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, cos_dr είπε

δεν θα με χαλούσε καθόλου να είχα μια αίθουσα με synths και να είχα και 2-3 ακριβά vintage και ένα ακριβό πιάνο με ουρά και ένα αυθαίρετο στο λοφο που να βλέπει στο Αιγαίο και να καλώ άλλους πλούσιους φίλους μου και να καπνίζουμε πούρα και να πίνουμε μπραντι και να σηκωθώ να παίζω και όπως παίζω να μπαίνουν μέσα τα call girls και τα μπωλ με τα σταφύλια και να τους βλέπω να οργιάζουν στους καναπέδες και εγω να παίζω και για μια φαση να σηκωθώ και να την βγάλω και να την........... 

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά κάτι μου λέει οτι δεν τα θες τα λεφτά για τη μουσική.🤔

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όλα αυτά τα vintage μηχανήματα απευθύνονται σε συλλέκτες που λογικά το μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι ΚΑΙ μουσικοί, διότι είναι κομματάκι δύσκολο να συλλέγεις vintage synths και να είσαι κτηνοτρόφος, όπως και να τα κάνουμε.

Τώρα ως μουσικός , ο συλλέκτης, μπορεί να τα χρησιμοποιήσει αν θέλει και σε κάποιο πρότζεκτ.

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Οντως εχεις δικιο kpeyos για τα περι πολυφωνιας, αλλωστε οταν βγηκε το m1 χοροπηδουσαμε σα κατσικια γιατι " κοιτα, κανεις ενορχηστρωση, κοιτα, ενορχηστρωση κανεις, κοιτα, κοιτα" και δωστου χοροπηδημα, και η πολυφωνια ηταν 16 😆

 

 Και αυτο που ειπες πριν για το hands on, εκει εμενα μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια πρωτη φορα, γιατι ειχα μπει με τα μουτρα στα ψηφιακα με τις οθονιτσες και τους editors, και σκαει καποια φαση στο στουντιο ο ( κορυφαιος για μενα ) μπλιμπλικοπαραγωγος του τοτε, με μια παλιατζουρα ( νομιζω korg polysix η κατι τετοιο), και αρχισε να κουναει τα κουμπακια με το πολυκαναλο να γραφει, και ΑΧΑΑΑ, χμμμμ, μουμπλε μουμπλε και τετοια στο κεφαλι μου, και ετσι μπηκε  eventually και το nord lead στην παρεα, γιατι ειχε κυκλοφορισει μολις, πηγα στην αντιπροσωπεια, το εβαλε τερμα στα ηχεια με εναν αποκοσμο μπασο ηχο χωρις προειδοποιηση, νομιζα οτι εγινε σεισμος και πηγα να κρυφτω κατω απο το τραπεζι ( true story 😆 ) οποτε αγορασθει ατακα και επιτοπου, αυτο ειναι μαρκετινγκ πετυχημενο φιλοι μου 😁

 

 Ειδικα στην εποχη μας, που πλεον με το pc εχουμε ολοι πολυκαναλο βαρβατο στο σπιτι, πραγματι ο ηχος και το hands on ισως να ειναι σημαντικοτερα απο την πολυφωνια. Δε θα παρω παντως 😆 διοτι απο ηχο τα συγχρονα vst ΜΑΜΑΝΕ, και με τα macros και εναν απλο controller με knobs εχεις τρομερα ευχρηστο hands on δυναμικο. Αλλα οπως και να εχει ειναι κατι που μετραει, και αν η μουσικη σου απαιτει 100% αναλογικο ηχοχρωμα, εκει μετραει η φαση οντως πολυ.

Επεξεργασμένο από manosx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, manosx είπε

Δε θα παρω παντως 😆 διοτι απο ηχο τα συγχρονα vst ΜΑΜΑΝΕ, και με τα macros και εναν απλο controller με knobs εχεις τρομερα ευχρηστο hands on δυναμικο. Αλλα οπως και να εχει ειναι κατι που μετραει, και αν η μουσικη σου απαιτει 100% αναλογικο ηχοχρωμα, εκει μετραει η φαση οντως πολυ.


Τα σύγχρονα vst είναι όντως πολύ καλά. Κι εγώ ενώ είχα κρατήσει ένα SY77 για τους FM ήχους και τις βιβλιοθήκες του DX7, τελικά το έδωσα. Χώρο έπιανε και στο τέλος κατέληγα 9 φορές στις 10 να ανοίγω το FM8. Tώρα στα αναλογικά ακόμη τα VST μου κάνουν λίγο soft. Έχω και το System-1 πχ, καλά τα emulations της Roland αλλά άλλος χαρακτήρας. 

Επίσης επειδή δεν είμαι επαγγελματίας να είμαι συνεχώς από πάνω και να θυμάμαι το workflow, όλα αυτά με τις μακροεντολές και τα controllers δεν είναι για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οχι, πραγματικα δεν ειναι τιποτα τα macros. Απλα τα προγραμματιζεις ανα preset. Εχεις αναθεσει ας πουμε τεσσερα macros στα τεσερρα πρωτα knobs του controller. Εκει θα ειναι μονιμα, δε θα αλλαξουν θεση. Το τι θα κανουν απο εκει και περα, θα το προγραμματιζεις εσυ.

 

 Θα γυριζεις δηλαδη το πρωτο knob, και θα πεφτει το decay, θα ανεβαινει το LFO rate και θα αυξανεται το reverb time ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Με το δευτερο κουμπι θα πειραζεις τα cutoff, θα αυξανεις το feedback του chorus και θα δινεις και overdrive παλι ταυτοχρονα.

 

 Θα ειναι δηλαδη σα να εχεις εξι χερια 😆  Αλλη φαση, αλλος ηχος, πολυ πιο παρανοικο αποτελεσμα. Αξιζει να ασχοληθεις με αυτο.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κι εγώ ενώ είχα κρατήσει ένα SY77 για τους FM ήχους και τις βιβλιοθήκες του DX7, τελικά το έδωσα.

Εγώ είχα δύο SY77 σε κάποιο φάση, και τα έδωσα και τα δύο. Κορυφαία synths, ακόμα και για τα σημερινά δεδομένα (χάρη στην FM τους), αλλά όποιος τα έχει κουβαλήσει έστω και σε ένα live καταλαβαίνει τον πόνο. Τον κυριολεκτικό πόνο να κουβαλάς 18 κιλά synth μέσα σε μια hardcase 13 κιλών.☠️ Ποτέ ξανά.😄 Ευτυχώς υπάρχουν πλέον πολύ καλύτερες και πολύ ελαφρύτερες εναλλακτικές, για όσους ανώμαλους (κι εγώ μέσα) γουστάρουν να σπαταλάνε τον πολίτιμο χρόνο τους με operators και algorithms.😐

38 λεπτά πριν, kpeyos είπε

...κάποια στιγμή θα χτυπήσω κι ένα PolyD...

Ήμουν πολύ κοντά πέρσι το καλοκαίρι να το χτυπήσω κι εγώ, αλλά τελικά μετά από ώριμη σκέψη αγόρασα κάποιο(α) digital.😌  Ίσως την επόμενη φορά.
@trolley Τα Specs είναι το Α και το Ω σε ένα synth. Τα υπόλοιπα -hardware φύσεως- είναι ανθυπολεπτομέρειες. Δεν αγοράζουμε έπιπλα, ηλεκτρονικές συσκευές δημιουργίας ήχου αγοράζουμε, κι αυτό οι περισσοτεροι το ξεχνάνε. Τι να την κάνω την καμπίνα από μάρμαρο Πεντέλης, πλήκτρα από ελεφαντοστό και pots από πλατίνα, όταν στο εσωτερικό υπάρχει μια μονοφωνικη sound engine για τα πανηγύρια?😄

Ο δε ήχος είναι κάτι το υποκειμενικό. Εγώ ας πούμε δεν βρίσκω τίποτα το ενδιαφέρον στον Moog ήχο, αλλά και στον ήχο άλλων αναλογικών, ενώ εσύ το ακριβώς αντίθετο. Για την sine wave, μια και την ανέφερες, αποκλείεται να την ακούσεις σωστά από οποιοδήποτε αναλογικό synth, κι όσο για τα αναλογικά φίλτρα, δεν είναι πανάκεια. Προσωπικά προτιμώ να έχω καμιά 20ρια digital φίλτρα σε κάποιο απ'τα synths μου και τις πολλαπλές δυνατότητες που μου δίνουν παρά ένα αναλογικό.

Επεξεργασμένο από dataentry1968

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου