Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Αν θελει καποιος αναλογικο synth θα παρει αναλογικο synth, δε θα παρει ψηφιακο επειδη εχει περισσοτερες δυνατοτητες. Τα αναλογικα synth  εχουν το δικο τους ηχο. Καποια ψηφιακα προσπαθουν να τον εξομοιωσουν, και το καταφερνουν στον Α η Β βαθμο. Αυτος που εχει ομως μεγαλο budget, δε θα μασησει, και θα παρει απ' ολα τα καλουδια. Δε θα ειναι το μονο του synth το minimoog, θα εχει διπλα και το kronos και κανα montage, και κανα prophet κλπ κλπ

 

 Αν πας να του πεις " μεγαλε μην παρεις minimoog και παρε behringer" θα γελασει ειρωνικα, οπως θα γελαγε αμα του ελεγες να μην παρει την SSL και να παρει την X32, η να μην παρει τη ferarri και να παρει toyota, δεν τους νοιαζει το best buy, τους νοιαζει το best σκετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

τους νοιαζει το best σκετο.

Aν τους νοιάζει  το "best σκετο" δεν αγοράζουν καν κάποιο αναλογικό synth. Και αν σώνει και καλά θέλουν κάποιο αναλογικό synth, πάλι δεν αγοράζουν Moog γιατί στην κατηγορία αυτή υπάρχουν ένα μύριο καλύτερες και φτηνότερες εναλλακτικές. Ένα synth είναι Best όταν τα specs & features του δικαιολογούν την όποια τιμή του, όχι το αντίθετο. Αν εγω αύριο βάλω σε αγγελία το πρώτο μου pc του 1988 (Olivetti PC1) στα €6,000, δεν θα μετατραπεί ως δια μαγείας σε "best PC".   

Αυτοί με μεγάλο budget θα αγοράσουν τα πάντα, αλλά δεν θα κάτσουν κιόλας να τους πιάσουν και τον κ@λο επειδή έχουν μεγάλο budget, βλέπε περίπτωση Παπαθανασίου vs Fairlight πχ. Άλλο "μεγάλο budget", άλλο "κορόιδο".

Καληνυχτώ εδώ, να πάμε και για κάνα ποτάκι ε? 12:30 πήρε ρε συ, κι εμείς καθόμαστε μέσα και συζητάμε για τα Moog και τα Boog (oι Moog κλώνοι της Behringer, για όσους δεν ξέρουν τι είναι τα Boog😛).

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Στο παρελθόν είχαμε διάφορους λάτρεις των προδιαγραφών και εχθρούς του overpriced - συνήθως είναι γραφικοί, αλλά τώρα (καλά να πάθουμε) πέσαμε σε κάποιον λογικό άνθρωπο, οπότε δεν μπορείς και να τσακωθείς.... :) :) :) Οπότε ας γίνει άλλη μία προσπάθεια....

 

Οι... κεφαλές των πικαπ κυμαίνονται από 20 ευρώ εώς μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ, κάνουν όλες το "ίδιο" πράγμα και στηρίζονται στην "ίδια" τεχνολογία.

 

Οι "πίτσες σπέσιαλ" σε όλες τις πιτσαρίες της χώρες, γράφουν ακριβώς τα ίδια υλικά (μία ματιά στη ντάνα με τους τιμοκαταλόγους που ίσως έχετε συγκεντρώσει, θα σας πείσει) άρα όποιος αγοράζει την ακριβότερη, είναι κουτός.

 

Τα ακριβότερα Genelec με τα φθηνότερα M-Audio, τελικά περίπου τα ίδια είναι, οπότε όποιοι αγοράζουν τα Genelec είναι μπουμπούνες (άσε δε που σίγουρα δεν έχουν και κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο για να τα απολαύσουν, σωστά;).

 

Τα Mac είναι μία απάτη που την αποδέχονται μόνο αμερικανάκια και κακοί μιμητές αυτών, μόνο όποιος φτιάχνει PC στο e-shop ξέρει τι κάνει και απολαμβάνει φοβερές επιδόσεις για το 1/3 των χρημάτων, μη σου πω για το 1/4.

 

Και μην αρχίσω τώρα για τις ακριβές κιθάρες, τις ακριβές μπύρες, τις ακριβές διακοπές, την πρώτη θέση στο αεροπλάνο και διάφορα τέτοια που είναι για κορόϊδα... άλλωστε αν πέσει, όλοι θα πεθάνουμε.

 

Σωστά;

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 Υπαρχουν καποιοι iconic ηχοι οπως τα lead της moog, τα brass του oberheim, τα electric piano του DX7 κλπ. Εμενα μου αρκουν οι εξομοιωσεις, ο αλλος παει και τα χωνει για το original, τι να κανουμε τωρα, τα βιτσια πληρωνονται.

 

 Δηλαδη οταν θα παει να χωσει κανα κατοσταρι χιλιαδιτσες για κανα καλο grand piano τι θα του πεις, γιατι ρε αδαη δεν πηρες ενα φτηνοτερο; Γιατι ΜΠΟΡΟΥΣΑ θα σου πει. Ετσι και με το moog, θα παει ξερω γω ο rick wakeman να παρει ενα για τη συλλογη του και τι θα του πεις, παρε ενα behringer καλυτερα;

 

 Για τον iconic ηχο του moog η προφανεστερη εξ ορισμου επιλογη ειναι ενα moog, οπως για τον iconic ηχο του DX7 ενα DX7, και για τον iconic ηχο του steinway ενα steinway. Το οτι για ολα τα παραπανω υπαρχουν πολλες εξομοιωσεις σαν εναλλακτικες, δεν σημαινει τιποτα αλλο παρα το οτι πραγματι ειναι iconic οργανα με iconic ηχο. Δε θα εμποδισουν ομως οι εξομοιωσεις τους εχοντες και κατεχοντες να παρουν τα αυθεντικα, ειτε για συλλεκτικους λογους, ειτε για προσεγγιση πελατων, ειτε γιατι θελουν το 100% του ηχου και της εμπειριας.

 

 Εγω πιστευω οτι για το μεσο χρηστη, αλλα και τον αρκετα advanced χρηστη μπορω να πω, οι εξομοιωσεις φτανουν και περισσευουν. Οι top μουσικοι ομως, οι εχοντες και κατεχοντες, και αυτοι που θα κανουν αποσβεση με επαγγελματικη χρηση, θα εξακολουθουν να δινουν πεντοχιλιαρα για μονοφωνικα synth και κατοσταχιλιαρα για grand πιανο, ετσι ειναι η ζωη, αδικη, τι να κανς, να κατς να σκας;

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πώ τη γνώμη μου (αν και ο Έντρης δε θα τη παραδεχθεί...).

Έχω ένα φλιπεράκι

image.thumb.jpeg.0ba13a1b8cb9c4e490cc2da124ad470e.jpeg

 

προφανώς και είναι χειρότερο και μονολιθικό από το οποιοδήποτε Playstation. Αλλά εγώ αγόρασα και λίγη ιστορία.

Δικιά μου από τα φοιτητικά μου χρόνια και από την ιστορία των παιχνιδιών. Προφανώς και ένας που δεν έζησε την εποχή που τα Moog ήταν απατηλό όνειρο για τους περισσότερους (αλλά προσιτά σήμερα -ασχέτως τιμής-) δεν μπορεί να το καταλάβει.

  • Like 5

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dataentry1968 είπε

καθόμαστε μέσα και συζητάμε για τα Moog και τα Boog (oι Moog κλώνοι της Behringer, για όσους δεν ξέρουν τι είναι τα Boog😛).

 

αν μη τι άλλοι οι Ζουράρηδες της μουσικής πιάτσας έχουν καλό χιούμορ

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το πιστεύω ότι ξέχασα το πιο κατάλληλο παράδειγμα: τα καλώδια και τα βύσματα ήχου........ όλοι ξέρουμε ότι το καλώδιο για ΠΟΡΤΑΤΙΦ είναι ισάξιο των καλωδίων που κοστίζουν εκατοντάδες ευρώ ανά μέτρο. Άλλωστε ελάχιστοι δίσκοι έχουν ηχογράφηση τέτοια, που να χρειάζονται την ελάχιστα καλύτερη ήχου που θα προκύψει, και άντε να βρεις και ισάξια ηχεία, σε κατάλληλο χώρο και ...

 

😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀😀

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βύσματα Neutrik! Κολλάνε πανεύκολα, αντέχουν πολλά! Μαξ 5 ευρώ, βγάζει κι ο μαγαζάτορας ακόμα μεροκάματο. Τιμή δίκαιη.

 

Δεν υπόσχεται τίποτα παραπάνω, ξέρει ότι ειναι ένα κομμάτι αγώγιμου υλικού. Καλό μεν, αυτό δε. Ούτε αγγελικές χορωδίες, ούτε κρυμμένες αρμονικές, ούτε μυστικισμός. Ξηγημένα πράγματα! Αγαπώ, αγοράζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οταν ενας καλος φιλος αλλα ΨΥΧΑΚΙΑΣ audiophile προσπαθουσε να με πεισει για τη βελτιωση που εχει ο ηχος με το ΚΑΛΩΔΙΟ ΡΕΥΜΑΤΟΣ 😆 στο μυαλο ειχα την εικονα  πισω απο την κονσολα, σε φαση αναλογικα ολα ετσι; Καθε καναλι και καημος, καθε καημος και καλωδιο, να φυγει το καλωδιο απο το live room, να παει στην κονσολα, μετα να παει στο πολυκαναλο, παλι πισω, παρε και τα send, παρε και τα δυναμικα, μιλαμε ανθρωπος ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να τα σηκωσει ολα τα καλωδια, ουτε ο ΠΥΡΡΟΣ ΔΗΜΑΣ, μονο βιντσι 😆

 

 Κανει το σημα, το ORIGINAL σημα ετσι; Κανει τετοιους μαραθωνιους 😆 με τα καλωδια, χωρια τις λεζες απο την επεξεργασια, χωρια τις λεζες απο την καταγραφη, και το μικροφωνο ακομα λεζα ειναι, ιδιο πραγμα να ακους στο live room το πιανο και ιδιο στο control; ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ, και ας εχεις στο control ηχεια και ηχοδιαμορφωση που ΚΑΝΕΝΑ ΣΠΙΤΙ δεν εχει.

 

 Και μετα απο ολα αυτα, μιλανε οι τρελοι για το καλωδιο απο τη μπριζα στον ενισχυτη, και απο τον ενισχυτη στα ηχεια. Ρε δε μαμιωμαστε λεω εγω;

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, manosx είπε

Και μετα απο ολα αυτα, μιλανε οι τρελοι για το καλωδιο απο τη μπριζα στον ενισχυτη, και απο τον ενισχυτη στα ηχεια. Ρε δε μαμιωμαστε λεω εγω;

Ναι βρε συ, αλλά ειναι το μπιφορ και το άφτερ. Σου λέει δηλαδή, εχεις κάνει το κωλοχανείο με τα καλώδια που άμα τα ανοίξεις φτάνουν στο φεγγάρι, οκ. Ένα γουρούνι λασπωμένο.

 

Βάζεις όμως το καλώδιο του ρεύματος, τσαααακ, έχεις ένα γουρουνι λασπωμένο με μια στέκα με στρας! Όμορφο, γλυκουλι!

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου