Προς το περιεχόμενο

Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dataentry1968 είπε

@trolley Εσύ μην αγοράσεις το Model D της Behringer, για σένα φτιάχτηκε το Minimoog Model D 2022. Σκάσε €6Κ και enjoy the club.😊👌

Να ψηφίσω και Τζήμερο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dataentry1968 είπε

Κάν'το. Εγώ θα το κάνω για τρίτη φορά.

Πάντως, πολύ φιλικά, πρόσεξε ότι χρησιμοποιείς την λέξη "τιμή" και την λέξη "αξία" εναλλάξ, ως ομώνυμες. Δεν είναι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

Πάντως, πολύ φιλικά, πρόσεξε ότι χρησιμοποιείς την λέξη "τιμή" και την λέξη "αξία" εναλλάξ, ως ομώνυμες. Δεν είναι.

Το ξέρω. Ξέρω επίσης ότι καταλαβαινόμαστε, μην παίζουμε λοιπόν με τις λέξεις.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Ξέρω επίσης ότι καταλαβαινόμαστε, μην παίζουμε λοιπόν με τις λέξεις

Εμείς καταλαβαινόμαστε, αλλά διαβάζουν και μικρά παιδιά. Μπορεί όντως να μην τους έχει εξηγηθεί ποια είναι η διαφορά.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Εμείς καταλαβαινόμαστε, αλλά διαβάζουν και μικρά παιδιά. Μπορεί όντως να μην τους έχει εξηγηθεί ποια είναι η διαφορά.

Ε και τι να κάνουμε tτώρα? Google έχουν, Wikipedia επίσης, ας ψάξουν λίγο μόνα τους τα μικρά αυτά κακόμοιρα παιδιά,  που κάθονται και διαβάζουν εμάς εδώ στο ΝΟΙΖ αντί να πάνε να δουν κάνα βίντεο στο tik-tok...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

H αξία ενός προϊόντος είναι υποκειμενική εν μέρει, και φυσικά Δεν καθορίζεται από τον αγοραστή (όσο κι αν φωνάζει για το αντίθετο ο αγαπητός κατά τα άλλα Θάνος Τζήμερος). Αν η τιμή των προϊόντων καθοριζόταν απ'τον αγοραστή, όλοι σήμερα θα είχαμε παρκαρισμένη μια Ferrari κάτω απ΄το σπίτι μας, την οποία θα είχαμε αγοράσει €500, γιατί τόσο γουστάρουμε να δώσουμε γι αυτή.

Ναι, ένα μικρό πρόβλημα εδώ, ότι υπάρχουν κι άλλοι έξυπνοι που θέλουν Ferrari με 500€. Και κάποιοι που θα διναν και 1.000€ δίχως πρόβλημα, και 10.000€ και 100.000€...βλέπεις που το πάω έτσι; Επίσης δεν το "λέει ο Τζήμερος". Το λένε όλες οι ζώσες οικονομικές θεωρίες εκτός του Μαρξισμού.
 

43 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

 

Στην πραγματικότητα η αξία ενός προϊόντος είναι απόρροια πολλών παραγόντων,  και μέσα σ'αυτούς παίζει Και το κόστος κατασκευής, υλικών κλπ. Όταν εσύ στον ζαχαροπλαστείο σου φτιάξεις μια τούρτα με υλικά που σου κόστισαν €20, δεν θα την πουλήσεις €10, επειδή "η αξία ενός προϊόντος καθορίζεται από τον αγοραστή".

Aν το κόστος παραγωγής δεν ανταποκρίνεται στην αγορά και μπαίνεις μέσα το κλείνεις. That simple. Aν εγώ ξοδέψω 100 ευρώ για να φτιάξω μια τούρτα να είσαι σίγουρος ότι κανείς δε θα μου δώσει ούτε ένα ευρώ για να τη φάει γιατί θα 'ναι χάλια. Άρα η αξία της είναι 0 κι εγώ δεν πρέπει να γίνω ζαχαροπλάστης. 
 

43 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Πίσω στο θέμα μας, το ότι υπάρχουν 10 ανίδεοι/χαζοί/πλούσιοι/whatever που δίνουν €12,000 εν έτει 2023 για να αγοράσουν ένα 3-VCO synth που γράφει πάνω Moog, δεν σημαίνει ότι αυτή η αρχαιολογική πατάτα όντως κοστίζει €12,000.

Η πραγματικότητα σε διαψεύδει. Αν υπήρχαν μόνο 10, θα έκλεινε η εταιρεία. Άρα υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που στηρίζουν αυτή την τιμολογιακή πολιτική και άρα η αξία των προϊόντων της Moog, είναι όντως αυτή. Αναφέρομαι δε στο σύνολο των προϊόντων της Moog και όχι σε κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι που μπορεί να χρησιμεύει και ως anchor point για να πουλάνε τα φθηνότερα.

 

43 λεπτά πριν, dataentry1968 είπε

Ο Ριχάρδος που θα στο αγοράσει για 30 χιλιάρικα (ενώ αν δεν πεινούσες θα το πούλαγες 1 μύριο) αυτό θα υποστηρίξει κι αυτός, "η αξία ενός προϊόντος καθορίζεται από τον αγοραστή".

Φαντάζομαι ότι αδυνατούσε ο πωλητής να το ανεβάσει σε κάποιο site ή να το δώσει σε μεσίτη, έτσι; All jokes aside όμως, έτσι πάει και οι συνθήκες σίγουρα παίζουν ρόλο στην τελική αξία ενός προϊόντος. Αν πχ τα τρόφιμα παράγονταν στην κατοχή σε κανονικούς ρυθμούς, δε θα αλλάζαν χέρια σπίτια για ένα τενεκέ λάδι. Αλλά όταν έχεις να κάνεις με την αξία της ζωής σου vs του σπιτιού σου, αλλάζει το θέμα. Κι απ ότι φαίνεται δυστυχώς υπήρξε εποχή που ένας τενεκές λάδι ήταν πολυτιμότερος από ένα σπίτι. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Αυτη τη στιγμη το minimoog d ειναι εξαντλημενο στον thomann. Αυτο σημαινει οτι οι υπευθυνοι για την τιμολογηση της εταιριας εκαναν καλα τη δουλεια τους. Βρεθηκαν αγοραστες για το προιον. Αυτοι οι αγοραστες λοιπον, που οντως υπηρχαν, εκαναν και εφικτη τη δημιουργια και τη διαθεση του προιοντος.

 

 Αυτο εννοουμε οταν λεμε οτι ο αγοραστης καθοριζει την τιμη, δεν την καθοριζει στο επιπεδο που τη θελει ιδανικα, αλλα καθοριζει το ανωτερο ποσο που ειναι διατεθειμενος να δωσει. Ε, υπαρχουν ανθρωποι που ειναι διατεθειμενοι να δωσουν 6 χιλιαρικα για ενα monosynth, και εμενα μου ακουγεται παρανοικο αλλα υπαρχουν, ε, η πιο καταλληλη για να τους αρμεξει ειναι η moog, και με το αρμεγμα αυτο θα ταισει τα παιδια του ο υπαλληλος της εταιριας, και τελος καλο ολα καλα.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Το λένε όλες οι ζώσες οικονομικές θεωρίες εκτός του Μαρξισμού.

Ας αφήσουμε απ'έξω "όλες οι  ζώσες οικονομικές θεωρίες" (που δεν λένε κάτι τέτοιο) και ας δούμε τι λέει η Πραγματικότητα. Και η Πραγματικότητα λέει ότι "η τιμή ενός προϊόντος είναι απόρροια πολλών παραγόντων". Έχω την εντύπωση ότι διαφωνείς για να διαφωνείς. 🤔
Για την Moog τώρα και την κάθε Moog, κάνε υπομονή. Όταν εξαγοραστεί από τον Uli θα δεις το Moog One στα €1500 (απ'τα €12,000) κι εκει θα τα ξαναπούμε.😁

6 λεπτά πριν, manosx είπε

 Αυτη τη στιγμη το minimoog d ειναι εξαντλημενο στον thomann. Αυτο σημαινει οτι οι υπευθυνοι για την τιμολογηση της εταιριας εκαναν καλα τη δουλεια τους. Βρεθηκαν αγοραστες για το προιον.

Στο Thomann γράφει "In stock within 1-2 weeks". Το μοντελο αυτό ποτέ δεν έχει έρθει στο Thomann.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, dataentry1968 είπε

Ας αφήσουμε απ'έξω "όλες οι  ζώσες οικονομικές θεωρίες" (που δεν λένε κάτι τέτοιο) και ας δούμε τι λέει η Πραγματικότητα. Και η Πραγματικότητα λέει ότι "η τιμή ενός προϊόντος είναι απόρροια πολλών παραγόντων". Έχω την εντύπωση ότι διαφωνείς για να διαφωνείς. 🤔
Για την Moog τώρα και την κάθε Moog, κάνε υπομονή. Όταν εξαγοραστεί από τον Uli θα δεις το Moog One στα €1500 (απ'τα €12,000) κι εκει θα τα ξαναπούμε.😁

Φαντάζομαι ότι ξέρεις οικονομικές θεωρίες που δε γνωρίζω και πολύ θα ήθελα να με κατευθύνεις για να μορφωθώ. Σοβαρά, αν μπορείς ανέφερε μου ονόματα απλά κι εγώ θα κάνω μόνος μου το search.

 

Ok, αν θέλει ο Uli να το κάνει από φιλανθρωπία ή πιθανότερο αν έχει υπολογίσει την οικονομία κλίμακας και βγαίνει, why not? Βέβαια θα βγάλει εκτός αγοράς τα ίδια του τα μηχανήματα της Behringer έτσι, αλλά κι αυτό μπορεί να μην τον νοιάζει. Μπορεί να βρεθεί κι ο Elon Mask, να αγοράσει την Moog και να τα χαρίζει τα Model D στα σχολεία... Μπορούμε γενικά να συζητήσουμε σε φανταστικά σενάρια όσο θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Yannis Methenitis changed the title to Ήρθε το καινούργιο Prophet. Και κάνει μόνο 399€ !!!

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου