Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος χωρίς τον Βαγγέλη Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τζαζ=πολύ φαμφαρα για το τίποτα. 

Ενώ μπορείς να έχεις πολυρυθμίες χωρίς να το καταλαβαίνει κανένας.

 

 

Καλά αν το ζήτημα είναι να μην καταλαβαίνει κανένας κάτσε να βρω ένα 17 οβερ 25 κ άμα καταλάβει κανείς τι είναι τρύπα μου τη μύτη.

 

Καλό ε; Χαχαχουχα 

 

10 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Η οποία είναι;

Ναι ρε φίλε είναι. 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Χαχα 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ali Barout είπε

Η οποία είναι;

Δημοτική μουσική,Θρακιώτικα,Κρητική,Νησιώτικα,Λαϊκά και φυσικά ρεμπέτικα.Θα έβαζα και την σύγχρονη έντεχνη μουσική ας το πούμε έτσι που βέβαια δεν είναι αμιγώς παραδοσιακή μουσική αλλά έχει στοιχεία της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα πάντα εκτός από τζαζ.

Ε γι αυτο

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Δημοτική μουσική,Θρακιώτικα,Κρητική,Νησιώτικα,Λαϊκά και φυσικά ρεμπέτικα.Θα έβαζα και την σύγχρονη έντεχνη μουσική ας το πούμε έτσι που βέβαια δεν είναι αμιγώς παραδοσιακή μουσική αλλά έχει στοιχεία της.

Φυσικά και ξέρεις ότι υπάρχουν αυτά σε όλους τους λαούς. Τι κάνει τα δικά μας ανώτερα εγώ δεν κατάλαβα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Φυσικά και ξέρεις ότι υπάρχουν αυτά σε όλους τους λαούς. Τι κάνει τα δικά μας ανώτερα εγώ δεν κατάλαβα.

 

Μίλησα σε σχέση με την δυτική μουσική δηλαδή όλη την μουσική που έρχεται κυρίως από Αγγλία Αμερική. Ροκ μπλουζ τζαζ ποπ ελέκτρο κτλ.Δηλαδη πάνω κάτω την μουσική που παίζουμε σχεδόν όλοι εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κβαντική διεμπλοκη ρε κέρατα είμαι 13χρονια εδώ μέσα κ ενώ φημίζομαι ότι είμαι καλός φυσιογνωμιστης δεν έχω καταλάβει ακόμα αν τρολαρεις ή αν τα λες σοβαρά... Μπράβο ρε μπαγάσα.... 

  • Χαχα 2
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 2

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, noe13 είπε

Κβαντική διεμπλοκη ρε κέρατα είμαι 13χρονια εδώ μέσα κ ενώ φημίζομαι ότι είμαι καλός φυσιογνωμιστης δεν έχω καταλάβει ακόμα αν τρολαρεις ή αν τα λες σοβαρά... Μπράβο ρε μπαγάσα.... 

ολες οι δημοσκοπικές στα σκουπίδια

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

 

Στον δυτικό κόσμο ο Μότσαρτ θεωρείται σπουδαίος. Είναι όντως σπουδαίος για την μέτρια μουσική τους.

Αν εχεις πει το παραπανω δεν μπορεις να λες μετα αυτο

50 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Μίλησα σε σχέση με την δυτική μουσική δηλαδή όλη την μουσική που έρχεται κυρίως από Αγγλία Αμερική. Ροκ μπλουζ τζαζ ποπ ελέκτρο κτλ.Δηλαδη πάνω κάτω την μουσική που παίζουμε σχεδόν όλοι εδώ μέσα.

Γιατι πολυ απλα δε μιλαγες μονο για τζαζ, ροκ, μπλουζ, ελεκτρο αλλα κ για κατι πολυ χοντροτερο

 

Κβαντικη αν δε σ'αρεσει το κατακορυφο στοιχειο στη μουσικη ξεκινα λιγο πιο Δυτικα απο εμας κ φτασε μεχρι Ινδια. Θα βρεις πολυ μελωδικο κ ρυθμικο πλουτο, θα βρεις "εξωτικες" κλιμακες να'φαν κ οι κοτες, θα βρεις κ μορια θα βρεις κ πολλα κ διαφορετικα τσαλιμακια στις ερμηνειες της μελωδιας απ'οτι συνηθιζεται στη Δυτικη μουσικη. Ωλ γκουντ. Αλλη προσεγγιση. Ολοι γουσταρουμε κ αυτον τον κοσμο

 

Αν δεν εχεις καταλαβει οτι αυτο που λες Δυση εχει 500 χρονια παρει αλλη πορεια κ εξελιχθηκε με αλλο ζητουμενο  κ το πηγε αλλου, θα συνεχισεις να κανεις ακυρες συγκρισεις. 

 

Αν δε σου αρεσει κατι, κανεις δε σε υποχρεωνει να τ'ακους. 

Αν δε το καταλαβαινεις ομως μην το ...βαφτιζεις μετριο θα μας βγαλεις τα ματια

 

Επισης το να βαζεις τη τζαζ μεταξυ ροκ κ ελεκτρο δειχνει πως μαλλον δεν καταλαβαινεις πως κ εκει αλλο ειναι το ζητουμενο. Οχημα ειναι κ το Κορολα, οχημα κ το Hilux. Μη παρεις το πρωτο ν'ανεβεις στο δασος στο βουνο να το φορτωσεις κουτσουρα κριμα ειναι

 

Επεξεργασμένο από vrasidas27
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

@Waterfall-K, mk2 Δε μπορείς να λες πως κάποιος με Όσκαρ είχε ανύπαρκτη μουσική καριέρα, όπως κ να το δεις.

Δεν είπα ότι κάποιος με Όσκαρ (Χατζιδάκις) είχε ανύπαρκτη μουσική καριέρα, είπα ότι είχε ανύπαρκτη Διεθνή καριέρα. Το ότι κάποιος πήρε ένα Όσκαρ στην ΧΨ χώρα δεν σημαίνει αυτόματα ότι κάνει και διεθνή καριέρα. Έξω απ'την Ελλάδα τα ονόματα Χατζιδάκις και Θεοδωράκης είναι παντελώς άγνωστα, αυτή είναι η πραγματικότητα. Τον δεύτερο άντε να τον ξέρουν και στην Κούβα, για ευνόητους λόγους, κι όσο για τον πρώτο, το τραγούδι του "Τα Παιδιά του Πειραιά" που κέρδισε Όσκαρ το 1961 (σιγά τα ωά δηλαδή) είναι κάπως γνωστό στους τουρίστες, όπως είναι γνωστό και το θέμα του Ζορμπά του Θεοδωράκη. Τα ονόματα τους παραμένουν άγνωστα στους ακροατές του εξωτερικού και παρά τις σχεδόν μυθικές διαστάσεις που έχουν αποκτήσει στη χώρα μας. 
Το ακριβώς αντίθετο γίνεται με τον Παπαθανασίου, το όνομα Vangelis είναι πασίγνωστο σε όλο τον πλανήτη, ενώ στην Ελλάδα οι μόνοι που έχουν ακούσει λίγο πιο διεξοδικά τα έργα του είναι αυτοί που ασχολούνται ή παίζουν με τα synths. Για τους υπόλοιπους, η γνώση τους για το έργο του Παπ. αρχίζει και τελειώνει στο πρώτο track του "Crariots Of Fire", άντε και το "End Titles" του Blade Runner. Πέραν αυτών, μαύρη άγνοια.,

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου