Προς το περιεχόμενο

Ένας χρόνος χωρίς τον Βαγγέλη Παπαθανασίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Τα πάντα εκτός από τζαζ.

In my book, κάποιος που απαντάει "τα πάντα" στην ερώτηση "τι μουσική ακούς"  κατατάσσεται αυτόματα στην κατηγορία "Άσχετοι".

Στην ίδια λίστα μπαίνουν και αυτοί που αρχίζουν την πρόταση με το "Χατζιδάκι & Θεοδωράκη".😌

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Waterfall-K, mk2 είπε

In my book, κάποιος που απαντάει "τα πάντα" στην ερώτηση "τι μουσική ακούς"  κατατάσσεται αυτόματα στην κατηγορία "Άσχετοι".

Στην ίδια λίστα μπαίνουν και αυτοί που αρχίζουν την πρόταση με το "Χατζιδάκι & Θεοδωράκη".😌

Και μόνο που θεωρείς ότι ο Vaggelis είναι πιο αναγνωρίσιμος στον κόσμο από τον Θεοδωράκη μου φτάνει. 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

Εγώ σε ήπια, θα βρεις το μπελά σου με τον Βαγγέλα, δεν με άκουσες.

1ον, δεν έπαιξε ποτέ Τζαζ...

Νομίζεις....😆

Για τον Σκαρίμπα, να σου πω ότι ήμουν στην κηδεία του σαν πιτσιρικάς, μια και το σπίτι μου απέχει κάποια μέτρα από το κάστρο της Χαλκίδας, έξω απ'το οποίο βρίσκεται ο τάφος του. Θυμάμαι δε χαρακτηριστικά ότι όταν κατέβασαν το φέρετρο στον τάφο, κάποιος του αφαίρεσε τον σταυρό που ήταν κολλημένος στο καπάκι.

Τι μου θύμισες ωρέ κουζουλέ...😆

Μόλις τώρα, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Και μόνο που θεωρείς ότι ο Vaggelis είναι πιο αναγνωρίσιμος στον κόσμο από τον Θεοδωράκη μου φτάνει. 

Ενώ δεν, ε?....😆

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Waterfall-K, mk2

 

Συγχαρητήρια για το πολύ ωραίο φωτογραφικό αφιέρωμα στον τεράστιο Βαγγέλη. Είναι όντως περίεργο πώς ένας πραγματικά οικουμενικός καλλιτέχνης δεν προβάλλεται τόσο στη χώρα του, σίγουρα η μουσική του δεν ταίριαζε στο κλίμα της μεταπολίτευσης και η αγάπη του για την Αρχαία Ελλάδα έκανε πολλούς από το καλλιτεχνικό κατεστημένο να βγάζουν καντήλες. 

Θα διαφωνήσω κάθετα, όμως, σχετικά με Χατζιδάκι - Θεοδωράκη. Θεωρώ πως εκ των πραγμάτων ο κύριος όγκος της μουσικής τους απευθύνεται σε ελληνόφωνο κοινό (μιας και ο στίχος των Γκατσου, Ελύτη, Ρίτσου κλπ είναι εξίσου σημαντικός με τη μουσικη). Όχι όμως ότι ήταν και "πουθενάδες" διεθνώς. Πέρα από το Όσκαρ του Χ/δακι που δεν είναι καθόλου αμελητέο κατόρθωμα και το Ζορμπά που τον ξέρει όλος ο κόσμος ξεχνάς το αριστουργηματικό Χαμόγελο της Τζοκόντας (παραγωγή Quincy Jones), to soundtrack του America America του Καζαν, το Reflections, καθώς και ότι εκτός του ότι ο Θεοδωράκης είναι πασίγνωστος στις σοσιαλιστικές χώρες για ευνόητους λόγους, έχει κερδίσει BAFTA για το Ζ, έχει γράψει την καταπληκτική μουσική για την ταινία Serpico και τον έχουν τραγουδήσει Beatles και Edith Piaf..

 

Βαγγέλης Παπαθανασίου: «Ζω κοντά στην ιδέα της Ελλάδας, μακράν της μίζερης  ελληνικής πραγματικότητας» - ΤΑ ΝΕΑ

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Jimmy87 είπε

Θα διαφωνήσω κάθετα, όμως, σχετικά με Χατζιδάκι - Θεοδωράκη.

Δεν είναι θέμα διαφωνίας, είναι θέμα πραγματικότητας. Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν κρίνουμε εδώ την αξία του έργου των Χατζιδάκι/Θεοδωράκη αλλά την διεθνή τους αναγνωρισιμότητα. Και ότι κι αν πιστεύουν μερικοί, τους κύριους αυτούς δεν τους ξέρει κανείς στο εξωτερικό, τι να κάνουμε τώρα? Γνωστά αυτά που γράφεις, αλλά δεν στοιχειοθετούν "παγκόσμια καριέρα". Τα ονόματα Ελλήνων που είναι πραγματικά γνωστά στο εξωτερικό είναι μετρημένα στα δάχτυλα, και οι παραπάνω κύριοι δεν ανήκουν σ'αυτή τη λίστα. 

Η Μούσχουρη είναι παγκοσμίως γνωστή, ο Ρούσσος επίσης, ο Ξενάκης το ίδιο, ο Yanni, ο Δημήτρης Μητρόπουλος, ο Γαβράς, η Κάλλας κ.α., αυτοί έκαναν πραγματικά διεθνή καριέρα, οι Χατζιδάκις/Θεοδωράκης όχι.

Επεξεργασμένο από Waterfall-K, mk2

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Σαμη Παραγκα είπε

ξεχνάς τους βαθύ μωβ τελευταία και ανησυχώ

Αυτοί δεν ξεχνιούνται, βρίσκονται στο DNA μου, όπως εσένα οι The Fall.image.gif.4191c13bf1ac9f90e1d66dba71e3d330.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Waterfall-K, mk2 said:

 Να ξεκαθαρίσουμε ότι δεν κρίνουμε εδώ την αξία του έργου των Χατζιδάκι/Θεοδωράκη αλλά την διεθνή τους αναγνωρισιμότητα.

 

Χαίρομαι που το διαχωρίζεις. Πάντως τα λίγα που ανέφερα θεωρώ ότι ξεκάθαρα συνιστούν διεθνή αναγνωρισιμότητα. Διεθνή καριέρα δεν έκαναν γιατί ασχολήθηκαν κυρίως με το ελληνικό τραγούδι. Και ο Βαγγέλης με την τεράστια καριέρα δεν είναι και household name στο εξωτερικό (όχι ότι το επιδίωξε βέβαια). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jimmy87 είπε

Και ο Βαγγέλης με την τεράστια καριέρα δεν είναι και household name στο εξωτερικό

Όταν έχεις "τεράστια καριέρα" στο εξωτερικό, είσαι και household name. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου