Προς το περιεχόμενο

Ανακοίνωση Moog Music.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλα αυτη η inMusic δεν εχει αφησει τιποτα. Τι θα αγορασει μετα, τον πλανητη γη;

Με τετοια πολιτική εταιρίας, επόμενο θα έλεγα οτι είναι η μεταφορά εταιρίας ακόμα και με τέτοια βαρύτητα σε άλλη χώρα. Με αυτά που ακούγονται , δε θα γλιτώσει πολλά λόγω κοστους κατασκευής αλλά λόγω αλλαγής χώρας (εργατικά , ισως φορολογικά κλπ). Το κρίμα είναι πως απο το πουθενά απολύονται εργαζόμενοι. Δε θα ξαφνιαζόμουν εαν έβλεπα τις τιμές των προϊόντων να μη μειώνονται σημαντικά. 

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Οπως την εχω κοψει τη φαση, θα βγαζει κανα δυο μοντελα τη δεκαετια made in usa σε τιμες 15 χιλιαρικα το minimoog φαση, και θα πλημμυρισει κατα τα αλλα την αγορα με ψευτοπραγματα με το ονομα moog πανω, καταλληλα για μαγαζια σε στυλ τσαμπα boeing 747, της Κυριακης χαρα και της Δευτερας λυπη.

 

 Και μεχρι εδω που τα καταφερε η moog θαυμα ηταν.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, manosx είπε

και θα πλημμυρισει κατα τα αλλα την αγορα με ψευτοπραγματα με το ονομα minimoog πανω

Και vst packάκια, τουένυ ορ θέρυ α ποπ, γιατί "Ee fteeniah troy ton parah."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενο, ήταν θέμα χρόνου να γίνει. Τώρα ίσως δούμε Moog όργανα σε νορμάλ -για τις δυνατότητες και την τεχνολογία που κουβαλάνε- τιμές. Όλα αυτά δεν θα είχαν γίνει και η εταιρεία δεν θα είχε πωληθεί αν οι ιδιοκτήτες της δεν ήταν τόσο άπληστοι. Τα κορόιδα είναι πολλά, αλλά όχι τόσα πολλά απ'ότι φάνηκε για να κρατήσουν στη ζωή μια εταιρεία που η τιμολογιακή πολιτική της ήταν το μεγαλύτερο ανέκδοτο της synth βιομηχανίας. 

Η συγκεκριμένη εταιρεία είχε να κυκλοφορήσει κάτι νέο εδώ και σχεδόν 50 χρόνια (όχι, τα...853 reissues του Minimoog και των παραλλαγών του δεν θεωρούνται ούτε κάτι νέο ούτε κάτι πρωτοπόρο). Η κατηφόρα πιστεύω άρχισε από την κυκλοφορία του mega-joke "Moog One" στα...€12Κ🤢 και η χαριστική βολή ήρθε από την κυκλοφορία ακόμα μίας (αχ τι καλά😊) ρέπλικας του Minimoog στα €6Κ!🤣 Μιλάμε για απίθανες καταστάσεις που ούτε ο Σεφερλής δεν θα μπορούσε να σκεφτεί για τη νέα του επιθεώρηση. Η Moog λοιπόν για ακόμα μια φορά έπεσε έξω, πωλήθηκε στην  inMusic και τώρα απ'ότι φαίνεται η παραγωγή θα μεταφερθεί στην Ασία. Έτσι κι αλλιώς τα υλικά που χρησιμοποιούσε ήταν στην πλειονότητα τους Made in China, άσχετα αν δεν το έλεγε και δούλευε τους πελάτες της με το  "Made In USA" logo. 

Τα νέα λοιπόν μάλλον είναι καλά για την Moog και τους πελάτες της, απ'τη μία η εταιρεία θα γίνει ξανά βιώσιμη και απ'την άλλη οι πελάτες της θα δουν επιτέλους τα synths της σε λογικές τιμές, πχ Minimoog κάτω του €1Κ. Όσο για τους απολυμένους, μην χολοσκάτε, δεν ήταν ακριβώς εργαζόμενοι με την έννοια της λέξης, όλοι τους ανεξαιρέτως είχαν μερίδιο στην εταιρεία αφού η Moog ανήκε στο προσωπικό της.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ τά'λεγα εγώ τόσο καιρό, οτι η Behringer απέδειξε πως είναι όντως δυνατόν να φτιάξεις κάτι καλό χωρίς να έχει τεράστιο κόστος. Παρεμπιπτόντως, το DeepMind12 που έχω εδώ και 4 χρόνια δεν έχει πάθει τίποτα, είναι σαν να έχω Juno on steroids και το μόνο για το οποίο παραπονιέμαι είναι οτι το aftertouch δεν έχει "διαδρομή", μοιάζει λίγο με on-off η συμπεριφορά του. Το οποίο δεν είναι πρόβλημα που αποκτήθηκε στην πορεία, εκ κατασκευής του είναι έτσι. Και για να τελειώνουμε και με την προφορά του ονόματος, είναι "γκ" και οχι "τζ". Μπέρινγκερ. Οποιοσδήποτε που ξέρει έστω και βασικού επιπέδου γερμανικά μπορεί να το επιβεβαιώσει αυτό. Α, και όσον αφορά τη Moog, ποιά Moog λέτε; εκείνη την εταιρεία που έβγαζε στα 70s το minimoog και έπαψε να υπάρχει το 1981; διότι εγώ δε ξέρω άλλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Αμ τά'λεγα εγώ τόσο καιρό...

Εγώ "τα έλεγα τόσο καιρό" x5,😛 και πριν η Behringer ασχοληθεί με τα synths. Το βρίσιμο που είχα φάει τόσα χρόνια απ'τα fanboys τής Moog δεν λέγεται.😁 Ώσπου σε κάποια φάση πετάχτηκε αυτός ο άγιος άνθρωπος, ο Uli Behringer, και δήλωσε «Frankly, I never understood why someone would charge you $4,000 for a Minimoog, when the components just cost around $200» και 'έβαλε τα πράγματα στη θέση τους. Μετά άρχισε να κατασκευάζει synths και τα υπόλοιπα είναι ιστορία. Τώρα πολλοί βλέπουν την πλάτη του, και όταν ασχοληθεί και με τα digital synths εκεί να δεις τι κλάμα έχει να πέσει από μερικούς.😌

Το DeepMind 12 το είχα δανεικό για κάποιες μέρες. Δεν το πολυέψαξα, δεν υπήρχε χρόνος δηλαδή, αλλά το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν η"built like a tank" κατασκευή του. Εξαιρετικό αναλογικό synth και σε απόλυτα τίμια τιμή, μην πω φτηνό. O Uli έχει πάρει φόρα και θερίζει...

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, αλλά εδώ δε μιλάμε για μπέρινγκερ αλλά ινμιούζικ. Δεν με ενθουσιάζει η τρέχουσα ποιότητα ούτε των akai, ούτε των alesis, ούτε των m audio.

 

Μου δίνεται η εντύπωση ότι η ινμιούζικ αγοράζει παλιά ονόματα που αντιμετωπίζουν οικονομικά προβλήματα και προσπαθεί να πουλάει στα απόνερα της παλιάς φήμης τους. Δεν έχω δει κάποια καινοτομία στις θυγατρικές από τότε που εξαγοράστηκαν.

 

Ουδεμία σχέση δηλαδή με μπέρινγκερ. Οπότε και για moog δεν περιμένω κάτι να γίνει. Θα εκμεταλλευτούν το brand name, μπορεί να πουλάνε και σετάκια reskin καπλαμάδες σε ρετρο χρώματα, αλλά δε νομίζω να γίνει κάτι παραπάνω από θέμα τιμολογιακής πολιτικής. Ήδη αυτοι που τα ήθελαν τα έπαιρναν και στις τιμές που είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Ήδη αυτοι που τα ήθελαν τα έπαιρναν και στις τιμές που είχαν.

Αυτοί που τα ήθελαν σε αυτές τις τιμές δεν επαρκούν για να ζήσει η Moog, γι αυτό εξάλλου και πήγε άπατη και στο τέλος πουλήθηκε. Πόσοι ανίδεοι/χαζοί/πλούσιοι νομίζεις ότι υπάρχουν σ'αυτόν τον πλανήτη που θα σκάσουν 6 χιλιάρικα για μια μονοφωνική αστειότητα που θα έπρεπε να πωλείται κάνα 500ρικο βαριά βαριά? 

Αν η inMusic συνεχίσει αυτό το ανέκδοτο, ακόμα κι αν η παραγωγή μεταφερθεί στην Ασία, προβλέπω λουκέτο στην Moog σε χρόνο ντετέ. Ακόμα και τα fanboys της τώρα γνωρίζουν ότι η παραγωγή της Moog θα πάει Ασία, οπότε ακόμα και αυτοί θα περιμένουν μειωμένες τιμές, πολύ μειωμένες τιμές. Αλλιώς είπαμε: 

jpg.webp.1436ad049446fae8300380e93ce23276.webp

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Πόσοι ανίδεοι/χαζοί/πλούσιοι νομίζεις ότι υπάρχουν σ'αυτόν τον πλανήτη

Τουλάχιστον ένας : https://equipboard.com/pros/don-airey

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trolley είπε

Τουλάχιστον ένας : https://equipboard.com/pros/don-airey

Aυτές οι αγγελίες είναι 7-8 χρόνια παλιές απ'ότι βλέπω. Δεν ξέρω γιατί πούλαγε τότε κάποια από τα όργανα του. Είχε/έχει τουλάχιστον 3 Minimoog Voyager για τα lives με τους DP, 3 Hammond A100 και πάει λέγοντας. Γενικά το live setup που χρησιμοποιεί στους Deep Purple το έχει x3. 

Ο Airey ανήκει προφανώς στην κατηγορία "πλούσιοι".

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου