Προς το περιεχόμενο

Ανακοίνωση Moog Music.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, trolley είπε

Ούτε εκεί να ήσουν βρε μπαγάσα....

Οι ιδιοι έχουν βγάλει βίντεο(s) από τις εγκαταστάσεις τους, ψαξε λίγο στο youtube και θα το(α) βρεις.

Τα περί κύρους τώρα τα ακούω βερεσέ, η Moog δεν έχει κάποιο ιδιαίτερο κύρος, όχι τουλάχιστον για αυτούς που ξέρουν την synth ιστορία. 

Θα ήθελα να δω τι θα έγραφες και για ποιο κύρος θα μίλαγες αν η Yamaha έμενε στο DX7 του 1983, και ως και σήμερα συνέχιζε να κατασκευάζει ρέπλικες του καθώς και φτηνότερες παραλλαγές, και πουλώντας το 6-7 χιλιάρικα, γιατί είναι λέει "χειροποίητο" και Made In Japan. Στα κάγκελα θα είχες ανέβει και θα τους έβριζες, κι εσύ κι εγώ μαζί, και θα είχαμε και δίκιο. 

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Θα ήθελα να δω τι θα έγραφες και για ποιο κύρος θα μίλαγες αν η Yamaha έμενε στο DX7 του 1983, και ως και σήμερα συνέχιζε να κατασκευάζει ρέπλικες του καθώς και φτηνότερες παραλλαγές, και πουλώντας το 6-7 χιλιάρικα, γιατί είναι λέει "χειροποίητο" και Made In Japan. Στα κάγκελα θα είχες ανέβει και θα τους έβριζες, κι εσύ κι εγώ μαζί, και θα είχαμε και δίκιο. 

 

 

 Δε νομιζω οτι θα τους εβριζε. Θα ελεγε τα ιδια ακριβως επιχειρηματα.

 

 Υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται να υπερπληρωσουν κατι λογω ονοματος, αδιαφορωντας για τη χρηστικη του αξια η την ποιοτητα κατασκευης του. Το λαθος σου ειναι οτι θεωρεις πως το κανουν επειδη τους επιασαν κοροιδο η επειδη ειναι βλακες. Λαθος σκοπια ειναι αυτη. Δεν ειναι βλακες, απλα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ. Τους ειναι αδιαφορο το τι αγοραζουν πραγματικα με τα λεφτα τους, τους αρκει το status και το ονομα.

 

 Απλα επειδη αυτοι ειναι ισχνη μειοψηφια, και οι συντριπτικα περισσοτεροι κοιτανε να αγορασουν οσο πιο value for money προιοντα μπορουν, για αυτο ακριβως θα παει η moog διακοπες στην ινδονησια, και για αυτο ειπα απο την αρχη οτι ηταν θαυμα το πως αντεξε να φτασει ως εδω.

Επεξεργασμένο από manosx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Δε νομιζω οτι θα τους εβριζε. Θα ελεγε τα ιδια ακριβως επιχειρηματα.

 

Ακριβώς.

 

  • Like 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manosx είπε

Υπαρχουν ανθρωποι που δεχονται να υπερπληρωσουν κατι λογω ονοματος, αδιαφορωντας για τη χρηστικη του αξια η την ποιοτητα κατασκευης του. Το λαθος σου ειναι οτι θεωρεις πως το κανουν επειδη τους επιασαν κοροιδο η επειδη ειναι βλακες. Λαθος σκοπια ειναι αυτη. Δεν ειναι βλακες, απλα ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ. Τους ειναι αδιαφορο το τι αγοραζουν πραγματικα με τα λεφτα τους, τους αρκει το status και το ονομα.

Εγώ πάντως δεν εμπίπτω σε αυτή τη κατηγορία, απλώς έχω επίγνωση της ύπαρξής της (της κατηγορίας λαίμαι) αλλά επίσης και μίας άλλης, εκείνης που έχει ιδιοσυγκρασιακούς λόγους για να προτιμά κάτι. Για παράδειγμα, είχα γράψει (πριν πολλά χρόνια) και είχα χρησιμοποιήσει ένα sample από ένα ensoniq. Μετά το ensoniq πουλήθηκε. Για πάνω από μία δεκαετία θα είχα πληρώσει δέκα φορές την αξία του για να βρω αυτό το sample (τελικά, το βρήκα, με ελάχιστα χρήματα).

 

Δεν είμαι πλούσιος αλλά προτιμώ να δίνω τα χρήματά μου σε πράγματα που έχουν αξία δι' εμέ (αυτός είναι και ο ορισμός της αξίας, επί τη ευκαιρία).

 

  • Συμφωνώ 2

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιμιότατο το Casio του κατοστάρικου. Φανερός "εχθρός", χωρίς δηθενιές και brand status. To δε Casiotone MT210 που είχα πάρει πιτσιρικάς το 1986 υπάρχει και παίζει ακόμα. Το έχω δώσει στα ανιψάκια μου να παίζουνε το Ρίτα-Ριτάκι..

 

1292.jpg

Επεξεργασμένο από Πάνος Χελιδόνης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πρεπει οσοι τουλαχιστον πιστευουμε στην ελευθερη οικονομια, να μην τρελαινομαστε με κατι τετοια φαινομενα, υπερτιμησης και οτι αλλο. Ειδικα οταν δεν μιλαμε για προιοντα με ανελαστικη ζητηση, οταν μιλαμε δηλαδη για μη αναγκαια αγαθα, μακροπροθεσμα ολα θα τα φερει το χερι της αγορας στη σωστη τους θεση. Η Yamaha με τα τιμια και προσιτα modx θα βγαζει το καινουργιο montage, και η moog θα πηγαινει διακοπες στα περιξ του πορθμου της Μαλακκας.

 

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πάνος Χελιδόνης είπε

Casiotone MT210

Εγώ ρε γαμώτη ήρθα στη μάνα μου για παστίτσιο την κυριακή που μας πέρασε, και πώς μου τη βάρεσε, ψάχνω σε μια ντουλάπα και βγάζω το MT-36, ψάχνω και για έναν ό,τι να ναι μετασχηματιστή, το βάζω απάνω, πάπαλα. Πέρναγε το ρεύμα στο ηχείο, έκανε ΒΒΒΒΒΒΒΒ και μόνο αυτό. Ήθελα να ακούσω αυτό το ντέμο το θρυλικό που είχε, ένα καουμπόικο βαλσάκι. Κρίμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, manosx είπε

Δε νομιζω οτι θα τους εβριζε. Θα ελεγε τα ιδια ακριβως επιχειρηματα.

Εγώ πάντως θα τους έβριζα, κι ας είμαι μεγάλος fan τους. Το ίδιο έκανα και για την Korg και την μεγα-αρπαχτή που έκανε με τα Wavestate/Opsix SE, ολόκληρο θρεντ άνοιξα. Το ίδιο έβριξα και για την αρπαχτή της Yamaha με το MODX+, ιδιαίτερα όταν αποδείχθηκε πρόσφατα ότι το MODX+ δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα MODX με αναβαθμισμένο OS και κουβαλάει ακριβώς την ίδια πλακέτα! Με λίγα λόγια, οι κύριοι της Yamaha θα μπορούσαν απλά με ένα νεο update για τα MODX να διπλασιάσουν την πολυφωνία της FM engine. Τι έκαναν όμως? Απέσυραν από την αγορα τα MODX μοντελα και κυκλοφόρησαν τα MODX+ μοντέλα σε ακριβότερη τιμή, ουσιαστικά δηλαδή κυκλοφόρησαν το ίδιο synth με ακριβότερη τιμή. Έτσι το δικό μου MODX7 το αγόρασα €1,400 και το "νέο" MODX7+ το πουλάνε στα €1,768.

€368 παραπάνω για τί? Για 128-voice πολυφωνία στην FM engine (64 στο MODX) και 700ΜΒ περισσότερη RAM! (1,7GB vs 1GB). Α, να μην ξεχάσω, τα "νεα" MODX+ έχουν μαύρα πλαϊνά (vs γκρι) mod./pitch wheels από καουτσουκ (vs πλαστικό). Ε, να μην σου χρεώσουν €368 για "όλα" αυτά?😏  Όλα τα παραπάνω (πλην των ασήμαντων wheels & πλαϊνών φυσικά) θα τα είχα κι εγώ με ένα απλό OS update, αν η Yamaha δεν ήθελε να κάνει αρπαχτή. Με λιγότερα λεφτά, και συγκεκριμένα με μόλις €330, αγόρασα τον Μάιο καινούργιο το Novation Mininova, ένα ολόκληρο synth δηλαδή.

Αλλά ρε φίλε, πέρα από την καραμπινάτη αρπαχτή/απατεωνιά, η Yamaha δεν κάνει μόνο αυτό, κι εκεί είναι η τεράστια διαφορά. Ακόμα και σε αυτή την τιμή, ένα MODX+ θεωρείται φτηνό για αυτά που προσφέρει, οπότε ναι μεν δεν πουλάς το MODX σου για να το αντικαταστήσες με το MODX+, αλλά και όσοι αγοράσουν το δεύτερο πάλι κερδισμένοι είναι και παρά την τσιμπημένη τιμή σε σχέση με το πρώτο, γιατί στην ουσία πάλι ένα Montage αγοράζεις, οπότε λες "δεν γ@*^%$αι, χαλάλι". Αυτό δυστυχώς δεν ισχύει στην περίπτωση της Moog.

 

Πάω να φάω το τελευταίο κομμάτι εκμέκ, ενα περίεργο πράμα, όταν μιλάμε για Moog με πιάνει μια ακατανόητη λιγούρα...🤔

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπ! Το έχασα αυτό το νέο! Κρίμα! Και δε πρόλαβα να αγοράσω ένα αυθεντικό Moog σε μια normal τιμή ρε γαμώτο.
Όχι ότι δε το περίμενα ότι πήγαινε για κλείσιμο δηλαδή κρίνοντας από τις πολιτικές τους σαν εταιρία τα τελευταία χρόνια, αλλά σίγουρα όχι τόσο σύντομα! Πάντως εδώ που τα λέμε, αν έβλεπε ο Bob Moog την εταιρία του τα τελευταία 5 χρόνια δε νομίζω να συμφωνούσε με πολλά. Γενικά πιστεύω η Moog σταμάτησε να υπάρχει όπως την ξέραμε ήδη από το θάνατο του Bob και μετά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου