Προς το περιεχόμενο

Boss DM 101


Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, vrasidas27 είπε

Γιατί παιδάκια δε μου απαντάει κάνεις σ'αυτό που ρώτησα ?

 

Το γιατί χαμός τόσος μην το απαντήσετε

 

Αλλά το αν υπάρχει άλλο αναλόγιο δηλέει στην αγορά με τέτοιες ντιτζιταλικές επιλογές (καθώς κ τα φιζικαλλικά νόμπια που έχει για πείραγμα ήχωνε κατά το λαιβάρισμα) θα μ'ενδιεφερε να το μάθω

 

Εκτός αν δε γνωρίζετε 

Είναι απλό. Η boss το κάνει καλά και δε με έχει ληστέψει ποτέ. Το λέει βέβαια ένας μη ψαγμένος με το θέμα. 

Εμένα μου αρέσει περισσότερο η κατεύθυνση και η αισθητική που παίρνει η εταιρεία με τα συγκεκριμένα πετάλια (τρελάθηκα και με το space echo, αλλά εδώ το πήγε πολύ παραπέρα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 78
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru
15 ώρες πριν, vrasidas27 είπε

Γιατί τόσος χαμός?

 

Δεν υπάρχει άλλο analogue delay στην αγορά με digital διευκολύνσεις κ physical knobs σε βασικές παραμέτρους για live διαμόρφωση του ήχου;

 

Ίσως γιατί κάποιοι πρόσεξαν πως τώρα έχεις την δυνατότητα και μπορείς να έχεις τον πλήρη έλεγχο όλων των παραμέτρων ενός απλού πεντάλ μέσω MIDI. Λέω ίσως.

 

Για την ιστορία, δυνατότητες προϋπήρχαν, για παράδειγμα πρόσεξε την όψη του DM-101 Delay Machine (2023) και του RE-202 Space Echo (2022). Αν προσέξεις και τα δύο διαθέτουν MIDI.

Επίσης, το ψηφιακό DD-500 Digital Delay (2015) διαθέτει και αυτό έλεγχο μέσω MIDI, καθώς και κάποια άλλα αυτής της κατηγορίας.

 

Η ιστορία είναι πως σε κάποια από αυτά που προσφέρουν αναλογικό ήχο, όπως το DM-101, για παράδειγμα, μπορείς να τα ελέγξεις και ψηφιακά με απόλυτη ακρίβεια και με κάθε λεπτομέρεια μέσω MIDI. Και φυσικά δεν μιλάμε μόνο για καταστάσεις studio, όπου εκεί έχεις την ευχαίρεια του χρόνου, αλλά ιδίως στο live όπου υπάρχει σχετική πίεση χρόνου. Ο έλεγχος των παραμέτρων μπορεί άνετα να γίνει μέσω ενός σοβαρού MIDI controller, μέσω πεταλιέρας, λογισμικού από Η/Υ ή custom pedal.

 

Ίσως γι'αυτό τον λόγο...

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Ίσως γιατί κάποιοι πρόσεξαν πως τώρα έχεις την δυνατότητα και μπορείς να έχεις τον πλήρη έλεγχο όλων των παραμέτρων ενός απλού πεντάλ μέσω MIDI. Λέω ίσως.

 

 

Ευχαριστώ. Αυτό ουσιαστικά ρωτουσα. Δε μπορούσα να δω το βίντεο εκείνη τη στιγμή κ χωρίς να γνωρίζω την αγορά στα analogue delays αναρωτιομουν αν είναι το μόνο με αυτές τις δυνατότητες κ επιλογές. Μου φαινόταν πολύ περίεργο πως δεν υπάρχει τίποτα, μέχρι που είδα το βίντεο του jhs.

Αυτος ο δρομος φτιαχτηκε επι countach

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παντως και το RE 202 ψηφιακο ειναι.

 

 Εχει κανει κινηση- ματ η boss, διοτι ειναι πολλοι με πετρια στο αναλογικο 😁

 

 Μπραβο στη boss, διοτι ακολουθει αυτο που θελει ο κοσμος, ετσι κανουν οι εξυπνες εταιριες. Οχι σαν τη μαμα- roland που εχει τα ονοματα τοτεμ juno- jupiter κλπ και επιμενει να τα χρησιμοποιει σε ψηφιακα ψευτουποκαταστατα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο εντυπωσιακό κουλ, αλλά....

1. έχει βγάλει τόσα που χάνεις τη μπάλα, όποιο και να πάρεις μπορείς να παίζεις μέχρι τη β παρουσία

2. όλα αυτά τα κουμποειδή, σε κάνουν να χάνεις τη μπάλα (το είπα ξανά). Περνάς τη μέρα σου γυρνώντας κουμπιά. Αντε να φτιάξεις ένα (καλό) κομμάτι και τότε τα έβγαλε τα λεφτά του. Φτιάχνεις μ αυτό αυτό που έφτιαχναν μεγάλοι (gilmour/edge) 40 χρόνια πριν και αυτοί μάλλον έβγαλαν τα λεφτά τους. Εμεις οι υπόλοιποι....άστο καλύτερα.

3. Εχω ένα κουμποειδές της lexicon και ένα 40 ετών mxr system II καραναλογικό σαν αυτό που έφτιαξε το another brick. Τα έβαλα μαζί μια μέρα, έβαλα και το ντηλέγι του μπερυ, έβαλα και το ντηλέγι απο ένα ντιτζιτεκ και έφτιαξα ένα άσμα.... σο γουάτ. Το άκουσε το πολυπληθές μου ακροατήριο.

4. Εν κατακλείδι, καλά είναι αυτά, για να λες πήρα το #1 σουξου, έσκασα 500, κοιτάτε με. Καθώς η μέρα φτάνει τις 10 και το φως έχει λιγοστέψει ίσως σου περισσεύει μια ακουστική ή έστω μια τελε σκουαιερ που μπορει να κοστίζει ένα τέτοιο πετάλι κομμένο στη μέση.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι θεμα συνολικης αξιας της αλυσιδας σου.

 

 Δεν ειναι να εχεις squier κουμπωμενη στον katana και να πα να παρεις αυτο το πεταλι. Ειναι φτιαγμενο για αυτους που τα σταζουν κανονικα.

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ακούω τώρα από τις ηχειαρες του στεροφΟνικου μου.

Έχει απίστευτα καλό ήχο.

Για όσους το delay είναι το βασικό στοιχείο του ήχου τους,είμαι ένας από αυτούς,είναι δώρο εξ ουρανού.

οι υπόλοιποι ας προσπερασουν

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, manosx είπε

 

 Δεν ειναι να εχεις squier κουμπωμενη στον katana και να πα να παρεις αυτο το πεταλι. Ειναι φτιαγμενο για αυτους που τα σταζουν κανονικα.

 

Ή γι’ αυτούς που τρέχουν με ιλιγγιώδη ακινησία. 

  • Χαχα 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω "τι φάση" με τα delay τον τελευταίο χρόνο, αλλά, μετά απ' αυτό 

https://www.thomann.de/gr/suhr_discovery_analog_delay.htm 

 

αυτό

https://www.thomann.de/gr/boss_re_202_space_echo_delay_reverb.htm

 

αυτά

https://www.thomann.de/gr/boss_sde_3000_dual_delay.htm

https://www.thomann.de/gr/boss_sde_3000_evh_dual_delay.htm

 

και αυτό

https://www.thomann.de/gr/t_rex_binson_echorec_disk_delay.htm

 

ήρθε και το DM 101 και άντε και go f@ck yourselves, κατασκευασταί.

Έχουμε και παιδιά να μεγαλώσουμε.

 

Υ.Γ. Τα θέλω όλα τα παραπάνω.

  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Flotzen είπε

€2,039 μόνο? Δύο πάρε, πριν εξαφανιστούν απ'την αγορά...image.gif.384d3e8c32534665e805988c76ad8fc1.gif

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου