Προς το περιεχόμενο

Μη πληκτροφόροι MIDI Controllers εν έτει 2023. Πώς;


Ali Barout

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαστε στο 2023. Υπάρχουν συνθάρες, βιεστάρες, πράγματα, θαύματα.

 

Από κοντρόλλερ όμως πώς πάμε; Κιθαρόσχημα, πνευστόσχημα; Πληκτροφόρα πάμε καλά, με παλινωδίες μεταξύ MPE, αναμονή του MIDI 2.0, λίγη ομίχλη, αλλά σε μια ώριμη αγορά για όλα τα βαλάντια. Τουμπανόσχημα, με λίγο παίδεμα ως προς τα τομάρια/σένσορες και τον εγκέφαλο ή το κουτό MIDI interface (αλά ALESIS I/O ή τώρα πια ddrum DDTi), πάλι πάμε καλά. Αλλά στα πνευστά π.χ... δεν μπορώ να πω ότι έχω εντυπωσιαστεί ακόμα και από τα (ντέμο και βίντεο χρήσης) AKAI EWI που δεν τα λες και φθηνά, και για την κιθάρα, κάαααπως εντυπωσιακά είναι τα demo που έχω δει από fishman triple play, αλλά πάντοτε με εξημερωμένους ήχους, που κολακεύουν το όργανο. Αλλά κάνει και 3,87 κατοσταρικάκια, μην αναφέρω κάν το jamstix που κάνει χιλιάρικο και απλά είναι μια κιθάρα με το midi μαγνήτη σεταρισμένο.

 

ΑΑΑΑΑποτηνάλλη, κι ένα 25keys controller των 80 ευρώ να έχεις με δύο ποτς απάνω, με λίγο μασσαζάκι κάνεις μια περφόρμανς που να τρώγεται. Από κάπως, μέχρι αμάσητη.

 

Υπάρχουν φθηνότερες και αξιόπιστες λύσεις σε μή πληκτροφόρα σχήματα ή είναι όλα τα προϊόντα στη φάση της απόδειξης και κατοχύρωσης καινοτομίας/πατέντας; Είναι η χαμηλή ζήτηση αιτία για τις χαμηλές τιμές και την έλλειψη ριζοσπαστικής προόδου; Μήπως δεν έχει νόημα το σχήμα (και άρα οι τεχνικές) του κάθε οργάνου αφού εν τέλει όλα είναι MIDI δεδομένα κι άρα το μόνο που χρειάζεται είναι ένα πληκτροφόρο, γνώση του πραγματικού οργάνου του οποίου την τεχνική θέλουμε να προσεγγίσουμε και μελέτη; Γιατί μαμά το μωρό μας πίνει neslac?

 

ΓΜΠΝΔΤ: Μη-πληκτροφόρα MIDI controllers εν έτει 2023. Είδατε κάτι ωραίο που να αξίζει; Είναι φόλα; Αντιπερισπασμός; Είναι σουπερ εργαλεία που απλά δε χαίρουν δημοφιλίας; Απώψις.

Επεξεργασμένο από Ali Barout
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το "Πώτς;" σημαίνει κάτι που δεν ξέρω (καμιά κυβερνο slang ξέρω γω) ή να το αλλάξω;

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Ali Barout είπε

Είναι απόφθεγμα του διανοητή Πατρίκ Ογκουνσότο. Αν δω ότι η συζήτηση σοβαρεύει θα το αλλάξω μόνος μου σε "Πώς;"

Εγώ νόμισα ότι είναι κάτι σαν το "πριτς".

Υ.Γ. Μόνος σου δεν θα μπορέσεις να το αλλάξεις, οπότε αν θε, αιτήσου το τώρα γιατί μετά ...μην τον είδατε τον Παναή.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Ali Barout changed the title to Μη πληκτροφόροι MIDI Controllers εν έτει 2023. Πώς;
  • Moderator
Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν κατάλαβα το νόημα του νοήματος

Πώτς είπατε;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κυρ Αλί μου, κάτι breath controllers που κυκλοφοράγανε από πιο παλιά (μου φαίνεται ότι υπάρχουν και νέα μοδέλα) δεν σου λένε τίποτα?

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

δεν κατάλαβα το νόημα του νοήματος

Εννοώ. Ένα πληκτροφόρο όργανο μας καλεί να παίξουμε* με την τεχνική ενός πληκτροφόρου. Ένα φλάουτο, όπου οι νότες είναι αραδιασμένες πάνω του με συγκεκριμένο τρόπο, μας πάει να παίξουμε* με άλλον τρόπο. Μια κιθάρα, επίσης. Μια τρομπέτα, επίσης. Από την άλλη, ένα συνθ είναι απλά μια πηγή. Ο τρόπος που το ελέγχουμε δεν είναι απαραίτητα δεσμευτικός.

 

[*Και επειδή στέκομαι στο ρήμα "παίζω", δεν θέλω να πάμε τη συζήτηση στο αν με αρκετή γνώση μπορούμε να κωδικοποιήσουμε την τεχνική ενός οργάνου σε MIDI πληροφορία. Συζητώ για κάτι πιο πηγαίο. Σαν MIDI τύμπανα ας πούμε. Βαράς το πλαστικό ταμπούρο, παίζει sample supraphonic. Παίζεις "σαν ντραμίστας".]

 

Και ρωτώ, εν έτει 2023, υπάρχουν τέτοια σαχλόφωνα αξιόλογα και σε τιμές συμφέρουσες για αυτά που προσφέρουν; Κι αν ναι, για ποια όργανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Κυρ Αλί μου, κάτι breath controllers που κυκλοφοράγανε από πιο παλιά (μου φαίνεται ότι υπάρχουν και νέα μοδέλα) δεν σου λένε τίποτα?

Τα έχω δει επιδερμικά, αλλά:

- Βλέπω ότι είναι πολύυυυ στενή αγορά. Βλέπω ότι κάποιοι προτιμούν παλιότερα μοντέλα τα οποία προσπαθούν με μόντες να προσαρμόσουν σε άλλες καινούργιες πλατφόρμες.

- Είναι πανάκριβα.

- Δεν είμαι σίγουρος αν δεν είναι παραρτήματα και συμπληρώματα του πληκτροφόρου σετάπ. Δηλαδή αμφιβάλλω αν ένα breath controller μόνο επιτρέπει στον πνευστό να μεταφέρει την τεχνική του οργάνου του στη MIDI ερμηνεία.

 

Από την άλλη, ένα κιθαριστικό σαχλόφωνο είδα ότι επιτρέπει πολύυυ περισσότερο να μεταφερθεί η τεχνική του οργάνου σε MIDI. Και αττάκα ακούει, και διάρκεια, και σηκώματα, και κάθε χορδή σε κανάλι, κτπ κτπ.

 

- Οπότε μου φαίνεται μεγάλο ρίσκο η αγορά breath controller μόνο για πειραματισμό, γιατί μου φαίνεται ότι περισσότερο ψωμί κρύβεται στα δάχτυλα, παρά στη φύσα (όταν μιλάμε για πληκτροφόρο)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου