Προς το περιεχόμενο

Flipper Music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από πολύ καιρό αποφάσισα να φτιάξω ένα φλιπεράκι που είχα αγοράσει το 93-94 (?)...και καθότανε χαλασμένο. Η επισκευή με έκανε να το ψάξω λίγο παραπάνω και βρήκα κάποιες πληροφορίες που λέω να μοιραστώ μαζί σας. Το φλιπεράκι είναι το μοντέλλο XENON της εταιρίας BALLY και λανσαρίστηκε το 1980. Κατασκευάστηκαν 11.000 κομμάτια αλλά η -μουσική- του ιδιαιτερότητα είναι ότι είναι το πρώτο παιχνίδι Bally που μιλάει, χρησιμοποιώντας τον AS-2518-56 sound board και τον "Vokalizer" AS-2518-57 board αντί για το σύστημα "Squawk and Talk".

Τη μουσική για το παιχνίδι έγραψε η Suzanne Ciani που ήταν η πρώτη γυναίκα keyboardist που εμφανίστηκε στο εξώφυλλο του Keyboard Magazine, όπως και έγινε εξώφυλλο στο OMNI (κορυφαίο περιοδικό τεχνολογίας για όποιον το θυμάται εκείνη την εποχή). Η Bally Entertainment προσέλαβε τη Suzanne για να παράγει ηχητικά εφέ και μουσική για το «νέο παιχνίδι φλίπερ», Xenon.

Η Suzanne πέρασε λίγο χρόνο έρευνας σε arcades για να καταλήξει σε μια προσέγγιση που θα έκανε το νέο παιχνίδι της Bally μοναδικό. Παρουσίασε στην Bally την ιδέα να κάνει το νέο παιχνίδι φλίπερ να αντιδράσει στον παίκτη. Η φωνή και η μουσική της (που συνέθεσε ειδικά για το παιχνίδι) ηχογραφήθηκαν για πρώτη φορά στο στούντιο Ciani/Musica. Στη συνέχεια, τα δεδομένα μουσικής και ήχου της κωδικοποιήθηκαν σε ένα ειδικό τσιπ φωνής υπολογιστή και ένα μουσικό τσιπ.

 

Μου φαίνεται πραγματικά απίστευτη όλη αυτή η βιομηχανία που πέρναγε απαρατήρητη....

Ο Greg Kmiec σχεδίασε το παιχνίδι και ο Paul Faris δημιούργησε το artwork. Κατά τη διάρκεια των σταδίων παραγωγής του Xenon, ένα κινηματογραφικό συνεργείο γύρισε ένα ντοκιμαντέρ για το σχέδιο ήχου της Suzanne. Προβλήθηκε για πρώτη φορά στις Ηνωμένες Πολιτείες σε μια τηλεοπτική εκπομπή με το όνομα Omni Magazine και στη συνέχεια διανεμήθηκε σε όλο τον κόσμο.

Το XENON δεν ήταν μόνο το πρώτο speaking φλιπεράκι της Bally, αλλά ήταν και το πρώτο παιχνίδι με γυναικεία φωνή, αυτή της Suzanne Ciani. Η φωνή και η μουσική της τεχνολογία βοήθησαν να ξεκινήσει ένα νέο κεφάλαιο της βιομηχανίας παιχνιδιών arcade.

  • Like 8

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Όταν γράφεις μουσική για ένα φλιπεράκι με ένα Synclavier των $200,000...😎

Η βιομηχανία των games ανεκαθεν ήταν μεγαλύτερη από τις άλλες...απλά δεν το είχαμε πάρει μυρωδιά!😮

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marathon είπε

Η βιομηχανία των games ανεκαθεν ήταν μεγαλύτερη από τις άλλες...απλά δεν το είχαμε πάρει μυρωδιά!😮

Τότε δεν ήταν, αλλά σήμερα σίγουρα είναι πιο μεγάλη από τη βιομηχανία του Hollywood και της μουσικής μαζί, όσο και αν αυτό ακούγεται περίεργο. Υπάρχουν πλέον παιχνίδια που κοστίζουν πιο πολύ από μια χολιγουντιανή ταινία, το Assassin's Creed Odyssey πχ κόστισε μεταξύ 100 και...500 εκατομμύρια δολάρια.😳 

Παρεμπιπτόντως, όσοι δεν το έχουν παίξει απλά χάνουν, μιλάμε για αριστούργημα.🙏

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Waterfall-K mk2 είπε

Τότε δεν ήταν, 

Noμίζω ότι ήταν...τα φλιπεράκια (τότε) ήταν στην ίδια κατηγορία με τους κουλοχέρηδες!!! Και δεν μιλάμε μόνο για Λας Βέγκας. Πάντως τα φλιπεράκια έχασαν τη δύναμή τους μετά το 1980 που βγήκαν τα Space Invaders, Asteroids, 1980's Pac-Man....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marathon είπε

Noμίζω ότι ήταν...τα φλιπεράκια (τότε) ήταν στην ίδια κατηγορία με τους κουλοχέρηδες!!! Και δεν μιλάμε μόνο για Λας Βέγκας. Πάντως τα φλιπεράκια έχασαν τη δύναμή τους μετά το 1980 που βγήκαν τα Space Invaders, Asteroids, 1980's Pac-Man....

Όταν αναφέρομαι στην βιομηχανία παιχνιδιών εννοώ κυρίως τα ηλεκτρονικά/digital games, για pc, κονσόλες κλπ κλπ. Τώρα δεν ξέρω αν στην βιομηχανία αυτή μετρούσαν/μετράνε κουλοχέρηδες, φλιπεράκια και άλλα παρόμοια παιχνίδια. Αν βάζουν μέσα και αυτά τότε η βιομηχανία είναι πολύ πολύ μεγαλύτερη.🤔

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 ώρες πριν, marathon είπε

Πάντως τα φλιπεράκια έχασαν τη δύναμή τους μετά το 1980 που βγήκαν τα Space Invaders, Asteroids, 1980's Pac-Man....

 

την πραγματική δύναμη τους συνγέροντα (που αντανακλάται στην γοητεία που ασκούν διαχρονικά) δεν την έχασαν ποτέ (τουλάχιστον στους "μερακλήδες")... σε ζουλεύω που έχεις χώρο και συνυπάρχεις με ένα και παράλληλα σε μαλώνω που το είχες παρατημένο το καημένο...😇

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, npap είπε

 

την πραγματική δύναμη τους συνγέροντα (που αντανακλάται στην γοητεία που ασκούν διαχρονικά) δεν την έχασαν ποτέ (τουλάχιστον στους "μερακλήδες")... σε ζουλεύω που έχεις χώρο και συνυπάρχεις με ένα και παράλληλα σε μαλώνω που το είχες παρατημένο το καημένο...😇

Η δύναμη και γοητεία τους -μάλλον- είναι αδιάφορη στη πλειοψηφία (και λογικό το βρίσκω) γιατί μεγάλωσαν με το το Assassin's Creed!!! Εμένα πάλι μου θυμίζει τα φοιτητικά μου χρόνια στο Παρίσι του 80 που τα φλιπεράκια ήταν στα ντουζένια τους, γι αυτό το αγόρασα κιόλας. Το είχα παρατημένο γιατί το να βγεί από το σπίτι και να πάει για φτιάξιμο ήταν μια περιπέτεια. Το πήρα απόφαση γιατί πλέον ο μάστορας είναι υπέργηρος και είπα φτιάξτο να μη τρέχεις!!!!.....

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

συγκινητικό πραγματικά το βίντεο. Με συγκίνησε.

και εγώ νομίζω ότι τώρα, θα ακούω τη μουσική του...με άλλο "μάτι"!!!!!🤪

  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, marathon είπε

 

και εγώ νομίζω ότι τώρα, θα ακούω τη μουσική του...με άλλο "μάτι"!!!!!🤪

Είμαι πολύ ευαισθητοποιημένος στο θέμα διότι το μεγαλύτερο κίνητρο για να ασχοληθώ με την μουσική τεχνολογία από 5 χρονών ήταν η μουσική των παιχνιδιών συμπεριλαμβανομένων των flipper, των hand held, των arcades, των home consoles και ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡΣ. Μια σχεδόν μανιώδης θα έλεγα σχέση που δεν μετανιώνω ποτέ που έφαγε μεγάλο χρόνο της ζωής μου, μια έλξη ανίκητη, ακαταμάχητη, ενστικτώδης που με ιντρίγκαρε ακόμα περισσότερο κάθε φορά που έπεφτα σε άρθρα ή τηλεοπτικά αφιερώματα όποτε υπήρχε η ευκαιρία από την εποχή της ΥΕΝΕΔ και μετέπειτα στην εποχή του internet που αποκρυσταλλώθηκε ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον και οι απορίες και εμπλουτίστηκε αντίστοιχα η γνώση μου για το παρελθόν.

 

 I love it!😃

 

 Καλόπαιχτο και το φλιπεράκι και κατανοώ, το νιώθω που το βλέπεις ακόμα πιο βαθειά τώρα μετά το βίντεο, αλληλεγγύη σύντροφε!!!!!!!

 

 Να, μια τέτοια γυναίκα έπρεπε να βρω να λιώνω μαζί της και να ενισχύω το πάθος της και την αγάπη της με το δικό μου το ταλέντο, αλλά δεν έπεσε στο δρόμο μου, που να την βρεις εύκολα εδώ, μόνο μια δυο πιανίστριες μου έκατσαν αλλά δεν ήταν αρκετές. 🤣

 

 Εγώ θέλω ΣΥΝΘΕΣΑΙΖΕΡ χαχαχαχαχαχαχαχαχαχ🤣

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου